Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το προβλημα μου λυθηκε.αν θελετε μπορειτε να το κλειδωσετε.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου Bayern :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο δίκτυο εναλλακτικού παρόχου ανήκει το πρόθεμα 1777 ?

Αν κάποιος συνάδελφος το γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεος για την απάντηση του.

Το συγκεκριμένο πρόθεμα έχει έχει μπεί στην τηλεφωνική μου γραμμή χωρίς κάποια αίτηση από μέρους μου και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πρόθεμα έχει έχει μπεί στην τηλεφωνική μου γραμμή χωρίς κάποια αίτηση από μέρους μου και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

 

Στον ΟΤΕ ανήκει, πράγματι.

 

Αυτό πώς το βρήκες; Δοκίμασες όλα τα προθέματα για να βρεις ποιά είναι ενεργά στη γραμμή σου;

Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα με το 1777 μπροστα μεσω τηλεφωνικου κεντρου ξεκλειδωνα φραγες προς υπεραστικα και κινητα !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο δίκτυο εναλλακτικού παρόχου ανήκει το πρόθεμα 1777 ?

Αν κάποιος συνάδελφος το γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεος για την απάντηση του.

Το συγκεκριμένο πρόθεμα έχει έχει μπεί στην τηλεφωνική μου γραμμή χωρίς κάποια αίτηση από μέρους μου και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δημήτρης.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα μηνύματα σας.

Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Forthnet ειδικά για τη δωρεάν πρόσβαση από τα wi-fi hotspots της όπως είπε ο φίλος παραπάνω. Kαι γενικά το παλεύει πολύ σαν εταιρεία το θέμα της ευρυζωνικότητας γι'αυτό είναι και πρώτη στην LLU αγορά. Συνεχώς βελτιώνεται.

 

Η HOL έχει γενικά αρκετά προβλήματα, ειδίκά στη τηλεφωνία και τη τεχνική υποστήριξη. Δεν ξέρω που θα καταλήξει σαν εταιρεία πάντως δεν φαίνεται να έχει και πολύ μέλλον αν δεν την εξαγοράσει η Vodafone.

 

H Vodafone θεωρώ πως είναι πολύ καλή με καλό customer care, πάνω από 400 καταστήματα και δωρεάν 3G data card αν καθυστερήσει η ενεργοποίηση και άμεση ενεργοποίηση τηλεφώνου αλλά το όριο των 1000' είναι απαράδεκτο. Ελπίζω να παίξει κάποια καλύτερη προσφορά το καλοκαίρι ή όταν ξεκινήσει επίσημα η λειτουργία του δικού της δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

16 του μηνός θα κάνω αίτηση για double play, και μάλλον με βλέπω για forthnet, εκτός κι αν κάνει καποια συνταρακτική κίνηση η voda όπως τότε με τη προσφορά του double play στα 18€ το μήνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κανείς τον προαναφερόμενο χάρτη... Έχω βρει την ανακοίνωση του ΟΤΕ για τη νέα σύμβαση PSTN http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=1&id=820 στην οποία θα περίμενα να λέει δύο λόγια για προθεσμίες κτλ, αλλά μάταια. Μπορεί να βοηθήσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να εγκαταστησω καποιο προγραμμα για voip στο κινητο. Με ενδιαφερει να το χρησιμοποιω μεσω wifi για να καλω ειτε σε pc με παρομοια προγραμματα ειτε σε κινητα που βρισκονται online με voip προγραμματα.

εχω δει το fring και το gizmo...υπαρχει κανεις να τα χρησιμοποιει αυτα η κατι αλλο να μου πει εντυπωσεις και κυριως αν υπαρχουν κρυφες χρεωσεις?

 

Γεια σου φίλε μου,

Το ίδιο ερώτημα με σένα έχω κι εγώ

Δεν βλέπω όμως απάντηση από κανένα.

Εγκατέστησα και τα 2 στο κινητό μου.

Βρίσκομαι στο εξωτερικό σε χώρα που δεν διαθέτει Voip. Το gizmo με βγάζει από την δυνατότητα δωρεαν κλήσης.

Το fring μου φαίνεται πιο φιλικό και μάλλον μου επιτρέπει να συνομιλώ από το κινητό μου μεσω MSN με άτομα που είναι σε PC.

Προφανώς εσύ θα έχεις επιλέξει οπότε αν θες πες μας τις εμπειρίες σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο Ελλαδα τι βαζουμε ρε παιδια ???

 

 

 

Για Ν.Υορκη .

