Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4. To Wind3G ειναι απλα η ονομασια του. Δεν υπηρχε το 3.5G οταν ονομαστηκε. Αλλα, εαν εχεις την υπηρεσια Wind 3G, την χρησημοποιεις σε ολες τις ταχυτητες, GPRS,3G,HSDPA, αναλογα την συσκευη και το δικτυο της περιοχης σου.

Το ADSM δεν υποστηριζει φωνη, ειναι μονο για δεδομενα. Η επιλογη wind 3G ενεργοποιειται σε συμβολαιο φωνης, δηλαδη ειναι για χρηση απο κινητο τηλεφωνο.

Γιαυτο, εκτος απο τα 40ΜΒ για χρηση ιντερνετ, το παγιο αυτο που αναφερεις περιλαμβανει επισης τις υπηρεσιες ΜΜS 15 και Wind plus non stop, δηλαδη συνολικα δινει 15 MMS, απεριοριστο WAP και βεβαια τα 40 ΜΒ internet χρησης. Το πακετο αυτο ειναι αρκετα παλιο, και βεβαια για το ειδος του ακομα και τωρα , ειναι απο τα πιο καλα σε σχεση με αλλα που υπαρχουν, κυριως της βονταφον. Παντως, καιρος ειναι να τροποποιηθει, ειτε σε μειωση τιμης, η αυξησης ογκου, η συνδιασμου και των δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Oχί αρκεί να χρησιμοποιείς το Profile WIND PLUS.

2. Για να έχεις πρόσβαση σε όλα τα sites και τις υπηρεσίες internet, Που δεν έχεις μέσω gwap (wind plus).

3. Μπορεί όπως και η απλή GPRS. Πρακτικά όταν είσαι σε περιοχή με 3G δίκτυο έχεις αντίστοιχες ταχύτητες.

4. no idea :p

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Για το (1), το ίδιο ισχύει και για HSDPA;

 

Μήπως ξέρει κάποιος για το (4); Δηλαδή ποιος ο λόγος ύπαρξης της υπηρεσίας Wind 3G, αφού με το ADSM παίρνεις με τα ίδια χρήματα τον 120πλάσιο όγκο δεδομένων;

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

4. To Wind3G ειναι απλα η ονομασια του. Δεν υπηρχε το 3.5G οταν ονομαστηκε. Αλλα, εαν εχεις την υπηρεσια Wind 3G, την χρησημοποιεις σε ολες τις ταχυτητες, GPRS,3G,HSDPA, αναλογα την συσκευη και το δικτυο της περιοχης σου.

Το ADSM δεν υποστηριζει φωνη, ειναι μονο για δεδομενα. Η επιλογη wind 3G ενεργοποιειται σε συμβολαιο φωνης, δηλαδη ειναι για χρηση απο κινητο τηλεφωνο.

Γιαυτο, εκτος απο τα 40ΜΒ για χρηση ιντερνετ, το παγιο αυτο που αναφερεις περιλαμβανει επισης τις υπηρεσιες ΜΜS 15 και Wind plus non stop, δηλαδη συνολικα δινει 15 MMS, απεριοριστο WAP και βεβαια τα 40 ΜΒ internet χρησης. Το πακετο αυτο ειναι αρκετα παλιο, και βεβαια για το ειδος του ακομα και τωρα , ειναι απο τα πιο καλα σε σχεση με αλλα που υπαρχουν, κυριως της βονταφον. Παντως, καιρος ειναι να τροποποιηθει, ειτε σε μειωση τιμης, η αυξησης ογκου, η συνδιασμου και των δυο.

 

 

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα, αλλά πράγματι τα 15MMS, κλπ σίγουρα δε δικαιολογούν την τιμή του πλέον σε σχέση με το ADSM. Είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

Τώρα το ότι το ADSM δε μπορεί να κολλήσει σε μία υπάρχουσα SIM το θεωρώ βλακεία, εφόσων τα κινητά μπορούν να χρησιμοποιηθούν σα modems για τα PC. Δηλαδή σε αναγκάζουν είτε να αλλάζεις SIMs στην συσκευή, είτε να κουβαλάς το USB modemάκι (αν δε κάνω κάποιο λάθος :p)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχω και εγώ το wind adsm, και συγκεκριμένα το φοιτητικό πρόγραμμα, που έχει "απεριόριστη" χρήση και ταχύτητα 3.6 Mbps. Στην πράξη η ταχύτητα είναι συνήθως γύρω στα 300 - 500 kbps. Αυτό καθαυτό το γεγονός δεν με ενοχλεί, καθώς δεν μου είναι απαραίτητη μία τεράστια ταχύτητα, ούτε και περίμενα να συνδέεται με το θεωρητικό maximum.

