Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4G καθόλου;

 

Δεν είναι 4g η συσκευή μου οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό...Πάντως στο ίδιο σημείο με το πρωι εξακολουθεί να είναι full 3g...σαν κάτι να 'άνοιξαν'...σε αναμονή συνήθως εδώ είχε gprs.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 4g η συσκευή μου οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό...Πάντως στο ίδιο σημείο με το πρωι εξακολουθεί να είναι full 3g...σαν κάτι να 'άνοιξαν'...σε αναμονή συνήθως εδώ είχε gprs.

Στον Εύοσμο και είχε gprs;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην αναμονή έδειχνε gprs....και παρατηρώ τώρα 3g, εκτός και αν κάνω τόσο λάθος και δεν θυμάμαι σωστά. Anyway...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω παρατηρήσει πολλές φορές ακόμα και κατά τη διάρκεια της κλήσης εντός του ίδιου δικτύου να πέφτει αισθητά η ποιότητα της φωνης χωρίς να υπάρχει μετακίνηση ή σημαντική πτώση του σήματος. Υποψιάζομαι ότι γίνεται υψηλότερη συμπίεση και το λες δω παρατηρήσει με διαφορετικές συσκευές στη διάρκεια πολλών ετών. Πολλές φορές είναι τόσο έντονο που ειναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις το συνομιλητή σου αν δε μιλάει α ρ γ α και κ α θ α ρ α.

Υποθέσεις κάποιο πρόγραμμα για να στοιχειοθέτησω τις υποψιες μου; Και ίσως να βγάλω κάποιο μοτίβο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πολλές φορές ακόμα και κατά τη διάρκεια της κλήσης εντός του ίδιου δικτύου να πέφτει αισθητά η ποιότητα της φωνης χωρίς να υπάρχει μετακίνηση ή σημαντική πτώση του σήματος. Υποψιάζομαι ότι γίνεται υψηλότερη συμπίεση και το λες δω παρατηρήσει με διαφορετικές συσκευές στη διάρκεια πολλών ετών. Πολλές φορές είναι τόσο έντονο που ειναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις το συνομιλητή σου αν δε μιλάει α ρ γ α και κ α θ α ρ α.

Υποθέσεις κάποιο πρόγραμμα για να στοιχειοθέτησω τις υποψιες μου; Και ίσως να βγάλω κάποιο μοτίβο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόνο με root και network signal guru θα έχεις πρόσβαση σε τέτοια στατιστικά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωι που επικοινώνησα με τον ίδιο συνδρομητή ο ήχος ήταν άψογος, ένα κλικ κάτω από το hd voice της cosmote. Τι φάση εκεί στη wind;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωι που επικοινώνησα με τον ίδιο συνδρομητή ο ήχος ήταν άψογος, ένα κλικ κάτω από το hd voice της cosmote. Τι φάση εκεί στη wind;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

H wind έχει hd voice. Πολύ πριν την Κοσμοτε. Και πολύ καλύτερο voice equalization (sorry).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχω την εντύπωση ως κλασική wind όχι παντού... Γνωρίζεις αν το hd voice παίζει μόνο με το καινούριο 3g της wind? Στο ρωτώ αυτό γιατί στο y6 max που έχω πάνω cosmote και wind εδώ Κοζάνη βλέπω στην cosmote HD κατά την διάρκεια της κλήσης. Στην wind δεν βλέπω αλλά κάποια στιγμή που ήμουν Αθήνα, έβλεπα κανονικά HD και στην wind αλλά εκεί η wind είχε νέο 3g/4g..
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχω την εντύπωση ως κλασική wind όχι παντού... Γνωρίζεις αν το hd voice παίζει μόνο με το καινούριο 3g της wind? Στο ρωτώ αυτό γιατί στο y6 max που έχω πάνω cosmote και wind εδώ Κοζάνη βλέπω στην cosmote HD κατά την διάρκεια της κλήσης. Στην wind δεν βλέπω αλλά κάποια στιγμή που ήμουν Αθήνα, έβλεπα κανονικά HD και στην wind αλλά εκεί η wind είχε νέο 3g/4g..
Η WIND προσφέρει αποκλειστικά δυνατότητα HD Voice στο 100% του 2G δικτύου (ή*98% 2G πληθυσμιακής κάλυψης) της εταιρίας και στο μεγαλύτερο μέρος του 3G δικτύου (57% πληθυσμιακή κάλυψη

