Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην εμφάνιση της κανονικής σελίδας όταν υπάρχει είδηση και ο σχολιασμός από κάτω, στην πάνω πλευρά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφερθείς σε παρακάτω σελίδες πάρα μόνο κάνοντας scroll όλη την σελίδα μέχρι κάτω. Ένας σελιδοδείκτης πάνω δεξιά (όπως υπάρχει και κάτω δεξιά) θα ήταν ό,τι πρέπει.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόσθετο auto pager στον chrome και το myphone; Όσες φορές ενεργοποιείται, ανακυκλώνει την τελευταία σελίδα συνέχεια. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

cb600f, το myphone.gr έχει όλα τα απαραίτητα HTML tags σε όσες από τις σελίδες του υπάρχει σελιδοποίηση, όπως για παράδειγμα στα θέματα των forums, στα reviews της ενότητας my devices κ.α. Αν και το auto pager βρίσκεται σε alpha mode, λογικά θα πρέπει να λειτουργεί σωστά. Το δοκίμασα και η συμπεριφορά του ήταν σε γενικές γραμμές ικανοποιητική στα threads, τουλάχιστον στο normal mode. Στο lite φαίνεται ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα που οφείλεται στο extension.

 

Στην εμφάνιση της κανονικής σελίδας όταν υπάρχει είδηση και ο σχολιασμός από κάτω, στην πάνω πλευρά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφερθείς σε παρακάτω σελίδες πάρα μόνο κάνοντας scroll όλη την σελίδα μέχρι κάτω. Ένας σελιδοδείκτης πάνω δεξιά (όπως υπάρχει και κάτω δεξιά) θα ήταν ό,τι πρέπει.

 

bouss, το «πρόβλημα» που αναφέρεις παρουσιάζεται όντως στην πρώτη σελίδα κάθε θέματος που φιλοξενείται στα ειδησεογραφικά forums του myphone.gr. Εκεί βρίσκονται όπως είναι προφανές τα άρθρα που δημοσιεύει η συντακτική μας ομάδα, ενώ ακολουθούν κάτω από αυτά τα σχόλια. Για να μπορέσουμε να υποστηρίξουμε τα άρθρα με όλα τα πρόσθετα στοιχεία τους (τίτλοι, εικόνες, «περισσότερα για», facebook, twitter, βίντεο, tweets, galleries, εικόνες) ήταν δυστυχώς αναγκαία η διαφοροποίηση των άρθρων (δηλαδή το πρώτο μήνυμα) από τα σχόλια (δηλαδή τα επόμενα μηνύματα).

 

Έτσι δυστυχώς υποχρεωθήκαμε να αφαιρέσουμε το pagination (δηλαδή οι σελιδοδείκτες που αναφέρεις) από το πάνω μέρος της πρώτης μόνο σελίδας. Δεν έχουμε καταφέρει έως τώρα να βρούμε τεχνικά μία λύση που θα επέτρεπε την επαναφορά τους. Πάντως το πλαίσιο που εμφανίζει πλέον το αριθμό των σχολίων (π.χ. «241») είναι ενεργό. Θα σε μεταφέρει στο πρώτο μη αναγνωσμένο σχόλιο και αυτό είναι κάτι, που ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μύθε το ψάξαμε χθες με τον Superuser αρκετή ώρα και δε βγάλαμε άκρη, ίσως λοιπόν λείπει, άρα είναι πρόταση για βελτίωση.

