Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή βλ ότι ξαναρωτας τα ίδια, είχες διαβάσει το προηγούμενο μήνυμα που σου έλεγα ότι εξαρτάται αν θα έχει tracking number η όχι;

 

Nαι αλλα δεν εξηγουσες ποτε εχει και ποτε δεν εχει...γιαυτο ξαναρωτησα..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να ρωτησω κατι ....το Tracking number τι ειναι ? :O

παρακολούθηση δέματος λογικά...όλα συνήθως τα πακέτα έχουν...

Link to comment
Share on other sites

παρακολούθηση δέματος λογικά...όλα συνήθως τα πακέτα έχουν...

Άμα δεν είναι συστημένο και έρχεται ως απλό πακέτο, δεν έχει tracking number.

Με λίγα λόγια, όταν πληρώνεις έξτρα, τότε έχεις και παρακολούθηση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν είναι συστημένο και έρχεται ως απλό πακέτο, δεν έχει tracking number.

Με λίγα λόγια, όταν πληρώνεις έξτρα, τότε έχεις και παρακολούθηση.

Δεν ειναι παντα ετσι, εξαρτάται απο τον πωλητη. το Tracking number πανω απο ολα εξασφαλίζει τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, με την ακριβεια που μας δερνει, και με φπα 23%, πως γινεται καποια προιοντα ηλεκτρονικης φυσεως, να ειναι φτηνοτερα στα ελληνικα καταστηματα παρα στο ebay(με διεθνη ανταγωνισμο-αμειλικτο, μεγαλυτερη προσφορα-ζητηση, μαζικοτερες παραγγελιες-πωλησεις κλπ).

Μποει καποιος να μου το εξηγησει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, με την ακριβεια που μας δερνει, και με φπα 23%, πως γινεται καποια προιοντα ηλεκτρονικης φυσεως, να ειναι φτηνοτερα στα ελληνικα καταστηματα παρα στο ebay(με διεθνη ανταγωνισμο-αμειλικτο, μεγαλυτερη προσφορα-ζητηση, μαζικοτερες παραγγελιες-πωλησεις κλπ).

Μποει καποιος να μου το εξηγησει;

 

Υπαρχει και τετοια περίπτωση? εγω δεν εχω βρει τετοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, με την ακριβεια που μας δερνει, και με φπα 23%, πως γινεται καποια προιοντα ηλεκτρονικης φυσεως, να ειναι φτηνοτερα στα ελληνικα καταστηματα παρα στο ebay(με διεθνη ανταγωνισμο-αμειλικτο, μεγαλυτερη προσφορα-ζητηση, μαζικοτερες παραγγελιες-πωλησεις κλπ).

Μποει καποιος να μου το εξηγησει;

Μην ξεχνάς ότι eBay και PayPal σου κρατάνε μια προμήθεια γύρω στο 10% και οι δύο μαζί. Αν αναλογιστείς και το ΦΠΑ καθώς και τα μεταφορικά, ερχόμαστε στα ίδια...

 

Υπαρχει και τετοια περίπτωση? εγω δεν εχω βρει τετοιες περιπτώσεις.

Πολλές φορές το έχω δει εγώ. Δες για παράδειγμα το Samsung B5722 και το B7722 τα οποία τα κοιτάζω συχνά, από συνήθεια...:O

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές το έχω δει εγώ. Δες για παράδειγμα το Samsung B5722 και το B7722 τα οποία τα κοιτάζω συχνά, από συνήθεια...:O

 

96,5 ευρω

http://www.ebay.com/itm/NEW-UNLOCKED-SAMSUNG-B5722-DUAL-SIM-CAMERA-PHONE-BROWN-/200556979311?pt=Cell_Phones&hash=item2eb220a46f

 

93,9 ευρω

http://www.skroutz.gr/s/254230/Samsung-B5722.html

 

Εντάξει δεν ειναι και καμια σοβαρή διαφορά, παρ' ολα αυτα πιστευω οτι τα κινητά αποτελούν μια ξεχωριστεί κατηγορία και δεν ειναι και το καλύτερο προϊόν που μπορείς να αγοράσεις ή να συγκρίνεις στο εβαυ.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγηση δεν βρισκω ομως!

 

Σου ειπα τα κινητά ειναι ειδικη κατηγορια, επηρεάζονται απο πολλους παράγοντες.

