Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπηκα στο ιστορικο και μου δειχνει οτι μου εχει κανει refund τα χρηματα αλλα γραφει αναμονη μεχρι 21/8. επειδη ειναι η πρωτη φορα που μου γυριζουν χρηματα πισω και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι εγω η απλως να περιμενω να μπουν.

 

σε λίγες μέρες θα σου πιστωθούν στο λογαριασμό σου μην ανησυχείς και εμένα μου έχουν κάνει refund και μου πιστώθηκαν σε λίγες μέρες.. για να μάθεις πιο σύντομα πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα και ρώτα αν υπάρχει κάποια κίνηση για επιστροφή χρημάτων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδιά θέλω μια σχετική βοήθεια γιατί είμαι λίγο αρχάριος με αυτό..σκέφτομαι να αγοράσω κάτι απο το ebay..δεν είναι τίποτα μέγαλο σε όγκο.θα έρθει με USPS First Class Mail International...οπότε λογικά δεν θα πληρώσω τίποτα παραπάνω απο την αξία του..;Αν όχι ποσό θα είναι η επιβάρυνση..;

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 4-5$...υπάρχει τρόπος να το πληρώσω χωρίς να χρησιμοποιήσω πιστωτική;

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω προπληρωμένες κάρτες;

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για της απαντήσεις σας...τωρά νομίζω οτί είμαι οκ για την αγορά :p

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα με τα νεα μετρα, που θα διαβιβαζονται ολες οι κινησεις με χρεωστικες-πιστωτικες με ειδικο αρχειο απο τις τραπεζες, προς την γεν.γραμματεια πληροφοριακων συστηματων, θα ξερουν κυβερνητικοι οργανισμοι, επισημως, και με τη βουλα, και την παραμικρη αγορα που θα κανουμε μεσω ebay?

Πληρες καταναλωτικο προφιλ? (και κινδυνοι που αυτο εγκυμονει...)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις, και μας λες πως...

1) Αν κάποιος κακοβούλως και χωρίς τη συγκατάθεσή σου θέλει να φτιάξει ένα καταναλωτικό προφίλ και να το αξιοποιήσει, τότε εμπιστεύεσαι περισσότερο μια ιδιωτική εταιρεία (τράπεζα), παρά έναν κυβερνητικό οργανισμό...

2) Οι τράπεζες με την συναλλαγή όπως καταχωρείται από το paypal, γνωρίζουν ήδη ποιά ακριβώς προϊόντα αγόρασες από το ebay, προκειμένου να τα διαβιβάσουν στον κυβερνητικό οργανισμό για να φτιαχτεί το καταναλωτικό προφίλ...

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.. Είπα να αγοράσω και εγώ τίποτα από το ebay και θα ήθελα τα φώτα σας.. Επειδή δεν θέλω καμία επαφή με πιστωτική, πήγα και άνοιξα έναν λογαριασμό στην Πειραιώς και έβαλα ένα 20άρικο.. Έφτιαξα account στο PayPal και το σύνδεσα με τον λογαριασμό στην τράπεζα.. Τράβηξαν το 1.50 euro για να κάνω την επαλήθευση με τον τετραψήφιο και όλα καλά.. Το θέμα μου είναι το εξής.. Έχουν περάσει 4 εργάσιμες και ακόμα στον λογαριασμό στην Paypal δεν βλέπω και τα υπόλοιπα χρήματα που είχα βάλει στην τράπεζα εξ'αρχής.. (20άρικο), παρά μόνο το 1.50 euro της επαλήθευσης που το έδωσαν πίσω.. Χρειάζεται κάποια κίνηση επιπλέον ή έχει κολλήσει το Paypal? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.. Είπα να αγοράσω και εγώ τίποτα από το ebay και θα ήθελα τα φώτα σας.. Επειδή δεν θέλω καμία επαφή με πιστωτική, πήγα και άνοιξα έναν λογαριασμό στην Πειραιώς και έβαλα ένα 20άρικο.. Έφτιαξα account στο PayPal και το σύνδεσα με τον λογαριασμό στην τράπεζα.. Τράβηξαν το 1.50 euro για να κάνω την επαλήθευση με τον τετραψήφιο και όλα καλά.. Το θέμα μου είναι το εξής.. Έχουν περάσει 4 εργάσιμες και ακόμα στον λογαριασμό στην Paypal δεν βλέπω και τα υπόλοιπα χρήματα που είχα βάλει στην τράπεζα εξ'αρχής.. (20άρικο), παρά μόνο το 1.50 euro της επαλήθευσης που το έδωσαν πίσω.. Χρειάζεται κάποια κίνηση επιπλέον ή έχει κολλήσει το Paypal? :wacko:

