Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να το κάνεις όπως λες.

Προσοχή μόνο τα UTP καλώδια που πάνε από την μία πρίζα στην άλλη να μην είναι μαζί με καλώδια ρεύματος γιατί θα υπάρχουν παρεμβολές. Αλλά για να έχεις εγκατάσταση με UTP καλώδια μάλλον όλα καλά θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Μένω σε χωριό και έχω 24αρα γραμμή στη νόβα. Θέλω να την αναβαθμίσω σε 50άρα αλλα μου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμόττα για 50αρα στη γραμμή μου. Και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν οτι δεν υπάρχει δυνατότητα για vdsl στη γραμμή μου. Το περίεργο είναι πως στο χωριό κάποιοι έχουν 50αρα γραμμή στη νόβα και το διπλανό σπίτι απο μένα που έχει κοσμοτέ έχει κανονικά 50άρα γραμμή. Αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει ας με ενημερώσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Μένω σε χωριό και έχω 24αρα γραμμή στη νόβα. Θέλω να την αναβαθμίσω σε 50άρα αλλα μου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμόττα για 50αρα στη γραμμή μου. Και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν οτι δεν υπάρχει δυνατότητα για vdsl στη γραμμή μου. Το περίεργο είναι πως στο χωριό κάποιοι έχουν 50αρα γραμμή στη νόβα και το διπλανό σπίτι απο μένα που έχει κοσμοτέ έχει κανονικά 50άρα γραμμή. Αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει ας με ενημερώσει.

 

σε πια περιοχη μενεις δεν μας λες!! , επισης ειναι θεμα καμπινας εχεις κοντα σου καμπινα vdsl ; . ποιος παροχος εχει καμπινες στην περιοχη σου vdsl ; οτε ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

η χειροτερη εταιρια στην εξυπηρετηση πελατων

εχω ζητησει να με καλεσουν εδω και 10 μερες για μια προσφορα να μου ανεβασουν το νετ απο 30αρα γραμμη σε 50 η 100 αλλα με εχουν συνδεσει με καιρο

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία λήψης SMS σε σταθερό Cosmote υπάρχει ακόμη; Την είχα παλαιότερα και κάλεσα σήμερα στο 13888 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει. Προσπαθώ να στείλω δοκιμαστικά ένα μήνυμα από το κινητό μου, αλλά δεν φεύγει από το κινητό και πάει απλά στα εξερχόμενα
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία λήψης SMS σε σταθερό Cosmote υπάρχει ακόμη; Την είχα παλαιότερα και κάλεσα σήμερα στο 13888 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει. Προσπαθώ να στείλω δοκιμαστικά ένα μήνυμα από το κινητό μου, αλλά δεν φεύγει από το κινητό και πάει απλά στα εξερχόμενα

 

οχι εχει καταργηθει και εγω το δοκιμασα .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Το ρουτερ είναι το speedport Plus της Sercom, πρίν λίγες μέρες εκανα μια επανεκκίνηση και από τότε δεν συνδέεται με το ίντερνετ. Ανάβουν τα λαμπάκια power, DSL, WLAN, και μενουν σβηστά τα υπόλοιπα Online, Telephony και Service. Πηρα τηλέφωνο πρπσπαθησαν απο εκεί να κανουν κάτι μέχρι και reset καμσμε στο router αλλά τίποτα. Ήρθε τεχνικός εδώ είδε την γραμμή βγάζει 40 αλλά μονο απο το ενα καλοδιο, το άλλο, λέει, πρέπει να είναι κομμένο και να φωνάξω ηλεκτρολόγο η να βρει που είναι το κόψιμο και να το επισκευάσει, η να βαλω καινούργιο καλοδιο. Είμαι στον 6ο όροφο, άρα καταλαβαίνετε κόστος. Του είπα ότι εγω πιστεύω ότι το ρούτερ φταίει αλλά αυτός επιμένει το καλοδιο. Δεν εχω κανενα splitter στην γραμμή, το ρούτερ είναι απευθείας στην πριζα και το τηλέφωνο στο ρούτερ. Τι λέτε εσείς;
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαλάσει το ασύρματο σταθερό τηλέφωνο στο σπίτι και αντί να αγοράσω καινούριο σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποια λύση να χρησμοποιήσω κάποια συσκευή κινητού. Μπορεί να γίνει αυτό κάπως;
Link to comment
Share on other sites

Χαλασε το ασυρματο και βρηκα ενα πολυ παλιο στην αποθηκη το οποιο δουλευει μια χαρα και προς το παρων με αποτρεπει να παρω αλλο γιατι παρα...ειναι cool... Εχει ιδεα κανεις ποσο παλιο μπορει να ειναι. Δεν μπορεσα να βρω κατι περα απο το manual σε google....

5c507e14d4dd61b1b1d0d096f310a914.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Χαλασε το ασυρματο και βρηκα ενα πολυ παλιο στην αποθηκη το οποιο δουλευει μια χαρα και προς το παρων με αποτρεπει να παρω αλλο γιατι παρα...ειναι cool... Εχει ιδεα κανεις ποσο παλιο μπορει να ειναι. Δεν μπορεσα να βρω κατι περα απο το manual σε google....

