Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως είναι μόνο από κινητό wind και δεν διαθέτω, οπότε αναμένουμε.. ;-)
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η εμπειρια μου με την WIND....

 

Πριν 3 μερες θα εληγε ενα πακετο NS7 που ειχα ενοργοποιησει, μου ηρθε και το σχετικο εμαιλ που ελεγε οτι στισ 12 θα εληγε το πακετο.

 

10 λεπτα πριν τισ δωδεκα κανς αποσυνδεση απο το νετ (εβγαλα και το μοντεμ απο τον υπολογιστη), μια που το υπολοιπο του καρτοκινιτου μου ειχε μονο 10 ευρο εωεργωποιω και μια καρτα τον 20 ευρο για να μπορεσο να αγορασω ξανα το πακετο NS7.Το ποσο στο κινιτο μου ηταν 26 ευρο 10+20 η καρτα μειων φορους.

 

Στελνω λοιπον το μυνημα NS7 στις 12 και 10 αφου ειχε ληξει το προηγουμενο πακετο και λαμβανω το κλασικο μυνημα τις WIND (επιτυχης ενεργοπειηση του πακετου .... μπλα μπλα)

 

Βγαζω λοιπον την καρτα σιμ αποο το κινητο μου και την βαζω παλι στο στικακι 12:15 το βραδυ για να συνδεθω ξανα αφου εχω λαβει την γραπτη επιβεβωση μεσω sms που ακομα εχω στο κινιτο μου και συνδεωμε παλι με το νετ....!

 

Μετα απο 5 λεπτα περιπου δεν εχω ιντερνετ και εκπλησωμε μετα απο καποιες αρνητηκες προσπαθειες βγαζω παλι την καρτα σιμ και την βαζω στο κινιτο μου για να ακουσω το υπολοιπο μου μια που αυτη δεν ηταν η πρωτη φορα για τα ασχημα νεα της εταιρειας....

 

Το υπολοιπο λοιπον απο 26ευρο μειον 14 που κοστιζει το ΝS7 θα επρεπε να ειναι 12 ευρο ΔΥΣΤΗΧΩΣ ομςσ η φωνη της κυριασ μου λεει οτι ειναι ΜΕΙΟΝ 3 ΕΥΡΟ

 

Παιρνω λοιπον την εξυπερετηση πελατων της WIND και ο κυριος μου λεει οτι βλεπει στο συστημα την ενεργοποιηση της NS7 και οτι μεχρι την επομενη μερα θα πιστωθει ο λογαριασμος μου ....

 

σημερα μετα απο 3 μερες ξαναπηρα την Εξηπερετηση πελατων και μου ειπαν οτι γινετε ελεχος και οποτε τελειωσει θα πιστωθει ο λογαριασμος μου κτλ....

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ Τι ΕΛΕΧΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΟΣ) ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΗΣ 12:15 ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΟΥΝ ΟΓΚΟ ΔΕΔΩΜΕΝΩΝ ΣΤΙΣ 12:20.

 

Για μενα αυτο ειναι καθαρη απατη ......

 

Μονο αυτο μπορω να πω !

Link to comment
Share on other sites

απατη θα ηταν αν σου ελεγαν πως δεν σου το πιστωνουνε και πως δεν ενεργοποιηθηκε το ποσο. Δεν γνωριζω τον λογο που μπορει να εγινε κατι τετοιο σε εσενα διοτι και εγω χρησιμοποιω τα ADSM πακετα και δεν εχει συμβει κατι τετοιο σε εμενα. Παρ ολα αυτα θα μπορουσες να πας σε καποιο καταστημα wind ωστε να γινει απο εκει η προσπαθεια που ισως εχει μεγαλυτερη επιροη στην εταιρια.

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά βρε guys... έχω χιλιοβλαστημηθεί με το προπληρωμένο adsm της wind! :cry: Πήγα σε κατάστημα wind, μου έδωσαν κάρτα και μου το ενεργοποίησαν.. έχω όμως το mf636 της cosmote και δεν ήξεραν τι ρυθμίσεις να αλλάξω.. παίρνω σε wind και περιμένω πάνω από μισή ώρα στην αναμονή και δεν απαντά κανείς στο ερώτημά μου.. :wacko::cry: Τι αλλαγές να κάνω εκτός από το APN? Μια μου λέει κάρτα μη αποδεκτή μια μου λέει έλεγχος συσκευών για πολύ ώρα και δεν κάνει τπτ... έκανα και search στο google αλλά τπτ.. μπαίνω με idsn64 κι έχω μαρτυρήσει!!!! :wacko: Ξέρει κανείς να βοηθήσει?

