Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σου περισσεύει κάποια κάνε ένα ακόμη αντίγραφο γιατί ενδέχεται να την χαλάσεις.

Το κόψιμο καλό είναι να γίνει με εργαλείο. Ή να πας σε ένα κατάστημα που έχουν να στην κόψουν, ή να πάρεις ένα. Βέβαια αν αγοράσεις, και με το δεδομένο ότι δεν ξέρεις αν θα το ξαναχρειαστείς, με τα 4-5€ που θα δώσεις κάνεις και αντικατάσταση.

Εκτός φυσικά αν θες να έχεις 2 αντίγραφα.

Από εκεί και πέρα εκτός από το κόψιμο, η nano πλεον θέλει και λίγο λιμάρισμα να γίνει ελαφρώς πιο λεπτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο καινούργιο χώρο εργασίας δεν εχω σήμα(wind) ούτε μια γραμμή με αποτέλεσμα πολλές φορές και το νεκρό σημα να χάνεται το εικονίδιο να χάνονται και η επαφές που εχω στη σιμ για λίγα λεπτά.και βγάζει ένδειξη :<<δυστυχώς η διαδικασία com.Android.phone εχει σταματήσει>> απο όλα τα παραπάνω όταν εχω δεν μου κάνει τίποτα, για αυτό εχω μπερδευτεί φταίει η σικ ή συσκευή;μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η συσκευή και είναι θέμα λογισμικού σου. Εάν θυμάμαι καλά κάτι είχα διαβάσει στο Google, για ψάξε..

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η συσκευή και είναι θέμα λογισμικού σου. Εάν θυμάμαι καλά κάτι είχα διαβάσει στο Google, για ψάξε..

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

να σαι καλά για της πληροφορίες θα ψάξω, αν θυμηθείς που το διάβασες στειλτω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα..Επειδη,τελευταία παρατηρούσα χαμηλό σήμα 4g,αποφάσισα να αλλάξω την f2g κάρτα την οποία είχα αποκτήσει στις αρχές που ξεκίνησε το 4g.. Τώρα,είδα ότι η καινούργια έχει εκτυπωμενο το f2g,είναι usim και δεν γράφει πουθενά 64Κ...Επισης,το serial number είναι 893010000000003χχχχχ κι όχι 8930101.........Πιανω 4g, αλλά πάλι χάλια...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα..επειδή εδώ που είμαι δεν υπάρχει κατάστημα της wind, πως μπορώ να ζητήσω nanosim λόγω αλλαγής συσκευής; μπορεί να γίνει online? Δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα άλλης εταιρείας να την κόψω..ντροπή!!

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..επειδή εδώ που είμαι δεν υπάρχει κατάστημα της wind, πως μπορώ να ζητήσω nanosim λόγω αλλαγής συσκευής; μπορεί να γίνει online? Δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα άλλης εταιρείας να την κόψω..ντροπή!!

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιλησε ονλαιν αμα μπορουν να σε εξυπερετησουν.Αλλιως καταστημα,οσο μακρια και να ειναι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πως μπορω να εχω δυο σιμ με τον ιδιο αριθμο,μιας και εχω δυο συσκευες,και βολευει απο το να βγαζεις συ εχεια την σιμ και να την βαζεις σε καθε συζκευη..

Το κακο εινι οτι εδω που μενω δεν υπαρχει wind καταστημα....

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να εχω δυο σιμ με τον ιδιο αριθμο,μιας και εχω δυο συσκευες,και βολευει απο το να βγαζεις συ εχεια την σιμ και να την βαζεις σε καθε συζκευη..

Το κακο εινι οτι εδω που μενω δεν υπαρχει wind καταστημα....

Είναι η υπηρεσία Twin sim και ισχύει μόνο αν έχεις συμβόλαιο, με μηνιαία χρέωση, νομίζω 3 ευρώ.

