Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ο πατέρας μου ξέχασε το πιν του και φυσικά δεν μπορει να βρει την κάρτα που αναγράφει το κωδικό puk. Ειναι με συμβόλαιο ο αριθμός. Εχω δυο ερωτήσεις:

1) ποσο θα πληρώσει στη wind για να του δώσουν καινουρια κάρτα;

2) οι επαφές που ειναι αποθηκευμενες στην παλιά κάρτα μπορούν να ανακτηθουν με κάποιο τροπο;

 

Αν ο λόγος για τον οποίο θέλει να αλλάξει κάρτα SIM είναι επειδή δεν μπορεί να βρει την κάρτα που αναγράφει τον κωδικό PUK, μπορεί να καλέσει στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και να τον ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
φτασαμε 2013 και η Q ακομα δεν υποστηριζει microsim:angry:

 

Μόνο nano sim Q. Για micro κόβεις κανονική.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Οι κάρτες SIM που στερούνται ασφαλούς κρυπτογράφησης διατίθενται και ξεχωρίζουν ως εξής:

 

  • Έχουν γυαλιστερή χρωματική επένδυση και όχι Matte
  • Μετά το ICC-ID δεν γράφουν J32a ή 32Ko τυπωμένο ανάγλυφα, απλά 32K WIND στη δεξιά πλευρά του Plugin
  • Διατέθηκαν στην αγορά από τον Σεπτέμβριο του 2008 [ίσως και λίγο νωρίτερα]
  • Δίνονται σαν "Πακέτο σύνδεσης W F2G P2P Μεταφορά από Συμβόλαιο"
  • Δίνονται σαν "Πακέτο σύνδεσης W F2G Upgrade"
  • Δίνονται σαν "Πακέτο σύνδεσης W BTL F2G" αλλά και ως απλά F2G γενικότερα
  • Είναι σύνηθες φαινόμενο να τρώνε σκάλωμα στο Handover μεταξύ 2G/3G [σε σταθερό σημείο], με αποτέλεσμα να μένουν εκτός δικτύου [ειδικά σε 3G] παρόλο που το κινητό δείχνει να έχει σήμα, με επακόλουθο η μπαταριά να τελειώνει μέσα στη μέρα
  • Είναι σύνηθες φαινόμενο επίσης, η κλήση ακόμα και σε 2G να γίνεται Drop χωρίς προφανή λόγο ή αιτία [σε σταθερό σημείο], ανεξαρτήτως αν είναι ώρα αιχμής ή μη αιχμής
  • Κατά την πραγματοποίηση μιας εξερχόμενης κλήσης και κατά τον τερματισμό της [δοκιμασμένο με Nokia N82], στην οθόνη εμφανίζεται ένα ξεκλείδωτο λουκετάκι
  • Σε περίπτωση Roaming, το κινητό τρώει πόρτα από σχεδόν όλα τα 3G δίκτυα λίγο μετά αφότου συνδεθεί, μιας και τα ξένα δίκτυα αντιλαμβάνονται πως η συγκεκριμένη συσκευή φέρει μη ασφαλή κάρτα SIM

Αντιμετωπίζω την περίπτωση αυτή. Απο 2008 έως 2010 ήμουν συνδρομητής συμβολαίου. Μετά μεταφέρθηκα σε καρτοκινητή με τον ίδιο αριθμό. Δε θυμάμαι αν τότε μου δώσανε άλλη κάρτα, αλλά έχω γυαλιστερή, τύπου 64κ.

Ανανέωσα χρόνο τον Αύγουστο '12 που ήρθα Γερμανία. Το roaming λειτουργούσε κανονικά (Ο2.de). Την άφησα στην άκρη. Τώρα το Μάιο '13, ανανέωσε η αδερφή μου αντί εμού σε κατάστημα WIND, για να προλάβω πριν κλείσει χρόνος. Ξαναβάζοντας την κάρτα για να δω μηνύματα/κλήσεις κτλ, συνδέθηκε για μερικά δευτερόλεπτα στο δίκτυο της Ο2 και έκτοτε "έφαγε πόρτα". Αρνείται να συνδεθεί σε όλα τα δίκτυα της Γερμανίας, μετά απο δοκιμές και με άλλες συσκευές απο φίλους. Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
φτασαμε 2013 και η Q ακομα δεν υποστηριζει microsim:angry:

 

Και μαζί με τα f2g δεν υποστηρίζει TWINsim.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μαζί με τα f2g δεν υποστηρίζει TWINsim.

