Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι εφικτή η αλλαγή του feedback από αρνητικό σε θετικό;

 

Αν σου στείλει ο πωλητής αναίρεση, τότε ναι γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα και καλες γιορτές σε όλους σας! Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μιά αγορά που θέλω να κάνω αλλα είμαι εντελώς άσχετος απο ebay! Θέλω να πάρω αυτο:

http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-Nokia-N95-8GB-Cell-Phone-Slide-3G-WiFi-GPS-5MP-Symbian-Unlocked-Black-/330718384355?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item4d005a10e3

Το κινητό απ'ότι βλέπω είναι γνήσιο και όχι μια κινέζικη αντιγραφή, σωστά;;

Επίσης λέει Carton Box (NO RETAIL BOX) δηλαδή ότι δεν βρίσκεται στην γνήσια συσκευασία της Nokia ετσι; Προφανώς η κούτα είχε κάποια ατέλεια, χτύπημα η κάτι τέτοιο και δεν μπορούσε να πωληθεί και γιαυτό πωλείται τωρα πιο φτηνά;;

Θα επιβαρυνθώ με κάποιο φόρο επιπλέον; π.χ. τελωνείο η τίποτα άλλο;; γιατί αναφέρει και VAT or TAX are NOT included.

Plz help!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλες γιορτές σε όλους σας! Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μιά αγορά που θέλω να κάνω αλλα είμαι εντελώς άσχετος απο ebay! Θέλω να πάρω αυτο:
http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-Nokia-N95-8GB-Cell-Phone-Slide-3G-WiFi-GPS-5MP-Symbian-Unlocked-Black-/330718384355?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item4d005a10e3

Το κινητό απ'ότι βλέπω είναι γνήσιο και όχι μια κινέζικη αντιγραφή, σωστά;;

Επίσης λέει Carton Box (NO RETAIL BOX) δηλαδή ότι δεν βρίσκεται στην γνήσια συσκευασία της Nokia ετσι; Προφανώς η κούτα είχε κάποια ατέλεια, χτύπημα η κάτι τέτοιο και δεν μπορούσε να πωληθεί και γιαυτό πωλείται τωρα πιο φτηνά;;

Θα επιβαρυνθώ με κάποιο φόρο επιπλέον; π.χ. τελωνείο η τίποτα άλλο;; γιατί αναφέρει και VAT or TAX are NOT included.

Plz help!!:wacko:

 

133 αρνητικές σε ένα χρόνο είναι πάρα πολλές. Δε θα ψώνιζα από αυτόν. Και από ότι βλέπω, πολλοί λένε ότι είναι refurbished και όχι καινούρια τα τηλέφωνα.

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου! Μα τόσο δύσκολο είναι πια να το βρω αυτο το τηλέφωνο;;!! Μονο απο Χόνγκ Κόνγκ ή Κίνα το βρίσκω!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου! Μα τόσο δύσκολο είναι πια να το βρω αυτο το τηλέφωνο;;!! Μονο απο Χόνγκ Κόνγκ ή Κίνα το βρίσκω!!

 

Προφανώς ειναι αρχαίο :p αλλά αν ψάξεις υπάρχει

http://www.insomnia.gr/index.php?app=classifieds&module=classifieds&section=ads&do=show&classifiedid=114268&k=880ea6a14ea49e853634fbdc5015a024&setlanguage=1&langurlbits=app=classifieds&module=classifieds&section=ads&do=show&classifiedid=114268&cal_id=&langid=10

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε, δεν εμπιστέυομαι και πολύ τα μεταχειρισμένα! Ενω το ebay μου δίνει την επιλογή να το βρω καινούριο... Δεν ξέρω γιατι μου έχει κολήσει το συγκεκριμένο, ίσως επειδή ότι είχα μετά απο αυτό μου έχει βγεί σκάρτο..
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει πολλά, από ανοιγμένο κουτί, μέχρι επιστροφή, δεν ξέρω αν σημαίνει και από επισκευή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλες γιορτές σε όλους σας! Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μιά αγορά που θέλω να κάνω αλλα είμαι εντελώς άσχετος απο ebay! Θέλω να πάρω αυτο:
http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-Nokia-N95-8GB-Cell-Phone-Slide-3G-WiFi-GPS-5MP-Symbian-Unlocked-Black-/330718384355?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item4d005a10e3

Το κινητό απ'ότι βλέπω είναι γνήσιο και όχι μια κινέζικη αντιγραφή, σωστά;;

Επίσης λέει Carton Box (NO RETAIL BOX) δηλαδή ότι δεν βρίσκεται στην γνήσια συσκευασία της Nokia ετσι; Προφανώς η κούτα είχε κάποια ατέλεια, χτύπημα η κάτι τέτοιο και δεν μπορούσε να πωληθεί και γιαυτό πωλείται τωρα πιο φτηνά;;

Θα επιβαρυνθώ με κάποιο φόρο επιπλέον; π.χ. τελωνείο η τίποτα άλλο;; γιατί αναφέρει και VAT or TAX are NOT included.

