Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκτός από τους 74 routable χάρτες, είχα διαβάσει ότι υπάρχουν και 106 μη-routable χάρτες για όλον τον κόσμο. Πού είναι αυτοί; Οέο;

 

Τελικά το έψαξα λιγάκι και βρήκα ότι αυτοί οι χάρτες υπάρχουν μεν, δεν είναι διαθέσιμοι για εγκατάσταση στο κινητό δε. Απλά πρέπει να είναι κανείς online για να κατεβαίνουν τα δεδομένα της περιοχής που φαίνεται στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η beta 3.04 έχει καλές κριτικές σε γενικές γραμμές

 

http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-beta-for-mobile

 

Καλές κριτικές μπορεί να έχει αλλά δεν θα είμαι συμβατή με το S60 3 FP1.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθω με το nokia map loader να κατεβασω τους χαρτες στο κινητο και συνεχεια κολλαει σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο downloading και το storage ή μου πεταει μηνυμα πως δεν εχει χωρο η καρτα,ενω ειναι σχεδον αδεια στην πραγματικοτητα.Μια φορα που καταφερα και ολοκληρωθηκε η διαδικασια,στο gps(στις εφαρμογες)ανοιγα να βρω τη θεση μου αλλα δεν εβγαζε τους χαρτες.μονο ασπρο στη θεση τους και το περιβαλλον γυρω γυρω(zoom κτλ).Τι φταιει και δεν εγκαθιστανται?
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην την βγαλουν την 3.03 για το N95-2...

 

Ο σκοπος ειναι να αγορασουμε καινουργιο κινητο... αυτη η υπηρεσια ανετα θα μπορουσε να βγει για Ν95, Ν95-2, Ν79, Ν82 κλπ κλπ αλλα ποιος ο λογος?

 

Ενω ετσι ,με κατι τετοιες κινησεις σε ωθει σιγα σιγα σε νεοτερες συσκευες.

 

(κανω σαν να ανακαλυψα την Αμερικη βεβαια...)

 

Για το Ν95-2 ποια εκδοση είναι η τελευταία και συμβατή βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Nokia X6 και εχω περασει τους χαρτες OVI 3.03.

Εφτιαξα δοκιμαστικα μερικες διαδρομες και τις αποθήκευσα.

Τώρα θέλω να τις διαγράψω, αλλά δεν βρίσκω κάποιο τρόπο.

Ξέρει κανείς να προτείνει λύση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το Ν95-2 ποια εκδοση είναι η τελευταία και συμβατή βρε παιδιά;

 

H εκδοση 3.01

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Nokia X6 και εχω περασει τους χαρτες OVI 3.03.

Εφτιαξα δοκιμαστικα μερικες διαδρομες και τις αποθήκευσα.

Τώρα θέλω να τις διαγράψω, αλλά δεν βρίσκω κάποιο τρόπο.

Ξέρει κανείς να προτείνει λύση?

Ευχαριστώ

 

 

πως εφτιαξες διαδρομες???? :ninja:

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

πως εφτιαξες διαδρομες???? :ninja:

 

Πρώτα εφτιαξα διαδρομές μέσα στο κινητό, στους χάρτες/εύρεση θέσεων και τις αποθήκευσα.

 

Επειτα έφτιαξα διαδρομές στο PC, στο OVI SUITE και τους αποθήκευσα.

Απο το PC βρήκα πως μπορώ να διαγράψω τις αποθηκευμένες στο κινητό διαδρομές.

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι για να ισχύσουν οι αλλαγές (διαγραφές-νέες διαδρομές) που εφτιαξα στο PC, πρέπει να κάνω συγχρονισμό δηλαδή να συνδεθώ στο internet.

Παρ' ολο που εχω ασύρματη σύνδεση internet στην forthnet και συνδέω το κινητό (Nokia x6) μεσω της ασύρματης σύνδεσης μου, οταν πηγαίνω χάρτες/αγαπημένα/συγχρονισμός, αγνοεί την ασύρματη σύνδεσςη και μου ζητάει να συνδεθώ στο internet μεσω vodafone.

Αυτό, αν ήταν να γίνει μία φορά, δεν θα ήταν μεγάλο κακό.

Οταν όμως θέλω να συγχρονίσω το κινητό με το PC αρκετές φορές, είναι ασύμφορο.

Θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις, πως μπορώ να συγχρονίσω το κινητό με το PC με την ασύρματη σύνδεση (αν ειναι θέμα κάποιας ρύθμισης που μου διαφεύγει)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι βλακεία είναι αυτό το καινούργιο το OVI MAPS??

Έχω το 6710 που είχε περασμένο το ΝΟΚΙΑ MAPS και έκανα αναβάθμιση και μου βαλε με το ζόρι το OVIMAPS το οποίο είναι πολύ πίσω από το nokia maps.

 

1. Η αναζήτηση του είναι παντελώς ηλιθία.. πρέπει στο χάρτη να είσαι κοντά στο σημείο που θέλεις να πας αλλιώς δεν σου βρίσκει τίποτα!

2. Συχνά δεν σε πάει πουθενά χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ.