 

5c507e14d4dd61b1b1d0d096f310a914.jpg

Θυμαμαι ειχα ένα γυρω στο 2005 περίπου, Panasonic αλλα χωρίς κεραία. Αυτο σίγουρα ειναι αρκετά νωρίτερα, μπορεί και 2000;

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θυμαμαι ειχα ένα γυρω στο 2005 περίπου, Panasonic αλλα χωρίς κεραία. Αυτο σίγουρα ειναι αρκετά νωρίτερα, μπορεί και 2000;

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως φαίνεται πολύ κουλ όντως.

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι 20ετιας τουλαχιστον. Αν και η γυναικα μου δεν το εχει συμπαθησει ακομα.δεν το αλλαζω... Δεν συγκρινεται με τα σημερινα αχρωμα μοντελα. Η μπαταρια του αντεχει ακομα (wtf?) και εχω βρει και να την αλλαξω αν χρειαστει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε.

 

Είχα ένα πρόγραμμα double play στη wind. Με πήραν τηλέφωνο ότι τον άλλο μήνα λήγει η ισχύς του συμβολαίου μου που ήταν για δύο χρόνια. Εγώ είχα μία τιμή 16 ευρώ wind double play plus αλλά μου είπαν ότι το συγκεκριμένο που έχει καταργηθεί και μου

πρόσφεραντο ίδιο πρόγραμμα στα 18 και 90.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που λήξει το συμβόλαιό μου και δεν το ανανεώσω η χρέωση θα συνεχίσει να είναι η ίδια ή θα αλλάξει; Γιατί δεν έχω ανάγκη κάτι καλύτερο αυτό που εχω με βόλευε οπότε δεν κάνω ανανέωση και το κρατάω στα 16 ευρώ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

 

 

Είχα ένα πρόγραμμα double play στη wind. Με πήραν τηλέφωνο ότι τον άλλο μήνα λήγει η ισχύς του συμβολαίου μου που ήταν για δύο χρόνια. Εγώ είχα μία τιμή 16 ευρώ wind double play plus αλλά μου είπαν ότι το συγκεκριμένο που έχει καταργηθεί και μου

 

πρόσφεραντο ίδιο πρόγραμμα στα 18 και 90.

 

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που λήξει το συμβόλαιό μου και δεν το ανανεώσω η χρέωση θα συνεχίσει να είναι η ίδια ή θα αλλάξει; Γιατί δεν έχω ανάγκη κάτι καλύτερο αυτό που εχω με βόλευε οπότε δεν κάνω ανανέωση και το κρατάω στα 16 ευρώ.

 

 

 

Ευχαριστώ.

 

Πώς έχει καταργηθεί αλλά σου πρόσφεραν το ίδιο?

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς έχει καταργηθεί αλλά σου πρόσφεραν το ίδιο?

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προφανώς εννοεί ότι τους πρόσφεραν τις ίδιες παροχές.

Το πρόγραμμα μπορεί να άλλαξε ονομασία για να αλλάξουν οι όροι και η τιμή.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που λήξει το συμβόλαιό μου και δεν το ανανεώσω η χρέωση θα συνεχίσει να είναι η ίδια ή θα αλλάξει; Γιατί δεν έχω ανάγκη κάτι καλύτερο αυτό που εχω με βόλευε οπότε δεν κάνω ανανέωση και το κρατάω στα 16 ευρώ.

 

Ευχαριστώ.

Θεωρητικά θα αυξηθεί η τιμή, μιας και δεν υπάρχει δέσμευση με συμβόλαιο.

Σε εμένα, παλιά που δεν είχα ασχοληθεί με το πότε λήγει το συμβόλαιο (Wind), μου ήρθε ένας αρκετά αυξημένος λογαριασμός που όταν τον βλέπεις κάνεις άμεσα ανανέωση χωρίς να σκεφτείς πολλά. Αυτό βέβαια πριν πολλά χρόνια.

Τελευταία έχω ακούσει από γνωστούς πως δεν έχουν κάνει ανανέωση και παρόλ' αυτά δεν υπήρξε αλλαγή στην τιμή (Nova, Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να μιλήσεις με το τμήμα αποσυνδέσεων WIND στο 2105100380, θα σου δώσουν καλύτερη προσφορά για να μείνεις στο δίκτυό τους.
Link to comment
Share on other sites

φίλτατε advocate,

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι στο παρελθόν η wind σου έδωσε το πρόγραμμα με εξωφρενική έκπτωση και τώρα σου προσφέρει ανανέωση με εξαιρετική έκπτωση.

Για να καταλάβεις τον παραλογισμό του πράγματος είμαι πελάτης wind σε περιοχή που η προσφορά και ζήτηση δεν διαμόρφωσε εκπτώσεις.

Αυτή τη στιγμή έχω το ίδιο πρόγραμμα στα 28,67€ και μου προσφέρεται ανανέωση του ιδίου στα 28,67€ ή αναβάθμιση σε VDSL50 με απεριόριστα σταθερά-κινητά στα 28€.