Plz help!!:wacko:

Έρχεται από Κίνα,

Οπότε δεν θα εμπιστευομουν για γνήσιο νοκια.

Επίσης για να λέει ότι τα δοκιμάζει πριν τα στείλει, κάτι παίζει.

Τελωνείο επίσης είναι πιθανό αφού έρχεται από Κίνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Θέλω να παραγγείλω από Αγγλία αλλά τα μεταφορικά είναι £62.40 == 75 ευρώ περίπου.

 

Είναι μεγάλο το ποσό οπότε βρήκα αυτό εδώ.

http://www.metafores.co.uk/ebay-collection-and-delivery-service/

 

Έχει ακολουθήσει κάποιος αυτή τη διαδικασία;

 

Δεν έχω ξανααγοράσει από ebay. Διάβασα κάπου πως η διεύθυνση παράδοσης πρέπει να είναι η ίδια με την διεύθυνση του Paypal λογαριασμού..

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που παραθέτεις, τι χρεώσεις εχει ξέρεις?

 

 

Τα αντικείμενα στέλνονται κατα 90% στην διεύθυνση του παυπαλ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θέλω να παραγγείλω από Αγγλία αλλά τα μεταφορικά είναι £62.40 == 75 ευρώ περίπου.

 

Είναι μεγάλο το ποσό οπότε βρήκα αυτό εδώ.

http://www.metafores.co.uk/ebay-collection-and-delivery-service/

 

Έχει ακολουθήσει κάποιος αυτή τη διαδικασία;

 

Δεν έχω ξανααγοράσει από ebay. Διάβασα κάπου πως η διεύθυνση παράδοσης πρέπει να είναι η ίδια με την διεύθυνση του Paypal λογαριασμού..

 

Τι θες να παραγγείλεις, για να σου πούμε αν δικαιολογείται ή όχι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που παραθέτεις, τι χρεώσεις εχει ξέρεις?

 

 

Τα αντικείμενα στέλνονται κατα 90% στην διεύθυνση του παυπαλ

 

Θα μιλήσω αύριο μαζί τους να μάθω για την χρέωση.

 

Τι θες να παραγγείλεις, για να σου πούμε αν δικαιολογείται ή όχι.

 

Ένα πικάπ είναι γύρω στα 12.5 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω αύριο μαζί τους να μάθω για την χρέωση.

 

 

 

Ένα πικάπ είναι γύρω στα 12.5 κιλά.

 

Με τέτοιο βάρος, μου ακούγεται λογικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποσο 'διάφανο' ειναι το συστημα μηνυματων του ebay?

Αν προκυψει προβλημα στη συναλλαγη με τον πωλητη, λογω εσφαλμενης πληροφορησης που προηλθε απο μηνυμα(κοινως, αν μου πει ψεματα), μπορω να αποδειξω οτι παραπλανηθηκα, και να δικαιωθω?

Μπορει το ebay αν προκυψει προβλημα, να δει τα μηνυματα μας, τα δικα μου και του πωλητη, το τι ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι πληροφορικαα και μονο...

 

Εχω διαβασει οτι αν κανεις αγορα μεσω paypal ας πουμε για αρχη ενος μεταχειρισμενου αντικειμενου...καλυπτεσαι και μονο τοτε απο το ebay buying protection..

Οποτε αν γινει κατι ο buyer ανοιγει case( στο paypal η στο ebay?) και αν δεν τα βρουν μεσα σε 10 μερες ...[εε σιγουρο δεν ειναι οτι δεν θα τα βρουν; πως γινεται να τα βρουν αν ειναι και οι 2 ιδιωτες? Αφου οι περισσοτεροι λενε no refunds? ] τοτε αναλαμβανει το ebay ..

Το οποιο ομως τις περισσοτερες φορες δικαιωνει τον αγοραστη...Αρα παιρνει τα χρηματα του πισω απο το ebay..

