Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!

 

Είμαι κάτοικος Λονδίνου και μ'ενδιαφέρει να έχω κάποια γραμμή VoIP στην Ελλάδα, και κάποιος φίλος μου ανέφερε ότι η Altec Telecomms προσφέρει το i-Call, με δυνατότητα αριθμών για εισερχόμενες κλήσεις. Κάπου επίσης διάβασα ότι η εταιρία βρίσκεται υπό συγχώνευση/εκκαθάρριση κτλ κτλ κτλ.

 

Ουσιαστικά, η συγκεκριμένη υπηρεσία διατίθεται πλέον στο αγοραστικό κοινό ή όχι; Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον το i-call .

Επίσης το evoice προσφέρετε μόνο σε συνδρομητές της HOL

Η μόνη λύση είναι το VIVA voip http://www.viva.gr/Numbers/VoIP/

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον το i-call .

Επίσης το evoice προσφέρετε μόνο σε συνδρομητές της HOL

Η μόνη λύση είναι το VIVA voip http://www.viva.gr/Numbers/VoIP/

 

Φαινεται ενδιαφέρον αν μπορούμε να το παίρνουμε μαζί μας στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες έψαχνα VoIP provider στην Ελλάδα με ελληνικό νούμερο. Τελικά κατέληξα στο Viva Numbers. Πήρα νουμεράκι και δουλεύει άψογα.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι εξαιρετικά βολικό. Μπορείς να το γυρίσεις σε εκτροπή, σε τηλεφωνητή ή ακόμα και σε fax (και σου στέλνει τα fax στο email σου σαν pdf) ! Είναι σαν το Google Voice (το οποίο όμως παίζει μόνο στην Αμερική). Νομίζω ότι τέτοιες υπηρεσίες αξίζουν την στήριξη μας και μακάρι να τις βλέπουμε πιο συχνά στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες έψαχνα VoIP provider στην Ελλάδα με ελληνικό νούμερο. Τελικά κατέληξα στο Viva Numbers. Πήρα νουμεράκι και δουλεύει άψογα.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι εξαιρετικά βολικό. Μπορείς να το γυρίσεις σε εκτροπή, σε τηλεφωνητή ή ακόμα και σε fax (και σου στέλνει τα fax στο email σου σαν pdf) ! Είναι σαν το Google Voice (το οποίο όμως παίζει μόνο στην Αμερική). Νομίζω ότι τέτοιες υπηρεσίες αξίζουν την στήριξη μας και μακάρι να τις βλέπουμε πιο συχνά στην Ελλάδα!

 

Καλές οι υπηρεσίες τους, να είχαν και χρέωση ανα δευτερόλεπτο καλά θα ήταν. Ανα λεπτό χρέωση δεν είναι επιθυμητή. Αρχικά είχαν χρεωση ανα δευτερόλεπτο (viva smart card) μετά το έκαναν ανα λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις Forthnet, υπάρχει η δυνατότητα(δωρεαν) φραγής των κλήσεων που έχουν απόκρυψη:)

(ρώτησε στο κατάστημα του Ίλιον 2102692893 η του Χαιδαρίου 2105325892)

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ενδιαφέρον αν μπορούμε να το παίρνουμε μαζί μας στο εξωτερικό

 

Φυσικά και μπορείς. Εμένα το έχει ο αδερφός μου στο Amsterdam και τον παίρνουν οι φίλοι του με αστική χρέωση :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω πονοκεφαλιάσει αφάνταστα χωρίς να βγάλω άκρη, λύστε μου μια απορία εσείς που τη χρησιμοποιείτε κιόλας!

Θα το πω σε απλά Ελληνικά για να καταλάβω στο 100% κι εγώ ο ίδιος τι συμβαίνει:

Για να χρησιμοποιείς την υπηρεσία (π.χ. για κλήσεις προς σταθερά) πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τον υπολογιστή ανοιχτό;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω πονοκεφαλιάσει αφάνταστα χωρίς να βγάλω άκρη, λύστε μου μια απορία εσείς που τη χρησιμοποιείτε κιόλας!

Θα το πω σε απλά Ελληνικά για να καταλάβω στο 100% κι εγώ ο ίδιος τι συμβαίνει:

Για να χρησιμοποιείς την υπηρεσία (π.χ. για κλήσεις προς σταθερά) πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τον υπολογιστή ανοιχτό;

 

Αν εννοείς το Viva voip, όχι δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να χρησιμοποιείς την υπηρεσία και μέσα από sip hardware device με κλειστο υπολογιστή.

 

Oι άλλες υπηρεσίες δεν απαιτούν υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Eχω μια απορια για ενα λογαριασμο στο τηλεφωνο οτε που μου ηρθε...

Πριν λιγους μηνες εβαλα το ote talk all

Στον λογαριασμο που μου ηρθε μετα λοιπον απο την μεταβαση μου στο παραπανω προγραμμα στην αναλυση των τελων λεει

Αναδρομικα:ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ 17,7

ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ : 24,8

Αναδρομικα:τελη ΟΤΕ 24/7 20,2

Τελη ΟΤΕ talk 24/7 :28,04

 

Τα Βασικα τελη ξερω οτι ειναι το παγιο του ΟΤΕ.Τα τελη ΟΤΕ talk ειναι για την υπηρεσια/προγραμμα που εβαλα

Τα αναδρομικα τελη τι στο !@#!@! ειναι??Τι αφορουν??

Θα τα πληρωνω συνεχεια ή μηπως ειναι μονο γι αυτον τον λογαριασμο??

 

Περιμενω γνωμες

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελη που αφορουν την προπληρωμη της υπηρεσιας και θα σου επιστραφουν οταν τη διακοψεις.

Φυσικα και δεν θα τα ξαναπληρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια

Ο ΟΤΕ χρεώνει πάντα δύο μήνες ΜΕΛΟΝΤΙΚΟ πάγιο .

Όταν έβαλες τις νέες χρεώσεις , πλήρωσες αναδρομικά για τις μέρες που κατανάλωσες και το πάγιο των δύο επόμενων μηνών .

Link to comment
Share on other sites

αχ που να το ηξερα και εγω περυσι οταν εβαλα conn-x talk; 160 ευρω ειχα τρελαθει....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιας εταιρια αριθμο? Σε καρτοκινητο που ξερω σιγουρα εχει αλλα μονο προς wind αριθμους.

 

ναι, με ενδιαφέρει κλήσεις από σταθερό σε καρτοκινητό (οποιαδήποτε εταιρία!)

Link to comment
Share on other sites

απο σταθερο σε καρτοκινητο wind? και γιατι αποκλειστικα απο σταθερο? υπαρχει συγκεκριμενος λογος?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

απο σταθερο σε καρτοκινητο wind? και γιατι αποκλειστικα απο σταθερο? υπαρχει συγκεκριμενος λογος?

 

θέλω όταν λείπω από το σπίτι να προωθεί τις κλήσεις στο κινητό μου!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...