Δυστυχώς, προς το παρόν, η υπηρεσία δεν διατίθεται σε καρτοκινητά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να πας σε κατάστημα μάλλον δεν γίνεται . Μπορεις πάντως να ρωτήσεις και στην εξυπηρέτηση πελατών.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάει σε κατάστημα, για να παραλάβει και τις νέες sim.

Και πάλι λέω, μόνο αν ο φίλος έχει συμβόλαιο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι η υπηρεσία Twin sim και ισχύει μόνο αν έχεις συμβόλαιο, με μηνιαία χρέωση, νομίζω 3 ευρώ.

Δυστυχώς, προς το παρόν, η υπηρεσία δεν διατίθεται σε καρτοκινητά.

Το μεγαλύτερο ανέκδοτο της Wind μου αρέσει που λες προς το παρών

 

Χωρίς να θέλω να ειρωνεύομαι εσένα

 

 

Το ζητάω 3 χρόνια με όλους του τρόπους και δεν το κάνουν ούτε και πρόκειται για τα επόμενα 3 ζήσε μαι μου δηλαδή...

 

Εάν δεν βρει τρόπο η wind να πάρει χρήματα και από τα καρτοκινητα δεν το κάνει

 

Μην ξεχνάμε ότι μόνο η wind χρεώνει την υπηρεσία και την ίδια ώρα cosmote Vodafone χρεώνουν μόνο της κάρτες sim

 

MEGA FOUL /FAIL όπως θέλετε πείτε το.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αντιμετώπιζα ενα θέμα τελευταία με τη sim,μου έβγαζε μήνυμα οτι αφαιρέθηκε η κάρτα και ζητούσε επανεκκίνηση. Τα έγραψα αναλυτικά στο θέμα της συσκευής εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7729672#

Αυτό που υποθέτω περί της multi sim έχει βάση? Είναι πιο λεπτή στο κέντρο (στην περιοχη της nano) και ενδέχεται αυτό να δημιουργεί το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έριξα μια "γρήγορη" ματιά στο thread αλλά δεν βρήκα ακριβώς τη διευκρίνηση που ήθελα και 35 σελίδες θέλει πολύ χρόνο για να τις διαβάσω διεξοδικά...

Έχω συμβόλαιο κινητής Wind με πακέτο ομιλίας και δεδομένων στο κινητό μου. Έχω και ένα 4G tablet.

Μπορώ με την υπηρεσία TwinSim να βγάλω μια 2η SIM και να την έχω στο tablet μου και να καταναλώνω από εκεί τα δεδομένα που έχω στο πρόγραμμά μου, αλλά ταυτόχρονα να λειτουργεί και το κινητό και να μπορώ ταυτόχρονα να χρησιμοποιώ δεδομένα και από εκεί???

Γίνεται αυτό τεχνολογικά ή πρέπει να κάνω 2ο συμβόλαιο μόνο με δεδομένα αποκλειστικά για το tablet?

(Με λίγα λόγια ψάχνω μια πρακτική και εύκολη λύση για να μην χρησιμοποιώ το tethering όταν δεν είμαι σπίτι.)

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια "γρήγορη" ματιά στο thread αλλά δεν βρήκα ακριβώς τη διευκρίνηση που ήθελα και 35 σελίδες θέλει πολύ χρόνο για να τις διαβάσω διεξοδικά...

Έχω συμβόλαιο κινητής Wind με πακέτο ομιλίας και δεδομένων στο κινητό μου. Έχω και ένα 4G tablet.

Μπορώ με την υπηρεσία TwinSim να βγάλω μια 2η SIM και να την έχω στο tablet μου και να καταναλώνω από εκεί τα δεδομένα που έχω στο πρόγραμμά μου, αλλά ταυτόχρονα να λειτουργεί και το κινητό και να μπορώ ταυτόχρονα να χρησιμοποιώ δεδομένα και από εκεί???

Γίνεται αυτό τεχνολογικά ή πρέπει να κάνω 2ο συμβόλαιο μόνο με δεδομένα αποκλειστικά για το tablet?