 

Εδω ειναι το ζητουμενο ομως..Το ebay τα παιρνει με το ετσι θελω τα λεφτα απο τον πωλητη...Δηλαδη αν δηλωσει οτι δεν βρεθηκε το αντικειμενο ο αγοραστης , και ο πωλητης δεν εχει καποιο χαρτι για να δικαιολογησει (πχ στην Ελλαδα δεν μπα να βαζουν οι ξενοι συστημεννα και ασφαλειες κλπ , λιγες φορες περνανε απο το Scanner οτι εφτασαν Ελλαδα , ποοσο μαλλον σπιτι σου) ο καημενος ο πωλητης βγαινει και κ3ρατας και δαρμενος..αφου ουτε το αντικειμενο δεν εχει , και τα λεφτα του τα "εφαγε " το ebay...

Αλλιως ο λογαριασμος του κλεινει συμφωνα με τα παρακατω...

 

http://pages.ebay.com/help/sell/reimbursement.html

 

In situations where the buyer has reported not receiving an item or the item doesn't match the description in the listing, and the buyer was unable to resolve the issue directly with you, eBay may review the situation. If we decide in favor of the buyer, we may refund the buyer directly and seek reimbursement from you.

......

 

 

If we're unable to receive reimbursement, we'll send you an email. If we don't receive reimbursement, your account will be put on hold, and you won't be able to buy or sell on eBay. To remove an account hold, simply pay the amount that is due.

 

Εχει ενδιαφερον νομιζω αυτη η υποθεση και ειναι καλο να την γνωριζουν οι περισσοτεροι...

Αν ειναι ενας επιτειδειος ανετα νομιζω σου κανει ζημια...

 

 

Παιδια ειναι ετσι οπως τα λεω , λεω μπαρουφες? Πως μπορει να προστατευτει ο πωλητης?

Περιμενω απαντηση , μιας και κρινω το ζητημα ιδιαιτερα ενδιαφερον...

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι πληροφορικαα και μονο...

 

Εχω διαβασει οτι αν κανεις αγορα μεσω paypal ας πουμε για αρχη ενος μεταχειρισμενου αντικειμενου...καλυπτεσαι και μονο τοτε απο το ebay buying protection..

Οποτε αν γινει κατι ο buyer ανοιγει case( στο paypal η στο ebay?) και αν δεν τα βρουν μεσα σε 10 μερες ...[εε σιγουρο δεν ειναι οτι δεν θα τα βρουν; πως γινεται να τα βρουν αν ειναι και οι 2 ιδιωτες? Αφου οι περισσοτεροι λενε no refunds? ] τοτε αναλαμβανει το ebay ..

Το οποιο ομως τις περισσοτερες φορες δικαιωνει τον αγοραστη...Αρα παιρνει τα χρηματα του πισω απο το ebay..

 

Εδω ειναι το ζητουμενο ομως..Το ebay τα παιρνει με το ετσι θελω τα λεφτα απο τον πωλητη...Δηλαδη αν δηλωσει οτι δεν βρεθηκε το αντικειμενο ο αγοραστης , και ο πωλητης δεν εχει καποιο χαρτι για να δικαιολογησει (πχ στην Ελλαδα δεν μπα να βαζουν οι ξενοι συστημεννα και ασφαλειες κλπ , λιγες φορες περνανε απο το Scanner οτι εφτασαν Ελλαδα , ποοσο μαλλον σπιτι σου) ο καημενος ο πωλητης βγαινει και κ3ρατας και δαρμενος..αφου ουτε το αντικειμενο δεν εχει , και τα λεφτα του τα "εφαγε " το ebay...

Αλλιως ο λογαριασμος του κλεινει συμφωνα με τα παρακατω...

 

 

 

Εχει ενδιαφερον νομιζω αυτη η υποθεση και ειναι καλο να την γνωριζουν οι περισσοτεροι...

Αν ειναι ενας επιτειδειος ανετα νομιζω σου κανει ζημια...

 

 

Παιδια ειναι ετσι οπως τα λεω , λεω μπαρουφες? Πως μπορει να προστατευτει ο πωλητης?

Περιμενω απαντηση , μιας και κρινω το ζητημα ιδιαιτερα ενδιαφερον...

 

 

Οταν γίνεσαι μελος μια υπηρεσίας, αρχικα διαβάζεις τους ορους (ειναι το συμβόλαιο σου) αν τωρα διαφωνείς με τους όρους απλα δεν συμμετέχεις.

