Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόλις έκανα μια αγορά απο το ebay.Πατάω να πληρώσω με πάει στο paypal και μετά με ξαναπεταει στο ebay αλλά σαν να μην έχω πληρώσει...3 φορές το ίδιο πράγμα με το συγκεκριμένο αντικείμενο.(τσέκαρα πριν το αγοράσω ότι έρχεται Ελλάδα) ξέρει κανείς τι πρόβλημα είναι αυτό;;;Θα με χρεώσει 3 φορές τώρα;;και αν ναι τι πρέπει να κάνω;;;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μια αγορά απο το ebay.Πατάω να πληρώσω με πάει στο paypal και μετά με ξαναπεταει στο ebay αλλά σαν να μην έχω πληρώσει...3 φορές το ίδιο πράγμα με το συγκεκριμένο αντικείμενο.(τσέκαρα πριν το αγοράσω ότι έρχεται Ελλάδα) ξέρει κανείς τι πρόβλημα είναι αυτό;;;Θα με χρεώσει 3 φορές τώρα;;και αν ναι τι πρέπει να κάνω;;;

 

Το ebay στο εμφανίζει πληρωμένο; Όταν κοιτάς το αντικείμενο στη σελίδα σου λέει Pay now;

Link to comment
Share on other sites

Το ebay στο εμφανίζει πληρωμένο; Όταν κοιτάς το αντικείμενο στη σελίδα σου λέει Pay now;

 

Αυτό είναι το θέμα, ότι δεν το εμφανίζει πληρωμένο.Δεν μου έχει ξανασυμβεί άλλη φορά

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε χρεώσει 3 φορές. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έγινε καθόλου η πληρωμή. Μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με τη κάρτα που έχεις δηλωμένη στο PayPal; και εγώ προχτές είχα το ίδιο πρόβλημα με το PayPal.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε χρεώσει 3 φορές. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έγινε καθόλου η πληρωμή. Μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με τη κάρτα που έχεις δηλωμένη στο PayPal; και εγώ προχτές είχα το ίδιο πρόβλημα με το PayPal.

 

Οχι μια χαρά είναι η κάρτα έχει και λεφτά μέσα, πριν λίγες μέρες είχα κάνει αγορά πάλι

 

Μόλις τώρα έγινε κανονικά η αγορά.Ελπίζω να μη μου στείλει 5 θήκες.....:O

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν μπορω να βρω καταληλλο θεμα και ετσι κανω την ερωτηση εδω εχω κανει παραγγελια απο ebay μια microsd στης 25/8 και δεν εχει γινει παραλαβη ακομη ο πωλητης ειναι απο το hong-kong το feedback του ηταν 99% θα μου ερθει η καρτα ? τι γινεται σε αυτες της περιπτωσεις ? αργει τοσο πολυ ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν μπορω να βρω καταληλλο θεμα και ετσι κανω την ερωτηση εδω εχω κανει παραγγελια απο ebay μια microsd στης 25/8 και δεν εχει γινει παραλαβη ακομη ο πωλητης ειναι απο το hong-kong το feedback του ηταν 99% θα μου ερθει η καρτα ? τι γινεται σε αυτες της περιπτωσεις ? αργει τοσο πολυ ?

Συνήθως σε 20-25 μέρες έχει έρθει. Σε κάθε περίπτωση λίγο πριν λήξουν οι 40 ημέρες από την αγορά στείλε mail στον πωλητή και πες του ότι δεν ήρθε για να στο ξαναστείλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα, επελεξα να αγορασω αυτο το τηλεφωνο http://www.ebay.co.uk/itm/Panasonic-KX-T7668-Phone-KX-T-7668-KXT-Black-/221098446897?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item337a7e9031#ht_4440wt_802 οταν μου εβγαλε τη ''φορμα'' για να αποδεκτω και να συνεχεισω την παραγγελια δεν με αφηνε να προχωρησω και μου εβγαζε κοκκινα γραμματα με αποτελεσμα να μπερδευτω και τωρα στο ''καλαθι'' να εχω το ιδιο τηλεφωνο 2 φορες και ''εν αναμονη για πληρωμης''. Πως μπορω να το βγαλω απο το καλαθι?

