Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ξέμεινα από GPS και θυμήθηκα ότι το Ν79 έχει το Nokia maps, το οποίο το είχα δοκιμάσει όταν είχα αγοράσει το τηλέφωνο και δούλευε ικανοποιητικά. Βέβαια έχει λήξη η άδεια χρήσης εδώ και 1 χρόνο, αλλά αν θυμάμαι καλά μπορούσες να την ανανεώσεις για άλλο 1 χρόνο με 10€.

 

Ισχύει ακόμη αυτό; Πως μπορώ να το κάνω; Προσπάθησα μέσα από το Nokia maps με σύνδεση wifi, αλλά κάτι δεν κάνω καλά.

 

Θα με εξυπηρετούσε προσωρινά μέχρι να πάρω άλλο GPS.

 

τωρα οι χαρτες ειναι δωρεαν. συνδεσου μεσω ovi να τους περασεις στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τωρα οι χαρτες ειναι δωρεαν. συνδεσου μεσω ovi να τους περασεις στο κινητο.

Ναι οι χάρτες είναι (και ήταν και τότε) δωρεάν, η φωνητική πλοήγηση όμως όχι. Από όσο θυμάμαι είχε βγει έκδοση του προγράμματος που ήταν και η πλοήγηση δωρεάν, αλλά δεν έπαιζε σε κάποια πιο παλιά μοντέλα όπως το Ν79. Άλλαξε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι χάρτες είναι (και ήταν και τότε) δωρεάν, η φωνητική πλοήγηση όμως όχι. Από όσο θυμάμαι είχε βγει έκδοση του προγράμματος που ήταν και η πλοήγηση δωρεάν, αλλά δεν έπαιζε σε κάποια πιο παλιά μοντέλα όπως το Ν79. Άλλαξε κάτι;

 

στο 5800 που ειχα παρει μολις βγηκε ιανουαριο του 2009 ,δεν ηταν δωρεαν η πλοηγηση. την εκαναν μετα 4-5 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

στο 5800 που ειχα παρει μολις βγηκε ιανουαριο του 2009 ,δεν ηταν δωρεαν η πλοηγηση. την εκαναν μετα 4-5 μηνες.

 

Βασικά υπήρχε η έκδοση 3 που δεν ήταν δωρεάν και μετά βγήκε η 3.03 που ήταν. Η 3.03 έπαιζε σε όλα τα κινητά που ήταν σε παραγωγή και στην πορεία βγήκε και για μερικά παλιότερα όχι όμως για το Ν79. Εμείς οι άτυχοι πρέπει να αγοράσουμε άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στο forum.

 

Μετα απο αρκετο καιρο με το N78 αποφασισα να ασχοληθω με το GPS του.Εκανα αναβαθμιση τους χαρτες στην εκδοση 3.01 και περασα τον χαρτη της Ελλαδας.Τα θεματα που αντιμετωπιζω και θελω βοηθεια ειναι :

 

Α)Σχεδον αδυνατη ευρεση θεσης χωρις ενεργοποιημενο το A-GPS....

B) Οταν ανοιξω τον χαρτη και παρολο που βλεπει δορυφορους , το στιγμα μου βρισκεται στην θεση που ημουνα την τελευταια φορα.Πρεπει να κλεισω και να ανοιξω ξανα τους χαρτες για να μεταφερει την θεση μου στο σημειο που βρισκομαι τωρα!

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρετε αν μπορώ να εγκαταστήσω σε ελληνικό E52 το πακέτο χαρτών για το Ηνωμένο Βασίλειο;

Ευχαριστώ!

