Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για τόσο μικρά ποσά δεν πληρώνεις τελωνείο.

 

Υπαρχει καποιο χρηματικο οριο που σε 'πιανει' το τελωνειο?

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο χρηματικο οριο που σε 'πιανει' το τελωνειο?

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Το όριο είναι 45-50 δολλάρια

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το όριο είναι 45-50 δολλάρια

 

...και δεν ειναι σίγουρο οτι μετα τα 50$ θα πληρώσεις τελωνείο, εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Irthe k i dikia m seira gia na agorasw kati apo e bay...To proion p exw agorasei einai ayto...(Pro 24 color Acrylic Powder Glitter Liquid Nail Art Kit UV gel primer Set 301) simera m eipan oti efyge me to karavi kserete se poso peripou kairo tha to parallavw???einai apo honk kong...Kai kati akoma otidipote paraggelnoume erxetai stin dieythinsi p exoume dilwsei i sto ΕΛΤΑ???Sas eyxaristw ek twn proterwn...

 

vassiak7 Καλως ορισες, αλλα μας έβγαλες τα ματια, γραψε Ελληνικα.

 

Να υπολογίζεις περίπου 20 μερες και ερχεται στην διεύθυνσή που εχεις δηλώσει στο εβαυ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ...ΚΑΙ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΣΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ....ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Ε???ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΙΑΒΑΖΑ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΗΟΝΚ ΚΟΝΓ.....:O:O:O:O:O

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Οτι το ebay θα ήταν #35 στην κατάταξη του alexa για Ελληνες χρήστες, ειλικρινά δεν το περίμενα. Αλλαξαν οι καιροί τελικά...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ebay για να αγοράσω κάτι έχω κάποιες απορίες.Αν μπορεί κανείς να τις απαντήσει τον ευχαριστώ,διότι βλέπω ότι πολλοί από εδώ μέσα το χρησιμοποιούν και ασθάνομαι σα χαζός που δεν ξέρω τα βασικά.Λοιπόν:

1)'Εχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιες δημοπρασίες ή ότι πωλούνται και μεταχειρισμένα αντικείμενα πώς το καταλαβαίνω ότι κάποιο είναι μεταχειρισμένο ή ότι είναι σε δημοπρασία;

2)Από που το παραλαμβάνω αυτό που θέλω;Από ταχυδρομείο;Μπορεί να έρθει και στο σπίτι μου;

3)Σχετικά με τους επιπλέον φόρους που θα πληρώσω αναγράφονται κατά την αγορά ή μπορεί να αγοράσω κάτι και μετά να πληρώσω επιπλέον κάτι;

4)Μπορώ να χρησιμοποιήσω και χρεωστική κάρτα και πιστωτική;

Αυτές είναι οι βασικές απορίες μου.Ίσως είναι αυτονόητες κάποιες,αλλά λίγο ο φόβος μου για τις ηλεκτρονικές αγορές και η άγνοιά μου με κάνουν να ρωτήσω και να μην κάνω κάτι μόνος μου.Γενικά αν έχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή οδηγίες θα ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ebay για να αγοράσω κάτι έχω κάποιες απορίες.Αν μπορεί κανείς να τις απαντήσει τον ευχαριστώ,διότι βλέπω ότι πολλοί από εδώ μέσα το χρησιμοποιούν και ασθάνομαι σα χαζός που δεν ξέρω τα βασικά.Λοιπόν:

1)'Εχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιες δημοπρασίες ή ότι πωλούνται και μεταχειρισμένα αντικείμενα πώς το καταλαβαίνω ότι κάποιο είναι μεταχειρισμένο ή ότι είναι σε δημοπρασία;

2)Από που το παραλαμβάνω αυτό που θέλω;Από ταχυδρομείο;Μπορεί να έρθει και στο σπίτι μου;

3)Σχετικά με τους επιπλέον φόρους που θα πληρώσω αναγράφονται κατά την αγορά ή μπορεί να αγοράσω κάτι και μετά να πληρώσω επιπλέον κάτι;