Δεν υπάρχει η δυνατότητα η υπογραφή είτε αυτή είναι κείμενο είτε εικόνα να είναι στη μέση της σελίδας. Λεπτομέρεια αλλά ενοχλητική :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος κάνεις. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα μια χαρά. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελες τότε να με βοηθήσεις, καθώς εγώ ομολογώ ότι δεν το πολυκατέχω το θέμα, αλλά όπως είπα προσπάθησε και ο Superuser και άκρη δε βγάλαμε :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
νομιζω καπου ακουσα οτι πρεπει να ποσταρεις 150+ μυνηματα για να ξεκλειδωθει το forum με της αγγελιες.....το θεωρω υπερβολικο.....κανονικα επρεπε να ειναι free και οχι να αναγκαζεται καποιος για να βρει αγγελιες και να ειναι λατρεις αυτον!βεβαια καθε αποψη σεβαστει....αλλα στα αληθεια...στα ποσα ξεκλειδωνει????
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
νομιζω καπου ακουσα οτι πρεπει να ποσταρεις 150+ μυνηματα για να ξεκλειδωθει το forum με της αγγελιες.....το θεωρω υπερβολικο.....κανονικα επρεπε να ειναι free και οχι να αναγκαζεται καποιος για να βρει αγγελιες και να ειναι λατρεις αυτον!βεβαια καθε αποψη σεβαστει....αλλα στα αληθεια...στα ποσα ξεκλειδωνει????

 

Αν διαβάσεις πιο πίσω θα καταλάβεις γιατί υπάρχει ο περιορισμός αυτός στο παρόν φόρουμ το οποίο δεν στηρίζεται στις αγοραπωλησίες για να αυξήσει την κινητικότητα του.

 

Πρόκειται απλά για μια παροχή στα παλιά και ενεργά μέλη και δεν στηρίζεται σε νέα μέλη που εγγράφονται μόνο για να μπουν και να πουλήσουν. Για το λόγο αυτό και τα περισσότερα απο τα ανούσια post σου έχουν ήδη διαγραφεί. Παρακαλώ να γράφουμε μόνο οταν έχουμε κάτι ουσιαστικό να πούμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια αλλα φορουμ υπαρχει η επιλογη να δεις τις δημοσιευσεις που εγιναν απο την τελευταια φορα που συνδεθηκες. Υπαρχει αυτηη επιλογη; ή απλα κατι δεν κοιταω;
Link to comment
Share on other sites

Σε καποια αλλα φορουμ υπαρχει η επιλογη να δεις τις δημοσιευσεις που εγιναν απο την τελευταια φορα που συνδεθηκες. Υπαρχει αυτηη επιλογη; ή απλα κατι δεν κοιταω;

 

Πάνω δεξιά, στο όνομα χρήστη σου, υπάρχει μενού το οποίο πέφτει ...

Είτε εννοείς την επιλογή "νέα μηνύματα", είτε την "υπό παρακολούθηση" ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγο μου ξεκλείδωσαν οι αγγελίες και είδα ότι υπάρχουν πολλές κλειδωμένες αγγελίες,με αποτέλεσμα και ο πωλητής να χάνει τη "σειρά" του και να καταχωνιάζεται στην πχ16,17,18 σελίδα και ο πιθανός αγοραστής να βαριέται να ψάξει να δει τι υπάρχει διαθέσιμο.

 

σίγουρα υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας λόγω του μεγέθους του foroum και του πλήθους των χρηστών αλλά πιστεύω ότι θα ήταν μια πολύ καλή κίνηση για την εξομάλυνση της υποενότητας των αγοραπωλησειών.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τις αγγελίες τις κλειδώνουν τα ίδια τα μέλη που τις φτιάχνουν ως ένδειξη του ότι η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε και ολοκληρώθηκε. Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο προβληματισμός σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ότι οι ολοκληρωμένες και κλειδωμένες αγγελίες πρέπει μετά από κάποιο διάστημα να φεύγουν από εκεί και να μεταφέρονται σε ένα άλλο κρυφό υπόφόρουμ.

Ώστε ο τομέας των αγγελιών να είναι πάντα με ενεργές και μόνο αγγελίες...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ότι οι ολοκληρωμένες και κλειδωμένες αγγελίες πρέπει μετά από κάποιο διάστημα να φεύγουν από εκεί και να μεταφέρονται σε ένα άλλο κρυφό υπόφόρουμ.

Ώστε ο τομέας των αγγελιών να είναι πάντα με ενεργές και μόνο αγγελίες...