 

Τροποποίηση: Με το Ovi Suite μάλλον, ε; :O

Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι νεος στην πλατφόρμα symbian μιας και μόλις πρίν απο 5 ημέρες αγόρασα το C5-00 5MP.Εχω μια απορία σχετικά με το GPS.Όταν του γράφω μια διεύθυνση την βρίσκει μια χάρα.Πως μπορώ να του βάλω να με πάει σε διαστάυρωση οδών;Δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα.Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει.Ευχαρηστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι νεος στην πλατφόρμα symbian μιας και μόλις πρίν απο 5 ημέρες αγόρασα το C5-00 5MP.Εχω μια απορία σχετικά με το GPS.Όταν του γράφω μια διεύθυνση την βρίσκει μια χάρα.Πως μπορώ να του βάλω να με πάει σε διαστάυρωση οδών;Δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα.Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει.Ευχαρηστώ προκαταβολικά

 

το αδυνατο σημειο ειναι σιγουρα η αναζητηση..δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις διασταυρωση..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρισκεις την οδο και μετα χειροκινητα απο τον χαρτη να βρισκεις την διασταυρωση που θες..θα σου παρει 1 λεπτακι παραπανω..

Εγω τουλαχιστον ετσι κανω...και δεν με πειραζει πολυ αφου σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την γενικη αισθηση πλοηγησης..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστώ πολύ φίλε laziokos.Αυτό που μού είπες θα κάνω και εγω.Πάντως και εγω είμαι πολύ ευχαρηστημένος απο την γενική εικόνα πλοήγησης.Είναι πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστώ πολύ φίλε laziokos.Αυτό που μού είπες θα κάνω και εγω.Πάντως και εγω είμαι πολύ ευχαρηστημένος απο την γενική εικόνα πλοήγησης.Είναι πολύ καλή.

 

To κινητό παίρνει άνετα και το garmin xt και το NDrive. Και στο garmin τουλάχιστον βρίσκεις διασταυρώσεις

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστώ πολύ για το pm φίλε papajo.Θα κάνω αυτό που μου είπες

 

Και μια ακόμα ερώτηση φίλε papajo.Όταν πάρω την μεγαλύτερη κάρτα μνήμης πώς της κάνω διαμόρφωση;Ψάχνω στα μενού της συσκευής και δεν το βρίσκω.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
η nokia με έχει καταπλήξει.Κάνει update στους χάρτες συνεχώς.Σήμερα (26.2.12) έκανα το τρίτο update απο τότε που πήρα το τηλέφωνο μου c5-00 5mp.Ούτε στο mls που εχω δεν γήνεται τόσο συχνά update στούς χάρτες.Και γενικά απο την πλοιγηση είμαι πολύ ικανοποιημένος.Μπράβο nokia.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπήρχε η έκδοση 3 που δεν ήταν δωρεάν και μετά βγήκε η 3.03 που ήταν. Η 3.03 έπαιζε σε όλα τα κινητά που ήταν σε παραγωγή και στην πορεία βγήκε και για μερικά παλιότερα όχι όμως για το Ν79. Εμείς οι άτυχοι πρέπει να αγοράσουμε άδεια

 

Δηλαδή η NOKIA δίνει δωρεάν πλοήγηση σε ένα σωρό από τα κινητά της και ΌΧΙ στο N79, σωστά? Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι γι'αυτό? Εμείς δλδ με N79 τι? στο πηγάδι?

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η NOKIA δίνει δωρεάν πλοήγηση σε ένα σωρό από τα κινητά της και ΌΧΙ στο N79, σωστά? Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι γι'αυτό? Εμείς δλδ με N79 τι? στο πηγάδι?

 

βαλε το Garmin και εισαι ετοιμος.

 

ή αλλιως πληρωσε για το μαμισιο. 10 ευρω το χρονο νομιζω ειναι

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η NOKIA δίνει δωρεάν πλοήγηση σε ένα σωρό από τα κινητά της και ΌΧΙ στο N79, σωστά? Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι γι'αυτό? Εμείς δλδ με N79 τι? στο πηγάδι?

 

Σαν τι να κάνουμε δηλαδή; Το Ν79 πλέον θεωρείται πολύ παλιό τηλέφωνο. Δεν πρόκειται να ασχοληθεί η Nokia μ' αυτό. Βάλε το Garmin όπως είπε και ο thePRODIGY. Για την πληρωμή δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δουλεύει. Το προσπάθησα πριν από κανά χρόνο και δεν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το GARMIN αν δεν μπορείς να βάλεις το ovi maps.Πάντως μετα το τελευταίο update που έκανα στο ovi maps δουλεύει μια χαρά.Το δοκιμάζω τόσες μέρες τώρα και η αίσθηση πλοήγησης που έχω μπορώ να πω οτι είναι και καλύτερη απο το mls 3850 που έχω.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

αν ενα πραγμα αξιζει 100% τελικα στα νοκια ειναι η πλοηγηση..ειμαι σιγουρος πλεον..για αλλη μια φορα που βρεθηκα στην πρωτευουσα εκανα αποσβεση..