4)Μπορώ να χρησιμοποιήσω και χρεωστική κάρτα και πιστωτική;

Αυτές είναι οι βασικές απορίες μου.Ίσως είναι αυτονόητες κάποιες,αλλά λίγο ο φόβος μου για τις ηλεκτρονικές αγορές και η άγνοιά μου με κάνουν να ρωτήσω και να μην κάνω κάτι μόνος μου.Γενικά αν έχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή οδηγίες θα ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους

 

1) αν είναι μεταχειρισμένο το λέει στην κατάσταση του προιόντος επίσης μπορείς να βάλεις και φίλτρο στην αναζήτηση σου να μην έχει μεταχειρισμένα.. αν είναι δημοπρασία επίσης το γράφει και το καταλαβαίνεις γιατί σου λέει να κάνεις bid ή buy it now..

2) αν το αντικείμενο είναι μικρό έρχεται σπίτι σου.. αν είναι ογκώδες μένει στο ταχυδρομείο και σου έρχεται σημείωμα που σου λέει να πας να παραλάβεις

3)επιπλέον φόροι δεν υπάρχουν.. ότι τιμή σου γράφει πληρώνεις.. τώρα αν μιλάς για το τελωνείο αν δεν παραγγέλνεις μεγάλες ποσότητες είναι απίθανο να πληρώσεις κάτι

4)τα πάντα μπορείς αλλά το καλύτερο και αυτό που δέχονται όλοι είναι το paypal.. οπότε κάνε ένα λογαριασμό εκεί θα σου λύσει τα χέρια..

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Tώρα είμαι σε διαδικασία να κάνω μια αγορά.Έχω φτιάζει account και για χρεωστική έχω του αδερφού μου,αλλά δεν έχει Paypal.Έχω τις εξής απορίες:

1)Πειράζει που έγραψα τα στοιχεία και τη διεύθυνσή μου με greeklish;Μήπως υπάρχει πρόβλημα να τα καταλάβουν;

2)Με βάση αυτά τα στοιχεία θα γίνει η αποστολή του πακέτου;Γιατί δε μου ζητήθηκε να βάλω που θέλω να έρθει.

3)Μπορεί να παραλάβει το πακέτο κάποιος άλλος;

4)Πειράζει να βάλω τα δικά μου στοιχεία ως κατόχου της κάρτας ή πρέπει να τα αλλάξω και να βάλω του αδερφού μου;

5)Επειδή δεν ήξερα πόσα λεφτά υπήρχαν μέσα στην κάρτα πήγα να κάνω μια αγορά και τα χρήματα δεν έφταναν.Έτσι,μου εμφανίζει στο προφίλ μου το προιόν σαν να το έχω αγοράσει,αλλά χωρίς να το έχω πληρώσει.Πώς γίνεται να το βγάλω από εκεί;

Edited by Sarunas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Tώρα είμαι σε διαδικασία να κάνω μια αγορά.Έχω φτιάζει account και για χρεωστική έχω του αδερφού μου,αλλά δεν έχει Paypal.Έχω τις εξής απορίες:

1)Πειράζει που έγραψα τα στοιχεία και τη διεύθυνσή μου με greeklish;Μήπως υπάρχει πρόβλημα να τα καταλάβουν;

2)Με βάση αυτά τα στοιχεία θα γίνει η αποστολή του πακέτου;Γιατί δε μου ζητήθηκε να βάλω που θέλω να έρθει.