Ωστόσο, δεν είμαι ευχαριστημένη από την υπηρεσία. Στο παρελθόν είχα DSL με την Vivodi στα 512 kbps (δηλαδή περίπου ίδια ταχύτητα), αλλά η σύνδεση φαινόταν πολύ πιο γρήγορη και σταθερή από ότι τώρα.

Ενδεικτικά, να αναφέρω ότι σχετικά απλά πράγματα, όπως ένα Skype call δεν δουλεύουν ικανοποιητικά, και υπάρχει "robot voice" συχνά, και ότι ένα online game, πχ World of Warcraft, το οποίο έχει χαμηλές απαιτήσεις δικτύου, όχι μόνο έχει > 0.5 seconds lag, αλλά το χειρότερο, lag spikes και disconnects.

Και τα δύο παραδείγματα πιο πάνω, με μία κανονική DSL 512kbps δουλεύουν άψογα.

 

Οπότε, απ'ότι φαίνεται η σύνδεση είναι επαρκής μόνο για λίγο browsing.

 

Πιστεύω όμως ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν πακέτα "3.6 mbps" όταν πρακτικά δεν γίνεται να ξεπεραστεί ούτε το ένα έβδομο αυτής της ταχύτητας και δεν είναι καν consistent.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχω και εγώ το wind adsm, και συγκεκριμένα το φοιτητικό πρόγραμμα, που έχει "απεριόριστη" χρήση και ταχύτητα 3.6 Mbps. Στην πράξη η ταχύτητα είναι συνήθως γύρω στα 300 - 500 kbps. Αυτό καθαυτό το γεγονός δεν με ενοχλεί, καθώς δεν μου είναι απαραίτητη μία τεράστια ταχύτητα, ούτε και περίμενα να συνδέεται με το θεωρητικό maximum.

Ωστόσο, δεν είμαι ευχαριστημένη από την υπηρεσία. Στο παρελθόν είχα DSL με την Vivodi στα 512 kbps (δηλαδή περίπου ίδια ταχύτητα), αλλά η σύνδεση φαινόταν πολύ πιο γρήγορη και σταθερή από ότι τώρα.

Ενδεικτικά, να αναφέρω ότι σχετικά απλά πράγματα, όπως ένα Skype call δεν δουλεύουν ικανοποιητικά, και υπάρχει "robot voice" συχνά, και ότι ένα online game, πχ World of Warcraft, το οποίο έχει χαμηλές απαιτήσεις δικτύου, όχι μόνο έχει > 0.5 seconds lag, αλλά το χειρότερο, lag spikes και disconnects.

Και τα δύο παραδείγματα πιο πάνω, με μία κανονική DSL 512kbps δουλεύουν άψογα.

 

Οπότε, απ'ότι φαίνεται η σύνδεση είναι επαρκής μόνο για λίγο browsing.

 

Πιστεύω όμως ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν πακέτα "3.6 mbps" όταν πρακτικά δεν γίνεται να ξεπεραστεί ούτε το ένα έβδομο αυτής της ταχύτητας και δεν είναι καν consistent.

 

 

Σε ποια περιοχή είσαι; Έχεις καλό σήμα;

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι; Έχεις καλό σήμα;

 

Είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης και υπάρχει σήμα 3g. Αυτή τη στιγμή είναι 3/5.

 

Εντάξει, γενικότερα δεν είναι και χάλια η σύνδεση, αλλά η ποιότητα δεν είναι σταθερή.Το γεγονός ότι για παράδειγμα στο WoW ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνω disconnect είναι λίγο ενοχλητικό.

 

Σκέφτομαι να βάλω DSL (θα το έκανα από την αρχή, αλλά δεν υπάρχει γραμμή του ΟΤΕ αυτή τη στιγμή στο σπίτι, το οποίο σημαίνει οτι θα έπρεπε να περιμένω κανένα μήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή και η dsl, σε αντίθεση με το adsm που λειτουργεί από την ίδια μέρα) και μετά να διακόψω τη wind και να δώσω τα χρήματα για το modem. Το οποίο προφανώς είναι αρκετή σπατάλη χρημάτων, αλλά είναι φθηνότερο από το να πληρώνεις λογαριασμούς για έναν χρόνο, και αυτή τη στιγμή η σύνδεση είναι πολύ περιοριστική στο τι μπορείς να κάνεις λόγω ταχύτητας, σε βαθμό που τα περισσότερα online πράγματα καθημερινής χρήσης δεν λειτοθρούν ικανοποιητικά :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης και υπάρχει σήμα 3g. Αυτή τη στιγμή είναι 3/5.