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα σε εμενα δεν με αφησε να κανω την αγορα και μου εβγαζε καποια κοκκινα γραμματα, αν καταλαβα καλα ηταν για να βαλω ποσο για εξοδα αποστολης.

http://img189.imageshack.us/img189/5209/yourebayshoppingbasket.png

 

Δεν προσέχετε οταν κάνετε αγορές, αυτο ειναι το πρόβλημα. Για αυτό σου έβγαζε κόκκινα, τι αλλο να κάνει, αν σε :kill:

 

Το τηλέφωνο που επέλεξες δεν έρχεται ελλαδα, οπότε περιμένει να του πεις τι εχεις συνεννοηθεί με τον πωλητή για τα έξοδα αποστολής στην ελλαδα.

 

Τι μπορείς να κάνεις δεν γνωρίζω γιατί δεν το εχω αντιμετωπίσει.

 

 

Αν ξέρει καποιος άλλος ας πει

 

 

Αυτο που ξέρω είναι οτι το καλάθι δεν εχει επιπτώσεις.

Για ολο αυτο το διαστημα (με τη γκαφα που εκανα) ειχα τα τηλεφωνα στο ''καλαθι''

Απο σημερα το καλαθι μου στο ebay ειναι αδειο χωρις να κανω κατι εγω :)

Τωρα..... λετε να ειναι καποιο αυτοματο συστημα στο ebay που μετα απο καιρο τα βγαζει? τελος παντων ολα καλα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες στο Purchase History και δεν είναι εκεί;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες στο Purchase History και δεν είναι εκεί;

Τωρα που το ρωτησες εψαξα και δεν υπαρχει. Ειδα και στις συναλαγες στο λογαριασμο μου στη paypal και δεν υπαρχει ουτε εκει τιποτα. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο ebay κι εχω μια απορια

θελω να παραγγειλω πχ αυτο το handsfree

 

λεει Τιμή + αποστολή 4,98 €

θα ερθει δηλαδη στην πορτα μου και θα χρεωθω απο την paypal μου συνολικα 5 ευρω; θα πληρωσω καποιον/κατι επιπλεον εκτος απο τη χρεωση της paypal;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο ebay κι εχω μια απορια

θελω να παραγγειλω πχ αυτο το handsfree

 

λεει Τιμή + αποστολή 4,98 €

θα ερθει δηλαδη στην πορτα μου και θα χρεωθω απο την paypal μου συνολικα 5 ευρω; θα πληρωσω καποιον/κατι επιπλεον εκτος απο τη χρεωση της paypal;

Από ότι βλέπω, 4,99 είναι το σύνολο. Όχι, δε θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. To feedback του πωλητή όμως δεν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω, 4,99 είναι το σύνολο. Όχι, δε θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. To feedback του πωλητή όμως δεν είναι καλό.

 

feedback εννοεις αυτο;

http://img24.imageshack.us/img24/5734/a180561b99fd4778addbe16.png

δεν ειναι καλο το 136 θετικες 1 αρνητικη ψηφος;!

 

εδιτ

αλλα ακομα κι αυτο να εννοεις

http://img856.imageshack.us/img856/1189/e216f63970b04de0815fcab.png

δεν ειναι να τον εμπιστευτω;

οπως κ να χει παρηγγειλα τωρα

Edited by aris855
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν είναι και κακό, 7 αρνητικές αξιολογήσεις σε ένα χρόνο. Δεν θα υπάρξει πρόβλημα απλά εγώ συνήθως επιλέγω πωλητές με feedback μεγαλύτερο του 98 %. Απλά αυτός δεν έχει και πολλές πωλήσεις οπότε οι 7 αρνητικές του έριξαν το ποσοστό.
Link to comment
Share on other sites

πως μπορουν να μου γυρισουν χρηματα πισω μεσω παυπαλ? για μια αγορα που εκανα πριν ενα μηνα, μπαινω μεσα και δεν ξερω που να ψαξω...
Link to comment
Share on other sites

πως μπορουν να μου γυρισουν χρηματα πισω μεσω παυπαλ? για μια αγορα που εκανα πριν ενα μηνα, μπαινω μεσα και δεν ξερω που να ψαξω...

 

Τι εννοείς, αυτος που ειναι να στα γυρίσει ξερει πως

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουν να μου γυρισουν χρηματα πισω μεσω παυπαλ? για μια αγορα που εκανα πριν ενα μηνα, μπαινω μεσα και δεν ξερω που να ψαξω...

