Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ήξερες Γερμανικά , θα καταλάβενες ότι αγόρασες ένα ORIGINAL κουτί ,

Ας πρόσεχες.

Ζήτα ακύρωση , έτσι και αλλιώς δεν μπαίνει αρνητική σε αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δεν τίθεται θ'εμα κορο'ι'δ'ιας.

άν η αγγελία γραφει μόνο κουτί, μόνο το κουτί πουλάει ο τύπος! ας μας πει κάποιος που γνωρίζει γερμανικά

ο συμφορουμίτης μας φαινεται ότι την "πάτησε" (ίσως λόγω ενθουσιασμού και μη κατανόησης της γλώσσας).

εγώ θα έστελνα ένα πμ στον πωλητή και θα του εξηγούσα οτι μπερδευτηκα, κλπ...

 

Το ότι ζητάει 40 ευρώ (25+15 έξοδα αποστολής) για ένα κουτί, δεν είναι κοροϊδία;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι κοροϊδία.

Στέλνει ένα κουτί και ζητά 3.90 για Γερμανία . Για Ευρώπη ζητάει 15 για να το στείλει με DHL International .

Επίσης το δίνει δωρεάν με συνάντηση (Στην Γερμανία φυσικά )

Λογικό είναι

Δεύτερον : διάβασε προσεκτικά το σημερινό άρθρο , http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327369

Εκεί θα δείς πόσα έχει ξοδέψει ένας συλλέκτης για να έχει Original κουτιά στην συλλογή του !!!

Τέλος αν δείτε τις αξιολογήσεις του , μόλις στις 24 Ιανουαρίου πούλησε το προϊόν για 256 ευρώ, και του έμεινε το κουτί ....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν είναι κοροϊδία.

Την πάτησα πανηγυρικά.

 

Θα του προτείνω να του πληρώσω 10€ για την ταλαιπωρία και να κρατήσει το κουτί. Για να δούμε αν θα δεχτεί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ πως την πάτησες. Το ότι στη φωτογραφία δείχνει μόνο το κουτί και όχι τη συσκευή, δεν σε έβαλε σε σκέψεις; Σε συνδυασμό πάντα και με την πολύ χαμηλή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα ακύρωση , έτσι και αλλιώς δεν μπαίνει αρνητική σε αγοραστή.

Ερώτηση: πώς ακριβώς δε μπαίνει αρνητική;

Αφού κάθε φορά που αγοράζω κάτι μου αφήνουν feedback. :confused:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι , δεν μπαίνει πλέον αρνητική σε αγοραστή.

Μόνο θετική μπορεί να σου αφήσει ή τίποτα.

Αντιθέτως σε πωλητή μπαίνει αρνητική ή και ουδέτερη

http://pages.ebay.com/help/feedback/questions/leave.html

 

You can also use My eBay to leave Feedback.

 

Buyers can leave a positive, neutral, or negative rating, plus detailed seller ratings.

Sellers can leave a short comment and positive ratings only for their buyers.

Find out more about how Feedback works.

 

Δεύτερον, σε αγορές από απόσταση εντός της Ε.Ε. ( από Αγγλία το πήρες) ισχύει ο κανόνας επιστροφής εντός 14 ημερών .

Άρα ακόμα και με τα διακιώματα του καταναλωτή είσαι εντάξει . Δεν το θέλω , δεν ήταν όπως νόμισα . Τελιώσαμε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά που δεν είχα πληρώσει κάτι, ο πωλητής μου έκανε unpaid item strike. Δεν υπάρχει αυτό πλέον;
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά που δεν είχα πληρώσει κάτι, ο πωλητής μου έκανε unpaid item strike. Δεν υπάρχει αυτό πλέον;

 

Ποινές υπάρχουν.Αλλιώς αν αφήσουν τους αγοραστές να πληρώνουν o,τι γουστάρουν θα γίνει το Ebay ξέφραγο αμπέλι.

Απλά αν σου μαζευτούν ποινές μπορεί να σου περιορίσει την πρόσβαση η να μη σε αφήνει να κανείς bid.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά που δεν είχα πληρώσει κάτι, ο πωλητής μου έκανε unpaid item strike. Δεν υπάρχει αυτό πλέον;

 

Υπάρχει , αυτό ακόμα. Αλλά αρνητική σε αγοραστή δεν μπαίνει .

