Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το dispute μέσω κάρτας πρέπει να συννενοηθείς με την τράπεζά σου για να το κάνεις φαντάζομαι, δηλαδή περνάς από εκεί και μιλάς με κανέναν προιστάμενο, καλά τα λέω?

 

Κάπως έτσι.Είναι δικαίωμα σου ως χρήστης της τράπεζας να το κανείς.

Για να μην αγχώνεσαι τσάμπα, δες και πες μας πότε έκανες τις προηγούμενες συναλλαγές του αυτος o πωλητής και τι αξίας πράγματα πουλούσε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μία nintendo wii κονσόλα πήρα. Να και το link.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/160710969991?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

 

http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=baskerville_123&iid=160710969991&de=off&items=25&which=positive&interval=365&_trkparms=positive_365

 

Κάτι ηλεκτρονικά, μελάνια και κάμερες έχει πουλήσει αυτός αλλά δεν γράφει τιμές πώλησης, ύποπτο...

Λες να πουλάει μαιμού πράγματα?

 

Φαντάζομαι έχεις λογαριασμό για να μπεις ebay οκ?

 

Κάνε κλικ και στο δεύτερο link παραπάνω και δες και εσύ τις αξιολογήσεις του, ο τύπος είναι από Αγγλία, εσύ πως τον κόβεις?

Thanks και πάλι.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα και με την φωτογραφία του τον κόβο για ένα πιτσιρικά , ο οποίος έχει κάνει 3 πωλήσεις των 0,99 λιρών , και αρκετές αγορές.

Είναι χρήστης από το 2008 , και αυτό είναι καλό , αλλά πρώτη φορά πουλάει ένα προϊόν αξίας. Είναι λίγο ύποπτο ότι πούλησε ξαφνικά 10 αντικείμενα μέσα στον ιανουάριο , ενώ δεν έχει παλιώτερες πωλήσεις ( αυτό το βλέπεις από το Complete listings) .

Αλλά συμβουλεύω υπομονή καταρχήν και 7 μέρες μετά την αγορά Dispute.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλέπω κανενα πρόβλημα με το παλικάρι. Απλα βαρέθηκε το Nintendo που ενδεχομένως του ειχαν χαρίσει και είπε να κανει τον επιχειρηματία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον πιτσιρικάς είναι.

Είχα στείλει και μία επιστολή στην εξυπηρέτηση πελατών του ebay χθες "Να ακούνε και οι νεοεισερχόμενοι στο ebay για να ξέρουνε τι παίζει".

Στην επιστολή έγραφα όλα αυτά που σας είπα πως τον πλήρωσα 10 Ιανουαρίου και ακόμα δεν μου απάντησε κτλπ. (όλα αυτά στα αγγλικά)

και σήμερα μου ήρθε αυτό Διαβάστε:

 

Dear *******,

 

 

 

Thank you for writing eBay in regard to the “Nintendo Wii White Console” item 160710969991 you recently purchased. I understand that you wanted to get more information about the item’s shipment such as a tracking number and when the item was shipped. I apologize for the inconvenience this may have caused you. I’ll be more than glad to provide you with the best information you need on how to handle this situation.

 

 

 

I checked your My eBay Messages and I have seen that you contacted the seller regarding the item’s shipment however you have not heard anything from the seller. Although, you have contacted the seller through email, I suggest that you call the seller to let them know about your concern. We find issues are often misunderstandings that can be resolved with a brief conversation. Here’s how to get the seller’s phone number:

 

 

 

1. Click the "Advanced Search" link near the top of most eBay pages.

 

2. On the left side of the page under the "Members" heading, click "Find contact information."

 

3. Enter the member's user ID and the item you're inquiring about.

 

4. Click the "Search" button. You may need to sign in.

 

 

 

When you use this form to request contact information, we'll send you the member's name, phone number, email address, city, and state. To protect the seller's privacy, we won't include the street address. We'll send the seller your contact information at the same time.

 

 

 

As I was looking into this transaction, I noticed that you have paid the item last January 10, 2012 via PayPal. If contacting this seller does not resolve your concern, you may open a case through our eBay Buyer Protection program. Normally you can open a claim 3 days after estimated delivery time has elapsed. If the delivery time is not available then it’s 7 days after the payment date. Please remember that you can only file a claim if it's been less than 45 days since your payment date. Here’s how to file a case:

 

 

 

1. Go to your “My eBay” page.

 

2. At the upper part of the page, hover over the “Customer Support” link.

 

3. Select “Resolution Center” on the drop down menu.

 

4. Under “I bought an item”, choose “I haven’t received it yet” or “I received an item that does not match the seller’s description”.