3. Δεν έχει ΙΣΤΟΡΙΚΟ!!! Έλεως!!

4. Έχασα την πυξίδα που είχε το 6710..

 

Μήπως φταίω εγώ σε κάτι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι βλακεία είναι αυτό το καινούργιο το OVI MAPS??

Έχω το 6710 που είχε περασμένο το ΝΟΚΙΑ MAPS και έκανα αναβάθμιση και μου βαλε με το ζόρι το OVIMAPS το οποίο είναι πολύ πίσω από το nokia maps.

 

1. Η αναζήτηση του είναι παντελώς ηλιθία.. πρέπει στο χάρτη να είσαι κοντά στο σημείο που θέλεις να πας αλλιώς δεν σου βρίσκει τίποτα!

2. Συχνά δεν σε πάει πουθενά χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ.

3. Δεν έχει ΙΣΤΟΡΙΚΟ!!! Έλεως!!

4. Έχασα την πυξίδα που είχε το 6710..

 

Μήπως φταίω εγώ σε κάτι?

 

Συμφωνώ με αυτά που λέει ο φίλος παραπάνω. έχω και εγώ το 6710 και από καλύτερο έγινε χειρότερο,δεν ξέρω γιατί το έκαναν είναι μεγάλη χαζομάρα

Link to comment
Share on other sites

έχω το Ν82 με την έκδοση v3.01.4401 μόλις ανοίγει το ovi maps κατευθείαν κλείνει ,έχω τους τελευταίους χάρτες,τι να κάνω? Edited by azakan5678
[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις κατευθειαν κλεινει?ετσι στο ασχετο?κανε επανεγκατάσταση και ξαναπερασε τους χαρτες...μπορει να πειραχθηκε κανενα αρχειο
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις κατευθειαν κλεινει?ετσι στο ασχετο?κανε επανεγκατάσταση και ξαναπερασε τους χαρτες...μπορει να πειραχθηκε κανενα αρχειο

τα έκανα όλα αυτά που λες άλλα τίποτα φταίει το αρχείο license manager που περιέχει η συγκεκριμένη έκδοση ,,γιατί ώμος?μόλις το κάνω απεγκατάσταση λειτουργεί κανονικά ο χάρτης... παράξενο........εχω firmware v35

Edited by azakan5678
[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα εφτιαξα διαδρομές μέσα στο κινητό, στους χάρτες/εύρεση θέσεων και τις αποθήκευσα.

 

Επειτα έφτιαξα διαδρομές στο PC, στο OVI SUITE και τους αποθήκευσα.

Απο το PC βρήκα πως μπορώ να διαγράψω τις αποθηκευμένες στο κινητό διαδρομές.

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι για να ισχύσουν οι αλλαγές (διαγραφές-νέες διαδρομές) που εφτιαξα στο PC, πρέπει να κάνω συγχρονισμό δηλαδή να συνδεθώ στο internet.

Παρ' ολο που εχω ασύρματη σύνδεση internet στην forthnet και συνδέω το κινητό (Nokia x6) μεσω της ασύρματης σύνδεσης μου, οταν πηγαίνω χάρτες/αγαπημένα/συγχρονισμός, αγνοεί την ασύρματη σύνδεσςη και μου ζητάει να συνδεθώ στο internet μεσω vodafone.

Αυτό, αν ήταν να γίνει μία φορά, δεν θα ήταν μεγάλο κακό.

Οταν όμως θέλω να συγχρονίσω το κινητό με το PC αρκετές φορές, είναι ασύμφορο.

Θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις, πως μπορώ να συγχρονίσω το κινητό με το PC με την ασύρματη σύνδεση (αν ειναι θέμα κάποιας ρύθμισης που μου διαφεύγει)

Ευχαριστω

 

 

 

και εμενα μου το εκανε αυτο στο Ε66 αλλα απο τις ρυθμισεις το εχω βαλει αναζητηση WLAN στις ρυθμισεις.... τωρα δεν ξερω... το εχεις κοιταξει εσυ? :rolleyes:

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

είπα να την εγκαταστήσω στο E55 αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει αναγκαστικά να εγκαταστήσει και το single sign-on device enabler (644KB)...κάτι μου λέει ότι θα πάρει και καμιά 15ΜΒ στο C: , οπότε το παράτησα προς το παρόν, ελπίζοντας να ενσωματωθεί σε μελλοντικό update...

αν τώρα το βάλει κανείς, ας μας πει τις ''απώλειες'' και τα οφέλη..:)

Link to comment
Share on other sites

Σ.Σ. Το xxxxxx δουλεύει?

 

Κάτι συμβαίνει με το xxxxxx από χθές το βράδυ

Edited by gianpithio
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Βλεπω ειναι και το Ε66 μεσα... που σημαινει οτι... θα εχει οτι δειχνει στην εικονα? θα εχει ολες τις υπηρεσιες ή μπα? (michelin, lonely planet κτλ...)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει με το xxxxxx από χθές το βράδυ

 

Έφυγε η παυλα ανάμεσα στις δύο λέξεις.

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...