3)Μπορεί να παραλάβει το πακέτο κάποιος άλλος;

4)Πειράζει να βάλω τα δικά μου στοιχεία ως κατόχου της κάρτας ή πρέπει να τα αλλάξω και να βάλω του αδερφού μου;

5)Επειδή δεν ήξερα πόσ

 

α λεφτά υπήρχαν μέσα στην κάρτα πήγα να κάνω μια αγορά και τα χρήματα δεν έφταναν.Έτσι,μου εμφανίζει στο προφίλ μου το προιόν σαν να το έχω αγοράσει,αλλά χωρίς να το έχω πληρώσει.Πώς γίνεται να το βγάλω από εκεί;

 

Eγω θα σου απαντήσω μονο για το 5 γιατι κινδυνεύεις νε σε μπλοκαρουν και ακομα δεν μπήκες, αν δεν πληρωσεις μια αγορα που εκανες υπαρχουν κυρωσεις, εφόσον το αγόρασες πρεπει να το πληρώσεις βαλε λοιπον τα αντίστοιχα χρηματα και πλήρωσε το.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε τώρα το διάβασα και από το site του ebay,γιατί κάτι δε μου πήγαινε καλά.Έκανα βλακεία.Ήταν μια θήκη που ήθελα να πάρω,αλλά δεν είχε τόσα λεφτά στην κάρτα(έχει κάτω από 10 ευρώ μέσα).Μετά επέλεξα πάλι την ίδια θήκη πιο κάτω,αλλά με λιγότερα λεφτά,επειδή νόμιζα πώς φτάνανε.Είναι δηλαδή δύο φορές το ίδιο προιόν από τον ίδιο seller.Έστειλα mail στο ebay και τους εξήγησα και περιμένω.Λες να στείλω και στον πωλητή ή να περιμένω να δω τι θα μου πούν; Edited by Sarunas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Tώρα είμαι σε διαδικασία να κάνω μια αγορά.Έχω φτιάζει account και για χρεωστική έχω του αδερφού μου,αλλά δεν έχει Paypal.Έχω τις εξής απορίες:

1)Πειράζει που έγραψα τα στοιχεία και τη διεύθυνσή μου με greeklish;Μήπως υπάρχει πρόβλημα να τα καταλάβουν;

2)Με βάση αυτά τα στοιχεία θα γίνει η αποστολή του πακέτου;Γιατί δε μου ζητήθηκε να βάλω που θέλω να έρθει.

3)Μπορεί να παραλάβει το πακέτο κάποιος άλλος;

4)Πειράζει να βάλω τα δικά μου στοιχεία ως κατόχου της κάρτας ή πρέπει να τα αλλάξω και να βάλω του αδερφού μου;

5)Επειδή δεν ήξερα πόσα λεφτά υπήρχαν μέσα στην κάρτα πήγα να κάνω μια αγορά και τα χρήματα δεν έφταναν.Έτσι,μου εμφανίζει στο προφίλ μου το προιόν σαν να το έχω αγοράσει,αλλά χωρίς να το έχω πληρώσει.Πώς γίνεται να το βγάλω από εκεί;

 

1. και γω με greeklish τα έχω γραμμενα. δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

2. οι περρισοτεροι πωλητές στέλνουν στην διεύθυνση του paypal. βέβαια σχεδόν πάντα γράφουν οι αγγελίες (συνήθως κάτω κάτω) αν οι πωλητές στέλνουν στην διεθυθνση που έχεις δηλώσει στο paypal ή στο ebay. εγώ και στα 2 έγραπσα ακριβώς τα ίδια στοιχεία για να είμαι καλλυμένος

3. αν είναι συννημένο(πληρώνεις παραπάνω μεταφορικά αλλά έχεις tracking number. επίσης δεν στέλνονται όλα τα προ'ι'όντα συννημένα), ΟΧΙ. αλλιώς ναι

4. καλύτερα να βάλεις τα στοιχεία του κατόχου της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Εχτες εκανα μια παραγγελεια αλλα δεν το πληρωσα κ σημερα πηγα κ εβαλα λεφτα στην τραπεζα μεσω ατμ αλλα στην περιοχη μ ειχε καταθεση με φακελο π σημαινει οτι θα τα ελενξουν οταν ανοιξει η τραπεζα δλδ την τεταρτη...Αλλα το προιον σε 3 μερες και κατι ωρες θα ληξει....τι θα ΚΑΑΑΑΝΩΩΩΩ.....?????υπαρχει περιπτωση να εχω κυρωσεις????
Link to comment
Share on other sites

Εχτες εκανα μια παραγγελεια αλλα δεν το πληρωσα κ σημερα πηγα κ εβαλα λεφτα στην τραπεζα μεσω ατμ αλλα στην περιοχη μ ειχε καταθεση με φακελο π σημαινει οτι θα τα ελενξουν οταν ανοιξει η τραπεζα δλδ την τεταρτη...Αλλα το προιον σε 3 μερες και κατι ωρες θα ληξει....τι θα ΚΑΑΑΑΝΩΩΩΩ.....?????υπαρχει περιπτωση να εχω κυρωσεις????

