Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με Iphone 4 , δεν παρατήρησα καμμιά διαφορά στο σήμα Σε σχέση με το Iphone 3 που δεν ήταν κομμένη .

Το Σήμα πάντως δεν έχει σχέση με την κάρτα.

Πιό πολύ έχει σχέση με την ευαισθησία του κινητού και με την κεραία που χρησιμοποιεί .

Θεωρητικά το 4s έχει δύο κεραίες , θα έπρεπε να έχεις καλύτερο σήμα.

 

Και πρακτικά έχει καλύτερο σήμα. Η διαφορά υπέρ του 4S, έναντι του 4 είναι χαοτική. Όσον αφορά τις κάρτες όπως πολύ σωστά λες δεν έχουν καμία σχέση με τη λήψη σήματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μια παλια sim vodafone καρτοκινητής (από τότε που ήταν vodafone a la carte) και ήθελα να την αλλάξω (αν γίνεται να κρατήσω την παλιά και να δουλεύει) για να την βάλω σε νεο κινητό. Γίνεται να γίνει με ελάχιστο κόστος και όχι τα κερ@τιάτικα που θα πληρώσω στην voda?
Link to comment
Share on other sites

5€ κοστίζει η αντικατάσταση φίλε. Μην μπλέξεις με φορητότητες και χάσεις τίποτα μονάδες που έχεις μέσα.

Αυτά τα 5€ είναι μόνο για αντικατάσταση ελλατωματικής sim ή για όλες τις περιπτώσεις (πχ κλοπή, αλλαγή από sim σε microsim)?

Γιατί θυμάμαι κάτι γύρω στα 17-18€.

Εξακολουθεί να ισχύει? Για ποιές περιπτώσεις? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 5€ είναι μόνο για αντικατάσταση ελλατωματικής sim ή για όλες τις περιπτώσεις (πχ κλοπή, αλλαγή από sim σε microsim)?

Γιατί θυμάμαι κάτι γύρω στα 17-18€.

Εξακολουθεί να ισχύει? Για ποιές περιπτώσεις? :wacko:

 

Για όλες τις περιπτώσεις... Εκτός και αν είναι εντός εγγύησης οπότε την παίρνεις δωρεάν.

Θα σου πουν από το κατάστημα αν βγάλει χρέωση ή όχι (για συμβόλαιο πάντα).

Ακομά και αλλαγή σε microsim. Παλαιότερα ήταν πιο ακριβές (18€)

 

Για καρτοκινητό είναι πάντα 5€

Link to comment
Share on other sites

και η παλιά αναιρείται αυτόματα? Δλδ δεν είναι δυνατον να έχω και την παλιά να μπορεί να δουλεύει?
Link to comment
Share on other sites

και η παλιά αναιρείται αυτόματα? Δλδ δεν είναι δυνατον να έχω και την παλιά να μπορεί να δουλεύει?

Ναι ακυρώνεται η παλιά, εκτός αν επιλέξεις να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Κάρτα TWIN.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω. Αυτοί που χρησιμοποιούν 2G συσκευές και έχουν πρόβλημα με τις USIM τι κάνουν; :wacko: Δίνεται η δυνατότητα στο κατάστημα να παραγγείλει απλή SIM από τη WIND;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω. Αυτοί που χρησιμοποιούν 2G συσκευές και έχουν πρόβλημα με τις USIM τι κάνουν; :wacko: Δίνεται η δυνατότητα στο κατάστημα να παραγγείλει απλή SIM από τη WIND;

 

Όλες οι SIM λειτουργούν σε 2G και 3G (όσο γνωρίζω)

Οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι SIM λειτουργούν σε 2G και 3G (όσο γνωρίζω)

Οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά...