 

Αν ο ανταγωνισμός προσφέρει καλύτερη τιμή, επιλέγεις τον ανταγωνιστή και συνεχίζεις να απολαμβάνεις χαμηλή χρέωση!

Αν ο ανταγωνισμός δεν προσφέρει καλύτερη τιμή, αποδέχεσαι την προσφορά και δε το λες ούτε του παπά!!!

 

Όσο για το τμήμα αποσυνδέσεων θα συγκινηθεί σίγουρα αν έχεις σταθερά, κινητό και τηλεόραση σε ενιαίο πρόγραμμα

Σε διαφορετική περίπτωση το πιθανότερο είναι απλά να σου κουνήσουν το μαντίλι

Link to comment
Share on other sites

Πώς έχει καταργηθεί αλλά σου πρόσφεραν το ίδιο?

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Έχει καταργηθεί το plus και τώρα είναι wind double play αλλά στα 18 και 90.

 

Απλά εγώ σκεφτόμουν να μην κάνω καμία κίνηση ελπίζοντας ότι θα παραμείνει στα 16 ευρώ χωρίς να έχω κάποια αύξηση επειδή δεν έχω συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αρκετά στο forum για να βρω θέμα σχετικό με τις συσκευές σταθερής τηλεφωνίας και ειδικά για δίγραμμες συσκευές και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Έχω μια δίγραμμη συσκευή της GE αρκετά χρόνια και τελευταία μου κάνει θόρυβο στη μια γραμμή και δεν μπόρεσα να βρω την αιτία. Φώναξα (συνταξιούχο) τεχνικό του ΟΤΕ, έλεγξε όλη την καλωδίωση σχεδόν από το box μέχρι τη ροζέτα και από εκεί μέχρι τη συσκευή, αλλά το πρόβλημα παραμένει και, μάλλον, πλήρωσα τσάμπα τα χρήματα, αφού καταλήξαμε ότι η συσκευή έχει πρόβλημα στη μια γραμμή.

Ψάχνω για νέα συσκευή αλλά οι επιλογές είναι περιορισμένες αφού υπάρχουν κάποιε της TELCO, αλλά παραπλανούν διαφημιστικά αναφέροντας ότι είναι 2 γραμμών και εννοούν την οθόνη :mad: και μια που δεν είναι διαθέσιμη. Υπάρχουν, βέβαια, και κάποιες της Panasonic αλλά αφενός είναι ακριβές αφετέρου θέλει ψάξιμο πολύ αν είναι πράγματι δίγραμμες.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ Χριστός Ανέστη σε όλο τον κόσμο!!

Εχω πάροχο κοσμοτε κ θέλω να αλλάξω το ρουτερ της κοσμοτε με ένα tp link που έχω..ο βασικός λόγος που το θέλω είναι αν χαλάσει κάποια στιγμη της κοσμοτε (επειδη έγινε κάποτε κ περίμενα 3 μέρες για την αντικατάσταση κτλ)να βάλω το άλλο) θέλω και να τα συγκρίνω κτλ κτλ, οπότε βασικά θελω να αντιγραψω το βασικό ρούτερ του παρόχου με το άλλο!!η διαδικασία αρχικής παραμετροποίησης είναι εύκολη??υπάρχει τρόπος??Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Me καλώδιο ethernet τα συνδέεις & ta 2 από πίσω στη θύρα wds.

 

Ευχαριστώ πολύ, έχω δει σε άλλα φόρουμ ότι ειναι πιο πολύπλοκο κ γενικά θέλει πιο πολλές ρυθμίσεις....μακάρι να είναι όπως το λες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

ψάχνω να αγοράσω για την μητέρα μου μια τηλεφωνική συσκευή για το σπίτι, δηλαδή ένα ενσύρματο σταθερό τηλέφωνο με οθόνη με ελληνικό μενού (και ελληνικό πληκτρολόγιο, όχι λατινικό), αλλά με την προϋπόθεση να δείχνει στην αναμονή κλήσης ποιος σε καλεί.

 

Το θέμα είναι ότι δεν αναγράφεται στις προδιαγραφές των τηλεφωνικών συσκευών το εάν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο για αποθήκευση ονομάτων στα ελληνικά.

 

Μήπως έχει κάποιος κάτι υπόψη του; Καμία πρόταση για μάρκα - μοντέλο που να έχει αυτή τη δυνατότητα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Μπήκε οπτική ίνα στη γειτονιά (αφήσαν τον γνωστό σωλήνα και έξω απο το σπίτι μου) και έφερα έναν τεχνικό να μου πει πως θα γίνει η σύνδεση. Μου είπε ότι δεν συνδέεται η οπτική ίνα στον χαλκοσωλήνα που υπάρχει και ότι πρέπει να ανοίξουμε τρύπες να ανέβει το καλώδιο απο την σκάλα, να κάνουμε μερεμέτια και ένα σωρό άλλα που δεν έχω καμιά διάθεση να κάνω αυτή τη στιγμή. Ίσως του χρόνου που θα κάνω ανακαίνιση ναι. Τώρα όμως όχι.

Ισχύει αυτό που μου είπε ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...