έχεις 7 ημέρες για να πληρώσεις από την ημέρα που χτύπησες το αντικείμενο .

Μέχρι τότε δεν θα έχεις κυρώσεις .

Καλό όμως είναι τα επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του πεις να περιμένει μέχρι την δευτέρα το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Εχτες εκανα μια παραγγελεια αλλα δεν το πληρωσα κ σημερα πηγα κ εβαλα λεφτα στην τραπεζα μεσω ατμ αλλα στην περιοχη μ ειχε καταθεση με φακελο π σημαινει οτι θα τα ελενξουν οταν ανοιξει η τραπεζα δλδ την τεταρτη...Αλλα το προιον σε 3 μερες και κατι ωρες θα ληξει....τι θα ΚΑΑΑΑΝΩΩΩΩ.....?????υπαρχει περιπτωση να εχω κυρωσεις????

Οι τράπεζες την Δευτέρα ανοίγουν

Αν πάτησες buy it now, δε σε επηρεάζει πότε λήγει το listing, δε χάνεις το προϊόν

Αν έκανες bid, πρέπει πρώτα να λήξει η δημοπρασία υπέρ σου για να μπορέσεις να πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν σε δημοπρασια ομως απλα πουλαγε....μα την δευτερα δεν ειναι αργια??

Μην αγχώνεσαι, κανείς πωλητής δεν κάνει καταγγελία στο eBay για καθυστέρηση 2-3 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Στον πωλητή θα στείλεις και θα του εξηγήσεις.

 

Μου απάντησε ότι μπορεί να στείλει "cancel request" και για τα δύο προιόντα που δεν πλήρωσα.Αυτό σημαίνει ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα με το account μου ή μπορεί να παραμείνουν το αντικείμενα ως μη πληρωμένα και να έχω κυρώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε ότι μπορεί να στείλει "cancel request" και για τα δύο προιόντα που δεν πλήρωσα.Αυτό σημαίνει ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα με το account μου ή μπορεί να παραμείνουν το αντικείμενα ως μη πληρωμένα και να έχω κυρώσεις;

Θα αποδεχτείς το cancel request και ούτε αυτός θα πληρώσει τα fees προς το eBay, και εσύ δεν θα έχεις κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 29/11 και δεν έχει έρθει τίποτα. Το ebay λέει ότι μέχρι 11/1 μπορώ να πάω στο resolution center. Πριν το κάνω αυτό πρέπει να μιλήσω με τον πωλητή? Να του πω τι? Ότι δεν έχει έρθει αυτό που αγόρασα και να του ζητήσω να το ξαναστείλει ή να μου χρεώσει πίσω το ποσό?

Ή απλά ανοίγω dispute και γίνονται όλα αυτά μέσα από κει? Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην έρθει αυτό που παρήγγειλα και δεν ξέρω τι παίζει

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάς να κάνεις dispute θα σου πει ότι δεν έχεις μιλήσει με τον πωλητή. Έτσι θα πρέπει να στείλεις ένα μήνυμα .

Σε κάθε περίπτωση , ότι και να σου πει ο πωλητής , εκτός αν σου στείλει τα χρήματα πίσω, πρέπει να ανοίξεις dispute , έστω και την τελευταία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα καταλάβω αν έχει έρθει το αντικείμενο που αγόρασα;Μου έρχεται ειδοποίηση από EΛΤΑ;Μπορεί να έρθει και με ταχυδρόμο,χωρίς προειδοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...