 

Εφόσον τις κλειδώνει ο δημιουργός και έχουν ολοκληρωθεί, γιατί δεν διαγράφονται;

 

Τις αγγελίες τις κλειδώνουν τα ίδια τα μέλη που τις φτιάχνουν ως ένδειξη του ότι η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε και ολοκληρώθηκε. Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο προβληματισμός σου.

 

Εν μέρει με καλύπτουν τα παιδιά παραπάνω,σε άλλα φόρουμ που συμμετέχω έχω δει ότι υπάρχει ένα sub-forum όπου μεταφέρονται οι αγοραπωλησίες που για τον οποιοδήποτε λόγο έχουν ολοκληρωθεί.

 

Με τον παραπάνω τρόπο αν έχουμε 100 αγγελίες και οι 60 είναι ολοκληρωμένες,μεταφέροντάς τες σε έναν τετοιου τύπο "κάδο" γίνεται πιο εύκολη η περιήγηση στις υπόλοιπες 40 που θα παραμένουν ενεργές.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει με καλύπτουν τα παιδιά παραπάνω,σε άλλα φόρουμ που συμμετέχω έχω δει ότι υπάρχει ένα sub-forum όπου μεταφέρονται οι αγοραπωλησίες που για τον οποιοδήποτε λόγο έχουν ολοκληρωθεί.

 

Με τον παραπάνω τρόπο αν έχουμε 100 αγγελίες και οι 60 είναι ολοκληρωμένες,μεταφέροντάς τες σε έναν τετοιου τύπο "κάδο" γίνεται πιο εύκολη η περιήγηση στις υπόλοιπες 40 που θα παραμένουν ενεργές.

 

Γι'αυτό υπάρχει το Buy and Sell (αρχείο).

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι αγγελίες δεν διαγράφονται από εμάς, γιατί μένουν έως και 5-6 ημέρες περιμένοντας τους χρήστες να κάνουν αξιολογήσεις βασισμένες σε αυτές. Άρα δεν μπορούμε να τις διαγράψουμε.

 

Τα moves των locked αγγελιών γίνονται από καιρό σε καιρό, όχι καθημερινά από τους Mods. Θα συνεχίσουν να γίνονται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό υπάρχει το Buy and Sell (αρχείο).

 

Παράλειψη στην διατύπωση,εννοούσα και ένα ταυτόχρονα μετά το μεταφέρονται.

 

Δεν λέω ότι δεν γίνεται,απλά ένα σχόλιο για τον ρυθμό της διαδικασίας έκανα,δεν είμαι όμως και mod για ναξέρω πως λειτουργεί το φορουμ ούτε είχα σκοπό να θίξω κάποιον σε καμία περίπτωση,εντελώς στο επίπεδο κουβέντας το είπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα , και καλή χρονιά ..καλώς σας βρήκα .

Θα ήθελα και εγώ να αναφερθώ στο θέμα με τις αγγελίες...Είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλά πιστεύω θα έπρεπε να δίνεται πρόσβαση στις αγγελίες ακόμα και στους νέους χρήστες έστω μόνο ως αγοραστές (χωρίς τη δυνατότητα να βάλουν οι ί διοι αγγελία ) . Για παράδειγμα εδώ και ένα μήνα χαζεύω το νήμα με τα κινητά από Κίνα κλπ και θα ήθελα να αγοράσω συσκευή από κάποιο άλλο χρήστη του φορουμ, για να δοκιμάσω να δώ ποιότητα , να είναι σεταρισμένο (ρουτ ,google play κλπ ) μια και είμαι αδαής ακόμη αλλά δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Έστω να έχω τη δυνατότητα να δώ τις αγγελίες να δώ που κειμένονται οι τιμές στα μεταχειρισμένα. Αυτό δε σημαίνει οτι θα σταματούσα τη χρήση του φόρουμ σε καμία περίπτωση . Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε μια ενότητα για προσφορές στο ίντερνετ όπως αυτή που έχει το ινσομνια.Έχετε μεγαλύτερη κίνηση από εκείνο,οπότε θα είναι καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα , και καλή χρονιά ..καλώς σας βρήκα .