 

Με βάση την σελίδα παίζει και σε 2G

 

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/upiresies/hd-voice/?accept=1&refer=https%253A%252F%252Fwww.google.com%252F

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχω την εντύπωση ως κλασική wind όχι παντού... Γνωρίζεις αν το hd voice παίζει μόνο με το καινούριο 3g της wind? Στο ρωτώ αυτό γιατί στο y6 max που έχω πάνω cosmote και wind εδώ Κοζάνη βλέπω στην cosmote HD κατά την διάρκεια της κλήσης. Στην wind δεν βλέπω αλλά κάποια στιγμή που ήμουν Αθήνα, έβλεπα κανονικά HD και στην wind αλλά εκεί η wind είχε νέο 3g/4g..

 

Παντού ακόμα και στη 2η γενιά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκπλήσσομαι ευχάριστα που μαθαίνω οτι έχει HD voice η WIND! Στην 2η γενιά πως γίνεται να το έχει;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εκπλήσσομαι ευχάριστα που μαθαίνω οτι έχει HD voice η WIND! Στην 2η γενιά πως γίνεται να το έχει;

 

Γιατί όχι; AMR-WB είναι το codec.

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περίεργο.. Εδώ δε μου το εμφανίζει..

 

Εννοείς πουθενά; Ή στην Κοζάνη; Εμένα δε μου έχει τύχει να μη το έχει. Και στο παλιό δίκτυο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω το 3G στη Πιερια με F2G Για παραλια νεου παντελεημονα,μονο Edge.Το 3G μονο για κλησεις,τα δεδομενα ειναι νεκρα.Στην Λεπτοκαρυα μια χαρα,ειδικα βραδινες ωρες οι ταχυτητες ειναι σε καλα επιπεδα.

Σε εξωτερικο χωρο παιζει στα 2/4.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κερατέα τώρα με κόσμο φουλ στην παραλία 3G κοντά κοντά στα 8mbps.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω το 3G στη Πιερια με F2G Για παραλια νεου παντελεημονα,μονο Edge.Το 3G μονο για κλησεις,τα δεδομενα ειναι νεκρα.Στην Λεπτοκαρυα μια χαρα,ειδικα βραδινες ωρες οι ταχυτητες ειναι σε καλα επιπεδα.

Σε εξωτερικο χωρο παιζει στα 2/4.

 

Κατέγραψε τα ακόμα και τα τούνελ με το netmonster από εκεί δε πέρασα θέλω να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ομάδα στο Facebook, ότι έγινε σήμερα ένα τροχαίο ατύχημα με τραυματίες στην Κέρκυρα.

 

https://ibb.co/fkngTd

 

 

Ένας περαστικός που είδε τι έγινε, προσπάθησε να καλέσει το 100, αλλά η WIND-άρα δεν είχε σήμα!! Η Κέρκυρα υποτίθεται ότι έχει αναβαθμιστεί κιόλας... :down: Αναγκάστηκε να καλέσει το 112 για βοήθεια (τζάμπα κόπος, γιατί η αστυνομία και το ΕΚΑΒ δεν ήρθαν ποτέ)...

 

Τραγική η WIND, τραγικές και οι υπηρεσίες της χώρας μας... :(

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ομάδα στο Facebook, ότι έγινε σήμερα ένα τροχαίο ατύχημα με τραυματίες στην Κέρκυρα.

 

https://ibb.co/fkngTd

 

 

Ένας περαστικός που είδε τι έγινε, προσπάθησε να καλέσει το 100, αλλά η WIND-άρα δεν είχε σήμα!! Η Κέρκυρα υποτίθεται ότι έχει αναβαθμιστεί κιόλας... :down: Αναγκάστηκε να καλέσει το 112 για βοήθεια (τζάμπα κόπος, γιατί η αστυνομία και το ΕΚΑΒ δεν ήρθαν ποτέ)...

