Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οπα,κατσε γιατι τρελενωμαι:wacko:το gps εννοεις???

ακριβως!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, επειδή διαπίστωσα εν τέλει ότι το κινητό μου είναι απο την Γη του Πυρός, μιας και έχει ένα product code που δεν πρέπει να αντιστοιχεί σε κάποιο της EU λέω να χρησιμοποιήσω το Nemesis Service Suite να του το αλλάξω σε ελληνικό, μπας και δω και γω κανα σοβαρό update. Το θέμα είναι, υπάρχει ασφάλεια στην διαδικασία αυτή ; χάνω καμία εγγύηση ; μπορεί να συμβεί τίποτα κακό ; επαναφέρεται στην αρχική του κατάσταση εύκολα ; Σιγουρέψτε με πριν το τολμήσω. Ευχαριστώ.
το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.μετα την αναβαθμιση δεν μπορω να εγκαταστησω ξανα την εφαρμογη yahoo go! .εκαμα φορματ και την καρτα αλλα τιποτα.:worry: συνεβη σε κανεναν το ιδιο?

:X

Επιτρέπεται μόνο 1 εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή διαπίστωσα εν τέλει ότι το κινητό μου είναι απο την Γη του Πυρός, μιας και έχει ένα product code που δεν πρέπει να αντιστοιχεί σε κάποιο της EU λέω να χρησιμοποιήσω το Nemesis Service Suite να του το αλλάξω σε ελληνικό, μπας και δω και γω κανα σοβαρό update. Το θέμα είναι, υπάρχει ασφάλεια στην διαδικασία αυτή ; χάνω καμία εγγύηση ; μπορεί να συμβεί τίποτα κακό ; επαναφέρεται στην αρχική του κατάσταση εύκολα ; Σιγουρέψτε με πριν το τολμήσω. Ευχαριστώ.

Αν το κινητό δεν είναι branded όπως Vodufone Live κλπ., αλλά απλώς προορίζεται για άλλη αγορά δεν χάνεις τη εγγύησή σου.

Η διαδικασία είναι ακίνδυνη και θα έλεγα τετριμμένη πλέον… προχώρα άφοβα. ;)

 

Το ελληνικό product code είναι αυτό: 0534854

Το Nemesis Service Suite κατέβασέ το από εδώ.

Οδηγίες δες εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εεγκαταστήσω την νέα αναβάθμιση μέσω του Nokia software Updater αλλά το μήνυμα που παίρνω συνεχώς είναι ότι δεν υπάρχει συνδεδεμένο τηλέφωνο. Το τηλεφωνο όμως είναι συνδεδεμένο με το pc (το βλέπω και το "δουλευω" μέσω pcSuite). Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω ξερει κανεις τιποτα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα επαθα... μεσα στο γραφειο και βρηκε δορυφορους και μου βγαζει θεση κανονικη στο χαρτη... ειναι η πρωτη φορα που με μια ανβαθμιση αισθανωμαι σαν να πηρα καινουργιο κινητο... μπραβο στη ΝΟΚΙΑ.

 

 

Αυτό είναι πολύ καλό νέο (και εξηγεί γιατί το 8GB έχει κατά πολλούς καλύτερη λήψη, παρόλο που υποθέτω έχει το ίδιο GPS hardware και στο ίδιο σημείο με το "απλό"). Ταυτόχρονα είναι και κουφό όμως, το πώς το software μπορεί να βελτίωσει την λήψη και μάλιστα σε κλειστούς χώρους! Λίγο παράξενο δεν είναι; Εκτός και αν είχαν κάνει καμμιά τρελή πατάτα στις προηγούμενες εκδόσεις που υποβάθμιζε τις δυνατότητες του hardware.