Το μονο που πηγε να μου την χαλασει παλι (στο c5-00) μου εβγαλε 2-3 φορες ειδοποιηση για την μνημη προσπαθηστε να κλεισετε καποια εφαρμογη και λοιπα..και φυσικα δεν ειχα τιποτα αλλο ανοιχτο..την μια μαλιστα κολλησε η εφαρμογη..

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε laziokos εμένα δεν μου το έχει κάνει ποτέ αυτό το c5-00.Το εχω κάνει μια φορά αναβάθμηση.Εσυ το έχεις αναβαθμήσει ποτέ;

Ένας φίλος που έχει το c5-00 3MP δεν το είχε αναβαθμήσει ποτέ και είχε ενα παρόμοιο πρόβλημα.Το αναβάθμησε και το πρόβλημμα σταμάτησε.Πάντως και εγω είμαι πολύ ευχαρηστημένος απο το GPS.Απο όλλα τα άλλα οχι.Πολύ δύσχρηστο τηλέφωνο.Παλιά είχα ενα Κ800 και είναι μέρα με τη νύχτα.Αν ποτέ αλλάξω συσκευή με βλέπω να πέρνω sony ericsson ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα.μόλις έκανα ακόμα ενα update στο c5-00 5mp.Τώρα έγηναν πιο γρήγορα τα μενού και κάτι ψιλοκολήματα που μου έκανε τώρα δεν τα κάνει.Άυριο θα δοκιμάσω και το GPS και θα γράψω εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εν τελη παρατηρησα οτι τα νοκια εχουν μεν ισως το μακραν καλυτερο προγραμμα πλοηγησης σε θεμα value for money και αυτο γιατι ειναι δωρεαν...

αλλα τελικα χωρις πακετο δεδομενων ειναι λιγο αχρηστο και αυτο...

με πακετο δεν προλαβαινω να το ανοιξω και εχει βρει στιγμα

το δοκιμασα και στο c5-00 και στο 500

στο c5 αργει πολυ ενω στο 500 τις περισσοτερες φορες απλα δεν βρισκει στιγμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το ovi maps χωρίς πακέτο δεδομένων.Μόνο με το ενσωματωμένο GPS Και βρίσκει πάντα σήμα δορυφόρου σε 30 με 40 sec και γενικά είμαι ευχαριστημένος.Θα ήθελα να βάλω ακόμα ένα πρόγραμμα πλοήγησης αλλά δεν ξέρω πώς να το κάνω.
Link to comment
Share on other sites

[s60 3rd Edition] Sygic GPS Navigator Mobile - [s60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT - [s60 3rd Edition] NDrive

Διάβασε τα θέματα που υπάρχουν για τα διαθέσιμα προγράμματα πλοήγησης και ότι χρειαστείς απευθύνεσαι ανάλογα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

[s60 3rd Edition] Sygic GPS Navigator Mobile - [s60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT - [s60 3rd Edition] NDrive

Διάβασε τα θέματα που υπάρχουν για τα διαθέσιμα προγράμματα πλοήγησης και ότι χρειαστείς απευθύνεσαι ανάλογα.:)

 

ειδα εδω το ποστ σου και λεω δεν βαριεσαι ας δοκιμασω..διαβαζω εδω και 1.5 ωρα σε 3 διαφορετικα tab και μολις τα παρατησα...singned unsigned root ...??ζαλιστικα και δεν καταλαβαινω τιποτα..νιωθω λιγο ανθρωπος των σπηλαιων..

nokia maps μια χαρα κανουνε δουλεια...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους απλά είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο.Δεν εχω πρόβλημα να το πληρώσω κιόλλας αν είναι καλό πρόγραμμα πλοήγησης,Για να έχω και αναβαθμήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...