 

Με το connection manager αν σου αναγνωρίσει την κάρτα ή USB σου αλλιώς αν στο υπάρχον software που έχει η κάρτα σου φτιάξε ενα νεο προφίλ με

APN gint.b-online.gr

user (κενό)

pass ( κενό )

 

δεν έχει άλλες παραμέτρους ρύθμισης ( τουλάχιστον σε ενα παλιό cosmote δικό μου έτσι είχε δουλεψει )

Link to comment
Share on other sites

απατη θα ηταν αν σου ελεγαν πως δεν σου το πιστωνουνε και πως δεν ενεργοποιηθηκε το ποσο. Δεν γνωριζω τον λογο που μπορει να εγινε κατι τετοιο σε εσενα διοτι και εγω χρησιμοποιω τα ADSM πακετα και δεν εχει συμβει κατι τετοιο σε εμενα. Παρ ολα αυτα θα μπορουσες να πας σε καποιο καταστημα wind ωστε να γινει απο εκει η προσπαθεια που ισως εχει μεγαλυτερη επιροη στην εταιρια.

 

Επειδή δεν έχει συμβεί ανάλογο "συστεμικό" λάθος σε σένα (και σε μένα που επίσης χρησιμοποιώ αποκλειστικά το ADSM όταν κατεβαίνω Ελλάδα), δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει το ίδιο λάθος σε συχνότητα που είναι παραπάνω του φυσιολογικού QA/QC. Μια ματιά να ρίξεις σε πολλά προηγούμενα post του ίδιου νήματος, θα δεις ότι έχει συμβεί σε πολλούς. Και σε μερικούς (βλ. π.χ. τα post του filippos) συμβαίνει συστηματκά, έστω εάν διέκοψαν τη σύνδεση πολλές ώρες πριν τη λήξη.

 

Και ναι μεν δεν είναι είναι απάτη, αλλά αποτελεί σοβαρό σφάλμα των συστημάτων της Wind, που προκαλεί δυσαρέσκεια και χάσιμο χρόνο στους χρήστες και σε τελική ανάλυση προκαλεί έλλειψη εμπιστοσύνης και απώλεια χρημάτων στην εταιρία. Γιατί, πέρα από εμάς στα "ειδικά" φόρουμ, υπάρχουν φαντάζομαι πολλοί περισσότεροι "κοινοί" χρήστες, που αν τους τους συμβεί το ίδιο πρόβλημα, απλά δε θα ξαναχρησιμοποιήσουν την υπηρεσία και θα σιχτιρίζουν τη Wind σε άλλους δυνητικούς χρήστες της υπηρεσίας.

 

Και όπως και να το κάνουμε, δεν μπορώ να καταλάβω πως η Wind διόρθωσε τα "συστεμικά" λάθη του Wind Plus (τώρα πια δουλεύει πολύ καλά στην ενημέρωση του όγκου και του χρόνου) και δεν μπορεί να κάνει το ίδιο και για το Wind ADSM. Στην τελική το Plus κοστίζει 4€/μήνα ενώ το ADSM 3.5€ την ημέρα (2€ το NS7)!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ,εχω ενα κινεζικο κινητο τυπου Iphone με Wifi eπανω και διαφορες εφαρμογες οπως fb,ebuddy & αλλα τετοια, θελω να του βαλω την υπηρεσια του Internet Mobile ομως ειδα οτι στο Data Account μεσα εχει καποια κινεζικα δικτυα, να γινει δουλεια σε μενα ειναι εφικτο λετε?? δηλ να περασουν οι ρυθμισεις και να δουλεψει σωστα,παντως με Wifi ως τωρα συνδεομαι ειτε στο σπιτι μου ειτε σε φιλων μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

καλημέρα σε όλους. έχω μια ερώτηση:

 

εδώ και περίπου 3 μηνες εχω το WIND ADSM 5G. Δεν ειμαι ομως καθολου ευχαριστημενη και επειδη δεν θεωρω οτι οι υπηρεσιες που μου προσφερονται αντιστοιχουν σε αυτο που πληρωνω, θελω να κατεβω στο 300ΜΒ.