Στο Paypal δε βλέπεις πόσα λεφτά έχεις στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.. Είπα να αγοράσω και εγώ τίποτα από το ebay και θα ήθελα τα φώτα σας.. Επειδή δεν θέλω καμία επαφή με πιστωτική, πήγα και άνοιξα έναν λογαριασμό στην Πειραιώς και έβαλα ένα 20άρικο.. Έφτιαξα account στο PayPal και το σύνδεσα με τον λογαριασμό στην τράπεζα.. Τράβηξαν το 1.50 euro για να κάνω την επαλήθευση με τον τετραψήφιο και όλα καλά.. Το θέμα μου είναι το εξής.. Έχουν περάσει 4 εργάσιμες και ακόμα στον λογαριασμό στην Paypal δεν βλέπω και τα υπόλοιπα χρήματα που είχα βάλει στην τράπεζα εξ'αρχής.. (20άρικο), παρά μόνο το 1.50 euro της επαλήθευσης που το έδωσαν πίσω.. Χρειάζεται κάποια κίνηση επιπλέον ή έχει κολλήσει το Paypal? :wacko:

Once again... τo paypal δεν μπορεί και δεν πρέπει να βλέπει το υπόλοιπο του τραπεζικού σου λογαριασμού.

Άλλο το balance του paypal, και άλλο της Τράπεζας. Δύο ξεχωριστοί λογαριασμοί.

Το paypal απλά θα χρεώνει την κάρτα σου, και η κάρτα σου θα χρεώνει το λογαριασμό σου στην Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Paypal δε βλέπεις πόσα λεφτά έχεις στην κάρτα.

 

Δηλαδή η όλη σύνδεση έχει γίνει κανονικά.. Απλά θα κάνω την παραγγελία μου τώρα? Δεν θα έπρεπε όμως να βλέπω κάτι άλλο πέραν του 1.5 ευρώ?

 

EDIT:

Once again... τo paypal δεν μπορεί και δεν πρέπει να βλέπει το υπόλοιπο του τραπεζικού σου λογαριασμού.

Άλλο το balance του paypal, και άλλο της Τράπεζας. Δύο ξεχωριστοί λογαριασμοί.

Το paypal απλά θα χρεώνει την κάρτα σου, και η κάρτα σου θα χρεώνει το λογαριασμό σου στην Τράπεζα.

 

Έγινε κατανοητό.. Ευχαριστώ πολύ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα, επελεξα να αγορασω αυτο το τηλεφωνο http://www.ebay.co.uk/itm/Panasonic-KX-T7668-Phone-KX-T-7668-KXT-Black-/221098446897?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item337a7e9031#ht_4440wt_802 οταν μου εβγαλε τη ''φορμα'' για να αποδεκτω και να συνεχεισω την παραγγελια δεν με αφηνε να προχωρησω και μου εβγαζε κοκκινα γραμματα με αποτελεσμα να μπερδευτω και τωρα στο ''καλαθι'' να εχω το ιδιο τηλεφωνο 2 φορες και ''εν αναμονη για πληρωμης''. Πως μπορω να το βγαλω απο το καλαθι?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επελεξα να αγορασω αυτο το τηλεφωνο http://www.ebay.co.uk/itm/Panasonic-KX-T7668-Phone-KX-T-7668-KXT-Black-/221098446897?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item337a7e9031#ht_4440wt_802 οταν μου εβγαλε τη ''φορμα'' για να αποδεκτω και να συνεχεισω την παραγγελια δεν με αφηνε να προχωρησω και μου εβγαζε κοκκινα γραμματα με αποτελεσμα να μπερδευτω και τωρα στο ''καλαθι'' να εχω το ιδιο τηλεφωνο 2 φορες και ''εν αναμονη για πληρωμης''. Πως μπορω να το βγαλω απο το καλαθι?