(Με λίγα λόγια ψάχνω μια πρακτική και εύκολη λύση για να μην χρησιμοποιώ το tethering όταν δεν είμαι σπίτι.)

Εφόσον έχεις συμβόλαιο γίνεται αυτό που περιγράφεις.

Η υπηρεσία έχει μηνιαία συνδρομή, περίπου 3 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Για να λειτουργεί όμως σωστά, θα πρέπει η μία από τις δύο συσκευές να είναι κλειστή. Δεν πρέπει δηλαδή να είναι ανοιχτά ταυτόχρονα το κινητό και το τάμπλετ.

Υπάρχει και η άλλη λύση, αυτή του Simplefi, που διατίθεται είτε ως συμβόλαιο είτε ως κάρτα. Έχεις μια sim δηλαδή, η οποία είναι μόνο για δεδομένα, δεν υποστηρίζει φωνή και μπορείς να τη βάλεις πχ. στο τάμπλετ. Το πλεονέκτημα του Simplefi on the go (έτσι λέγεται), είναι ότι έχει καλύτερες χρεώσεις δεδομένων.

Μπορείς να μελετήσεις το αντίστοιχο νήμα και θα κατατοπιστείς.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρώτησε, τεχνικά δεν γίνεται. Ταυτόχρονα και οι 2 κάρτες.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρώτησε, τεχνικά δεν γίνεται. Ταυτόχρονα και οι 2 κάρτες.

 

Sent from my SM-G930F

Ναι, σωστά.

Γι' αυτό και έγραψα ότι η μία συσκευή θα πρέπει να είναι κλειστή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά, αυτή τη διευκρίνηση ήθελα γι' αυτό τόνισα το ταυτόχρονα.

Άρα η υπηρεσία TwinSim δεν κάνει για αυτό που θέλω εγώ. Αυτό με το SimpleFi, δεν το είχα κατά νου, θα το κοιτάξω όμως.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια "γρήγορη" ματιά στο thread αλλά δεν βρήκα ακριβώς τη διευκρίνηση που ήθελα και 35 σελίδες θέλει πολύ χρόνο για να τις διαβάσω διεξοδικά...

 

Έχω συμβόλαιο κινητής Wind με πακέτο ομιλίας και δεδομένων στο κινητό μου. Έχω και ένα 4G tablet.

 

Μπορώ με την υπηρεσία TwinSim να βγάλω μια 2η SIM και να την έχω στο tablet μου και να καταναλώνω από εκεί τα δεδομένα που έχω στο πρόγραμμά μου, αλλά ταυτόχρονα να λειτουργεί και το κινητό και να μπορώ ταυτόχρονα να χρησιμοποιώ δεδομένα και από εκεί???

 

Γίνεται αυτό τεχνολογικά ή πρέπει να κάνω 2ο συμβόλαιο μόνο με δεδομένα αποκλειστικά για το tablet?

 

(Με λίγα λόγια ψάχνω μια πρακτική και εύκολη λύση για να μην χρησιμοποιώ το tethering όταν δεν είμαι σπίτι.)

Κοίταξε, στο twin SIM λειτουργεί μόνο η μία από τις δύο κάρτες. Δεν γίνεται ταυτόχρονα. Είναι ο ίδιος ακριβώς αριθμός, η ίδια ακριβώς λειτουργία.

Πρέπει να είναι εκτός λειτουργίας η μία από τις δύο. Η μόνη λύση κ η πιό απλή είναι να λειτουργείς το κινητό ως hotspot.

Θα λειτουργούν και τα 2 ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, στο twin SIM λειτουργεί μόνο η μία από τις δύο κάρτες. Δεν γίνεται ταυτόχρονα. Είναι ο ίδιος ακριβώς αριθμός, η ίδια ακριβώς λειτουργία.

Πρέπει να είναι εκτός λειτουργίας η μία από τις δύο. Η μόνη λύση κ η πιό απλή είναι να λειτουργείς το κινητό ως hotspot.