Θα ήθελα και εγώ να αναφερθώ στο θέμα με τις αγγελίες...Είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλά πιστεύω θα έπρεπε να δίνεται πρόσβαση στις αγγελίες ακόμα και στους νέους χρήστες έστω μόνο ως αγοραστές (χωρίς τη δυνατότητα να βάλουν οι ί διοι αγγελία ) . Για παράδειγμα εδώ και ένα μήνα χαζεύω το νήμα με τα κινητά από Κίνα κλπ και θα ήθελα να αγοράσω συσκευή από κάποιο άλλο χρήστη του φορουμ, για να δοκιμάσω να δώ ποιότητα , να είναι σεταρισμένο (ρουτ ,google play κλπ ) μια και είμαι αδαής ακόμη αλλά δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Έστω να έχω τη δυνατότητα να δώ τις αγγελίες να δώ που κειμένονται οι τιμές στα μεταχειρισμένα. Αυτό δε σημαίνει οτι θα σταματούσα τη χρήση του φόρουμ σε καμία περίπτωση . Ευχαριστώ :)

 

Νομίζω ότι εδώ είμαι αρκετά ξεκάθαρος... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3694522#post3694522

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνωμη για το άσχετο -μάλλον- ερωτημά μου αλλά: αν καποιος μοντ μού διαγράψει μηνυμα δεν ενημερωνομαι; ή υπαρχει καποια επιλογη που δεν την εχω ενεργοποιησει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνωμη για το άσχετο -μάλλον- ερωτημά μου αλλά: αν καποιος μοντ μού διαγράψει μηνυμα δεν ενημερωνομαι; ή υπαρχει καποια επιλογη που δεν την εχω ενεργοποιησει;

 

δεν ενημερώνεσαι για μηνύματά σου που ενδεχομένως να έχουν διαγραφεί εκτός κι αν έχει γίνει παραπάνω σύσταση όπως, "Μηνύματα εκτός θέματος διεγράφησαν, συνεχίστε στο θέμα σας". Καλύτερα πάντως να στείλεις ένα μήνυμα στον αρμόδιο mod. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ενημερώνεσαι για μηνύματά σου που ενδεχομένως να έχουν διαγραφεί εκτός κι αν έχει γίνει παραπάνω σύσταση όπως, "Μηνύματα εκτός θέματος διεγράφησαν, συνεχίστε στο θέμα σας". Καλύτερα πάντως να στείλεις ένα μήνυμα στον αρμόδιο mod. :)

Καλώς ευχαριστώ.

Μπα δε στελνω. Καλά δε θα κατσω να σκάσω κιολα:lol: Απλή περιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει οτι θα σταματούσα τη χρήση του φόρουμ σε καμία περίπτωση . Ευχαριστώ :)

Ακομα δεν την αρχισες, πως θα την σταματησεις::?? Κανει μπαμ αν δεν το εχεις καταλαβει οτι εχεις μονο ενα μυνημα στο ιστορικο σου(αντε δυο οταν μου απαντησεις).. :p

 

Επισης mary19 παρχει κατι παρομοιο και εδω αλλα δεν θυμαμαι το λιγκ. Κοιταξες στην αναζητηση?

Link to comment
Share on other sites

εδω και καποιο καιρο στην σελιδα του myphone.gr πρεπει να κανω refresh μια φορα για να εμφανιστει κανονικα η σελιδα.συμβαινει μια στις δεκα φορες αλλα συμβαινει.εχει αλλαξει κατι?δηλαδη μπαινω σε ενα τοπικ και δεν ειναι σωστα τοποθετημενα τα γραμματα ,τα κουτακια.με ενα refresh ολα καλα.αυτο συμβαινει ΜΟΝΟ στο myphone.gr και στο avclub.gr.εχω firefox
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...