 

Οι όροι ειναι αυτοι που αναφερεις, αλλά μην ξεχνάς οτι το εβαυ εχει εκατομμύρια buyers, αρα κατ επέκταση εσυ εχεις εκατομμύρια πελάτες χωρις στην ουσία έξοδα (ενοικεια διαφημηση κλπ) ή έστω πολύ λιγότερα εξοδα σε σχέση με ενα φυσικό κατάστημα.

 

Ετσι κάποιες επιστροφές χρημάτων μπορούν και πράγματι δίνονται πίσω στους αγοραστές χωρίς να διαμαρτύρεται κανείς. (Πες το έξοδα της επιχείρισης:))

 

Τώρα αν εισαι περιστασιακός πωλητής και δεν εχεις την εμπειρία ή θελεις να πουλήσεις κατι και μάλιστα μεταχειρισμένο θα σου πρότεινα κάποιο φορουμ ή κάποια αγγελία εντος της χώρας σου και μακριά από το εβαυ, και πολύ περισσότερο μακριά απο το παυπαλ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό

Όσο αφορά την προστασία του πωλητή

α) Δεν πουλάς αντικείμενα ιδιαίτερα μεγάλης αξίας .

β) Για αντικείμενα που κοστίζουν πάνω από 150 δολάρια χρειάζεσε συστημένο + απόδειξη παραλαβής .

Ακόμα και έτσι όμως , ο αγοραστής μπορεί να αναφέρει ότι παρέλαβε πέτρες και όχι το αντικείμενο που του έστειλες.

Αν ο αγοραστής έχει πληρώσει με πιστωτική κάρτα και κάνει claim στην πιστωτική , το paypal θα αναγκαστεί να επιστρέψει τα χρήματα.

Στην απίθανη περίπτωση που έχει πληρώσει με χρήματα που υπήρχαν στον λογαριασμό του , Το Paypal θα κρίνει με μεγαλύτερη αντικειμενικότητα.

γ) Δεν είσαι υποχρεωμένος να δέχεσαι Paypal. Μπορείς να απαιτήσεις άλλα πιό σίγουρα μέσα πληρωμων , π.χ κατάθεση σε τράπεζα.

Σε κάθε περίπτωση ένας συστηματικός πωλητής υπολογίζει και ένα 2-3% απώλειες.

Το πρόβλημα είναι σε ανθρώπους που ξαφνικά πουλάνε κάτι αξίας και μπορεί να την πατήσουν .

 

τώρα όσο αφορά την έκφραση και κερατάς και δαρμένος την βλέπω υπερβολική .

Ένα πράγμα είχες : Το Αντικείμενο

Ένα πράγμα έχασες : Το Αντικείμενο

Δεν έχασες και το αντικείμενο και τα χρήματα .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει στο μήνυμα ,οτι εξοικονόμησα 2 λίρες τι σημαίνει? γιατί δεν τα έκανε αφαίρεση απο το συνολικο ποσο?

http://i49.tinypic.com/2co1w1c.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν γίνεσαι μελος μια υπηρεσίας, αρχικα διαβάζεις τους ορους (ειναι το συμβόλαιο σου) αν τωρα διαφωνείς με τους όρους απλα δεν συμμετέχεις.

 

Οι όροι ειναι αυτοι που αναφερεις, αλλά μην ξεχνάς οτι το εβαυ εχει εκατομμύρια buyers, αρα κατ επέκταση εσυ εχεις εκατομμύρια πελάτες χωρις στην ουσία έξοδα (ενοικεια διαφημηση κλπ) ή έστω πολύ λιγότερα εξοδα σε σχέση με ενα φυσικό κατάστημα.

 

Ετσι κάποιες επιστροφές χρημάτων μπορούν και πράγματι δίνονται πίσω στους αγοραστές χωρίς να διαμαρτύρεται κανείς. (Πες το έξοδα της επιχείρισης:))

 

Τώρα αν εισαι περιστασιακός πωλητής και δεν εχεις την εμπειρία ή θελεις να πουλήσεις κατι και μάλιστα μεταχειρισμένο θα σου πρότεινα κάποιο φορουμ ή κάποια αγγελία εντος της χώρας σου και μακριά από το εβαυ, και πολύ περισσότερο μακριά απο το παυπαλ.

Οντως , ενταξει ειδικα αν δεν ξερεις , ειναι πιο σιγουρη η ανταλλαγη χερι-χερι...