 

Μπράβο τους πάντως που δε το παράτησαν στο έλεος του θεού για να προωθήσουν το 8GB.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Η νέα έκδοση του firmware έχει το συνηθισμένο multimedia μενού ή το νέο, όπως το N95 8GB και Ν81;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω παίξει τελείως.. παρόλο που τροποποίησα το product code του κινητού, το nokia software updater, συνεχίζει να μου λέει ότι δν υπάρχει νέα αναβάθμιση. Τώρα τί μπορεί να φταίει.. υπόψιν ότι με το παλιό μου product code, το site της nokia, μου εμφάνιζε ως διαθέσιμη την 12 έκδοση του fw, κ παρόλο που εγώ είχα την 11, πάλι μου έλεγε ότι δν υπάρχει νέα έκδοση το nsu. Δηλαδή ότιναναι..
το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα και εγω το περιβόητο update....

 

το κινητό πλεον ταχυτατο....

 

η καμερα επισης....ανοιγει με την μια και σαν να μου φαινεται οτι τραβαει καλύτερες photos....

 

στο ραδιο υπαρχει μια μικρη βελτίωση στον ηχο με τα μεγαφωνα.....ειμαι ενα κλικ πανω καμια σχεση ομως με τα mp3....

 

και το πιο σημαντικο....που δεν το ανέφερε κανεις...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....οταν εχεις κλειστο το κινητο και σου ερθει sms βγαζει την ωρα που σου στελνει ο αλλος το sms....και οχι την ωρα που ανοιξες το κινητό....

 

μπραβο λοιπον.....αργησε αλλα αξιζε τον κοπο.....:)

Link to comment
Share on other sites

Το Ν95 δεν είναι διαθέσιμο στα Wind stores...έχει εξαντληθεί...και θα έρθει αρχές Δεκέμβρη. :)

 

Από αυτά που διαβάζω, μόλις το πάρω...θα του κάνω ένα firware upgrade αμέσως, πριν αρχίσω να βάζω μέσα νέα προγράμματα κλπ.

 

Μπράβο παιδιά...είναι εξαιρετικά ενημερωτικό το forum.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω βυθιστεί στην απελπισία. Το nokia software updater δεν με βοηθάει καθόλου και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει, γιατί ενώ το κινητό μου δίνει έκδοση λογισμικού την 11.0.026, το nsu, μου δίνει 6wk41v23.4 ? μήπως ο λόγος που δεν μου εμφανίζει νέες αναβαθμίσεις είναι επειδή αναγνωρίζει λανθασμένα το fw μου (το product code είναι πλέον ελληνικό) ; μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ;
το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....οταν εχεις κλειστο το κινητο και σου ερθει sms βγαζει την ωρα που σου στελνει ο αλλος το sms....και οχι την ωρα που ανοιξες το κινητό....

 

Ε ήταν αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα διορθώνονταν αυτό το bug.

Ελπίζω να διορθωθεί και στα υπόλοιπα τηλέφωνα στα οποία υπάρχει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

το εβαλες αυτο και μετα εκανες φορματ???

Εβαλα το update και εκανα κανονικα επαφαφορα τα παντα απο την καρτα μνημης. Ετσι κι αλλιως επρεπε να περασω τα περισσοτερα προγραμματα απο την αρχη οποτε ειπα να κανω φορματ να φυγουν και τα σκουπιδια (ειχε παρα πολλα). Το update φυσικα δεν χαθηκε.

 

Για οσους εχουν προβλημα με την φωνητικη: Ακομα και μετα το update ειχα προβλημα. Οταν εκανα φορματ πριν περασω τις επαφες μου με το pc suite εκανα μια νεα επαφη και η φωνητικη δουλευε. Μετα περασα τις επαφες μου και παλι δεν δουλευε. Η λυση ειναι διαγραφη ολες και περασμα μια-μια με το χερι. Εχω πανω απο 200 επαφες οποτε θα το κανω καποια στιγμη που θα εχω ορεξη. Αν καποιος βρει αλλη λυση ας την πει.

ΥΓ: Εκανα sync με outlook. Δεν δοκιμασα να κανω με τις "Windows Contacts" των Vista. Δεν ξερω αν θα εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις backup from memory card...επαναφέρει περισσότερα setup (όπως μηνύματα κλπ) απ'ότι από το content copier του Nokia PC Suite?