 

5. Click on “Continue” button.

 

6. Follow the next instructions to submit a case.

 

After filing the claim, we will message the seller that a claim has been filed and that they need to work with you in regard to that claim. Your seller is given 7 days to make things right for you. If you are not able to come to a resolution with the seller, you can escalate the claim. Once the claim is escalated you or the seller will no longer be able to select options within the claim - we will investigate and make a decision on the claim. If we find the case in your favor, we will issue a full refund to your original funding source.

 

You may leave appropriate feedback to the seller's account so that the eBay community may know how transactions are going among our members.

 

As a whole, please contact the seller first through phone if you have not done so by following the instructions given on how to request for seller’s contact information. If you were still unable to communicate with the seller, you may report this transaction to us by filing a claim 3 days after estimated delivery time or 7-45 days from date of payment. If the seller failed to respond to the claim after 7 days from the time that you opened a case, you may escalate the case to eBay so that you will look into the case. If we find the case in your favor, we will issue a full refund to your PayPal account. Lastly, we also recommend that you leave appropriate feedback to the seller for the experience you had with your purchase. Click on this link to find out more about buying tips in eBay; http://pages.ebay.com/help/buy/tips.html

 

 

 

I trust that this information shows our commitment to assist our members the best way we can. Always feel assured that we are here to back you up with eBay Buyer Protection program: http://pages.ebay.com/help/policies/buyer-protection.html.

 

*******, I see that you are one of our newest members. I’d like to personally welcome you to our community. We wish you all the best in your future transactions. Thank you for choosing eBay. We value your business.

 

Sincerely,

 

Cris Marie V.

 

eBay Customer Support

 

Με άλλα λόγια μου λένε οι υπεύθυνοι να προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί του και στο τηλέφωνο μήπως και τον βρω για να συννενοηθώ καλύτερα, και αν δεν απαντήσει τότε κάνω άνοιγμα dispute στο paypal και μετά claim (Το claim τι είναι?????).

Όλα αυτά βέβαια μετά από 7 μέρες από την ημερομηνία που τον πλήρωσα κτλπ κτλπ...

Εγώ βέβαια του έστειλα μύνημα κατευθείαν και στο e-mail του μπας και διαβάσει τα μυνήματα και τα δει αλλά δεν απάντησε. Το e-mail του, το βρήκα στην paypal στο site, όταν συνδέθηκα στο λογαριασμό μου εκεί που έγραφε κάπου πληροφορίες της συναλλαγής.

Να του τηλεφωνούσα λέτε ή θα χρεωθώ τίποτα 30 ευρώ για τις κλήσεις (κλάφτα Χαράλαμπε)?

Αν και το κατέχω το θέμα στα αγγλικά μπορώ να μιλήσω και να καταλάβω άνετα το συνομιλητή, βέβαια αν μιλάει και λίγο αργά, δεν μπορώ να πω ότι είμαι και super exper.

Τι λέτε απλά να περιμένω να περάσει και η έβδομη μέρα, του στέλνω και κανένα μύνημα παραπάνω στο e-mail και αν δεν απαντήσει μετά dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου?

Thanks και πάλι.

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Μιά κλήση στην Αγγλία από σταθερό στοιχίζει από 0,25 μέχρι 0,35 το λεπτό και υπα΄ρχουν και φτηνώτεροι τρόποι . Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ε΄να σύντομο τηλέφωνο .

Από κινητό στοιχίζει 0,90 το λεπτό ( εκτός από κάπιες ειδικές περιπτώσεις π.χ FROg) , πάρε από σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Μιά κλήση στην Αγγλία από σταθερό στοιχίζει από 0,25 μέχρι 0,35 το λεπτό και υπα΄ρχουν και φτηνώτεροι τρόποι . Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ε΄να σύντομο τηλέφωνο .

Από κινητό στοιχίζει 0,90 το λεπτό ( εκτός από κάπιες ειδικές περιπτώσεις π.χ FROg) , πάρε από σταθερό.

 

Να πω ότι έχω forthnet λες να μου έρθει και πιο φθηνά?