υποθετω οτι θα πρεπει να πληρωσω καποιο ποσο σαν "ποινη" η κατι τετοιο. μπορει καποιος να με διαφωτισεί;

υ.γ. μαζι με τη συνδεση μου εδωσαν δωρεαν το κιτρινο μοντεμακι της Αlcatel (One touch X200)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά.

Έχω ένα μυστήριο πρόβλημα.

Πήρα το WIND ADSM και αγόρασα μετά το HUAWEI E5830 MIFI γιατί έχω 2 υπολογιστές κ 1 κινητο που χρησιμοποιώ στο ΝΕΤ.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι ενώ έβαλα ρυθμίσεις προφίλ, στον manager του μόντεμ μου λέει ότι συνδέθηκα στο ΝΕΤ, δεν μπορώ να μπώ πουθενά.

Πληροφοριακά στις συνδέσεις δικτύου των VISTA που έχω, κ αφού το έχω συνδέσει μέσω usb ή WI-FI μου αναφέρει ότι ενώ συνδέεται το pc με το μόντεμ, δεν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο γιατί δεν μπορεί να γίνει αναγνώρηση της συσκευής.

Ξέρει κανείς τί δεν κάνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά.

Έχω ένα μυστήριο πρόβλημα.

Πήρα το WIND ADSM και αγόρασα μετά το HUAWEI E5830 MIFI γιατί έχω 2 υπολογιστές κ 1 κινητο που χρησιμοποιώ στο ΝΕΤ.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι ενώ έβαλα ρυθμίσεις προφίλ, στον manager του μόντεμ μου λέει ότι συνδέθηκα στο ΝΕΤ, δεν μπορώ να μπώ πουθενά.

Πληροφοριακά στις συνδέσεις δικτύου των VISTA που έχω, κ αφού το έχω συνδέσει μέσω usb ή WI-FI μου αναφέρει ότι ενώ συνδέεται το pc με το μόντεμ, δεν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο γιατί δεν μπορεί να γίνει αναγνώρηση της συσκευής.

Ξέρει κανείς τί δεν κάνω καλά?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο MiFi modem και μέχρι στιγμής έχω βάλει κάρτες SIM της Wind, μια γερμανική και μια ισπανική και συνδέθηκε κανονικά με όλες χωρίς πρόβλημα. Αν θέλεις μπορείς να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες;

 

Όταν λες "συνδέθηκα στο ΝΕΤ" εννοείς ότι συνδέεσαι κανονικά στο δίκτυο της Wind αλλά δεν μπορείς να συνδεθείς στο internet? Ρωτάω γιατί παρακάτω αναφέρεις "ενώ συνδέεται το pc με το μόντεμ, δεν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο".

 

Μήπως το δικό σου είναι κλειδωμένο; Το αγόρασες μέσω eBay και είναι branded στο δίκτυο της 3 Αγγλίας;

 

Μπορείς να ελέγξεις ποιό firmware έχεις; Το original της 3 ή ένα από τα δύο εναλλακτικά firmware που σου επιτρέπουν να συνθεθείς στο web interface του router χωρίς να απαιτείται σύνδεση USB?

 

Το πρώτο από τα εναλλακτικά firmware (που υπάρχει συνήθως στα ξεκλείδωτα MiFi modems) επιτρέπει ρυθμίσεις μέσω web αλλά όχι δημιουργία νέας σύνδεσης με άλλη εταιρία. Το δεύτερο εναλλακτικό firmware (που είναι το original firmware της Huawei), σου δίνει και web interface και δυνατότητα δημιουργίας πολλών συνδέσεων ανάλογα με τη SIM.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω οτι συνδέεται απο τα λαμπάκια κ από το λογισμικό,το 3 cοm manager.