 

Αυτή την εντύπωση έχω...κρίμα που δε μπαίνει η memory card του Ν70 στο Ν95 ώστε να κάνω επαναφορά τα πάντα.

 

Ααα...και κάτι άλλο...το phone wizard (ή όπως το λένε)...μεταφέρει τα ίδια δεδομένα από το ένα τηλέφωνο στο άλλο όπως και στο content copier?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Η νέα έκδοση του firmware έχει το συνηθισμένο multimedia μενού ή το νέο, όπως το N95 8GB και Ν81;

όχι φίλε αυτό πού είχε μέχρι τώρα έχει
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον με την καινουρια version ειδα ενα bug , οταν τραβαμε φωτογραφια σε νυχτερινη λειτουργια δεν υπαρχει αυτοματη εστιαση.... α και οι φωτο το βραδυ ακομα και με φλας ειναι αθλιες σε σχεση με την προηγουμενη version...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατήρησα ένα αλλο bug, όταν πάς να βάλεις μια φωτογραφία wallpaper δεν σε ρωτάει να την παραμορφώσει ή οχι που σημαίνει να κόψει θέμα απο τη φωτογραφία (ενώ παλαιότερα νομίζω σε ρώταγε) παρά τώρα την παραμορφώνει πάντα...Βέβαια να πώ και τα καλά με το νέο firmware νομίζω ότι κλειδώνουν πιο γρήγορα οι δορυφόροι στο GPS καθώς και είναι πιό γρήγορο το κινητό...Ελπίζω στη νέα αναβάθμηση του προγράμματος για τους χάρτες να κάνουν σημαντικές αλλαγες όπως για εμένα σημανική θα είναι να προσθέσουν τα όρια ταχύτητας καθώς επίσης και τις προιδοποιήσεις αν τα ξεπεράσεις.Κάτι παρόμοιο έχει και το ROUTE66.Επίσης επιτέλους να ανανεώσουν τους χάρτες σωστά...
Link to comment
Share on other sites

re paidia as moy pei kapoios an kserei!!meta to update den mporo na katevaso toys xartes apo to nokia maps!!moy leei oti den eimai sindedemenos sto internet kai na prospathiso argotera!!3 meres tora!!gnorizei kaneis kati??

efxaristo

episeis otan to balo na katevasei xartes apo to tilefono molis katebasei 3kb mavrizei i othoni!!!!

Link to comment
Share on other sites

@mikemilos: Δεν θυμασαι καλα, δεν εκανε ποτε focus στη νυχτερινη ληψη.

@kdiamat: Ουτε αυτο δεν το εκανε στην προηγουμενη εκδοση. Ειμαι σιγουρος γι' αυτο γιατι καποιες φωτογραφιες ηθελα να τις βαλω για wallpaper αλλα δεν το εκανα γιατι τις παραμορφωνε. Μαλλον μπερδευεσαι με αλλο λειτουργικο.

 

Το wifi εχει γινει αρκετα πιο γρηγορο και δεν μου εχει βγαλει σε καμια σελιδα το "μνημη πληρης". Να τα βρασω τα 128ΜΒ του 8gb. Τωρα πλεον δεν υπαρχει κανενας λογος να το αλλαξω εστω κι αν η διαφορα στην τιμη ηταν πολυ μικρη.

Μου φαινεται οτι θα το κρατησω το Ν95 μεχρι να βγει touch s60.

Link to comment
Share on other sites

@mikemilos: Δεν θυμασαι καλα, δεν εκανε ποτε focus στη νυχτερινη ληψη.

@kdiamat: Ουτε αυτο δεν το εκανε στην προηγουμενη εκδοση. Ειμαι σιγουρος γι' αυτο γιατι καποιες φωτογραφιες ηθελα να τις βαλω για wallpaper αλλα δεν το εκανα γιατι τις παραμορφωνε. Μαλλον μπερδευεσαι με αλλο λειτουργικο.