 

Αυτό είναι το χειρότερο! Λόγος που σκέφτομαι να παω στο what's up, άσε που δεν έχει και πάγιο! Σε αντίθεση με τη wind που κάθε μήνα έχει το δικό της για την πολυτέλεια να έχεις twinsim :rolleyes:

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το χειρότερο! Λόγος που σκέφτομαι να παω στο what's up, άσε που δεν έχει και πάγιο! Σε αντίθεση με τη wind που κάθε μήνα έχει το δικό της για την πολυτέλεια να έχεις twinsim :rolleyes:

 

Και πάγιο μόνο για τους συνδρομητές συμβολαιόυ. Για τα καρτοκινητά Τι-Πό-Τα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και πάγιο μόνο για τους συνδρομητές συμβολαιόυ. Για τα καρτοκινητά Τι-Πό-Τα!!!

 

Είναι δυνατόν να μην έχει Twin sim στα καρτοκινητά??Εγώ αναγκάζομαι να κρατάω και την κόσμοτε(εκτός απο το F2G)μόνο και μόνο για το ίντερνετ μιας και το Lumia παίρνει micro sim και δεν βολεύομαι να μιλάω με αυτο το κινητο...τι να πω ρε παιδιά ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic. Μπορειτε να μου λυσετε μια απορια γιατι οι υπαλληλοι της cocmote δεν φαινονται να βοηθανε πολυ.. Αλλαξα σημερα το πρωι απο κανονικη sim σε micro γιατι η νεα συσκευη που πηρα (xperia m) δεν υποστηριζει τις κανονικες καρτες. Ο υπαλληλος ειπε οτι "σε 5 λεπτα θα ειναι ετοιμο" (αυτο μου φανηκε υποπτο) και αυτη τη στιγμη ειναι βραδυ και ειμαι χωρις.. συνδεση. Δηλαδη εβαλα την καινουρια καρτα, εβαλα το PIN κανονικα αλλα το κινητο δε λεει να συνδεθει στο δικτυο της Cosmote ουτε να πιασει σημα. Εκανα επανεκκινησεις, ελεγξα τα παντα και τιποτα. Τηλεφωνικα δεν με εξυπηρετησαν καθολου γιατι στην ουσια μου ελεγαν να κανω ολα αυτα που ειχα δοκιμασει. Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα συσκευης, αφου το κινητο δεν εχει να κανει με το σημα, ή εχω αδικο; :confused: Ενας φιλος μου ειπε οτι δεν πρεπει να ανησυχω γιατι σε μια μερα θα εχει συνδεθει ξανα ο αριθμος μου. Αλλα ο υπαλληλος ειπε "5 λεπτα" και οι τηλεφωνικοι υπαλληλοι δεν διαφωνησαν σε αυτο οταν τους ειπα οτι σημερα μολις εκανα την αλλαγη. Απ ο,τι ξερω, οι αλλαγες απο δικτυο σε δικτυο κρατωντας το ιδιο νουμερο απαιτουν μια μερα ή και 2 το πολυ για να ξαναγινει συνδεση του αριθμου, έτσι; Ισχυει το ιδιο για αλλαγες απο κανονικη σε micro sim; Εχω μπερδευτει πολυ ειλικρινα και ελπιζω να μην ειναι χαζες οι αποριες μου αλλα δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω εφοσον μου ειπαν οτι θα ηταν ετοιμο αμεσα!
Link to comment
Share on other sites

Είσαι εκτός μιας και εδώ αναφερόμαστε στις SIM/USIM της WIND, αλλά θα σου απαντήσω.