Υπάρχει μία επιλογή στους πωλητές , να μπορούν να αποκλείστουν από αγοραστές τους όποιον έχει πάνω από 1 ή 2 ή περισσότερα strike τους τελευταίους 12 μήνες , αλλά δεν το χρησιμοποιεί κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα, μου απάντησε οτι ΟΚ, αν θέλω μπορώ να ακυρωσω την αγορά. Εγω το κάνω αυτο, οχι αυτός;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα, μου απάντησε οτι ΟΚ, αν θέλω μπορώ να ακυρωσω την αγορά. Εγω το κάνω αυτο, οχι αυτός;

θα πας στην αγορά , και θα πατήσεις Resolve a problem , και μετά I want to cancel a transaction.

Θα τουσ τείλουν ένα e-mail και αν δεχτεί , ακυρώνεται αμέσως η αγορά και του επιστρέφουν τα τέλη που του κράτησε το ΕΒΑΥ .

Μπορεί βέβεα να το κάνει και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. :)

12356

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , να κανω μια ερωτηση και εγω να μου πειτε την γνωμη σας γιατι κοντευω να τρελαθω με εναν αγοραστη που εχω μπλεξει , εχω βαλει κατι για πωληση κοντα στα 300 ευρω εδω και μια εβδομαδα με αμεση αγορα μονο , βρεθηκε μια Χριστιανη και το αγορασε προχθές το βράδυ , η τύπισσα είναι γαλλιδα , μου ερχετε το μαιλ απο το ebay οτι εκλεισε η πωληση μου και οτι πραγματοποιηθηκε η αγορα απο την ..μπλα μπλα , μετα απο 5 λεπτα μου ερχετε και το μαιλ απο το paypal οτι εχει στειλει τα λεφτα , σημειωση... δεν πατησα ακομα accept για τα χρηματα, και εδω αρχιζουν τα δυσκολα , μου στελνει ενα μαιλ σε κάκιστα αγγλικά που με το ζορι μπορω να καταλαβω εστω και τα βασικα ζητωντας πραγματα που δεν ανεφερα στην περιγραφη της αγγελιας μου , θελει αποδειξη αγορας ενω γραφω ξεκαθαρα οτι δεν την εχω , ζηταει ενα βιβλιαρακι γνησιοτητας που συνοδευει το προιον , πραγμα που δεν ειναι αληθες , γιατι το βιβλιαρακι που αυτη εννοει δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια brochure που εχει μεσα το προιον που εδω και 1 χρονο εχει σταματησει η εταιρια να την βαζει ( εξακριβωμενο 1000% ) και ενα certificate γνησιοτητας που και αυτο δεν υπηρχε ποτε γενικα σε αυτα το προιον απο την εταιρια , προφανως αυτη πηγε σε καποιο μαγαζι την παραμυθιασανε με brochure και βιβλιαρακια για να αποδειξουν την γνησιοτητα και την υψηλη τιμη ( η αρχικη τιμη ειναι γυρω στα 600 ευρω σε καταστηματα ).

 

Ξεκιναω στελνοντας της ενα μαιλ λεγοντας της ευγενικα οτι δεν καταλαβαινω λεξη απο οτι γραφει και αν μπορει να ειναι λιγο πιο σαφης και πιο ξεκαθαρη για να μη γινει καμια λαθος συννενοηση κτλ κτλ , μου απαντησε στελνοντας μου ενα μαιλ με χειροτερα αγγλικα απο το προηγουμενο , και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν καταλαβε τιποτα απο οτι της εγραψα .. σημερα της εχω στειλει 3 μαιλ που της λεω αν μπορει να χρησιμοποιησει ενα google translate και να μου στειλει παλι το μαιλ για να της απαντησω και να βρουμε μια ακρη και μην χαθουμε στην μεταφραση , αυτη σημερα ειναι χαμενη και δεν μου εχει απαντηση σε κανενα απο τα 3 μαιλ μου και το προβλημα μου ειναι οτι αυριο πρωι εγω πρεπει κανονικα βαση αναφορας στην αγγελια μου να στειλω το προιον , δεν θελω να βγω εκτος χρονοδιαγραμματος που εχω αναφερει και να ειμαι τυπικος σε αυτα που ειπα οτι θα τηρησω απο την πλευρα μου , αλλα απο οτι βλεπω θα μου παρει καιρο να επικοινωνησω με αυτην.