 

Το wifi εχει γινει αρκετα πιο γρηγορο και δεν μου εχει βγαλει σε καμια σελιδα το "μνημη πληρης". Να τα βρασω τα 128ΜΒ του 8gb. Τωρα πλεον δεν υπαρχει κανενας λογος να το αλλαξω εστω κι αν η διαφορα στην τιμη ηταν πολυ μικρη.

Μου φαινεται οτι θα το κρατησω το Ν95 μεχρι να βγει touch s60.

Ναι συμφωνω απολυτα, η νοκια αυτο που καταφερε ειναι να μας κανει να μην αισθανωμαστε μ@#$$#ς και να αποδειξει οτι κραταει τις αξιες...

Λογικα ειναι μια μαγκια να ειναι ολοι ικανοποιημενοι, εμεις με το παλιο αλλα και οσοι παρουν το καινουργιο να ξερουν οτι θα υπαρχει υποστιριξη ακομα και αν βγει αλλο νεο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

στο xxxxxxxxxxxxxx αναφερθηκε οτι το boot γινεται σε 20sec εκτος αν εχουμε εγκαταστησει το ir remote που περνει πανω απο 40!!επειδη βαριεμαι να το κανω uninstall τωρα μπορω να επιβeβαιωσω μονο τα 40 για την δευτερη περιπτωση!!!:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

@mikemilos: Δεν θυμασαι καλα, δεν εκανε ποτε focus στη νυχτερινη ληψη.

@kdiamat: Ουτε αυτο δεν το εκανε στην προηγουμενη εκδοση. Ειμαι σιγουρος γι' αυτο γιατι καποιες φωτογραφιες ηθελα να τις βαλω για wallpaper αλλα δεν το εκανα γιατι τις παραμορφωνε. Μαλλον μπερδευεσαι με αλλο λειτουργικο.

 

Το wifi εχει γινει αρκετα πιο γρηγορο και δεν μου εχει βγαλει σε καμια σελιδα το "μνημη πληρης". Να τα βρασω τα 128ΜΒ του 8gb. Τωρα πλεον δεν υπαρχει κανενας λογος να το αλλαξω εστω κι αν η διαφορα στην τιμη ηταν πολυ μικρη.

Μου φαινεται οτι θα το κρατησω το Ν95 μεχρι να βγει touch s60.

 

επειδη δουλευω παρα πολυ την νυχτερινη θυμαμαι πολυ καλα οτι ειχε εστιαση.... και δευτερον ακομα και στο αυτοματο με φλας η φωτο ειναι πολυ πιο σκοτεινη σε σχεση με πριν

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εεγκαταστήσω την νέα αναβάθμιση μέσω του Nokia software Updater αλλά το μήνυμα που παίρνω συνεχώς είναι ότι δεν υπάρχει συνδεδεμένο τηλέφωνο. Το τηλεφωνο όμως είναι συνδεδεμένο με το pc (το βλέπω και το "δουλευω" μέσω pcSuite). Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.. βρηκα την λυση σε ενα παλιο post..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=188086

 

Απλα μπες στα windows με αλλο ονομα που να μην ειναι γραμμενο στα Ελληνικα... ;)

Link to comment
Share on other sites

στο xxxxxxxxxxxx αναφερθηκε οτι το boot γινεται σε 20sec εκτος αν εχουμε εγκαταστησει το ir remote που περνει πανω απο 40!!επειδη βαριεμαι να το κανω uninstall τωρα μπορω να επιβeβαιωσω μονο τα 40 για την δευτερη περιπτωση!!!:blink:

 

Ναι οντως. Μολις εκανα install το ir remote και κανει οση ωρα εκανε πριν το update να ανοιξει. Και ενω πριν ειχα 29,5 ΜΒ οταν ανοιγε τωρα εχω 28.

Χμμ, δε νομιζω να το βγαλω ομως γιατι ειναι φοβερη εφαρμογη. Αν το βγαλουμε αραγε θα γυρισει πισω στο γρηγορο boot-up?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...