Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλά εδώ μόλις έγινε η αναβάθμιση του δικτύου και μάλλον... εχει τελειώσει

 

 

 

Κριμα,πραγματικα.Εγω παντως απογοητευομαι πολυ,το μονο παραπονο μου απο την Wind ειναι το δικτυο.Ειμαι τυχερος που ειμαι Θεσσαλονικη και εχω καλο σημα αλλα και παλι εχει σημεια που πεφτει σε Edge.Στο Ικα Τουμπας ημουν πριν 2 ωρες και το 3G γυρισε σε Edge.

 

Στη Λαζαρου Τσαμη παλι Edge ειχε και η Προφητη Ηλια(ο κεντρικος της Πυλαιας εχει θεμα).Η Vodafone εχει καλυτερη καλυψη εκει και θα μπρουσε να κανει colocation στην Wind.Σε εσωτ.χωρους εχανε σημα κι ολας.Βορεια Ελλαδα ειναι χαλια τα πραγματα και απο τρεις με χειροτερη την Wind.2016 εχουμε Gprs ακομα στα χωρια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εδω στις πόλεις έχουμε τα χωριά μας πείραξαν..αν μπεις σε σπίτι μέσα σε πόλη το σημα πέφτει σε Ε στην καλύτερη..Αλλά είπαμε θα το φτιάξει.εδώ τρεις στην ώρα ακούω για το περιβόητο 4 g στην Θεσσαλονίκη με κάλυψη 99% και κλαίω..και η αλήθεια είναι πως έχει πολυ καλο 4 g στην πόλη αλλά ούτε κατά διάνοια δεν ξεπερνάει το 75/80%

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη πάντως, κέντρο και δυτικά όπου και να πάω έχει 4g. Σε ελάχιστα σημεία πέφτει σε 2g, αλλά εκεί και η vodafone που έχω στο m8 μου δείχνει τα ίδια..

 

Ανατολικά (όσες φορές πάω) έχω πετύχει όντως περισσότερα σημεία που πέφτει το σήμα, αλλά και πάλι η γενική εικόνα που έχω αποκομίσει είναι ότι το 4g στη Θεσσαλονίκη είναι σε πάρα πάρα πολύ καλό επίπεδο!

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η διαφορά στην κάλυψη μεταξύ δυτικής και ανατολικής Θεσσαλονίκης, αλλά σίγουρα τα δυτικά βγαίνουν νικητές στην κάλυψη 4g της πόλης:p

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Οπου ΟΤΕ,μαζι Cosmote θα εχει.

 

Το Gprs και στην Β.Ελλαδα εκτος πολης το βλεπεις με το κιλο.

 

Συνυπογράφω και λέω με τους τόνους !!!

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Συνυπογράφω και λέω με τους τόνους !!!

 

 

 

Πες τα χρυσοστομε.Εκτος Θεσσαλονικης σερνονται ολα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο Λουτράκι που πήγα σήμερα edge της κακιας ώρας. Απελπίστηκα όταν ήρθε η ώρα να ψάξω για ένα μαγαζί....Ευτυχώς η γυναίκα μου έχει cosmote!
Link to comment
Share on other sites

Στο Λουτράκι που πήγα σήμερα edge της κακιας ώρας. Απελπίστηκα όταν ήρθε η ώρα να ψάξω για ένα μαγαζί....Ευτυχώς η γυναίκα μου έχει cosmote!

 

Μάλλον κάτι άλλο παίζει. Λουτράκι H+ με καλά γκάζια πριν ένα μήνα πήγα σε πελάτη.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ασπροβάλτα άρχισε πάλι να πέφτει σε G συνέχεια..κάποια στιγμή που κλείδωσα σημα 3Ghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/139b5bc645c1262870712299b851945e.jpg και η πράσινη

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/5d6a974001f4cb5b9745a33fcab24213.jpg

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι άλλο παίζει. Λουτράκι H+ με καλά γκάζια πριν ένα μήνα πήγα σε πελάτη.

 

Lumia 640 3g η συσκευή. Τι να σου πω;

 

Στην παραλία ήμουν, σε κεντρικό σημείο δηλαδή. Ίσως κάποιος ντόπιος μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις περιπτωση κεραιας που να εχει 4G ή 2G αλλα οχι 3G ;

Αυτο το διαπιστωνεις αν εχεις τηλεφωνο 4G και δεν εχεις ενεργοποιηση την επιλογη. Τοτε εχεις μονο gprs/edge.

Link to comment
Share on other sites

Ασπροβάλτα άρχισε πάλι να πέφτει σε G συνέχεια..κάποια στιγμή που κλείδωσα σημα 3Ghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/139b5bc645c1262870712299b851945e.jpg και η πράσινη

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/5d6a974001f4cb5b9745a33fcab24213.jpg

 

κανε speed test με το speedtest.net

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κρήτη περιοχή Χερσόνησου

 

Μπορεί ακόμα να είναι στην φάση δοκιμών και να μην έχουν μπει σε κανονική λειτουργία οι νέες κεραίες. Κι εμας εδώ στον Αποκόρωνα Χανίων αναβοσβηναν κεραίες για ενάμιση μήνα μέχρι που αρχές Μαρτίου μπήκαν όλες μαζί μπροστά. Εκτός αν στην περιοχή σου παίζει καμιά βλάβη. Παρε το 800 500 0200 από το κινητό σου Wind (χωρίς χρέωση) και πες τους για το πρόβλημα να το ελέγξουν.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απαντάω σε αυτή την τόσο αυτονόητη ερώτηση τρώω συχνά ban αντί να τρώνε οι άλλοι που παίρνουν τον κόσμο στον λαιμό τους. Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Με τα κινέζικα που δεν έχουν 800σαρα

Έχουμε 4g άραγε???

