Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..! Πρώτο μήνυμα και απορία..

 

Έχω ένα Nokia N79. Του έχω περάσει την τελευταία ενημέρωση λογισμικού, την τελευταία έκδοση Ovi maps και του εχω φορτώσει τον χαρτη απο το map loader.

 

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν με αφήνει να αγοράσω την άδεια πλοήγησης. Δηλαδή με εμφανίζει στο χάρτη κανονικά, του φτιάχνω μια διαδρομή, πατάω έναρξη πλοήγησης, μου βγάζει το μήνυμα ότι απαιτείται αγορά και σύνδεση στο διαδίκτυο, πατάω ναι και δεν κάνει τίποτα απο εκεί και περα..

 

Να σημειώσω οτι προσπαθώ όλη τη βδομάδα, και οτι εχω διαβάσει καποιά πράγματα απο εδώ μεσα. Και οτι σημερα, τα διέγραψα όλα και τα εγκατέστησα απο την αρχή.

 

Αν έχει κάποιος ιδέα τι φταίει, καθώς φεύγω ταξίδι σε 2 μέρες, και θα μου χρειαστεί η πλοήγηση. Αύριο θα πάω και από ενα Nokia store, να ρωτησω..

 

Τελικά πήγα στο κατάστημα, και με παρεπεμπεψαν στη υποστήριξη της Νοκια. Πηρα τηλέφωνο, ειχα ήδη κάνει τα βήματα που μου είπε ο υπάλληλος. Και τελικά κατέληξε οτι υπαρχεί πρόβλημα στον κεντρικό σερβερ, αλλά δεν τον έχουν ενημερώσει.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος, να αγοράσω μια άδεια, μονο μεσω της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά πήγα στο κατάστημα, και με παρεπεμπεψαν στη υποστήριξη της Νοκια. Πηρα τηλέφωνο, ειχα ήδη κάνει τα βήματα που μου είπε ο υπάλληλος. Και τελικά κατέληξε οτι υπαρχεί πρόβλημα στον κεντρικό σερβερ, αλλά δεν τον έχουν ενημερώσει.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος, να αγοράσω μια άδεια, μονο μεσω της συσκευής.

Εγω παλευω να κανω ανανεωση απο το Ιουνιο,ακομα δεν ενημερωσαν τον σερβερ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά τέλη Ιουλίου ανανέωσα την άδεια πλοήγησης χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά μπερδεύτηκα! Είχα την ενύπωση ότι οι χάρτες ovi ήταν δωρεάν.!

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά μπερδεύτηκα! Είχα την ενύπωση ότι οι χάρτες ovi ήταν δωρεάν.!

 

Για τα πιο παλια μοντελα ειναι 9,90€.

 

@swaron δεν ξερω τι να πω.Το δοκιμασα μερικες φορες,δεν ξεκιναγε η διαδικασια βαρεθηκα και το παρατησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Ν86 και δεν μου αναβαθμίζει τους χάρτες στην v3.4.

Ούτε μέσω υπολογιστή ούτε μέσω ΟΤΑ.

Ξέρετε γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά μπερδεύτηκα! Είχα την ενύπωση ότι οι χάρτες ovi ήταν δωρεάν.!

 

Τελικά τους φόρτωσα και δουλεύουν όλα καλά, φωνητική πλοήγηση, ΡΟΙs και όρια ταχύτητας. Οταν βάζω προορισμό δείχνει σωστά την πορεία μου προς τα εμπρός. Οταν όμως έχω απλώς τον χάρτη χωρίς να βάλω προορισμό τότε δείχνει συνέχεια τον βορρά. Και είναι δύσκολο να παρακολουθείς το κόκκινο κυκλάκι να πηγαίνει πότε προς τα πάνω πότε δεξιά πότε αριστερά, ανάλογα με το που πέφτει ο βορράς. Προσπάθησα να βρω εντολή στις ρυθμίσεις να μου δείχνει συνέχει εμπρός, όπως σε κάθε άλλο gps αλλά μάταια. Αν κανείς ξέρει πως γίνεται να δείχνει συνέχεια προς τα εμπρός το κυκλάκι, ας μου πει.

