Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επέλεξα να βάλω κάτι προϊόντα που αγόρασα στο αρχείο (archive).

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω το "αρχείο"! :O Πρώτη φορά είπα να χρησιμοποιήσω την συγκεκριμένη επιλογή.

 

Κάποιος που να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για να βρεις αυτά που εχεις αποθηκεύσει μπαίνεις στο ιστορικό αγορών πατάς το "Archived" και επιλέγεις ετος, μπορείς να πας πίσω μέχρι 3 χρόνια

 

 

 

http://img545.imageshack.us/img545/7471/ebayn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Νομίζω κρατάει όλες τις παραγγελίες απ' ότι βλέπω.. οπότε δεν έχει νόημα να επιλέγω να μεταφέρονται στο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το αν αγοράζεις απο εβαυ com ή uk δεν εχει καμια σημασία, αυτο που ενδιαφέρει ειναι που βρίσκετε ο πωλητής.

 

ούτε αυτό δεν εχει καμια σημασία.

Αυτό που έχει σημασία ειναι απο που θα αποσταλεί το αντικείμενο.

Ο πωλητής μπορεί να βρίσκεται ακόμα και στην Ελλάδα, αλλά, το αντικείμενο να το αποστείλει μεσω συνεργάτη του από την Αμερική.

 

μου έτυχε να αγοράσω απο πωλητή στην Αγγλία, το αντικείμενο ήρθε απο Κίνα και πλήρωσα 35 ευρω στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

ούτε αυτό δεν εχει καμια σημασία.

Αυτό που έχει σημασία ειναι απο που θα αποσταλεί το αντικείμενο.

Ο πωλητής μπορεί να βρίσκεται ακόμα και στην Ελλάδα, αλλά, το αντικείμενο να το αποστείλει μεσω συνεργάτη του από την Αμερική.

 

μου έτυχε να αγοράσω απο πωλητή στην Αγγλία, το αντικείμενο ήρθε απο Κίνα και πλήρωσα 35 ευρω στο τελωνείο.

 

Ε ναι, αλλα αν ειναι ετσι, δεν βγαινει ακρη.

Δεν ξερει τοτε κανεις τι του γινεται.

Εγω παραγγελνω πχ. απο ebay uk. Και δεν θελω να εχω προβληματα με τελωνεια.

Αν αυτος δεν το εχει στην αγγλια, ας το παραλαβει απο αμερικη ή απο οπου αλλου θελει στην αγγλια, και μετα απο αγγλια ας μου το στειλει ελλαδα.

Αμα ειναι να παραγγελνω απο αγγλια και να καταληγω να πληρωνω τελωνειο, ασε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ούτε αυτό δεν εχει καμια σημασία.

Αυτό που έχει σημασία ειναι απο που θα αποσταλεί το αντικείμενο.

Ο πωλητής μπορεί να βρίσκεται ακόμα και στην Ελλάδα, αλλά, το αντικείμενο να το αποστείλει μεσω συνεργάτη του από την Αμερική.

 

μου έτυχε να αγοράσω απο πωλητή στην Αγγλία, το αντικείμενο ήρθε απο Κίνα και πλήρωσα 35 ευρω στο τελωνείο.

 

Πιστεύω ότι σε μια τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να το αναφέρει στην περιγραφή, αλλιώς θα έχουμε κάθε δικαίωμα να μην το παραλάβουμε το αντικείμενο και να ζητήσουμε επιστροφή των χρημάτων από PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Στο tab που γράφει τα μεταφορικά γράφει και από που φεύγει το αντικείμενο. Γιατί δεν το τσεκάρετε από εκεί?

Το ebay είναι ένα διεθνές site, όπως δέχεται αγοραστές από όλο τον κόσμο, και από Ελλάδα, έτσι δέχεται και πωλητές από όλο τον κόσμο. Θα ήταν παράλογο να περιμένει κάποιος όλοι οι πωλητές του .com να είναι στην Αμερική, του .co.uk να είναι στην Αγγλία κ.ο.κ.

 

μου έτυχε να αγοράσω απο πωλητή στην Αγγλία, το αντικείμενο ήρθε απο Κίνα και πλήρωσα 35 ευρω στο τελωνείο.

Έχεις εύκαιρο τον πωλητή ή/και το αντικείμενο να το δούμε?

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Απλα να προσέχετε την επισήμανση για το που βρίσκετε το αντικείμενο

 

Αυτο το παράδειγμα ειναι απο το .com

 

FREE - Economy Int'l Shipping

Item location: Guang Zhou, China

Ships to: Worldwide

 

http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-Step-Down-Buck-Volt-Converter-Circuit-3-2-40V-to-1-25-37V-Regulator-/271015770336?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f19cc78e0

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει πότε να αγοράσω κάτι από πωλητή με πολλές αξιολογήσεις και να μην είναι ξεκάθαρο από πού φεύγει το προϊόν.

Όλοι το γράφουν, αρκεί να το προσέξεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

κέρδισα ενα αντικείμενο, και πριν την λήξη είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και μου είχε πεί 20 ευρώ μεταφορικά και πληρωμή μεσω bank transfer.

Μετά την λήξη του έστειλα 4 μεηλ ζητώντας του λεπτομέρειες για τον τρόπο πληρωμής και πέρασε μια εβδομάδα χωρίς καμία απάντηση.Ταυτόγχρονα εμφανίστηκαν και οι 2 πρώτες αρνητικές αξιολογήσεις που έλεγαν ότι ο πωλητής εξαφανίστηκε.

Αγόρασα λοιπόν απο αλλού το ίδιο αντικείμενο , και απόψε πήρα μεηλ που μου απαντά με τραπεζικό λογαριασμό για 3η φορά όπως λέει!!

