Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το διάβαζα και σε άλλα νήματα αλλά ... τώρα που μου συμβαίνει εξακολουθεί να μου φαίνεται κουφό!

 

Από το πρωί δεν έχω τηλέφωνο: και οι 2 τηλεφωνικές συσκευές ΝΕΚΡΕΣ! Αλλά ... το ADSL λειτουργεί κανονικά! Εάν πάρω τηλέφωνο από το κινητό μου στο σταθερό δείχνει (στο κινητό) να καλεί κανονικά. Παράξενα πράγματα! Εννοείται ότι έδωσα βλάβη στο 121 (που επειδή το κάλεσα από το κινητό μου το ... πλήρωσα χρυσάφι!) :mad:

 

Περιμένω τις ενέργειες τους :(

 

edit: ξέχασα να πω ότι και το τηλέφωνο και το ADSL είναι ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβαζα και σε άλλα νήματα αλλά ... τώρα που μου συμβαίνει εξακολουθεί να μου φαίνεται κουφό!

 

Από το πρωί δεν έχω τηλέφωνο: και οι 2 τηλεφωνικές συσκευές ΝΕΚΡΕΣ! Αλλά ... το ADSL λειτουργεί κανονικά! Εάν πάρω τηλέφωνο από το κινητό μου στο σταθερό δείχνει (στο κινητό) να καλεί κανονικά. Παράξενα πράγματα! Εννοείται ότι έδωσα βλάβη στο 121 (που επειδή το κάλεσα από το κινητό μου το ... πλήρωσα χρυσάφι!) :mad:

 

Περιμένω τις ενέργειες τους :(

 

edit: ξέχασα να πω ότι και το τηλέφωνο και το ADSL είναι ΟΤΕ.

 

Εξελίξεις: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2620231#post2620231

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι το πειραματόζωο. Το έχω εδώ και 2 μέρες. Ομως δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η υπηρεσία, οποτε δεν έχω τίποτα να σας πώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ κάποιο σταθερό τηλέφωνο που να παίρνει ακουστικά (ή αν υπάρχουν ακουστικά για οποιοδήποτε τηλέφωνο) ή τέλος πάντων οποιαδήποτε λύση ώστε να μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο χρησιμοποιώντας ακουστικά (headset)...

Έχει κανείς καμία ιδέα τι υπάρχει και που?

Αν σε ενδιαφέρει μια παρόμοια λύση υπάρχουν κάποια μοντέλα SIEMENS που έχουν και bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ Ο ΟΤΕ διέκοψε τα κυκλώματά της από το Σάββατο 7/2/2009. Μάλλον ήρθε η σειρά της.
Link to comment
Share on other sites

Που το είδες αυτό ?

Ο οτε δεν έβγαλε καμια ανακοίνωση !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόγραμμα (με προεπιλογή από άλλο πάροχο γιατί δυστυχώς ο ΟΤΕ δεν έχει κάτι) για δυνατότητα απεριόριστων διεθνών κλήσεων προς το εξωτερικό (ενδιαφέρομαι για ΗΠΑ και φυσικά χωρίς χρονοχρέωση) με καταβολή μηνιαίου πάγιου μικρότερου από 10 Ευρώ (όχι περισσότερα); Έχω χρησιμοποιήσει επιλογές τύπου BETAMAX και πληρώνω πολλά λεφτά με τα fair usage policy και δεν σκέφτομαι επί του παρόντος να φύγω από ΟΤΕ και να πάω σε επιλογή Double Play με τα προβλήματα που διαβάζω. Μακάρι η ΕΕΤΤ να ξεμπλοκάρει το νέα προγράμματα του ΟΤΕ αλλά αυτό δεν το βλέπω να γίνεται στο άμεσο μέλλον και επείγομαι. Όποιος γνωρίζει κάποια αξιόπιστη και φτηνή λύση ας δώσει τα φώτα του.
Link to comment
Share on other sites