Απλα οπως και να το κανεις , καποια αντικειμενα δυσκολα πωλουνται εδω στο εσωτερικο , η πωλουνται σε χαμηλοτερη αξια , απο οτι θα

θελε ο πωλητης.Εγω για παραδειγμα, πουλησα ενα πεταλακι κιθαραας που εδω ειχα βαλει αγγελια και δεν το αγοραζε κανενας...

Το εβαλα στο γερμανικο ebay και επιασε τα μισα λεφτα απο οτι εχει καινουργιο πραγμα ικανοποιητικο.

Εγω ειχα βαλει paypal , και δεν αντιμετωπισα προβλημα , ωστοσο φανταζομαι λογω της καλης καρδιας του αγοραστη..

Αν ηθελε θα μπορουσε να διεκδικησει και να παρει τα χρηματα του πισω..

Βεβαια οταν πηγα στα ελτα το εστειλαν συστημενο , οποτε ισως και να μην ειχε (αν ειχε ) την ευκολια να το κανει...

Είναι γνωστό

Όσο αφορά την προστασία του πωλητή

α) Δεν πουλάς αντικείμενα ιδιαίτερα μεγάλης αξίας .

β) Για αντικείμενα που κοστίζουν πάνω από 150 δολάρια χρειάζεσε συστημένο + απόδειξη παραλαβής .

Ακόμα και έτσι όμως , ο αγοραστής μπορεί να αναφέρει ότι παρέλαβε πέτρες και όχι το αντικείμενο που του έστειλες.

Αν ο αγοραστής έχει πληρώσει με πιστωτική κάρτα και κάνει claim στην πιστωτική , το paypal θα αναγκαστεί να επιστρέψει τα χρήματα.

Στην απίθανη περίπτωση που έχει πληρώσει με χρήματα που υπήρχαν στον λογαριασμό του , Το Paypal θα κρίνει με μεγαλύτερη αντικειμενικότητα.

γ) Δεν είσαι υποχρεωμένος να δέχεσαι Paypal. Μπορείς να απαιτήσεις άλλα πιό σίγουρα μέσα πληρωμων , π.χ κατάθεση σε τράπεζα.

Σε κάθε περίπτωση ένας συστηματικός πωλητής υπολογίζει και ένα 2-3% απώλειες.

Το πρόβλημα είναι σε ανθρώπους που ξαφνικά πουλάνε κάτι αξίας και μπορεί να την πατήσουν .

 

τώρα όσο αφορά την έκφραση και κερατάς και δαρμένος την βλέπω υπερβολική .

Ένα πράγμα είχες : Το Αντικείμενο

Ένα πράγμα έχασες : Το Αντικείμενο

Δεν έχασες και το αντικείμενο και τα χρήματα .

 

Εε ενταξει , απλα χανεις το αντικειμενο που οπως ειπες και εσυ ειναι σοβαρο αν εισαι περιστασιακος πωλητης...

Αν θες εξηγησε μου κατι..λες οτι το paypal θα επιστρεψει , ακομη και πετρες να υποστηριζει οτι πηρε ο αγοραστης...Εε δεν ειναι αδικο να χασεις τελικα τα λεφτα σου (εστω και 50 $) απο εναν απατεωνα; (με την λογικη οτι τις περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να ββγει κερδισμενος ο αγοραστης)

 

Επειτα λες πως "Αν ο αγοραστής έχει πληρώσει με πιστωτική κάρτα και κάνει claim στην πιστωτική , το paypal θα αναγκαστεί να επιστρέψει τα χρήματα. " ... στον αγοραστη, και το ebay θα τα παρει απο τον πωλητη σωστα?

 

Και τελος αν θες εξηγησε μου , γιατι η τραπεζικη καταθεση θεωρειται πιο ασφαλες για τον πωλητη?

===

Ειναι λγιο μπερδεμα πατνως ,διαβαζα παλαιοτερα ειδικα , οτι το paypal πρεπει να προτιμαται απο τις τραπεζικα εμβασματα. Μαλλον το σωστο ειναι οτι πρεπει να προτιμαται απο τους αγοραστες συγκεκριμενα:p

==========

Οπως και να εχει ευχαριστώ και τους δύο!!!:)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

H Τραπεζική κατάθεση δεν μπορεί να αντιστραφεί .

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν θα σε εμπιστευτεί αν δεν μεσολαβεί το Paypal

Ο πελάτης και συστημένο να το στείλεις , αν είναι κακόπιστος , μπορεί να υποστηρίξει ότι αυτό που έλαβε είναι μαϊμου , και να πάρει τα χρήματα του πίσω , Δηλαδή η προστασίαν προς τον αγοραστή είναι μεγαλύτερη από ότι στον πωλητή. Αλλά να μην ξεχνάμε ότι ακριβώς για αυτόν τον λόγο σε εμπιστεύονται στο EBAY .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!