Και γενικά αν γίνονατι άλλες ρυθμίσεις όπως να βλέπω την διαδρομή απο αφετηρία έως προορισμό σε σμύκρινση(όπως σε άλλα συστήματα πλοήγησης) ή να μετακινώ τον χάρτη με κάποιο τρόπο ώστε να δω ένα κομμάτι διαδρομής κλπ. Γενικά αν υπάρχουν κάπου κάποιες οδηγίες χρήσεις, να μην σας ζαλίζω

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξερει κανεις τι γινετε με το Ε75? Πως μπορω να βρω το δωρεαν προγραμμα?

Κατεβαζω τους χαρτες απο OVI αλλα δεν ''παιζουν''.

Link to comment
Share on other sites

Το E75 δεν συμπεριλαμβάνεται στις συσκευές με τη δωρεάν πλοήγηση.

Η τελευταία έκδοση γι' αυτή τη συσκευή είναι η 3.01_09wk44_b01 η οποία είναι διαθέσιμη εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή μου βγάζει μήνυμα ότι η μνήμη του κινητού είναι γεμάτη και σταματά?

Έχω 1GB μνήμη στην κάρτα και 5,7ΜΒ στην εσωτερική μνήμη. Πόσο πρέπει να έχει η εσωτερική μνήμη?

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη πρέπει να είναι καθαρή. Βάλε το x-plore πάτα option - configuration - inbox και μετέφερέ τα όλα στην κάρτα μνήμης. Με το ίδιο πρόγραμμα ψάξε όλους τους φακέλους και πάρε ότι έχεις από την εσωτερική μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μήνες μου βγάζει συνεχώς την αναβάθμιση για χάρτες με έκδοση 3.4.

Όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει μου γράφει οτι η ενημέρωση απέτυχε.

Το έχω προσπαθήσει και μέσω καλωδίου και με ΟΤΑ.

Δεν γίνεται τίποτα όμως.

Έχει πρόβλημα το κινητό μου ή δεν μπαίνει στο δικό μου η v3.4?

Έχω το Ν86.

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη πρέπει να είναι καθαρή. Βάλε το x-plore πάτα option - configuration - inbox και μετέφερέ τα όλα στην κάρτα μνήμης. Με το ίδιο πρόγραμμα ψάξε όλους τους φακέλους και πάρε ότι έχεις από την εσωτερική μνήμη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση:)

Edit: Έβαλα το x-plore αλλά δεν έχει τις επιλογές που μου λες. Μήπως επειδή είναι trial?

Edited by Loukas_94
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να τα μεταφέρω όλα στην κάρτα μνήμης και μετά να τα διαγράψω από τη μνήμη του κινητού όλα?

Συγγνώμη που σε κουράζω...

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ελευθέρωσε όση περισσότερη εσωτερική μνήμη μπορείς και μετά ξαναδοκίμασε να περάσεις το ovi maps.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τα κατάφερα. Απλά φοβόμουν μη διαγράψω κανένα σημαντικό αρχείο και χαλάσω το κινητό. Αλλά απ'ότι φαίνεται δεν με αφήνει να διαγράψω σημαντικά αρχεία... Αν κατάλαβα καλά δηλαδή...
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να βάλει κάποιος ΡΟΙ ή κάμερες σε χάρτες ΝΟΚΙΑ;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Τροποι εισαγωγής & χειρισμού των POI μέσα στο Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go)

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

[..........4.[/b] Τώρα πλέον που έχουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν 2 τρόποι χρήσης τους από το πρόγραμμα μας.

 

Ο 1ος τρόπος είναι να Δημιουργήσουμε ένα Φάκελο στην κάρτα μνήμης

πχ Ε:\Nokia POIs και εκει μετφερουμε το/τα αρχειο μας.