 

H USIM έχει πρόβλημα στο Ericsson T39m που χρησιμοποιώ ενώ με απλή SIM δεν είχα θέμα. Πως κάνει κανείς πισωγύρισμα; Αυτό ερωτώ... Αν έχει κρατήσει την παλιά SIM γίνεται; :wacko: Και μη μου πείτε άλλαξε συσκευή γιατί και Ν8 έχω και το Τ39m δε το αλλάζω για κλήσεις...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H USIM έχει πρόβλημα στο Ericsson T39m που χρησιμοποιώ ενώ με απλή SIM δεν είχα θέμα. Πως κάνει κανείς πισωγύρισμα; Αυτό ερωτώ... Αν έχει κρατήσει την παλιά SIM γίνεται; :wacko: Και μη μου πείτε άλλαξε συσκευή γιατί και Ν8 έχω και το Τ39m δε το αλλάζω για κλήσεις...

 

Είναι συσκευή 2000-2001 το T39...

Δύσκολα να βρεις καινούρια κάρτα που να υποστηρίζει. Δεν ήξερα πως αναφερόσουν σε τόσοοο παλιά συσκευή.

Δεν έχει πάντως άλλες SIM. (ίδιου τύπου οι καινούριες)

 

Δύσκολη περίπτωση φίλε αν χάλασε η παλιά SIM...

Link to comment
Share on other sites

Είναι συσκευή 2000-2001 το T39...

Δύσκολα να βρεις καινούρια κάρτα που να υποστηρίζει. Δεν ήξερα πως αναφερόσουν σε τόσοοο παλιά συσκευή.

Δεν έχει πάντως άλλες SIM. (ίδιου τύπου οι καινούριες)

 

Δύσκολη περίπτωση φίλε αν χάλασε η παλιά SIM...

 

Δεν έχει σημασία. Παρέχουν υπηρεσίες GSM. Το Ericsson T39m είναι gsm certified άρα η WIND πρέπει να μου βρει τρόπο να λειτουργεί η συσκευή. Σωστά;

Αλλιώς το πάμε αλλιώς...

Οι κάρτες που δίνει στα f2g λειτουργούν μια χαρά. Οι οποίες δεν είναι USIM. Ποιος τους είπε ότι θέλω USIM...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

αύριο θα επισκεφτώ ένα κατάστημα wind για αλλαγή sim. Κάνει κάτι κολλήματα το τηλέφωνο μου.

Στο service η υπάλληλος μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα sim επειδή είναι αρκετά παλιά.

Λέω λοιπόν, θα πληρώσω που θα πληρώσω, τουλάχιστον να πάρω την πιο καινούργια. :lol:

Δε θέλω να μου φουσκώσουν κάποιο παλιότερο μοντέλο που τους έχει περισσέψει.

Και ερωτώ λοιπόν: Τι να ζητήσω; Τι χωρητικότητας είναι το τελευταίο μοντέλο της Q; Υπάρχει κάποιο αναγνωριστικό πάνω της;

 

Ευχαριστώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αύριο θα επισκεφτώ ένα κατάστημα wind για αλλαγή sim. Κάνει κάτι κολλήματα το τηλέφωνο μου.

Στο service η υπάλληλος μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα sim επειδή είναι αρκετά παλιά.

Λέω λοιπόν, θα πληρώσω που θα πληρώσω, τουλάχιστον να πάρω την πιο καινούργια. :lol:

Δε θέλω να μου φουσκώσουν κάποιο παλιότερο μοντέλο που τους έχει περισσέψει.

Και ερωτώ λοιπόν: Τι να ζητήσω; Τι χωρητικότητας είναι το τελευταίο μοντέλο της Q; Υπάρχει κάποιο αναγνωριστικό πάνω της;

 

Ευχαριστώ

Άλλαξέ τη, αλλά αυτό που λένε στα καταστήματα είναι μεγάλο ψέμα. Η SIM μου είναι από το 1998 σε συνεχή λειτουργία. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, με κανένα κινητό μου.