O OTE σύμφωνα με αρκετά δημοσιεύματα (αλλά και πληροφορίρες μέσα από τον ίδιο τον οργανισμό) έκοψε κάποια κυκλώματα της On Telecoms τη Παρασκευή. Τη Δευτέρα η On κατέβαλε άμεσα ποσοστό των χρωστούμενων στον ΟΤΕ και επανήλθε η λειτουργία των κυκλωμάτων. Γι'αυτό και δεν είδαμε δελτία τύπου κ.τ.λ, βιάστηκαν να λύσουν το θέμα. Μέσα στο Σ/Κ υπήρξαν μικροπροβλήματα (κυρίως με τη τηλεφωνία) αλλά η εταιρεία μίλαγε για "τεχνικό πρόβλημα".

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_1_10/02/2009_302737

Link to comment
Share on other sites

Το PC μου διαθέτει wi-fi (ασύρματη κάρτα δικτύου) και είναι συνδεδεμένο με ένα router μέσω ethernet για σύνδεση στο ιντερνετ. Αυτό που θέλω είναι όταν το έχω ανοιχτό να μπορώ να συνδέω στο ιντερνετ οποιαδήποτε συσκευή έχω που έχει ασύμαρτη κάρτα δικτύου. Προσπάθησα και το πέτυχα να κάνω δικτυο με τον υπολιγιστή μου και να διαμοιράζω τη σύνδεση μου αλλά αυτό είναι δυσχρηστο και πρέπει κάθε φορά να ρυθμίζω στο δίκτυο την κάθε συσκευή.

 

Αυτό που θέλω είναι να εκπέμπει το PC όπως ακριβώς θα έκανε αν είχα ένα ασύρματο router. Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

O OTE σύμφωνα με αρκετά δημοσιεύματα (αλλά και πληροφορίρες μέσα από τον ίδιο τον οργανισμό) έκοψε κάποια κυκλώματα της On Telecoms τη Παρασκευή. Τη Δευτέρα η On κατέβαλε άμεσα ποσοστό των χρωστούμενων στον ΟΤΕ και επανήλθε η λειτουργία των κυκλωμάτων. Γι'αυτό και δεν είδαμε δελτία τύπου κ.τ.λ, βιάστηκαν να λύσουν το θέμα. Μέσα στο Σ/Κ υπήρξαν μικροπροβλήματα (κυρίως με τη τηλεφωνία) αλλά η εταιρεία μίλαγε για "τεχνικό πρόβλημα".

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_1_10/02/2009_302737

 

Για αυτό το έγραψα "OnTelecoms διακοπή κυκλωμάτων από τον ΟΤΕ (Εχετε το νου σας)" και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

 

νομίζω ότι δεν γίνεται έτσι απλά....

 

Ίσως το καλύτερο είναι να πάρεις έναν wireless router και να λύσεις το προβλημά σου μια και καλή ή ένα access point και να το κολλήσεις πάνω στον router.

 

Κοστίζει κάπου στα 30 ευρώ και με τον τρόπο αυτό θα έχεις internet χωρίς να είναι ανάγκη να είναι ανοικτό το PC

111s
Link to comment
Share on other sites

Κανε google το ''AD-hoc'' και θα δεις πως γινετε,φυσικα ολοι οι παραπανω απλα δεν ξερουν τι γραφουν.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κανε google το ''AD-hoc'' και θα δεις πως γινετε,φυσικα ολοι οι παραπανω απλα δεν ξερουν τι γραφουν.

 

Η ad-hoc συνδεση είναι για συνδέεις δύο συσκευές ή παραπάνω μεταξύ τους χωρίς την παρουσία κάποιου "κεντρικου" μηχανήματος.