 

Να σας πω μια ιστορια μου και να μου πειτε την γνωμη σας. Γενικα απο το ebay αγοραζω αρκετα. Στις 24 του γεναρη με πηρε ενας μαμακας φιλος (ακους Πετρο?) και μου εδειξε ενα tablet dual core με 14 λιρες Αγγλιας και δωρεαν μεταφορικα. Επισης ειχε και αλλα tablet quad core με 11 lires!!! ελεγε πως ειναι κινεζικα και πως κανουν την δουλεια τους απλα ηταν no name... Ετσι λοιπον.. παρολο που η τιμη βρωμουσε, ο χρηστης ειχε 100% possitive feedback και 798 feedback answers. Ετσι λοιπον θεωρησα ισως μια υπερπροσφορα και εκανα μια αγορα -οπως ηταν φυσικο πιστευω- 16 tablet με σκοπο να τα δωσω σε φιλους κ συγγενης (οτι πρεπει για πιτσιρικια ξαδερφια και ανηψια). Η αγορα εγινε στις 25 στις 2πμ. Ξυπνησα το πρω και ειδα οτι στις 5 τα ξημερωματα ο χρηστης διαγραφηκε απο το ebay και ελαβα μνμ να μην πληρωσω το αντικειμενο. Εκει λοιπον αρχισε το παρατραγουδο. Ανοιξα case στο paypal γιατι το ebay ηθελε μετα απο 7 μερες. Ο seller εστειλε απαντηση το tracking number για καθε αποστολη. βεβαια. εγω ειχα 6 παραγγγελιες και οι 5 ειχαν ιδιο tracking number. Το paypal μου απαντησε πως θα ερευνησει το θεμα και θα μου απαντησει, αλλα ακομα δεν εχω καμια απαντηση και μονο με εχουν στο περιμενε. Απ οτι θυμαμαι ο τυπος ειχε πουλησει πανω απο 600 tablet σε 2 ωρες μονο. τον λενε mthyz888. Ευχαριστω

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

@teof95 είναι ακόμα πολύ νωρίς για να σου απαντήσουν .
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!

 

Να σας πω μια ιστορια μου και να μου πειτε την γνωμη σας. Γενικα απο το ebay αγοραζω αρκετα. Στις 24 του γεναρη με πηρε ενας μαμακας φιλος (ακους Πετρο?) και μου εδειξε ενα tablet dual core με 14 λιρες Αγγλιας και δωρεαν μεταφορικα. Επισης ειχε και αλλα tablet quad core με 11 lires!!! ελεγε πως ειναι κινεζικα και πως κανουν την δουλεια τους απλα ηταν no name... Ετσι λοιπον.. παρολο που η τιμη βρωμουσε, ο χρηστης ειχε 100% possitive feedback και 798 feedback answers. Ετσι λοιπον θεωρησα ισως μια υπερπροσφορα και εκανα μια αγορα -οπως ηταν φυσικο πιστευω- 16 tablet με σκοπο να τα δωσω σε φιλους κ συγγενης (οτι πρεπει για πιτσιρικια ξαδερφια και ανηψια). Η αγορα εγινε στις 25 στις 2πμ. Ξυπνησα το πρω και ειδα οτι στις 5 τα ξημερωματα ο χρηστης διαγραφηκε απο το ebay και ελαβα μνμ να μην πληρωσω το αντικειμενο. Εκει λοιπον αρχισε το παρατραγουδο. Ανοιξα case στο paypal γιατι το ebay ηθελε μετα απο 7 μερες. Ο seller εστειλε απαντηση το tracking number για καθε αποστολη. βεβαια. εγω ειχα 6 παραγγγελιες και οι 5 ειχαν ιδιο tracking number. Το paypal μου απαντησε πως θα ερευνησει το θεμα και θα μου απαντησει, αλλα ακομα δεν εχω καμια απαντηση και μονο με εχουν στο περιμενε. Απ οτι θυμαμαι ο τυπος ειχε πουλησει πανω απο 600 tablet σε 2 ωρες μονο. τον λενε mthyz888. Ευχαριστω

 

Τσίμπησες και εσυ το τυράκι :)

 

Αναμονή λοιπόν, ενημέρωσε μας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...