 

Από τη στιγμή που έκανες αντικατάσταση, σημαίνει ότι η κάρτα δουλεύει κανονικά μιας και αν την έκοβες εσύ μπορεί να γινόταν ζημιά και αυτή να ήταν η αιτία που είσαι εκτός δικτύου. Η σύνδεση στο δίκτυο, όπως σωστά σου είπε και ο υπάλληλος, γίνεται μέσα σε 5 λεπτά, όχι σε 1-2 μέρες, οπότε ή κάτι δεν έγινε σωστά ή δεν έχεις σήμα στην περιοχή σου ή είναι πρόβλημα της συσκευής.

Δοκίμασε να βάλεις μια κάρτα της Cosmote ή άλλης εταιρείας, κι αν όλα πάνε καλά, σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα η SIM και θα πρέπει να πας ξανά από το κατάστημα αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε την εξ. πελατών στο 13838 και πες τους οτι ειχες κάνει αίτημα να αλλάξεις κάρτα και δεν έχει αλλάξει τόσες ώρες. Διάβασέ τους τον κωδικό της νέας κάρτας σιμ (ένα τεράστιο μακρυνάρι) για να επιβεβαίωσουν οτι έχουν καταχωρημένη ως ενεργή νέα κάρτα αυτή που έχεις στα χέρια σου γιατί κατά πάσα πιθανότητα ο υπάλληλος δεν πέρασε σωστά τον αριθμό της κάρτας σιμ και πες τους να σου περάσουν την σωστή κάρτα από το τηλ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic. Μπορειτε να μου λυσετε μια απορια γιατι οι υπαλληλοι της cocmote δεν φαινονται να βοηθανε πολυ.. Αλλαξα σημερα το πρωι απο κανονικη sim σε micro γιατι η νεα συσκευη που πηρα (xperia m) δεν υποστηριζει τις κανονικες καρτες. Ο υπαλληλος ειπε οτι "σε 5 λεπτα θα ειναι ετοιμο" (αυτο μου φανηκε υποπτο) και αυτη τη στιγμη ειναι βραδυ και ειμαι χωρις.. συνδεση. Δηλαδη εβαλα την καινουρια καρτα, εβαλα το PIN κανονικα αλλα το κινητο δε λεει να συνδεθει στο δικτυο της Cosmote ουτε να πιασει σημα. Εκανα επανεκκινησεις, ελεγξα τα παντα και τιποτα. Τηλεφωνικα δεν με εξυπηρετησαν καθολου γιατι στην ουσια μου ελεγαν να κανω ολα αυτα που ειχα δοκιμασει. Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα συσκευης, αφου το κινητο δεν εχει να κανει με το σημα, ή εχω αδικο; :confused: Ενας φιλος μου ειπε οτι δεν πρεπει να ανησυχω γιατι σε μια μερα θα εχει συνδεθει ξανα ο αριθμος μου. Αλλα ο υπαλληλος ειπε "5 λεπτα" και οι τηλεφωνικοι υπαλληλοι δεν διαφωνησαν σε αυτο οταν τους ειπα οτι σημερα μολις εκανα την αλλαγη. Απ ο,τι ξερω, οι αλλαγες απο δικτυο σε δικτυο κρατωντας το ιδιο νουμερο απαιτουν μια μερα ή και 2 το πολυ για να ξαναγινει συνδεση του αριθμου, έτσι; Ισχυει το ιδιο για αλλαγες απο κανονικη σε micro sim; Εχω μπερδευτει πολυ ειλικρινα και ελπιζω να μην ειναι χαζες οι αποριες μου αλλα δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω εφοσον μου ειπαν οτι θα ηταν ετοιμο αμεσα!

 

Εδώ είσαι στη wind. Απ' ό,τι βλέπω όμως, η ερώτηση σου αφορά cosmote. Πήγαινε στο κατάλληλο thread και ρώτησε.

εδώ

 

Μόλις είδα πως απάντησαν τα παιδιά. Ας σβηστεί παρακαλώ, λάθος μου.