 

Ζήτησε να δουλευει σαν access point παντογνώστη :down::down:

Link to comment
Share on other sites

Παιδειά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τελικά τα κατάφερα. Εχω την Asus P5Q3 Deluxe και τελικά έχει μέσα μια εφαρμογούλα που τα κάνει όλα μόνη της. Το θέμα βέβαια είναι αν δεν έχω αυτή τη μητρική και θέλω να το στήσω στο σταθερό του πατέρα μου π.χ. στη δουλειά του έχω πρόβλημα. Το ad-hoc λειτουργεί και το έχω δοκιμάσει απλά έχεις περιορισμό, γίνετε μεταξύ υπολογιστή - υπολογιστή. Δηλάδή στην ουσία κάνεις ένα δικτυάκι μεταξύ υπολογιστών όπως κάναμε και παλιότερα με ένα καλώδιο δικτύου crossover. Φυσικά με ένα τέτοιο δικτυο μπορείς να διαμοιράσεις και τη σύνδεση σου. Εγώ θέλω να εκμπέμπει το PC σαν wireless router και να μπορεί να συνδέετε ότι συσκευή έχει ασυρματη κάρτα δικτύου στο ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον πως οι ληξιπρόθεσμες οφειλές της On Telecoms προς τον ΟΤΕ, σύμφωνα με πληροφορίες, ξεπερνούν τα 5 εκατ. ευρώ.

 

Πηγη

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=5423113

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

"Με αφορμή τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι συνδρομητές της Forthnet όλο το Σαββατοκύριακο και μέχρι σήμερα το πρωί, σου στέλνω μια επιστολή που έστειλε στη Forthnet ένας πελάτης της πριν λίγους μήνες. Πραγματικά απολαυστική!

 

Προς: FORTHNET A.E.

Υπόψη: Οποιουδήποτε υπαλλήλου / στελέχους / διευθύνοντος

Αθήνα,. 22/04/2008

 

Αγαπητοί Κύριοι...

 

Ελπίζοντας να μην ταράζω την μακαριότητά σας, θα ήθελα να σας κάνω γνωστό ότι:

- Παραμένω για 9η (ένατη) συνεχή ημέρα χωρίς τηλέφωνο και πρόσβαση στο Internet.

- Παραμένω επίσης σε πλήρη άγνοια για το πότε και το αν το πρόβλημα κάποτε θα λυθεί.

- Έχω περάσει αμέτρητες ώρες στο – κινητό – τηλέφωνο, προσπαθώντας να καταλάβω ποιος ευθύνεται γι' αυτό, χωρίς ποτέ – φυσικά - να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση από την - από εσάς αποκαλούμενη - «τεχνική υποστήριξη» της εταιρείας σας). Κάποιος υπάλληλός σας αξιώθηκε να με πάρει τηλέφωνο την 8η ημέρα της βλάβης (!!!) και μετά από 4 τουλάχιστον κλήσεις μου τη συγκεκριμένη ημέρα, για να με ενημερώσει ότι ….δεν μπορεί να με ενημερώσει!

 

- Έχω συσφίξει τις σχέσεις μου με πολλούς φίλους και γνωστούς, επισκεπτόμενος καθημερινά δεκάδες φιλικά σπίτια, ενώ έχω γίνει τακτικός πελάτης όλων των Internet – Cafe των περιχώρων, για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το διαδίκτυο, που είναι απαραίτητο για την εργασία μου. Επίσης έχω χάσει αμέτρητες ώρες εργασίας και προσωπικού χρόνου για τις μετακινήσεις αυτές.

 

- Έχω γίνει «αιμοδότης» του παρόχου κινητής τηλεφωνίας στον οποίον ανήκω, προσπαθώντας να καλύψω τις στοιχειώδεις ανάγκες επικοινωνίας που μου στερεί η «εταιρεία» σας.

 

Αναγνωρίζω βεβαίως ότι η μεγάλη απόσταση ίσως και να δυσχεραίνει τις προσπάθειές σας για επίλυση του προβλήματος καθώς κατοικώ στα υψίπεδα της Νέας Σμύρνης, δηλαδή 1,5 ολόκληρο χιλιόμετρο από την έδρα της «εταιρείας» σας..

 

Αντιλαμβάνομαι επίσης – έστω και αργά - το μεγαλείο του να ανήκω στο «Ιδιόκτητο Δίκτυο» της εταιρείας σας (ουάου!)