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο μήνυμα στέλνουν σε καθε τετοια περίπτωση με πρόβλημα επικοινωνίας. δεν ειναι απαραίτητο να τον πάρεις τλφ, μονο περίμενε και αν δεν έρθει πας σε dispute(διαφορά ) και μετα σε claim(αξίωση)
Link to comment
Share on other sites

Μιά κλήση στην Αγγλία από σταθερό στοιχίζει από 0,25 μέχρι 0,35 το λεπτό και υπα΄ρχουν και φτηνώτεροι τρόποι . Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ε΄να σύντομο τηλέφωνο .

Από κινητό στοιχίζει 0,90 το λεπτό ( εκτός από κάπιες ειδικές περιπτώσεις π.χ FROg) , πάρε από σταθερό.

Από Skype είναι toll free.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. ;)

 

Καλύτερα που ήρθανε έτσι τα πράγματα και θα πάρω τα λεφτά μου πίσω γιατί δεν το κρύβω ότι βιάστηκα να χτυπήσω προσφορά, την ίδια κονσόλα μπορώ να τη βρω από ebay με πολλά extra και παιχνίδια και μάλιστα από αξιόπιστους χρήστες.

 

Για να τηλεφωνήσω σε σταθερό σε Αγγλία τι νούμερο βάζω μπροστά? Τηλεφωνώ ένα δεκαψήφιο αριθμό αλλά στα πρώτα δύο νούμερα που πληκτρολογώ μου κάνει σήμα κατειλημένου, άρα υποθέτω ότι θα πρέπει να βάλω μπροστά έναν κωδικό.:)

Λέω να του τηλεφωνήσω έτσι πιο πολύ τυπικά, για να μη λέει ότι δεν τσέκαρε e-mail κτλπ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Για να τηλεφωνήσω σε σταθερό σε Αγγλία τι νούμερο βάζω μπροστά? Τηλεφωνώ ένα δεκαψήφιο αριθμό αλλά στα πρώτα δύο νούμερα που πληκτρολογώ μου κάνει σήμα κατειλημένου, άρα υποθέτω ότι θα πρέπει να βάλω μπροστά έναν κωδικό.:)

Λέω να του τηλεφωνήσω έτσι πιο πολύ τυπικά, για να μη λέει ότι δεν τσέκαρε e-mail κτλπ.

 

Βάζουμε πρόθεμα 0044

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί. Τελευταία όλες οι αγορές που κάνω από το ebay καθυστερούν πάρα πολύ να έρθουν. Είτε από Αγγλία, είτε από Ασία. Πιο παλιά ερχόντουσαν πολύ πιο γρήγορα, ειδικά από Αγγλία. Ξέρει κανένας που οφείλεται;
Link to comment
Share on other sites

Στο πνεύμα των Χριστουγέννων

 

Και πριν τα Χριστούγεννα το είχα παρατηρήσει

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις γιορτές μου ήρθε μια βάση κινητού από Κίνα μέσα στον προβλεπόμενο χρόνο των 10ημερών.

Εξαρτάται από τον πωλητή θεωρώ.Από Αγγλία ότι έχω πάρει από Ebay δεν καθυστερεί πάνω από βδομάδα.

Από ;Amazon αντίθετα, παράγγειλα πράγματα στις 20 Δεκέμβρη και ήρθαν μετά από 15 μέρες.Αλλά φταίει ότι καθυστερούν γενικά από amazon,

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό... Παίζουν πολλοί παράγοντες.

1) Πόσο γρήγορα θα το στείλει ο πωλητής?

2) Θα το στείλει σαν επιστολή ή σαν δέμα? Συστημένο ή μη?

3) Από ποιά πόλη ποιάς χώρας φεύγει το αντικείμενο?

4) Τι καιρικές συνθήκες επικρατούν σε αυτή την πόλη / χώρα?

5) Τι διαδρομή θα ακολουθήσει το αντικείμενο? Μέσω πόσων/ποιών πόλεων / χωρών?

6) Τι καιρικές συνθήκες επικρατούν στις παραπάνω πόλεις/χώρες?

7) Τι αργίες μεσολαβούν σε πόλεις / χώρες αποστολής, ενδιάμεσες, προορισμού?

8) Τι φόρτος εργασίας υπάρχει στα τελωνεία και στα ταχυδρομικά τμήματα λόγω εορτών?

9) Πόσες άδειες έχουν δοθεί με αποτέλεσμα κάποια τμήματα της αλυσίδας να υπολειτουργούν?

10) Ποιός αγανακτισμένος ταχυδρομικός υπάλληλος δέχτηκε μείωση μισθού και δεν έχει κίνητρα για αποδοτική εργασία?