 

Ψαξε για κανένα αλλο προϊόν στο εβαυ, ασε που ημαστε και οφφ τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Aκούστε τι φοβερό έπαθα.Παρείγγειλα απο ebay και απο πωλητή με καλό feedback στη Γερμανία κινητό αξίας 500+euros.Kαι ενώ μου έδωσε tracking number με DHL και παρακολουθουσα το δεμα(έφτασε Ελλαδα μάλιστα) και το περιμενα απο μερα σε μερα σημερα μου ανοιξε case ο πωλητης και μου ζηταει συγκαταθεση να ακυρωσει τη αγορα γιατι εμεινε out of stock!Δεν ανεφερε τπτ για επιστροφη χρηματων ουτε μου εξηγησε τι ακριβως εστειλε αφου ειχε ξεμεινει απο stock!Φυσικα και δε το δεχτηκα,ανοιξα και εγω case και ζηταω full refund.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να το ψαξω και μεσω της τραπεζας μου για να ειμαι σιγουρος,το ebay και pay pal σου επιστρεφουν ολο το ποσο ή κανα 200ευρω μονο ,αν ειναι να το κυνηγησω και μεσω τραπεζας εχω κρατησει τα email....:(
Link to comment
Share on other sites

Αφού το παρακολουθείς μέσω Tracking number περίμενε πρώτα να σου έρθει , Ή να δείς ότι έγινε delivery κάπου αλλού.

Ο πωλητής μπορεί να το έχει στείλει , και να έκανε λάθος για το Out of stock .

Link to comment
Share on other sites

Aκούστε τι φοβερό έπαθα.Παρείγγειλα απο ebay και απο πωλητή με καλό feedback στη Γερμανία κινητό αξίας 500+euros.Kαι ενώ μου έδωσε tracking number με DHL και παρακολουθουσα το δεμα(έφτασε Ελλαδα μάλιστα) και το περιμενα απο μερα σε μερα σημερα μου ανοιξε case ο πωλητης και μου ζηταει συγκαταθεση να ακυρωσει τη αγορα γιατι εμεινε out of stock!Δεν ανεφερε τπτ για επιστροφη χρηματων ουτε μου εξηγησε τι ακριβως εστειλε αφου ειχε ξεμεινει απο stock!Φυσικα και δε το δεχτηκα,ανοιξα και εγω case και ζηταω full refund.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να το ψαξω και μεσω της τραπεζας μου για να ειμαι σιγουρος,το ebay και pay pal σου επιστρεφουν ολο το ποσο ή κανα 200ευρω μονο ,αν ειναι να το κυνηγησω και μεσω τραπεζας εχω κρατησει τα email....:(

Εννοείται ότι θα σου επιστραφεί ολόκληρο το ποσό εφόσον γίνει ακύρωση της συναλλαγής.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την τράπεζα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα το δεμα στην dhl και κανονισα να το παραλαβω αυριο .Μου ειπαν οτι ηρθαν σπιτι και δε με βρηκαν και οτι το δεμα ειναι 5kgr!Παράξενο βάρος για κινητό...Να ρωτησω , αν το παραλαβω τωρα που ανοιξα case και ζηταω full refund και δηλωσα οτι δεν το εχω παραλαβει θα μπερδεψω ακομα περισσοτερο τα πραγματα?Η απλως κλείνω το case και ησυχαζω?Ο γερμανος seller ακομα αφαντος λες και δεν ξερει να διαβαζει αγγλικα, δε μου εχει απαντησει.Ή μεγάλος απατεώνας ή μεγάλος γραψα@@@ας ειναι.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Edited by xremylos
Link to comment
Share on other sites

μη δένεις κόμπο ότι το δέμα είναι 5 κιλά! ίσως είναι 0,5kg

κάνουν τέτοια λαθάκια οι εταιρίες! :)

 

όσο για τον πωλητή ίσως στο στειλε καταλαθος το μήνυμα. θα προοριζοταν για άλλο μέλος/αγοραστή φαντάζομαι. τώρα γιατί δεν απαντάει;;; δε ξέρω :p

 

όταν γράφει σε κάποιες αγγελίες "pick up only: free" στα έξοδα αποστολής σημαίνει ότι πρέπει να συναντηθούμε με τον πωλητή για παραλαβη;

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησε πριν απο λιγο ο γερμανος. Λιγομιλητος, μου ειπε να παω να το παραλαβω απο το ταχυδρομειο και μου εδωσε και το link του track n trace για να διαπιστωσω οτι δεν το παρελαβα ακομα και οτι εχει φτασει.Μου απαντησε στα γερμανικα θεωρωντας οτι εγω πρεπει να τα γνωριζω.ΝΑ ναι καλα το google translate.Δε μου ζητησε συγνωμη για το λαθος ουτε ανησυχησε ιδιατερα, μονο αυτο. ΘΑ παω για παραλαβη αυριο και ελπιζω να πανε ολα καλα.Ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay και δυνατη γιαυτο και εγω ανησυχησα παραπανω με τα ουτως ή αλλως παραξενα που εγιναν.