 

Εντάξει, γενικότερα δεν είναι και χάλια η σύνδεση, αλλά η ποιότητα δεν είναι σταθερή.Το γεγονός ότι για παράδειγμα στο WoW ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνω disconnect είναι λίγο ενοχλητικό.

 

Σκέφτομαι να βάλω DSL (θα το έκανα από την αρχή, αλλά δεν υπάρχει γραμμή του ΟΤΕ αυτή τη στιγμή στο σπίτι, το οποίο σημαίνει οτι θα έπρεπε να περιμένω κανένα μήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή και η dsl, σε αντίθεση με το adsm που λειτουργεί από την ίδια μέρα) και μετά να διακόψω τη wind και να δώσω τα χρήματα για το modem. Το οποίο προφανώς είναι αρκετή σπατάλη χρημάτων, αλλά είναι φθηνότερο από το να πληρώνεις λογαριασμούς για έναν χρόνο, και αυτή τη στιγμή η σύνδεση είναι πολύ περιοριστική στο τι μπορείς να κάνεις λόγω ταχύτητας, σε βαθμό που τα περισσότερα online πράγματα καθημερινής χρήσης δεν λειτοθρούν ικανοποιητικά :p

 

 

Άλλοι που είχαν παρόμοιο πρόβλημα με εσένα το έλυσαν βάζοντας στο setting 3G only, γιατί καμμιά φορά μεταπηδά σε GPRS και προκαλεί disconnects. Δοκίμασε το και πες μας :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τελικά υπεύθυνα εάν θα μεταφερθούν οι παλιοί συνδρομητές του φοιτητικού ADSM (70MB/μήνα για 8:00-20:00) στο καινούριο πρόγραμμα (3GB/μήνα για 8:00-20:00);

 

Τον προηγούμενο μήνα σε κατάστημα WIND στο Ηράκλειο, αφού μίλησαν με την εξυπηρέτηση, μου είπαν ότι ήδη είμαστε στο νέο πρόγραμμα και μπορώ να υπολογίζω στα 3GB το μήνα. Πάλι καλά κράτησα μια πισινή, με αποτέλεσμα ο λογαριασμός να έρθει μόνο 20€ παραπάνω. Προχθές, σε άλλο κατάστημα WIND που πήγα για να πληρώσω, ξαναρώτησα και μου είπαν να κάνω αλλαγή προγράμματος. Μετά τηλεφώνησαν στην εξυπηρέτηση, όπου τους είπαν ότι δε γίνεται και θα παραμείνουμε για πάντα στα 70MB το μήνα.

 

Έλεος, δε μπορεί κανείς τους να μιλήσει με υπευθυνότητα; Μάλλον και οι ίδιοι δεν έχουν την καλύτερη ενημέρωση... Και τέλος πάντων είναι η 2η φορά που από λάθος ενημέρωση υπαλλήλου της WIND σκάει λογαριασμός 50+€. Δεν τα βρίσκω και στο δρόμο. Αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα θα ζητήσω να αλλάξω σε 49€ με όλη μέρα Non-Stop να τελειώνουμε. Καιρός πάντως να σοβαρευτεί λιγάκι η εταιρία, μπακάλικο θυμίζει!

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση απορια έχω .Εστω οτι ενεργοποιω το ADSM με το μοντεμ της Ericsson.Απ οτι έχω δει το μοντεμ θελει μια καρτα sim για να λειτουργησει. Σε αυτη την περιπτωση βαζω την sim του κινητου μου και μένω χωρις κινητο ή δινει η εταιρια μια sim με της απαραιτητες ρυθμισεις αποθηκευμένες?

 

paidia exo ena provlima .logika i zografoy den eprepe na exei sima 3g dioti evala to adsm tis wind kai mpaino internet meso gprs kai oxi 3g me apotelesma na einai arges taxitites.

Για τί ταχύτητες μίλας?Download torrent,rapidshare κτλ κτλ

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση απορια έχω .Εστω οτι ενεργοποιω το ADSM με το μοντεμ της Ericsson.Απ οτι έχω δει το μοντεμ θελει μια καρτα sim για να λειτουργησει. Σε αυτη την περιπτωση βαζω την sim του κινητου μου και μένω χωρις κινητο ή δινει η εταιρια μια sim με της απαραιτητες ρυθμισεις αποθηκευμένες?