Είναι branded της 3 Αγγλίας, αλλά ξεκλείδωτο.Είναι προεγκαταστημένο το προφίλ της 3 αλλά έκανα προφίλ της WIND.Τπτ πάλι όμως.Κ με WIFI και με USB όμως μου λέει στο κέντρο δικτύου κ κοινής χρήσης ότι δεν μπορεί να αναγνωρήσει την συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει το προφίλ της Wind ως default; Αν όχι, τότε προσπαθεί να συνθεθεί με το προφίλ της 3 που είναι default.

 

Ενώ έχεις το modem ανοιχτό και συνδεμένο μέσω USB, πήγαινε από τον 3 WiFi Manager στο Tools>Choose Device και στη λίστα επέλεξε το modem. Στη συνέχεια, όρισε το προφίλ της Wind ως default πηγαίνοντας Tools>Options>Profile Management>Profile Name WIND>πάτα το κουμπί Default.

 

Επίσης, δεν είναι απαραίτητο τα Vista να αναγνωρίσουν τη συσκευή αφού το βασικό πλεονέκτημα της συσκευής είναι ότι σου δίνει δίκτυο μέσω WiFi χωρίς να είναι απαραίτητη η σύνδεση μέσω USB. Μερικά βήματα που ίσως σε βοηθήσουν να εντοπίσεις το πρόβλημα:

 

- Αποσύνδεσε το modem από την USB και κλείστο. Πάτησε το κουμπί on και μετά το κουμπί WiFi για να αρχίσει να δίνει WiFi. Αφού δεις το WiFi Hotspot, πάτησε και το τρίτο κουμπάκι για να συνδεθείς στο 3G της Wind. Αν μετά από αυτό είναι και τα τρία φωτάκια μόνιμα αναμμένα (φωτάκι δικτύου, φωτάκι "W" Wifi και φωτάκι "Μ" για το 3G), τότε έχεις συνδεθεί κανονικά.

 

- Μπες από το κινητό ή από έναν υπολογιστή που έχει WiFi στο Hotspot που δημιούργησε το Modem και έλεγξε αν μπαίνεις στο internet. Λογικά αφού και τα 3 φωτάκια είναι αναμμένα, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν κάποιο απ' αυτά (ειδικά το "M" αναβοσβήνει), τότε δεν έχεις συνδεθεί.

 

- Επίσης, αν έχεις το firmware που σου επιτρέπει webadmin, πληκτρολόγησε στον browser σου τη διεύθυνση 192.168.1.1 για να δεις πιο αναλυτικά αν έχεις δίκτυο (φωτάκι πάνω αριστερά) και σύνδεση 3G (θα σου γράφει connected).

 

Αν συνεχίζει να μη δουλεύει το modem είτε μέσω USB είτε μέσω WiFi, ίσως να μην εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers της συσκευής. Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση ίσως σου λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω το τηλέφωνο SE C903 και προσπαθώ εδώ και μερικές ημέρες με λήψη ρυθμίσεων τόσο από τη wind όσο και από τη SE να μπορέσω να στείλω και να λάβω e-mails (πάροχος gmail.com), αλλά αυτό είναι αδύνατο. Συνήθως μου βγάζει πρόβλημα διεύθυνσης διακομιστή. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αν αυτή δεν είναι η κατάλληλη ενότητα, παρακαλώ παραπέμψτε με.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει το προφίλ της Wind ως default; Αν όχι, τότε προσπαθεί να συνθεθεί με το προφίλ της 3 που είναι default.

 

Ενώ έχεις το modem ανοιχτό και συνδεμένο μέσω USB, πήγαινε από τον 3 WiFi Manager στο Tools>Choose Device και στη λίστα επέλεξε το modem. Στη συνέχεια, όρισε το προφίλ της Wind ως default πηγαίνοντας Tools>Options>Profile Management>Profile Name WIND>πάτα το κουμπί Default.