 

Μέσα στις πόλεις θα έχεις, έξω από αυτές και ειδικά στην επαρχία, η WIND έχει πολλή 800αρα... Οποτε σε αγροτικές περιοχές (περισσότερο) θα ευχεσαι να υπάρχει έστω 3G, αλλιώς την "πάτησες". ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις πόλεις θα έχεις, έξω από αυτές και ειδικά στην επαρχία, η WIND έχει πολλή 800αρα... Οποτε σε αγροτικές περιοχές (περισσότερο) θα ευχεσαι να υπάρχει έστω 3G, αλλιώς την "πάτησες". ;)

 

 

 

Ακριβως,εγω πολλες φορες οταν ειμαι στο χωριο και βλεπω Gprs ετοιμος να σπασω το κινητο απο τα νευρα μου. Περιμενω να φτιαξουν τιποτα γιατι αγανακτησα.Οι αλλες 2 τουλαχιστον εχουν3G.Αμα ειναι τοτε να παρω κοσμοτε και σημα παντου.Βαρεθηκα να σπαω τα νευρα μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις πόλεις θα έχεις, έξω από αυτές και ειδικά στην επαρχία, η WIND έχει πολλή 800αρα... Οποτε σε αγροτικές περιοχές (περισσότερο) θα ευχεσαι να υπάρχει έστω 3G, αλλιώς την "πάτησες". ;)

Ωχχχ...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κουδούνια μουτα τα έκανε η wind στο κέντρο της Πάτρας σήμερα. Για κάποιες ώρες στο ίδιο σημείο πότε 4G, πότε Η+ και νεκρό τελείως για πολύ ώρα. Ευτυχώς χάρη στην μόνιμη προώθηση σε αριθμό cosmote όταν είναι εκτός δικτύου δεν έχασα σημαντικές κλήσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με τα κινέζικα που δεν έχουν 800σαρα

Έχουμε 4g άραγε???

 

Πρόβλημα...

Ήμουν στον Βόλο 3 μέρες και διάβαζα εδώ κάποια παιδιά που λέγανε για καλό 4G στο Βόλο.

Στο δικό μου κινητό που δεν έχει την 800άρα μπάντα, δεν είδα πουθενά 4G.

Ότι κεραία 4G έχουν ενεργοποιήσει στον Βόλο λοιπόν είναι στα 800Mhz:(

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα...

Ήμουν στον Βόλο 3 μέρες και διάβαζα εδώ κάποια παιδιά που λέγανε για καλό 4G στο Βόλο.

Στο δικό μου κινητό που δεν έχει την 800άρα μπάντα, δεν είδα πουθενά 4G.

Ότι κεραία 4G έχουν ενεργοποιήσει στον Βόλο λοιπόν είναι στα 800Mhz:(

 

Σύντομα Band 7/3 στο Βόλο. Ναι τώρα έχει μόνο Band 20. Αλλά δεν έχει ενεργοποιήσει όλες τις κεραίες στο Βόλο. Επομένως δεν έχασες και κάτι φοβερό. Τώρα αρχίζουν πάλι την τοποθέτηση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα...

Ήμουν στον Βόλο 3 μέρες και διάβαζα εδώ κάποια παιδιά που λέγανε για καλό 4G στο Βόλο.

Στο δικό μου κινητό που δεν έχει την 800άρα μπάντα, δεν είδα πουθενά 4G.

Ότι κεραία 4G έχουν ενεργοποιήσει στον Βόλο λοιπόν είναι στα 800Mhz:(

Κριμαα........

Link to comment
Share on other sites

εύκολα παρερμηνευται mixtri αν εχεις μια τάση η εναν κολλητό να σε πρηζει να παρεις xiaomi, μην λες τέτοια

Μην παραπληροφορείς, δεν είναι μόνο τα xiaomi που δεν έχουν ενεργή την 800άρα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο κινητο μου, διοτι κολλουσε τελευταια.Ειναι το τετραπυρηνο thl t6s.Μετα που ανοιξε το κινητο βλεπω παει παλι γρηγορα.Ομως βλεπω την wind να πιανει 3g στην περιοχη μου.Πριν την επαναφορα το ειχα σε 2g επειδη δεν ειχε 3g.Εγινε αναβαθμιση στην κεραια της wind που ειναι στο χωριο μου το Τεφελι Ηρακλειου Κρητης.Στον δημο Αρχανων-Αστερουσιων.Αυριο παιρνω καινουριο κινητο με 4g (Doogee valencia 2 y 100 plus) το οποιο υποστηριζει ολες τις μπαντες 4g και θα δοκιμασω για 4g οταν κανω αντικατασταση καρτας.Λογικα θα εχει βαλει και 4g.Το χωριο μου ειναι στα νοτια του νομου Ηρακλειου.Με ειχανε ενημερωσει σε καταστημα wind που ειχα παει στο Ηρακλειο στις αρχες του μαρτη οτι θα αναβαθμισουνε το νομο Ηρακλειου μες το Μαρτη.Μπραβο στην wind για την αναβαθμιση.Ααααα και κατι πολυ σημαντικο.Το 3g της wind στην συσκευη μου (thl t6s) ειναι πιο γρηγορο απο το 3g της vodafone, cosmote.Αυτα απο μενα.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...