 

dinei karta sim.kaneis nea sindesi adsm alliws den ginetai.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η συγκεκριμένη αγορά? Τι μέγιστη ταχύτητα μπορώ να πιάσω? Πρέπει να έχω σήμα 3G?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η συγκεκριμένη αγορά? Τι μέγιστη ταχύτητα μπορώ να πιάσω? Πρέπει να έχω σήμα 3G?
Το μόνο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχεις 3G σήμα για να κανεις αξιοπρεπη δουλεια.Για τα άλλα τα ερωτηματα σου εχουν υποθει αρκετα εδω
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η συγκεκριμένη αγορά? Τι μέγιστη ταχύτητα μπορώ να πιάσω? Πρέπει να έχω σήμα 3G?

 

Εξαρτάται όντως πολύ και απο την κάλυψη που έχεις,εγώ το έτρεξα με καλή κάλυψη 3ΤΖΙ :p και συγχρονίστηκε στα 1,8 ενώ κατέβαζα με ~80-100,αρκετά καλά μπορώ να πώ.

 

εδιτ: απο rapid επιασε και 120+

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ... και μόνο που δεν λιποθύμησα!!!

Απο 32€ πήγαμε στα 50€ με κατι περιεργα μαθηματικα που μονο η Wind τα γνωριζει και έναν ΦΟΡΟ ΠΟΛΥΤΕΛΙΑΣ 5€ που θα μπαίνει σε καθε λογαριασμό!!!!!

Για κίνηση 23ΜΒ την πρώτη μέρα μου χεώνουν 9,33€ και την δεύτερη μερα κατα τας γραφας μου εκδώσαν και το πρωτο λογαριασμό για να μην χρεώνομαι με περιτα Μεγαμπατε και Ευρω!!!!

Τι να πω ...μου λειπουν τα λόγια ρε Γ@μ@τ@

 

 

File yparxoun kai xeirotera ego eimoun me Cosmote sta 5GB kai afou efaga ena logariasmo 300 Euro mou eipan oti sto paketo 5GB sou antistoixoun 170MB tin imera kai oti an ta ypervo me xreonoun kanonika me miso euro to megabyte.!!! Toulaxiston h Wind otan sou leei 5GB/mina den enoei oti exeis kapoio orio kathe imera! An theleis ta katanaloneis ola se mia mera (vevea tis ypoloipes 29 meres tha exeis kanoniki xreosi).

Tis Cosmote to packeto einai entelos kseftila!!! An einai dinaton na exoun orio ypervasis ana imera!!!! Pou eimaste!!! Oute sto Pakistan den to kanoun auto!

Link to comment
Share on other sites

File yparxoun kai xeirotera ego eimoun me Cosmote sta 5GB kai afou efaga ena logariasmo 300 Euro mou eipan oti sto paketo 5GB sou antistoixoun 170MB tin imera kai oti an ta ypervo me xreonoun kanonika me miso euro to megabyte.!!! Toulaxiston h Wind otan sou leei 5GB/mina den enoei oti exeis kapoio orio kathe imera! An theleis ta katanaloneis ola se mia mera (vevea tis ypoloipes 29 meres tha exeis kanoniki xreosi).

Tis Cosmote to packeto einai entelos kseftila!!! An einai dinaton na exoun orio ypervasis ana imera!!!! Pou eimaste!!! Oute sto Pakistan den to kanoun auto!

 

Φίλε μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην cosmote. Ειμαι συνδρομητής και το γνωρίζω αυτό. Δεν το αναφέρει ποθενά αυτό άλλωστε και ο οποιοσδήποτε μπορεί να διεκδικήσει τα χρήματά του. Κάτι άλλο συμβαίνει στην περίπτωσή σου. Ψάξτο.

Link to comment
Share on other sites

paides sorry gia ta greeklish alla ayth th stigmh mono ayto exw.

 

den eida adistixo thema kai eipa na rwthsw edw. einai ena paketo ths wind , to internet blackberry non stop pou dinei 200mb internet to mhna . se sxesh me ta 40 mb pou diafhmizun einai poly kalytero kai to xrewnun 21 eyro to mhna. to provlhma mu einai oti h wind de kserei ti ths ginetai epi tu thematos. ekei pou ekana th syndesh mu , mu energopoihsan thn yperesia kai mu eipan na th xrhsimopoihsw afova. sto 1231 allos mu lege oxi , thes apokleistika blackberry syskeyh kai poios asxetos su evale thn yperesia, allos mu lege nai syndesu meso gint..... kai den exeis provlhma , genika epikratei ena mpaxalo. etoimazomai na paw fadaros kai 200 mb to mhna sto n95 mu tha nai oti prepei (parea me to wind plus non stop ).