 

 

 

Αν ειναι πράγματι στο "καλαθι" μπορεις να τα αφαιρέσεις με δυο κινήσεις. δες την εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πράγματι στο "καλαθι" μπορεις να τα αφαιρέσεις με δυο κινήσεις. δες την εικόνα

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα σε εμενα δεν με αφησε να κανω την αγορα και μου εβγαζε καποια κοκκινα γραμματα, αν καταλαβα καλα ηταν για να βαλω ποσο για εξοδα αποστολης.

http://img189.imageshack.us/img189/5209/yourebayshoppingbasket.png

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα σε εμενα δεν με αφησε να κανω την αγορα και μου εβγαζε καποια κοκκινα γραμματα, αν καταλαβα καλα ηταν για να βαλω ποσο για εξοδα αποστολης.

http://img189.imageshack.us/img189/5209/yourebayshoppingbasket.png

 

Δεν προσέχετε οταν κάνετε αγορές, αυτο ειναι το πρόβλημα. Για αυτό σου έβγαζε κόκκινα, τι αλλο να κάνει, αν σε :kill:

 

Το τηλέφωνο που επέλεξες δεν έρχεται ελλαδα, οπότε περιμένει να του πεις τι εχεις συνεννοηθεί με τον πωλητή για τα έξοδα αποστολής στην ελλαδα.

 

Τι μπορείς να κάνεις δεν γνωρίζω γιατί δεν το εχω αντιμετωπίσει.

 

 

Αν ξέρει καποιος άλλος ας πει

 

 

Αυτο που ξέρω είναι οτι το καλάθι δεν εχει επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα σε εμενα δεν με αφησε να κανω την αγορα και μου εβγαζε καποια κοκκινα γραμματα, αν καταλαβα καλα ηταν για να βαλω ποσο για εξοδα αποστολης.

http://img189.imageshack.us/img189/5209/yourebayshoppingbasket.png

Αν έχεις κανονίσει με τον πωλητή για το ποσό μεταφορικών, να ζητήσεις να σου στείλει Invoice με το ποσό των μεταφορικών να αναφέρεται ξεκάθαρα.Μην βάλεις κάτι εσύ χειροκίνητα καλύτερα.

Αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για το ποσό, πρώτα το λύνεις με τον πωλητή και μετά προχώρα στην αγορά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στον πωλητη μετα απο λιγη ωρα που ποσταρα και εδω και του εγραψα οτι εκανα λαθος και βρεθηκα με δυο τηλεφωνα.

Τωρα ειδα οτι μου εστειλε απαντηση και μου εγραφε Do you not need either of these phones now then ? και του απαντησα οτι δεν θελω και οτι εκανα λαμακια.

 

nikos_kallithea - junglist σας ευχαριστω οταν εχω νεοτερα θα ποσταρω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα απο το γερμανικο ebay και το εστειλαν με hermes paket international. Ποια εταιρια αναλαμβανει την παραδοση στην Ελλαδα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα απο το γερμανικο ebay και το εστειλαν με hermes paket international. Ποια εταιρια αναλαμβανει την παραδοση στην Ελλαδα?

 

Πρώτη φορά την ακούω.

Ρωτά τον πωλητή.

Σίγουρα από Γερμανία φεύγει το πακέτο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά την ακούω.

Ρωτά τον πωλητή.

Σίγουρα από Γερμανία φεύγει το πακέτο;

 

Ναι απο Γερμανια. Μηπως συνεργαζεται με elta courier. Η παιζει να το στελνει με αλλη εταιρια αναλογα τη χωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα γι αλλη υποθεση..

 

Εχω κανει αλλη μια παραγγελια απο Γερμανια απο της 12 του μηνος και ουτε φωνη ουτε ακροαση. Ουτε καν το εχει στειλει. Ο πωλητης δεν εχει απαντησει σε mail που εστειλα προχτες.

Τι κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα γι αλλη υποθεση..

 

Εχω κανει αλλη μια παραγγελια απο Γερμανια απο της 12 του μηνος και ουτε φωνη ουτε ακροαση. Ουτε καν το εχει στειλει. Ο πωλητης δεν εχει απαντησει σε mail που εστειλα προχτες.

Τι κανω?

 

με ποιον τροπο πληρωσες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...