 

Όπως καταλαβαίνετε, μια συζήτηση του τύπου πόσες μέρες παίρνει από Άγγλο πωλητή του ebay ή από Γερμανό πωλητή του amazon, δυστυχώς δεν έχει βάση. Καλύτερα παίξτε κανά Τζόκερ, όσο περιμένετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις (ναι δεν πρόσεξα ότι είχε τόσες λίγες αξιολογήσεις) αλλά βέβαια όλες θετικές 100%.

 

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12 και μέχρι και τώρα δεν μου έχει απαντήσει σε κανένα e-mail σχετικά για το πότε θα στείλει το πακέτο κτλπ. (δηλαδή πότε θα το αφήσει στο ταχυδρομείο της χώρας του) και υποψιάζομαι ότι βρωμάει η δουλειά τι να κάνω? :mad::mad::mad:

Η μοναδική φορά που μου απάντησε ήτανε πριν τον πληρώσω σε μία απορία που είχα για το αντικείμενο.

Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω να περάσει μία εβδομάδα μήπως και μου απαντήσει? Please παιδιά μία γνώμη SOS γιατί μου ανάβουνε τα λαμπάκια. :worry:

 

Ok μου έστειλε pm ότι το έστειλε. Μου φαίνεται ότι αγχώνομαι χωρίς λόγο. :)

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρικές συσκευές που αγοράζουμε από Αγγλία λειτουργούνε στην Ελλάδα όσον αφορά τα volts τη πρίζα ρεύματος κτλπ. ή θα έχω κανένα πρόβλημα ξέρετε?

Η Αμερική πάντως έχει διαφορετικά volts είναι 110 volts ενώ στην Ελλάδα είναι 230 volts. Όσον αφορά την Αγγλία νομίζω πως με έναν αντάπτορα πρίζας κάνω τη δουλειά γιατί είμαστε στα ίδια volts καλά τα λέω?

Το ίδιο ισχύει και για τις παιχνιδοκονσόλες να υποθέσω?

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρικές συσκευές που αγοράζουμε από Αγγλία λειτουργούνε στην Ελλάδα όσον αφορά τα volts τη πρίζα ρεύματος κτλπ. ή θα έχω κανένα πρόβλημα ξέρετε?

Η Αμερική πάντως έχει διαφορετικά volts είναι 110 volts ενώ στην Ελλάδα είναι 230 volts. Όσον αφορά την Αγγλία νομίζω πως με έναν αντάπτορα πρίζας κάνω τη δουλειά γιατί είμαστε στα ίδια volts καλά τα λέω?

Στην Αγγλία έχουν απλά διαφορετική μπρίζα. Απλά την αλλάζεις . Θεωρητικά έχουν 240 VOLTS αλλά αυτό είναι εντός της ανοχής .

Υπάρχουν και αντάπτορες στο EBAY .

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη προυπόθεση για να πληρώσω επιπλέον φόρους από κάτι που θα πάρω από Κίνα είναι το βάρος του δέματος;Θέλω να πάρω μια θήκη για tablet.Nα του πω να τικάρει το gift ή δε χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη προυπόθεση για να πληρώσω επιπλέον φόρους από κάτι που θα πάρω από Κίνα είναι το βάρος του δέματος;Θέλω να πάρω μια θήκη για tablet.Nα του πω να τικάρει το gift ή δε χρειάζεται;

ναι ναι gift , χαμηλη τιμη , απλο ταχυδρομειο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρικές συσκευές που αγοράζουμε από Αγγλία λειτουργούνε στην Ελλάδα όσον αφορά τα volts τη πρίζα ρεύματος κτλπ. ή θα έχω κανένα πρόβλημα ξέρετε?

Η Αμερική πάντως έχει διαφορετικά volts είναι 110 volts ενώ στην Ελλάδα είναι 230 volts. Όσον αφορά την Αγγλία νομίζω πως με έναν αντάπτορα πρίζας κάνω τη δουλειά γιατί είμαστε στα ίδια volts καλά τα λέω?

Το ίδιο ισχύει και για τις παιχνιδοκονσόλες να υποθέσω?

Εγώ επειδή έχω πολλές συσκευές από Αγγλία στο σπίτι (κινητό, ασύρματο τηλέφωνο κλπ) έχω πάρει αγγλικό πολύμπριζο που καταλήγει σε ευρωπαϊκή μπρίζα.

Βολεύει όταν μαζεύονται πολλές συσκευές αγγλικής προέλευσης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...