 

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=209545

 

Σιγα σιγα θα τα μαθουμε ολα. Λογικα ο ΟΤΕ θα βγαλει ανακοινωση στο μικρο κουτακι ανακοινωσεων στους λογαριασμους. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα

 

Ειμαστε μια μικρή εταιρία (25 άτομα) και θέλουμε να βάλουμε VoIP.

Υπάρχει ένα τηλ κέντρο Panasonic 16SLC.

Η ερώτηση είναι: υπάρχει κάποιο switch που να του βάζεις απάνω το τηλεφωνικό καλώδιο και να μετατρέπει το σήμα σε VoIP;

Ουσιαστικά αυτό που θέλουμε είναι να να χρησιμοποιούμε VoIP σε όλο το εσωτερικό μας δίκτυο, οι εισερχόμενες κλήσεις να περνάνε στα VoIP τηλέφωνα & οι εξερχόμενες κλήσεις να χρησιμοποιούν το ήδη υπάρχων τηλ. δίκτυο (ΟΤΕ).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει με επιτυχία κάποιον VoIP πάροχο για να στείλει fax;

 

Εννοώ κάποιον που χρησιμοποιεί SIP....

 

Ευχαριστώ...

Jack Lives here... . . . .
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στη βιβοντι!!! να μας πει ομως τι να τις κανουμε τις γρηγορες συνδεσεις αν δεν κατεβασουμε και καμια ταινια που και που.

 

Μα για αυτό το λόγο βάζουμε adsl; Εγώ πάντως για να διαβάζω γρήγορα τα e-mail μου και τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρία μου πραγματοποιούμε vpns μέσω MPLS της Oteglobe.Τώρα που κολλάει η Oteglobe με απλούς users ένας θεός ξέρει!Το ότι έχεις απώλειες δεν μου κάνει εντύπωση καθώς είναι πολύ πιθανό να έχουν κάποιο qos σε αυτούς τους servers...Δηλαδή να δρομολογούν πρώτα πακέτα εταιρικών πελατών και μετά πακέτα απλών users.Όπως και να'χει είναι απαραδεκτοι...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια... εγκατεστησα στο κινητο μου motorola v6 το skype for mobile.. και βαζω κανονικα τα στοιχεια μου και δεν συνδεεται.. γιατι?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ονομάζομε Σταμάτης Α....... έχω να σας καταγκείλω κάτι.

1-6-2007 και η FORTHnet έκανε το πακέτο της πρώτης Ιουνίου.Επειδή σύμφερε (60 ευρό/6μήνες 1mbps και για όπου υπήρχε κάλυψη 10mbps (γιατί τότε δεν είχαν τα 24 ακόμα)). Το αγόρασα απο το eshop.gr, και αφού έκανα τα χαρτιά και το έστειλα περίμενα να ενεργοποιηθεί. Πέρασε ένας μήνας, περασαν δύο μήνες, πέρασαν τρεις μήνες, λέω τι στο καλό δε μπορεί να μην έχει ενεργοποιηθεί. Πάω στη FORTHnet για πληρωμή του λογαριασμού (απο την περίοδο των διπλασιασμών του ΟΤΕ είχα 2mbps απο τη FORTHnet) στο γραφείο στο Ηράκλειο (τότε βρισκόταν στη Δεδάλου), και ψάχνουν στο pc αλλα δεν υπάρχει απ ότι λένε τέτοια αίτηση eshop.gr (πράγμα το οποίο δεν έγινε). Αφού τους έδειξα την απόδηξη, κάλεσαν στα κεντρικά της αθήνας (μαλλων χωρίς ανταποκριση εκτώς και αν έκαναν πως τηλεφωνούσαν), και ως διαμαγίας έβρισκαν την αίτηση μου και θα ήταν ενεργοποιημένη μέσα σε 2 βδομάδες. Απο τότε έχουν περάσει αρκετοί μήνες όμως, και τίποτα δεν έγινε.

Επειδή τα λευτά τα έδωσε η μητέρα μου και δεν μας περισέβουν πήγε η ίδια στη FORTHnet, της είπαν τα κλασικά, οτι δεν υπάρχει αίτηση, παρα μόνο μία τον αύγουστο, και να πάρουμε στο τηλέφωνο που μας έδειναν. Η μητέρα μου ζήτησε τα στοιχεία απο τις κοπέλες (ήταν οι ίδιες κάθε φορά) για να τους κάνει μύνηση (γιατί τόσο καιρό μας λένε ψέματα) και αμέσως βρήκαν γραμμή με αθήνα, και θα βρισκόταν λύση κλπ κλπ πράγμα το οποίο δεν έγινε, αλλα η μητέρα μου για κάπιους λόγους δεν κατάφερε να πάει.