 

Τι προτεινεται και τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση για να ειμαι οκ και καλυμενος ? εννοειτε οτι μεχρι και τωρα δεν εχω κανει ακομα accept τα χρηματα στο paypal , να στειλω το αντικείμενο και να κανω accept και τα χρηματα και να τελειωνω με το θεμα ? ο μονος μου ενδοιασμος ειναι οτι επειδη ειμα με μικρο αριθμο πωλησεων και μεχρι τωρα εχω 100% θετικα feedback δεν θελω να γινει καμια στραβη με την τυπισσα και μου βαλει κανενα feedback οτι να ναι ( και αντε να συννενοηθεις μαζι της μετα αν γινει καμια διένεξη ) και μετα εχω και προβλημα εμπιστοσυνης στο μελλον απο αλλους αγοραστες μιας και πουλαω γενικα ακριβα αντικειμενα και ο καθενας που θελει να τα αγορασει ειναι πολυ προσεκτικος οσο αφορα το θεμα feedback κτλ ..

 

sorry για το σεντονι παιδια και δωστε καμια ιδεα μιας και εισαστε πιο εμπειροι σε ebay

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ζήταγα να ακυρωθεί η δημοπρασία με δικαιολογία disagree over auction terms
Link to comment
Share on other sites

Και εγω προς τα εκει ειμαι ( στην ακυρωση ) , να υποθεσω οτι αυτο δεν σχετιζεται με feedback κτλ και δεν θα εχω κανενα προβλημα γενικα , αφου θα επιστρεψω και τα χρηματα που μου εστειλε η αγοραστρια..??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , να κανω μια ερωτηση και εγω να μου πειτε την γνωμη σας γιατι κοντευω να τρελαθω με εναν αγοραστη που εχω μπλεξει , εχω βαλει κατι για πωληση κοντα στα 300 ευρω εδω και μια εβδομαδα με αμεση αγορα μονο , βρεθηκε μια Χριστιανη και το αγορασε προχθές το βράδυ , η τύπισσα είναι γαλλιδα , μου ερχετε το μαιλ απο το ebay οτι εκλεισε η πωληση μου και οτι πραγματοποιηθηκε η αγορα απο την ..μπλα μπλα , μετα απο 5 λεπτα μου ερχετε και το μαιλ απο το paypal οτι εχει στειλει τα λεφτα , σημειωση... δεν πατησα ακομα accept για τα χρηματα, και εδω αρχιζουν τα δυσκολα , μου στελνει ενα μαιλ σε κάκιστα αγγλικά που με το ζορι μπορω να καταλαβω εστω και τα βασικα ζητωντας πραγματα που δεν ανεφερα στην περιγραφη της αγγελιας μου , θελει αποδειξη αγορας ενω γραφω ξεκαθαρα οτι δεν την εχω , ζηταει ενα βιβλιαρακι γνησιοτητας που συνοδευει το προιον , πραγμα που δεν ειναι αληθες , γιατι το βιβλιαρακι που αυτη εννοει δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια brochure που εχει μεσα το προιον που εδω και 1 χρονο εχει σταματησει η εταιρια να την βαζει ( εξακριβωμενο 1000% ) και ενα certificate γνησιοτητας που και αυτο δεν υπηρχε ποτε γενικα σε αυτα το προιον απο την εταιρια , προφανως αυτη πηγε σε καποιο μαγαζι την παραμυθιασανε με brochure και βιβλιαρακια για να αποδειξουν την γνησιοτητα και την υψηλη τιμη ( η αρχικη τιμη ειναι γυρω στα 600 ευρω σε καταστηματα ).

 

Ξεκιναω στελνοντας της ενα μαιλ λεγοντας της ευγενικα οτι δεν καταλαβαινω λεξη απο οτι γραφει και αν μπορει να ειναι λιγο πιο σαφης και πιο ξεκαθαρη για να μη γινει καμια λαθος συννενοηση κτλ κτλ , μου απαντησε στελνοντας μου ενα μαιλ με χειροτερα αγγλικα απο το προηγουμενο , και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν καταλαβε τιποτα απο οτι της εγραψα .. σημερα της εχω στειλει 3 μαιλ που της λεω αν μπορει να χρησιμοποιησει ενα google translate και να μου στειλει παλι το μαιλ για να της απαντησω και να βρουμε μια ακρη και μην χαθουμε στην μεταφραση , αυτη σημερα ειναι χαμενη και δεν μου εχει απαντηση σε κανενα απο τα 3 μαιλ μου και το προβλημα μου ειναι οτι αυριο πρωι εγω πρεπει κανονικα βαση αναφορας στην αγγελια μου να στειλω το προιον , δεν θελω να βγω εκτος χρονοδιαγραμματος που εχω αναφερει και να ειμαι τυπικος σε αυτα που ειπα οτι θα τηρησω απο την πλευρα μου , αλλα απο οτι βλεπω θα μου παρει καιρο να επικοινωνησω με αυτην.