Τωρα με οποιονδηποτε File Manager ανοιγωντας το συγκεκριμενο αρχειο θα βρεθούμε μπροστά σε ενα κατάλογο απο σημεία.

Αν τώρα πατήσουμε Επιλογες - Άνοιγμα θα δούμε πληροφορίες για κάποιο σημείο.

Αν πατήσουμε Επιλογες - Εμφάνιση στο Χαρτη τοτε θα ανοιξει το Προγραμμα Πλοηγησης για δουμε το σημειο στον Χαρτη.

 

Ο 2ος Τρόπος έχει σαν αποτέλεσμα την μόνιμη αποθήκευση των σημείων στα Αγαπημένα πράγμα το οποίο μπορεί να επιφέρει κάποια επιβράδυνση στο Πρόγραμμα αν είναι πολλά τα Σημεία Ενδιαφέροντος. Η επιλογή είναι δική σας.

Για να γίνει μόνιμη η Αποθήκευση θα πρεπει να πατησουμε Αν πατήσουμε Επιλογές - Αποθήκευση - Όλα η Επιλεγμενα αναλόγως τι θέλουμε.

 

Αυτά για την Ώρα.

Θα ακολουθήσουν και άλλες οδηγίες γιατί υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος με το Nokia Maps.

Πιστέψτε με !!!

 

 

 

 

------------------------------

By i_o_n_g_o_r[/member]

 

Εκανα όσα λες πιο πάνω. Μετέτρεψα και μετέφερα στον φάκελο Ε:ΝΟΚΙΑ ΡΟΙς τα αρχεία, αλλά απο κει και πέρα δεν μπρώ να καταλάβω τι κάνω. Οταν πάω στον φάκελο μέσω pc βλέπω τα αρχεία, αλλά δεν μπορώ να τα δω μέσω συσκευής(Ε66). Ούτε βέβαια να αποθηκεύσω στα αγαπημένα. Ο φάκελος ΝΟΚΙΑ που υπάρχει ήδη στη συσκευή είναι άδειος αν και τρέχει το πρόγραμμα πλοήγησης μια χαρά.Πως , γίνεται αυτό στα αγαπημένα; Πως μπορώ μέσω συσκευής δηλαδή να δω τις κάμερες και να τις περάσω στα αγαπημένα; Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής ή μάλλον πιο αναλυτικός;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Έχει εγκαταστήσει κάποιος το ovi maps sto N82? Είναι δωρεάν ή έχει χρονικό περιορισμό;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ Ε52. ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΟ GPS ΜΕ ΧΡΕΩΝΕ ΜΕΣΩ ΔΙΚΤΥΟΥ. ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΧΡΕΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΧΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει του χάρτες στην κάρτα μνήμης όπως αναφέρετε στο μήνυμα #1?? Έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή Ενσωματωμένο GPS από την διαδρομή Τοποθεσία > Μέθοδοι εντοπισμού > Εντοπισμός θέσης?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπέρα

Εχω εγκατεστημένη σε Nokia N95 8GB την παρακάτω εκδοση maps

v3.03 10wk11b04 MW

maps version 0.1.25.114

Ειναι οκ η υπάρχει νεοτερη βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά ξέμεινα από GPS και θυμήθηκα ότι το Ν79 έχει το Nokia maps, το οποίο το είχα δοκιμάσει όταν είχα αγοράσει το τηλέφωνο και δούλευε ικανοποιητικά. Βέβαια έχει λήξη η άδεια χρήσης εδώ και 1 χρόνο, αλλά αν θυμάμαι καλά μπορούσες να την ανανεώσεις για άλλο 1 χρόνο με 10€.

 

Ισχύει ακόμη αυτό; Πως μπορώ να το κάνω; Προσπάθησα μέσα από το Nokia maps με σύνδεση wifi, αλλά κάτι δεν κάνω καλά.

 

Θα με εξυπηρετούσε προσωρινά μέχρι να πάρω άλλο GPS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...