 

kserei kapoios apo mesa kati ?

 

ap oti exw katalavei h wind thelei na agorasume tis blackberry syskeyes pou exei gia na exume kai thn yperesia alliws de vlepw pouthena to provlhma. meso gint tha syndethei kai to blackberry , meso gint tha syndethei kai to n95... parola ayta me 6 eyro/mb de mporw na to riskarw kai angasthka na apenergopoihsw thn yperesia giati mu ekanan plysh egefalu oti to diktyo katalavainei an syndeomai apo blackberry syskeyh h oxi (@@ , h gnwmh mu )

 

an gnwrizei kapoios kati parakalw as mu dwsei ta fota tu giati exw apelpistei m ayth thn istoria

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Η υπηρεσια blackberry χρησημοποιει διαφορετικο ΑΡΝ απο το gint.

Εχει καθαρα δικο του. Εαν κανεις χρηση gint, ΔΕΝ προσμετρωνται στα 200 ΜΒ που εχεις.

Αυτα τα 200ΜΒ ειναι καθαρα για χρηση blackberry υπηρεσιων (γενικα, οτι εχει σαν εφαρμογη η συσκευη blackberry, πχ email, browser, IM κτλ) μεσω του APN blackberry.

 

Ορθα σε ενημερωσαν απο το 1231.

 

Και οταν κανεις χρηση blackberry συσκευης, βεβαιως και το γνωριζουν, μιας και το provisioning της υπηρεσιας γινεται με βαση τον μοναδικο αλφαριθμιτικο κωδικο PIN της blackberry συσκευης....

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Η υπηρεσια blackberry χρησημοποιει διαφορετικο ΑΡΝ απο το gint.

Εχει καθαρα δικο του. Εαν κανεις χρηση gint, ΔΕΝ προσμετρωνται στα 200 ΜΒ που εχεις.

Αυτα τα 200ΜΒ ειναι καθαρα για χρηση blackberry υπηρεσιων (γενικα, οτι εχει σαν εφαρμογη η συσκευη blackberry, πχ email, browser, IM κτλ) μεσω του APN blackberry.

 

Ορθα σε ενημερωσαν απο το 1231.

 

Και οταν κανεις χρηση blackberry συσκευης, βεβαιως και το γνωριζουν, μιας και το provisioning της υπηρεσιας γινεται με βαση τον μοναδικο αλφαριθμιτικο κωδικο PIN της blackberry συσκευης....

Κι όμως, εμένα με είχαν διαβεβαιώσει από το 1231 ότι και το blackberry περνάει από το ging. Και ότι τα 200 mb ισχύουν και αν μπει η κάρτα σιμ του blackberry σε μια απλή συσκευή και συνδεθεί στο ίντερνετ!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ακουγονται πετρο, πιστεψε με οταν σου λεω οτι η υπηρεσια blackberry χρησημοποιει διαφορετικο ΑPN!! Καρατσεκαρισμενο!!

Αυτο που σε ενημερωσανε, ειναι λαθος, και ο υπαλληλος που στο ειπε, ανενημερωτος...

 

Δεν ξερω εαν στην δουλεια σου σου εχει τυχει πχ για mms ο πελατης να ειχε προβλημα και να μην ειχε ενεργη στην γραμμη του το APN για τα mms, η αναλογα το ιδιο για το wap η το Internet, ετσι και για το blackberry.Χωρις το bbery APN, πολυ απλα δεν παιζει και η υπηρεσια.

 

Για να γινω πιο συγκεκριμενος, συστεμικα, στο BSCS, τα free units (δηλαδη τα ΜΒ) που αναλογουν σε καθε υπηρεσια (internet non stop, GPRS 40 κτλ) ενεργοποιουνται στο αναλογο APN. Ετσι, εαν βαλεις το GPRS 40, τα 40 ΜΒ σου ενεργοποιουνται στο gint.b-online.gr. Εαν βαλεις το internet non stop, τα 200ΜΒ ενεργοποιουνται στο blackberry APN!

 

 

Αυτα!

 

Φιλικα,

Link to comment
Share on other sites

Και... ποιο είναι το APN του blackberry;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...