Πρώτα θα ζητήσεις να στα επιστρέψει ο πωλητής

Αν αυτο δεν συμβεί θα πάς στο Resolution center και θα κάνεις Dispute

Προθεσμία 45 ημέρες από την πληρωμή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συνήθως σε 20-25 μέρες έχει έρθει. Σε κάθε περίπτωση λίγο πριν λήξουν οι 40 ημέρες από την αγορά στείλε mail στον πωλητή και πες του ότι δεν ήρθε για να στο ξαναστείλει.

 

παιδια εχω παραγγείλει και εγω 1 καρτα απο china

 

Sale date: 04/11/12

(μου εγραψε ο πωλητης σε ερωτηση μου γιατι δεν ηρθε ακομη η καρτα)the item has been sent to you within 24 hours after your payment by normal airmail,normally it needs 15-40 working days.κτλ....

 

απο μια πιο παλια παραγγελία που ειχα κανει και ειχε καθυστερηση ο πωλητης το ιδιο μου ελέγε περιμενε και οταν επικοινωνησα ξανα μου ειπε να σου το ξανα στειλω η να σου δωσω τα λεφτα του λεω ξανα στειλτω μου λεει οτι το ξανα εστειλε αλλα δεν ηρθε τιποτα.

εν το μεταξυ ειχαν περασει η 40 μερες και δεν μπορουσα να αφησω feedback.

 

τι μπορω να κανω ωστε να εξασφαλισω την αγορα μου δλδ οταν πλησιαζουν η 40 μερες να τον ψηφίσω αρνητικα?

μου βγαζει ενα μηνυμα στο ebay στην αγορα που εχω κανει μεσα στο Myebay:

Don't forget to leave Feedback. If there is a problem, please go to the Resolution Centre by 18/12/12.

 

πειτε μου μηπως πρεπει να ζητησω τα λεφτά προτού συμπληρωθούν οι 40 μερες η ενα χρονικό οριο ημερών που δεν πρεπει να περάσει.

 

αντε γιατι μου εχουν φαει λεφτα μια φορα δεν γουσταρω ξανα το ιδιο.:mad:

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

To χρονικό οριο ειναι 45 ήμερες οχι 40.

 

Καπου στις 35 ημερες στειλε ενα μαιλ στον πωλητή και πες του οτι δεν εχει ερθει το δεμα. Mετα 4-5 ημέρες ζητα του τα χρήματα. αν δεν στα επιστρέψει μεχρι τις 42-43 ημέρες ανοίγεις dispute.

Link to comment
Share on other sites

To χρονικό οριο ειναι 45 ήμερες οχι 40.

 

Καπου στις 35 ημερες στειλε ενα μαιλ στον πωλητή και πες του οτι δεν εχει ερθει το δεμα. Mετα 4-5 ημέρες ζητα του τα χρήματα. αν δεν στα επιστρέψει μεχρι τις 42-43 ημέρες ανοίγεις dispute.

 

ανοιγω dispute δλδ feedback αρνητικο η please go to the Resolution Centre να παω προς τα εκει και να κανω τα παραπονα στο ebay?

 

επισης πως μπορω να υπολογίσω τις μερες εγω το αγορασα το αντικειμενο αυτο εδω δεν ειναι? Sale date: 04/11/12

απο αυτην την μερα να μετραω?

sorry δεν ξερω πολλα απο το ebay και δεν τα παω και πολυ καλα στα αγγλικα.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω dispute δλδ feedback αρνητικο η please go to the Resolution Centre να παω προς τα εκει και να κανω τα παραπονα στο ebay?

 

επισης πως μπορω να υπολογίσω τις μερες εγω το αγορασα το αντικειμενο αυτο εδω δεν ειναι? Sale date: 04/11/12

απο αυτην την μερα να μετραω?

sorry δεν ξερω πολλα απο το ebay και δεν τα παω και πολυ καλα στα αγγλικα.

Άλλο το feedback, άλλο το dispute.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τις ημερες δεν χρειάζεται να τις υπολογίσεις στις λεει "please go to the Resolution Centre by 18/12/12"

 

Dispute ανοίγεις μονο αν δεν παρεις τα χρήματα ή δεν παραλάβεις το αντικείμενο μετα τις 42-43 ημερες.

Feedback αρνητικό αφήνεις αν δεν εισαι ικανοποιημένος απο τον πωλητη, αν σου επιστρέψει τα χρήματα δεν εχεις λογο να αφήσεις αρνητικά σχολια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...