Εχουν περάσει 5-6 μήνες απο αυτό το τελευτέο, λύση δεν έχει βρεθεί, και θα απετήσω τα χρήματα μου πίσω.

 

Αυτό θα το στήλω σε ΕΕΤΤ, ΟΤΕ, FORTHnet, eshop.gr, αλλά και σε μεγάλα ελληνικά forum και επίσης αν έχει γήνει η οποιαδήποτε αίτηση (την οποία δεν έχω υπογράψει) μέσω του eshop.gr θα κάνω μήνηση στον οποιοδήποτε αρμόδιο για την πράξη αυτή. Τέλως αν δεν βρεθεί με την FORTHnet μια λύση θα κάνω μύνηση σε όσους μας κοροϊδεψαν (και πρώτα απ όλους στις κοπέλες των γραφείων).

Σας ευχαριστώ,

Σταματης Α......

Σημ. Αυτό τον καιρό είμαι ικανοποιημένος συνδρομητής ΟΤΕ (conn-x) και σας παρακαλώ με καμία κήνηση της FORTHnet να μην επηρεαστεί η γραμμή μου.

Ακόμα σας επισυνάπτω screenshot (λόγο προβλήματος με το σαρωτή μου δεν μπορώ να σας στείλω αντίγραφο της απόδειξης αγοράς) απο τη σελίδα όπου φένοντε οι παραγκελίες που έχω κάνει απο το eshop.gr και φένετε καθαρά ότι έγιναν μόνο για το πακέτο της 1ης Ιουνίου και όχι για οποιοδήποτε άλλο πακέτο της εταιρίας FORTHnet.

Υ.Γ. Επειδή ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω οι κοπέλες που εργάζοντε στη FORTHnet στο Ηράκλειο μας είπαν ότι πρέπει να πάρουμε (εμείς, όχι εκείνες όπως θα ήταν το σωστό αφου πληρόνουμε την ετερία τόσο καιρό) ένα τηλέφωνο στα κεντρικά στην αθήνα, για να στήλουν ένα email στο eshop.gr και απο εκεί να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω.

 

 

 

 

[Αυτό το έστειλα σήμερα σε ΕΕΤΤ, FORTHnet και eshop.gr, ελπίζω να βρω λύση]

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να βάλω ένα τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι μου. Έχω πάρει προσφορές από 2 εταιρείες αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να προσέξω?

Μου έχουν προτείνει 2:

Panasonic KX - TES824 (1000 euro)

Panasonic KX - TEA308 (700 euro)

Οι τιμές είναι για όλο το πακέτο (switch, modem, εγκατάσταση κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ισχυει για ολους τους αναλλκατικους σταθερης τηλεφωνιας αλλα η netone τουλαχιστον εχει αλλες χρεωσεις (πιο ακριβες) για κλισεις προς Wind , Q και αλλες προς Vodafone και Cosmote.

 

Λοιπον οι χρεωσεις της γινονται με κρητηριο το αρχικο προθεμα (694 Voda , 639 Wind κλπ) ασχετα αν ο συνδρομητης του κινητου εχει κανει φορητοτητα.

 

 

Το διαπιστωσα με κλισεις προς το δικο μου κινητο που ειναι απο 699 αλλα ειναι σε Voda.

 

Καλο ειναι να το ψαξουμε γιατι αλλους μπορει και να συμφερει αλλα αλλους οχι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω ενα προβλημα με την ISDN συσκευη μου.

Εχω το ΝΤ1 του ΟΤΕ. Συνδέοντας την συσκευη κατευθειαν στο ΝΤ1 δουλευει. Συνδέοντας την στην πρωτη πριζα παλι δουλευει. Συνδεοντας την στην δευτερη πριζα τιποτα. Μερικες μονο φορες δουλευει. Τι να φταιει? Μεγαλη αντισταση? Η αποσταση μεταξυ των 2 πριζων ειναι 5 μετρα και ειναι οι μονες συνδεδεμενες στην εξοδο του NT1

:(

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε φίλο μετα απο 6-7 μήνες και ενω είχε περάσει απο vivodi σε forthnet
to kako me to na mi kaneis tipota einai oti den boreis na stamatiseis gia na ksekourasteis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...