 

Έχοντας μιλήσει με δεκάδες εκπροσώπους σας, σαφώς και καταλαβαίνω ότι οποιαδήποτε εξώδικη ηθική ή υλική «αποζημίωση» για τα παραπάνω, θα πρέπει να είναι εκτός της λογικής της «εταιρείας» σας. Το κατανοώ απόλυτα. Η «τσίπα» θα πρέπει να σας είναι μια άγνωστη λέξη.

 

Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω, ότι μη έχοντας άλλη επιλογή, από εδώ και στο εξής θα κάνω το μόνο που μου απομένει: Ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό, ώστε να ενημερώσω την ΕΕΤΤ, τα ΜΜΕ, Οργανώσεις και Φορείς Καταναλωτών και – κυρίως - χιλιάδες Ιδιώτες για το «επίπεδο» των υπηρεσιών σας με την κοινοποίηση της παρούσης επιστολής και όχι μόνο. Επίσης επιφυλάσσομαι για κάθε ένδικο μέσο, για ψυχική και υλική αποζημίωση, καθώς φαντάζει να είναι το μόνο και έσχατο μέσο που θα μπορούσε ενδεχομένως να σας κάνει να ασχοληθείτε με τον «πελάτη» σας.

 

Α, και κάτι άλλο: Αναμένω εναγωνίως τους επόμενους λογαριασμούς σας!

 

 

Με απεριόριστη «εκτίμηση» προς αυτό που εσείς αποκαλείτε «εταιρεία» σας.

XXXXXXX

Νέα Σμύρνη

Τηλέφωνο (εδώ γελάνε): 210-XXXXXXX

 

 

Υ.Γ. Σε μια από τις τελευταίες συνομιλίες με κάποιον από τους υπαλλήλους της τεχνικής σας υποστήριξης, παρομοίωσα την «εταιρεία» σας με «Οίκο». Αναγνωρίζω το σφάλμα μου: Οι «οίκοι» στους οποίους αναφερόμουν, έχουν σαφώς καλύτερη οργάνωση και επίπεδο υπηρεσιών. Και κυρίως, απείρως περισσότερη τσίπα.

 

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ: Πριν πετάξετε την παρούσα επιστολή στον κάλαθο των αχρήστων, σκεφτείτε το περιβάλλον! Ανακυκλώστε τουλάχιστον το χαρτί!"

 

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως γράφτηκε ευρέως αυτό το συμβάν στον ηλεκτρονικό τύπο, μέχρι και στο χτεσινό weekly telecom αναφέρθηκε.... πως ξέφυγε από το forum των νέων δεν ξέρω.

 

Ανησυχητικά σημάδια σίγουρα, επιβεβαιώνουν οτι όποια εταιρία δεν έχει τις δικές της υποδομές δεν έχει σίγουρη την επιβίωση από την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως γράφτηκε ευρέως αυτό το συμβάν στον ηλεκτρονικό τύπο, μέχρι και στο χτεσινό weekly telecom αναφέρθηκε.... πως ξέφυγε από το forum των νέων δεν ξέρω.

 

Ανησυχητικά σημάδια σίγουρα, επιβεβαιώνουν οτι όποια εταιρία δεν έχει τις δικές της υποδομές δεν έχει σίγουρη την επιβίωση από την κρίση.

 

Ποιο ειναι αυτο???

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως γράφτηκε ευρέως αυτό το συμβάν στον ηλεκτρονικό τύπο, μέχρι και στο χτεσινό weekly telecom αναφέρθηκε.... πως ξέφυγε από το forum των νέων δεν ξέρω.

 

Ανησυχητικά σημάδια σίγουρα, επιβεβαιώνουν οτι όποια εταιρία δεν έχει τις δικές της υποδομές δεν έχει σίγουρη την επιβίωση από την κρίση.

 

Υποδομες, meaning...; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλα τους ειπε το παληκαρι, η εξυπηρετηση τους απλα αθλια.

Πως το μετανιωσα που εφυγα απο τον ΟΤΕ.......

Υπομονη ομως σε 1.5 μηνα τελειωνει ο χρονος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...