Θα λειτουργούν και τα 2 ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Καρτοκινητό Q μπορώ να το κάνω twin sim φίλε, και να απενεργοποιώ τη κάρτα από την μια συσκευή για να δουλεύει η κάρτα στην άλλη συσκευή?Η γίνεται να δουλεύουν ταυτόχρονα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου σε ένα κατάστημα Wind της περιοχής μου ,γιατί ήθελε να αλλάξει την sim του σε micro λόγω αλλαγής κινητού..

Τέσπα,όλα οκ,η αλλαγή έγινε,του ζητήθηκε το ποσό των 5 ευρώ,του έδωσαν και απόδειξη και φύγαμε...

Γυρνώντας σπίτι ,κάπως πως,έριξε μια ματιά στην απόδειξη η οποία έγραφε

"W multi Usim x 1 τμχ

Μικτή αξία 4,03

εκπτωση 4,02

σύνολο 0,01 "

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής οεο??μας έκανε εντύπωση,γιατί πουθενά δεν αναγραφόταν τα 5 ευρώ..φαινόταν ουσιαστικά ότι πληρώσαμε 1 λεπτό...εννοείται πως δεν είναι η φάση για τα 5 ευρώ,απλά μας έκανε τελειώς κουλό..έχει συμβεί και σε εσάς ή δεν το έχετε προσεξει ποτέ?:p:wacko:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου σε ένα κατάστημα Wind της περιοχής μου ,γιατί ήθελε να αλλάξει την sim του σε micro λόγω αλλαγής κινητού..

Τέσπα,όλα οκ,η αλλαγή έγινε,του ζητήθηκε το ποσό των 5 ευρώ,του έδωσαν και απόδειξη και φύγαμε...

Γυρνώντας σπίτι ,κάπως πως,έριξε μια ματιά στην απόδειξη η οποία έγραφε

"W multi Usim x 1 τμχ

Μικτή αξία 4,03

εκπτωση 4,02

σύνολο 0,01 "

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής οεο??μας έκανε εντύπωση,γιατί πουθενά δεν αναγραφόταν τα 5 ευρώ..φαινόταν ουσιαστικά ότι πληρώσαμε 1 λεπτό...εννοείται πως δεν είναι η φάση για τα 5 ευρώ,απλά μας έκανε τελειώς κουλό..έχει συμβεί και σε εσάς ή δεν το έχετε προσεξει ποτέ?:p:wacko:

Μάλλον ήταν παλιά(πολλών ετών εννοώ) η κάρτα sim που αλλάξατε, και η αλλαγή σε καινούρια που ειναι και 4G είναι δωρεάν για αυτό έβγαλε 0.01. Τα 5 ευρω τα έβαλε στην τσέπη . Εκτύπωσε αυτά που γράφει στο site που σου έβαλα από κάτω και πήγαινε να σου δώσει τα λεφτά πίσω, δεν είναι για τα 5 ευρώ... αλλά για την κοροϊδία.

 

Απόσπασμα από το site της wind:

"Πελάτες Καρτοκινητής / Mobile Broadband με κάρτα: Για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες καρτοκινητής ή Mobile Broadband με κάρτα, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση SIM κάρτας η οποία θα γίνεται χωρίς χρέωση"

 

Μπες εδώ https://www.wind.gr/gr/f2g/upiresies/yphresia-periagwghs/apolause-to-4g-diktuo/?accept=1&refer=https%253A%252F%252Fwww.google.com%252F και διάβασε αναλυτικά.

Edited by Vasileios
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλιστα...

Ευχαριστώ για την απάντηση...θα το έχω υπόψιν και επειδή χρειάζεται να γίνει άλλη μια αλλαγή κάρτας αυτή τη φορά δεν θα περάσει το σκηνικό!

Αυτό πάει να πει "κλέψιμο" με το γάντι...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...