 

Τι προτεινεται και τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση για να ειμαι οκ και καλυμενος ? εννοειτε οτι μεχρι και τωρα δεν εχω κανει ακομα accept τα χρηματα στο paypal , να στειλω το αντικείμενο και να κανω accept και τα χρηματα και να τελειωνω με το θεμα ? ο μονος μου ενδοιασμος ειναι οτι επειδη ειμα με μικρο αριθμο πωλησεων και μεχρι τωρα εχω 100% θετικα feedback δεν θελω να γινει καμια στραβη με την τυπισσα και μου βαλει κανενα feedback οτι να ναι ( και αντε να συννενοηθεις μαζι της μετα αν γινει καμια διένεξη ) και μετα εχω και προβλημα εμπιστοσυνης στο μελλον απο αλλους αγοραστες μιας και πουλαω γενικα ακριβα αντικειμενα και ο καθενας που θελει να τα αγορασει ειναι πολυ προσεκτικος οσο αφορα το θεμα feedback κτλ ..

 

sorry για το σεντονι παιδια και δωστε καμια ιδεα μιας και εισαστε πιο εμπειροι σε ebay

 

Γιατί δεν της γράφεις το παρακάτω;

Madame,

 

A la description du produit j'ai clairement dit que je n'ai pas sa facture.

Je suis vraiment désolé que vous l'avez pas compris, et je vous propose d'annuler la vente.

 

Merci,

 

Mitsos

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαι καλα lewton , οτι ακριβως χρειαζομουνα , γιατι η κατασταση εχει μπλεξει πιο πολυ , μαλλον εχω πεσει σε τρελη...
Link to comment
Share on other sites

Alexasso, αν δεν το έχεις στείλει ακόμα το πακέτο να φύγει και το έχεις ακόμα, ζήτα της ευγενικά να αφήσει ένα ουδέτερο feedback, επέστρεψέ της τα λεφτά μέσω paypal, όσα ακριβώς σε πλήρωσε, και να τελειώσουνε όλα καλά και εμείς καλύτερα :)

Εάν δεν βγάζεις άκρη μαζί της μην κάτσεις να τσακωθείς κιόλας, γιατί μπορεί να το πάρει και στραβά και μετά το κρίμα στο λαιμό σου :cry:

Πες της το πακέτο το πουλάω έτσι όπως είναι και ότι το γράφω και στη δημοπρασία, πολύ πιθανόν να μην καταλάβατε καλά. Βρε μία καλή δικαιολογία και αντίο. :ninja:

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Thanks Dante , έγραψα αυτά που μου έστειλε ο lewton και όπως το περίμενα αρχίσαμε να μιλάμε τώρα πια στα γαλλικά , να ναι καλά μια φίλη που ξέρει γαλλικά και την έχω αγγαρέψει μέσω teamviewer και μου στέλνει τις απαντήσεις στην τρελή που έχω μπλέξει , δεν λέει να καταλάβει ή δεν θέλει να καταλάβει επίτηδες ( δεν είμαι ακόμη σίγουρος , αλλά θα καταλήξω σε λίγο ) , σκέφτομαι να μπλέξω και το Ebay στην μέση μπας και βρω ή βρουν αυτοί άκρη με αυτήν . Κάπως έτσι το χειρίστηκα Dante στην συνέχεια , της πρότεινα να της επιστρέψω τα χρήματα και να μου αφήσει ενα ουδέτερο feedback , δεν ξέρω ακόμα και δεν μπορώ να βρω αν άμα επιστραφούν τα χρήματα και δεν γίνει η συναλλαγή υπάρχει το option να μην αφήσει κανείς feedback και να είναι και οι 2 εντάξει ...ίσως να γίνεται αν επιστρέψεις τα χρήματα κτλ κτλ ..
Link to comment
Share on other sites

μόλις επιστρέψεις τα χρήματα , βγαίνει μη πληρωμένο , αυτόματα δεν μπορεί να κάνει αρνητική.
Link to comment
Share on other sites

Είναι να μη σου τύχει κανένας περίεργος Γάλλος ή Γερμανός. Έχω ακούσει και άλλα τέτοια ευτράπελα ότι σου απαντάνε στη γλώσσα τους και κάτι τέτοια, χάλια επικοινωνία τι να πω. :p:fool:

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

μόλις επιστρέψεις τα χρήματα , βγαίνει μη πληρωμένο , αυτόματα δεν μπορεί να κάνει αρνητική.

 

ακριβως οπως το εγραψες ειναι , επεστρεψα τα χρηματα και ησυχασα .... εφιαλτης μου ειχε γινει η τυπισσα , ουφ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...