 

Επίσης, δεν είναι απαραίτητο τα Vista να αναγνωρίσουν τη συσκευή αφού το βασικό πλεονέκτημα της συσκευής είναι ότι σου δίνει δίκτυο μέσω WiFi χωρίς να είναι απαραίτητη η σύνδεση μέσω USB. Μερικά βήματα που ίσως σε βοηθήσουν να εντοπίσεις το πρόβλημα:

 

- Αποσύνδεσε το modem από την USB και κλείστο. Πάτησε το κουμπί on και μετά το κουμπί WiFi για να αρχίσει να δίνει WiFi. Αφού δεις το WiFi Hotspot, πάτησε και το τρίτο κουμπάκι για να συνδεθείς στο 3G της Wind. Αν μετά από αυτό είναι και τα τρία φωτάκια μόνιμα αναμμένα (φωτάκι δικτύου, φωτάκι "W" Wifi και φωτάκι "Μ" για το 3G), τότε έχεις συνδεθεί κανονικά.

 

- Μπες από το κινητό ή από έναν υπολογιστή που έχει WiFi στο Hotspot που δημιούργησε το Modem και έλεγξε αν μπαίνεις στο internet. Λογικά αφού και τα 3 φωτάκια είναι αναμμένα, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν κάποιο απ' αυτά (ειδικά το "M" αναβοσβήνει), τότε δεν έχεις συνδεθεί.

 

- Επίσης, αν έχεις το firmware που σου επιτρέπει webadmin, πληκτρολόγησε στον browser σου τη διεύθυνση 192.168.1.1 για να δεις πιο αναλυτικά αν έχεις δίκτυο (φωτάκι πάνω αριστερά) και σύνδεση 3G (θα σου γράφει connected).

 

Αν συνεχίζει να μη δουλεύει το modem είτε μέσω USB είτε μέσω WiFi, ίσως να μην εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers της συσκευής. Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση ίσως σου λύσει το πρόβλημα.

 

 

 

Τα έκανα όλα τα παραπάνω αλλά τπτ. Τα φωτάκια παραμένουν μόνιμα αναμένα, αλλα στο κέντρο δικτύου κ κοινής χρήσης βγάζει θαυμαστικό από το pc έως το μόντεμ κ απο κάτω γράφει "μη αναγνωρισμένο δίκτυο". Όταν πατάω αυτόματη επιδιώρθωση, αναφέρει 'αυτόματη λήψη νέων ρυθμίσεων Ι.Ρ. για τον προσαρμογέα δικτύου"σύνδεση ασύρματου δικτύου"', αλλά δεν καταφέρνει να λύσει το πρόβλημα.

Στο 192.168.1.1 δεν μπαίνει, ίσως γιατί δεν βλέπει το μόντεμ.

Το περίεργο είναι ότι στο 3 con. manager αναφέρει ότι συνδέομαι κανονικά.

Μήπως πρέπει να αλλάξω firmware?Και αν ναί, πώς?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημά σου δε συνδέεται άμεσα με τη συγκεκριμένη ενότητα, σου έστειλα PM. Διάβασέ το και απάντησέ μου από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Αυτά τα 100 mb που δινει η wind στο f2g είναι αδύνατον να τα δούμε στην οθόνη του υπολογιστή μας?:)

thanks

Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρία σας λέω οτι τα 100mb σε PC τελειώνουν πολύ γρήγορα. Σε κινητό είναι διαφορετικά. Με iphone και καθημερινή χρήση χωρίς you tube κλπ media μια μέση κατανάλωση είναι 200-300mb (αν στο σπίτι χρησιμοποιείς wifi). Μια φορά που συνδέθηκα με το pc για 1-2 ώρες τα ξεπέρασα κατα πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια για να συνδεθω στο ιντερνετ της wind με usb modem zte mf639. Στα xp δουλεψε αμεσως στα vista προσπαθει να κανει συνδεση και δεν γινεται...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Εχω το ONDA MV815UP και εχω και προγραμμα δεδομενων στην wind sim γινεται να βαλω την καρτα στο συγκεκριμενω usb modem και να συνδεθω στο ιντερνετ απο το laptop μου?

 

*** Αγγελίες μόνο στο buy&sell! ***

Edited by Petros the Great
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα, από χτες το wind adsm κάνει αποσύνδεση μεσω των συνδέσεων δικτύου των windows με αποτέλεσμα όταν πάω να κάνω σύνδεση από το connection manager να μου βγάζει τη σύνδεση κατειλημμένη. έκανα απεγκατάσταση των drivers της wind αλλά τα vista κολλάνε..καμιά ιδέα?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...