Για το pick up only free δε γνωριζω ας μας δωσει καποιος τα φωτα του:):D

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί, οι Γάλλοι και οι Ισπανοί, θεωρούν ότι όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να μιλάμε τη γλώσσα τους, σε φάση που τους μιλάς αγγλικά και σου απαντάνε στη γλώσσα τους.
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα το δεμα στην dhl και κανονισα να το παραλαβω αυριο .Μου ειπαν οτι ηρθαν σπιτι και δε με βρηκαν και οτι το δεμα ειναι 5kgr!Παράξενο βάρος για κινητό...Να ρωτησω , αν το παραλαβω τωρα που ανοιξα case και ζηταω full refund και δηλωσα οτι δεν το εχω παραλαβει θα μπερδεψω ακομα περισσοτερο τα πραγματα?Η απλως κλείνω το case και ησυχαζω?Ο γερμανος seller ακομα αφαντος λες και δεν ξερει να διαβαζει αγγλικα, δε μου εχει απαντησει.Ή μεγάλος απατεώνας ή μεγάλος γραψα@@@ας ειναι.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

δωσε link να δουμε τι πωλει ο mr german!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

όταν γράφει σε κάποιες αγγελίες "pick up only: free" στα έξοδα αποστολής σημαίνει ότι πρέπει να συναντηθούμε με τον πωλητή για παραλαβη;

Σημαίνει ότι απευθύνεται μόνο σε ντόπιους αγοραστές που τους δίνει την δυνατότητα να έρθουν από κάποιο σημείο παραλαβής και να το πάρουν από εκεί προσωπικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρελαβα στο αεροδρομιο το δεμα, πηγα στην dhl Ε.Βενιζελος γιατι δε φιλοτιμηθηκαν να το φερουν εκει που ειχαμε κανονισει.Δεν αντεχα για Δευτερα:lol:Ασυνεπεις και αυτοι.Το δεμα εγραφε πανω 5kgr δεν ηταν πανω απο 400gr ομως.Παραλιγο να το ανοιξω επιτοπου εκανα υπομονη μεχρι το αμαξι ομως και με ανακουφιση βρηκα μεσα το galaxy note σφραγισμενο ,κουκλι:p.Το συμπερασμα μου ειναι να ειμαι πιο cool αλλη φορα και σιγουρα θα ξαναψωνισω απο ebay.Eληξα το case φυσικα και αφησα θετικο οχι ομως και ενθουσιωδες feedback στο γερμανο.Λεω να του στειλω μια κασετα linguaphone να μαθει να γραφει στα αγγλικα.Ευχαριστω και προσοχη στις αγορες;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση!! Επειδή είμαι καινούργιος στο ebay έχω πάρει μέρος σε μια δημοπρασία που λήγει και μέχρι στιγμής είμαι ο νικητής!!! Τελικά άλλαξα γνώμη και δεν θέλω το αντικείμενο!!! Αν τελικά είμαι ο νικητής πως μπορώ να το ακυρώσω και να μην πάρω αρνητικό feedback;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

DEVICE :HTC Desire S (S-OFF by Revolutionary)

HBOOT :Revolutionary Hboot 6.98.1002

RADIO :20.44.30.0821U_3821.080024_M

RECOVERY :4EXT Recovery Touch v1.0.0.5 RC6

ROM :Fallout Evolution V5.0.0 (Android 4.0.3 | Sense 4.0A)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση!! Επειδή είμαι καινούργιος στο ebay έχω πάρει μέρος σε μια δημοπρασία που λήγει και μέχρι στιγμής είμαι ο νικητής!!! Τελικά άλλαξα γνώμη και δεν θέλω το αντικείμενο!!! Αν τελικά είμαι ο νικητής πως μπορώ να το ακυρώσω και να μην πάρω αρνητικό feedback;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Επικοινώνησε με τον πωλητή πριν λήξει η αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιπώνω και εγώ , ότι πλεον δεν μπαίνει αρνητική σε αγοραστή.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρελαβα στο αεροδρομιο το δεμα, πηγα στην dhl Ε.Βενιζελος γιατι δε φιλοτιμηθηκαν να το φερουν εκει που ειχαμε κανονισει.Δεν αντεχα για Δευτερα:lol:Ασυνεπεις και αυτοι.Το δεμα εγραφε πανω 5kgr δεν ηταν πανω απο 400gr ομως.Παραλιγο να το ανοιξω επιτοπου εκανα υπομονη μεχρι το αμαξι ομως και με ανακουφιση βρηκα μεσα το galaxy note σφραγισμενο ,κουκλι:p.Το συμπερασμα μου ειναι να ειμαι πιο cool αλλη φορα και σιγουρα θα ξαναψωνισω απο ebay.Eληξα το case φυσικα και αφησα θετικο οχι ομως και ενθουσιωδες feedback στο γερμανο.Λεω να του στειλω μια κασετα linguaphone να μαθει να γραφει στα αγγλικα.Ευχαριστω και προσοχη στις αγορες;)

καλοριζικο! δωσε link να δουμε τι πωλει ο mr german!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...