Καλύτερα να δεις πρώτα μήπως φταίει το τηλέφωνο και όχι η SIM. Για να μη δώσεις και άδικα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι νομίζω. Για 5€ όμως θα την αγοράσω έτσι ώστε να μην έχουνε άλλη δικαιολογία.

Πάντως και με το προηγούμενο κινητό μου αντιμετώπιζα προβληματάκια τύπου, ενώ είχα σήμα δεν μπορούσαν να μου τηλεφωνήσουν ούτε να τηλεφωνήσω, δεν ερχότανε οι αναφορές κλήσεις και άλλα ωραία.

Επίσης δεν μπορώ να αποθηκεύσω επαφές στη SIM αν περιέχουν έστω κι ένα ελληνικό γράμμα. Υποχρεωτικά greeklish δηλαδή.

128Κ κάρτες έχει η Q?

Είχα διαβάσει παλαιότερα για κάρτες SIM οι οποίες υποστηρίζουν έως και 5 τηλεφωνικούς αριθμούς ανά επαφή. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω πάρε με επιδότηση απο τη wind το iphone 4s και μου έδωσαν και micro sim.

Έμαθα οτι οι άλλες δύο εταιρείες με κάθε iphone δίνουν 2 κάρτες sim (δυο διαφορετικές κάρτες sim με τον ίδιο αριθμό οι οποίες δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, στην δίνουν για να τη βάλεις σε δεύτερη συσκευή όταν π.χ. ξεμείνεις απο μπαταρία να τη χρησιμοποιήσεις σε μια δεύερη συσκευή)

 

Σε ερώτηση στη τηλεφωνική εξυπηρέτηση και σε κατάστημα μου είπαν οτι οι micro sim δεν υποστηρίζουν τέτοια υπηρεσία και για αυτό δεν δίνουν.

 

Ξέρει κανείς τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρε με επιδότηση απο τη wind το iphone 4s και μου έδωσαν και micro sim.

Έμαθα οτι οι άλλες δύο εταιρείες με κάθε iphone δίνουν 2 κάρτες sim (δυο διαφορετικές κάρτες sim με τον ίδιο αριθμό οι οποίες δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, στην δίνουν για να τη βάλεις σε δεύτερη συσκευή όταν π.χ. ξεμείνεις απο μπαταρία να τη χρησιμοποιήσεις σε μια δεύερη συσκευή)

 

Σε ερώτηση στη τηλεφωνική εξυπηρέτηση και σε κατάστημα μου είπαν οτι οι micro sim δεν υποστηρίζουν τέτοια υπηρεσία και για αυτό δεν δίνουν.

 

Ξέρει κανείς τι ισχύει?

 

 

Η υπηρεσία υπάρχει (twin card) αλλά δεν έχουν twin card micro sim που χρειάζεσαι για το iphone. Μπορείς όμως να ζητήσεις να στην κόψουν. Προσοχή όμως γιατί είναι με χρέωση η υπηρεσία.

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/upiresies/sim-kartes-upiresies/karta-twin/

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία υπάρχει (twin card) αλλά δεν έχουν twin card micro sim που χρειάζεσαι για το iphone. Μπορείς όμως να ζητήσεις να στην κόψουν. Προσοχή όμως γιατί είναι με χρέωση η υπηρεσία.

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/upiresies/sim-kartes-upiresies/karta-twin/

 

Και επίσης είναι μόνο για συμβόλαια. Έλεος ρε Wind όλοι δίνουν την υπηρεσία και στα καρτοκινητά τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, παιδιά. :)

 