Edited by rodi
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Έστω ότι ένας συνδρομητής της WIND και κάτοχος TwinSim, αγοράζει ένα κινητό που υποστηρίζει micro sim και έχει στην κατοχή του ένα άλλο, που παίρνει τη γνωστή, κλασική sim.

1) Η Wind διαθέτει κάρτες Twin Sim που η μία να είναι η κλασική sim και η άλλη η micro sim; Απ' όσο ξέρω όχι, αλλά θα ήθελα να μου το διευκρινίσετε κι εσείς.

2) Στην περίπτωσή μας τι γίνεται; Ο μόνος τρόπος είναι η μία από τς δύο κάρτες να κοπεί σε κάποιο κατάστημα;

Έχω φίλο που έκανε έτσι ακριβως και οι κάρτες του λειτουργούν σωστά.

Τώρα, σε περίπτωση που για παράδειγμα χάσει τη μία κάρτα θα πρέπει να ξαναβγάλει με 5 ευρώ δύο νέες κλασικές sim κα μετά να κόψει τη μία ώστε να μπαίνει στο δεύτερο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Έστω ότι ένας συνδρομητής της WIND και κάτοχος TwinSim, αγοράζει ένα κινητό που υποστηρίζει micro sim και έχει στην κατοχή του ένα άλλο, που παίρνει τη γνωστή, κλασική sim.

1) Η Wind διαθέτει κάρτες Twin Sim που η μία να είναι η κλασική sim και η άλλη η micro sim; Απ' όσο ξέρω όχι, αλλά θα ήθελα να μου το διευκρινίσετε κι εσείς.

2) Στην περίπτωσή μας τι γίνεται; Ο μόνος τρόπος είναι η μία από τς δύο κάρτες να κοπεί σε κάποιο κατάστημα;

Έχω φίλο που έκανε έτσι ακριβως και οι κάρτες του λειτουργούν σωστά.

Τώρα, σε περίπτωση που για παράδειγμα χάσει τη μία κάρτα θα πρέπει να ξαναβγάλει με 5 ευρώ δύο νέες κλασικές sim κα μετά να κόψει τη μία ώστε να μπαίνει στο δεύτερο κινητό;

 

μόνο με κόψιμο.

 

Αν χάσει κάποια, αντικατάστση άλλα 5€ και μετά κόψιμο. Δεν έχουν όλα τα καταστήματα κοπτάκι, οπότε μπορεί και σε μαγαζιά με service κτλ

Link to comment
Share on other sites

οταν αλλαζεις απλα sim για οποιοδηποτε λογο,γινεται ακυρωση επιτοπου της παλιας καρτας και ενεργοποιητε αμεσως η νεα.ουτε 5 λεπτα δεν χρεαζεται.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ζεύγος καρτών Twin με δύο nano sim διατίθεται;...εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει..????? Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

ζεύγος καρτών Twin με δύο nano sim διατίθεται;...εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει..?????

 

Νομίζω πως ναι, δεν χάνεις όμως τίποτα να πεταχτείς και από ένα κατάστημα

ck
Link to comment
Share on other sites

ζεύγος καρτών Twin με δύο nano sim διατίθεται;...εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει..?????

 

μόνο με κόψιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή αγόρασα καινούριο κινητό (Jiayu G4 Advanced) και η μια υποδοχή για sim είναι micro, στην Wind υπάρχει κόστος για μετατροπή της sim σε micro; Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδεια. Θελω να ρωτησω κατι. Εχω ενα νουμερο f2g και το χρησιμοποιω σε ενα smartphone για ιντερνετ και κλησεις. Επειδη δεν θελω να το κουβαλαω μαζι μου στην δουελια (υδραυλικος) αναγκαζομαι το πρωι πριν φυγω να βγαζω την σιμ και να την βαζω σε ενα απλο τηλεφωνακι για να κανω την δουλεια μου και μολης γυρναω σπιτι ταπογευμα την ξαναβαζω πισω. Υπαρχει καποιος τροπος να βγαλω και δευτερη σιμ ωστε να εχω μια καρτα στο καθε κινητο και να μην αναγκαζομαι βγαλε-βαλε και ποσο θα κοστιση αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...