 

Τραγική η WIND, τραγικές και οι υπηρεσίες της χώρας μας... :(

 

Ενταξει,ετυχε να μην εχει σημα.

Γι αυτο το λογο εχουμε δικαρτο ορισμενοι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννωει ότι και καλά αυτοί προσφέρουν hd voice σε 2g υπό την προϋπόθεση να μην έχει φόρτο βεβαίως. Τρέχα γυρευε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχθες συνηδητοποιησα ότι δε μπορώ να δω τις κάμερες της δουλειάς μέσω του δικτύου κινητής της wind. Σούπερ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννωει ότι και καλά αυτοί προσφέρουν hd voice σε 2g υπό την προϋπόθεση να μην έχει φόρτο βεβαίως. Τρέχα γυρευε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχθες συνηδητοποιησα ότι δε μπορώ να δω τις κάμερες της δουλειάς μέσω του δικτύου κινητής της wind. Σούπερ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ πάντως είχα παντού HD voice. Και αρκετό καιρό πριν. Η ποιότητα είναι πολύ καλή για τα δικά μου στάνταρ. Αρκετά σωστή πιστότητα και καλό setup call time για αυτή την τεχνολογία και 2η γενιά. Το equalisation της Wind είναι αρκετά πετυχημένο. Κάποιος κάπου κάποτε το έκανε σωστά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα παντού HD voice. Και αρκετό καιρό πριν. Η ποιότητα είναι πολύ καλή για τα δικά μου στάνταρ. Αρκετά σωστή πιστότητα και καλό setup call time για αυτή την τεχνολογία και 2η γενιά. Το equalisation της Wind είναι αρκετά πετυχημένο. Κάποιος κάπου κάποτε το έκανε σωστά.

 

Στο samsung και στο xiaomi μια χαρά είναι το HD Voice αρκεί να είναι Ε και άνω...

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, το HD voice κανονικά δεν περνάει από ims ?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,ετυχε να μην εχει σημα.

Γι αυτο το λογο εχουμε δικαρτο ορισμενοι.

Έχεις πάθει ποτέ σοβαρό ατύχημα...? Νομίζεις ότι έχεις χρόνο μυαλό συγκέντρομενο για να κοιτάξεις από ποια κάρτα θα πάρεις... (ούτε και δύο κάρτες έχουν όλοι) Για αυτό και την απάντηση σου την θεωρώ κάπως οτιναι

 

 

Δεν σου κάνω επίθεση...

 

Διάβασα σε ομάδα στο Facebook, ότι έγινε σήμερα ένα τροχαίο ατύχημα με τραυματίες στην Κέρκυρα.

 

https://ibb.co/fkngTd

 

 

Ένας περαστικός που είδε τι έγινε, προσπάθησε να καλέσει το 100, αλλά η WIND-άρα δεν είχε σήμα!! Η Κέρκυρα υποτίθεται ότι έχει αναβαθμιστεί κιόλας... :down: Αναγκάστηκε να καλέσει το 112 για βοήθεια (τζάμπα κόπος, γιατί η αστυνομία και το ΕΚΑΒ δεν ήρθαν ποτέ)...

 

Τραγική η WIND, τραγικές και οι υπηρεσίες της χώρας μας... :(

Αφού το διάβασες σε ομάδα του FB και γενικά στο FB σώθηκαμε το 30% αλήθεια και το 70% face news

 

 

Έχω γνωστούς στην Κέρκυρα μια χαρά είναι εκεί το 2G τουλάχιστον ακόμα και εν κινήσει δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα στην συνομιλία.

 

 

 

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι τώρα εκεί γίνεται της κακόμοιρας από κόσμο και δεν μπόρεσε να εξυπηρετηθεί η κλήση... Λόγο φόρτου Αυτό δεν είναι μόνο κακό της Wind αλλά σε όλες.

 

 

Π. Χ το Πάσχα σε ορισμένες περιοχές συμβαίνει με όλες.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...