Πήγα την Παρασκευή κι έκανα αλλαγή κάρτας sim και μου έδωσαν μια διαφορετική από εκείνη που είχα (η παλιά μου ήταν του 2010, σκούρα μπλε με το λογότυπο της WIND και πάνω έγραφε 64K, ενώ η καινούργια είναι πιο ανοικτό μπλε, το λογότυπο της WIND είναι εμφανώς μεγαλύτερο και άσπρο, ενώ δεν γράφει πουθενά το 64K παρά μόνο στην κάρτα με τους κωδικούς) και από τότε έχω παρατηρήσει πως σε σημεία που είχα πλήρη κάλυψη δικτύου 2ης γενιάς, τώρα έχω πιο εξασθενημένο σήμα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με το δίκτυο 3ης γενιάς (καθώς στις περιοχές που κινούμαι σπάνια βλέπω το H), αλλά όσον αφορά το δίκτυο 2ης γενιάς, οι 5 γραμμές έχουν γίνει 2-3. :(

 

Να πάω για αντικατάσταση ή θα μου πουν ότι έχει πρόβλημα η συσκευή προκειμένου να μην μου δώσουν καινούργια; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο με τις nano-sim αν βγήκαν στα καταστήματα Wind;

Στη Θεσσαλονίκη 5/10 δεν υπήρχαν στην Wind, όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο με τις nano-sim αν βγήκαν στα καταστήματα Wind;

Στη Θεσσαλονίκη 5/10 δεν υπήρχαν στην Wind, όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

 

http://techblog.gr/mobile/wind-nano-sim-iphone-5-021411/

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231217020

 

Λογικά μέχρι τα μέσα της άλλης εβδομάδας θα υπάρχουν διαθέσιμες στα καταστήματα.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πήρα στη γυναίκα μου ένα iPad2.

Έχει ΜΒ στο συμβόλαιό του κινητού της (iPhone3) και θέλω να τα χρησιμοποιεί στο iPad.

Γίνεται με twinSIM?

Αλλιώς, υπάρχει κάρτα δεδομένων προπληρωμένη με ένα ποσό να κρατάει μέχρι να τελειώσουν τα data κι όχι για συγκεκριμένο χρόνο?

Δηλαδή με 15 ευρώ να έχω data για π.χ. 6 μήνες, ή παίζει μόνο για συγκεκριμένο χρόνο, π.χ ένα μήνα, 15 μέρες.

Αν όχι, ξέρετε άλλη εταιρία να το κάνει αυτό?

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει δύο πράγματα

α) Να βάλει την κάρτα στο Ipad

β) να ανοίξει το personal hotspot και να συνδέσει το iphone με το ipad μέσω καλωδίου ή μέσω bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δε νομίζω πως είναι πολύ πρακτικό έτσι.

Το να βάζουμε - βγάζουμε τη κάρτα δε βολεύει ιδιαίτερα.

Ψάχνω για μια πάγια λύση.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Ο πατέρας μου ξέχασε το πιν του και φυσικά δεν μπορει να βρει την κάρτα που αναγράφει το κωδικό puk. Ειναι με συμβόλαιο ο αριθμός. Εχω δυο ερωτήσεις:

1) ποσο θα πληρώσει στη wind για να του δώσουν καινουρια κάρτα;

2) οι επαφές που ειναι αποθηκευμενες στην παλιά κάρτα μπορούν να ανακτηθουν με κάποιο τροπο;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ο πατέρας μου ξέχασε το πιν του και φυσικά δεν μπορει να βρει την κάρτα που αναγράφει το κωδικό puk. Ειναι με συμβόλαιο ο αριθμός. Εχω δυο ερωτήσεις:

1) ποσο θα πληρώσει στη wind για να του δώσουν καινουρια κάρτα;

2) οι επαφές που ειναι αποθηκευμενες στην παλιά κάρτα μπορούν να ανακτηθουν με κάποιο τροπο;

 

παίρνει τηλέφωνο το 1260 ή πάει από κατάστημα με την ταυτότητά του και του λένε το PUK

 

η αντικατάσταση (εκτός εγγύησης) κοστίζει 5€. δεν μπορούν να ανακτηθούν σε αυτήν περίπτωση, χωρίς backup

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...