Αν δεν προχωρήσω στην αγορά μπορεί να μου κάνει αρνητική?

Να του στείλω ένα έναντι πχ 20 ευρώ και θετική αξιολόγηση σαν συμβιβασμό?

Εχετε κάποια άλλη ιδέα?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

κέρδισα ενα αντικείμενο, και πριν την λήξη είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και μου είχε πεί 20 ευρώ μεταφορικά και πληρωμή μεσω bank transfer.

Μετά την λήξη του έστειλα 4 μεηλ ζητώντας του λεπτομέρειες για τον τρόπο πληρωμής και πέρασε μια εβδομάδα χωρίς καμία απάντηση.Ταυτόγχρονα εμφανίστηκαν και οι 2 πρώτες αρνητικές αξιολογήσεις που έλεγαν ότι ο πωλητής εξαφανίστηκε.

Αγόρασα λοιπόν απο αλλού το ίδιο αντικείμενο , και απόψε πήρα μεηλ που μου απαντά με τραπεζικό λογαριασμό για 3η φορά όπως λέει!!

Αν δεν προχωρήσω στην αγορά μπορεί να μου κάνει αρνητική?

Να του στείλω ένα έναντι πχ 20 ευρώ και θετική αξιολόγηση σαν συμβιβασμό?

Εχετε κάποια άλλη ιδέα?

 

Που πας και μπλέκεις με λογαριασμους κλπ, αν δεν πληρώσεις χρεώνεσαι απο το εβευ ενα απλήρωτο αντικείμενο.

 

Στειλε μαιλ στον πωλητή και πες του οτι θελεις να ακυρώσεις την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρνητική αξιολόγηση σε αγοραστή δεν γίνεται πλέον,

Οπότε απλά διέκοψε κάθε επικοινωνία μαζί του εφόσον δεν τον εμπιστεύεσαι .

Τρίτον συναλλαγή με bank transfer είναι υψηλού ρίσκου , και συνίστατε μόνο για υψηλού επιπέδου πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

κέρδισα ενα αντικείμενο, και πριν την λήξη είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και μου είχε πεί 20 ευρώ μεταφορικά και πληρωμή μεσω bank transfer.

Μετά την λήξη του έστειλα 4 μεηλ ζητώντας του λεπτομέρειες για τον τρόπο πληρωμής και πέρασε μια εβδομάδα χωρίς καμία απάντηση.Ταυτόγχρονα εμφανίστηκαν και οι 2 πρώτες αρνητικές αξιολογήσεις που έλεγαν ότι ο πωλητής εξαφανίστηκε.

Αγόρασα λοιπόν απο αλλού το ίδιο αντικείμενο , και απόψε πήρα μεηλ που μου απαντά με τραπεζικό λογαριασμό για 3η φορά όπως λέει!!

Αν δεν προχωρήσω στην αγορά μπορεί να μου κάνει αρνητική?

Να του στείλω ένα έναντι πχ 20 ευρώ και θετική αξιολόγηση σαν συμβιβασμό?

Εχετε κάποια άλλη ιδέα?

 

Εννοειται να μην του στειλεις λεφτα ... και dispute να κανει δεν μπορει να σου κανει τιποτα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πληρώσεις χρεώνεσαι απο το εβευ ενα απλήρωτο αντικείμενο.

 

Δηλαδή;Πληρωνω κατι ή φαίνεται στο ιστορικό μου;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;Πληρωνω κατι ή φαίνεται στο ιστορικό μου;

 

Δεν έχεις χρηματικό πρόστιμο αν ρωτάς αυτό, αλλά μετράει αρνητικά στο ιστορικό σου.

Το καλύτερο είναι αυτό που είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Μιλα μαζί του να ακυρώσεις την συναλλαγή και έτσι να μην τους χρωστάς τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου εκανε ενας refund τα λεφτα που του εστειλα. Στο paypal φαινονται σε αναμονη. Πρεπει να κανω κατι εγω η θα μπουν στον λογαριασμο μου αυτοματα;
Link to comment
Share on other sites

Σε πιστωτική κάρτα θα γίνει η επιστροφή των χρημάτων;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εχω δηλωσει 2 καρτες. Η αναληψη εγινε απο καρτα λογαριασμου οχι πιστωτικη.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "κάρτα λογαριασμού"; Χρεωστική (debit);

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι εχει ο λογαριασμος εχει και η καρτα.

Θα μπουν πίσω στο λογαριασμό σου σε μερικές ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα τωρα paypal και μου γραφει :αναμονη μεχρι 21/8. Οποτε περιμενω χωρις να κανω κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα τωρα paypal και μου γραφει :αναμονη μεχρι 21/8. Οποτε περιμενω χωρις να κανω κατι αλλο;

 

Τι ειναι αυτο, μηπως κοιτα κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο, μηπως κοιτα κατι αλλο;

 

Μπηκα στο ιστορικο και μου δειχνει οτι μου εχει κανει refund τα χρηματα αλλα γραφει αναμονη μεχρι 21/8. επειδη ειναι η πρωτη φορα που μου γυριζουν χρηματα πισω και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι εγω η απλως να περιμενω να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο ιστορικο και μου δειχνει οτι μου εχει κανει refund τα χρηματα αλλα γραφει αναμονη μεχρι 21/8. επειδη ειναι η πρωτη φορα που μου γυριζουν χρηματα πισω και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι εγω η απλως να περιμενω να μπουν.

 

Μαλλον δεν εχει γινει η επιστροφή, και ο πωλητής εχει ορισει σαν ημερομηνία επιστροφής την 21/8

 

 

Το dispute σε ποιο στάδιο βρίσκετε στο παυπαλ, εχει κλείσει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...