Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα κεραία απο νομό Ρεθύμνου που μου δίνει σήμα σχεδόν σε όλο το σπίτι και μάλιστα μόνο Edge. Στην παρακάτω εικόνα το έχω μαζί με το Edge της Vodafone για σύγκριση. Ελπίζω μόλις τελειώσει η αναβάθμιση στον νομό Χανίων να δω και 3g από την κεραία της γειτονιάς μου. Πάντως με αυτή τώρα μπορώ να μιλήσω στο τηλέφωνο με στιγμιαίες μόνο διακοπές στο σαλόνι σε κάνα δυο σημεία. Σίγουρα καλύτερα απο το να κολλαω στο τζάμι της κουζίνας μην χάσει το σήμα...

Ποιο προγραμματακι δειχνει ολα αυτα τα στοιχεια που παραθετεις;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι θα ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ στο αμεσο (ή εμεσο) μελλον η Wind στις περιοχες που αναφερεις παραπανω , Νικο .

 

 

 

 

 

Απλα χρειαζεται λιγη χρονικη υπομονη , αισιοδοξια και χαμογελο , και ΟΧΙ συνεχη γκρινια :)

 

 

 

Ακριβως αλλα αυτο ειναι εδω και καιρο.Οταν οι αλλες εχουν δωσει 3G/4G σημαινει οτι δεν ειναι δυσκολη η περιοχη για να την καλυψει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμματακι δειχνει ολα αυτα τα στοιχεια που παραθετεις;

 

Το Network monitor και εναλλακτικά το Open signal (η φώτο στο προηγούμενο σχόλιο είναι απο το πρώτο) αλλά αν τα χρησιμοποιήσεις μην δίνεις βάση στους χάρτες γιατί τις μισές κεραίες της δείχνουν άλλα ντ' άλλων. Το θετικό είναι ότι βλέπεις πόσες κεραίες παίζουν στην περιοχή σου και την ισχύ τους καθώς και που πιάνεις καλύτερα αν είσαι σε δύσκολο σημείο. Επίσης το Open signal έχει και speedtest για να τσεκάρεις και ταχύτητες στο ίντερνετ.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι θα ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ στο αμεσο (ή εμεσο) μελλον η Wind στις περιοχες που αναφερεις παραπανω , Νικο .

 

Απλα χρειαζεται λιγη χρονικη υπομονη , αισιοδοξια και χαμογελο , και ΟΧΙ συνεχη γκρινια :)

Πόση υπομονή να κάνει κανείς;;;δεν είναι λόγω κρύου..απο Αύριο 18 βαθμούς θα έχουμε,άντε 15 στην Βέροια..εδώ ασπροβάλτα με τα απο 6 χρονια έβαλαν πάλι 3 g και αυτο είναι του ενός mbbs..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πόση υπομονή να κάνει κανείς;;;δεν είναι λόγω κρύου..απο Αύριο 18 βαθμούς θα έχουμε,άντε 15 στην Βέροια..εδώ ασπροβάλτα με τα απο 6 χρονια έβαλαν πάλι 3 g και αυτο είναι του ενός mbbs..

 

Ανέκδοτο:

Τι είναι:

1. Τα ζα μου αργά;

2. Όλα είναι δυνατά: Ακόμα και να έχεις κάποιες παροχές με 0,00€.

3. Είναι ΟΛΑ "προσωπική" υπόθεση του κάθε διεκδικούντα {τρόπος χειρισμού κάθε υπόθεσης, ως που δείχνει ότι μπορεί να φτάσει κλπ [θυμίζει "Βαρουφάκειο παίγνιο" με πολλές πιθανότητες μη ανένδοτου -σε αντίθεση με τους Ευρωπέους]}.

4. "βάρα" τους όλους κι όποιος "μιλήσει", ανάλογα που μπορεί να "φτάσει", ακόμα και τσάμπα δώστου. Όποιος "δεν μιλήσει" ξανα"χτύπα" τον.

 

Μόνο 1 είναι η λύση.

 

Κι όποιος δυσκολεύεται να το βρει, ας κοιτάξει τον τίτλο του thread!!

Link to comment
Share on other sites

Πόση υπομονή να κάνει κανείς;;;δεν είναι λόγω κρύου..απο Αύριο 18 βαθμούς θα έχουμε,άντε 15 στην Βέροια..εδώ ασπροβάλτα με τα απο 6 χρονια έβαλαν πάλι 3 g και αυτο είναι του ενός mbbs..

 

Το πλάνο θα το έχουν φτιάξει εδώ και μήνες... Πως το Χειμώνα η Victus θα βρίσκεται στα νησιά και θα φτιάχνει εκεί το δίκτυο. Επειδή θα κάνει 5 μέρες καλό καιρό εκεί πάνω στη Μακεδονία, δε θα τα μαζέψουν ν' ανέβουν τρέχοντας... :p

Link to comment
Share on other sites

Το Network monitor και εναλλακτικά το Open signal (η φώτο στο προηγούμενο σχόλιο είναι απο το πρώτο) αλλά αν τα χρησιμοποιήσεις μην δίνεις βάση στους χάρτες γιατί τις μισές κεραίες της δείχνουν άλλα ντ' άλλων. Το θετικό είναι ότι βλέπεις πόσες κεραίες παίζουν στην περιοχή σου και την ισχύ τους καθώς και που πιάνεις καλύτερα αν είσαι σε δύσκολο σημείο. Επίσης το Open signal έχει και speedtest για να τσεκάρεις και ταχύτητες στο ίντερνετ.

Thanks mαn!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εκεί στην victus είναι 5 τεχνικοί και ένας γερανός και φτιάχνουν Δίκτυο;;Γιατί ναι σχέδιά υπάρχουν αλλά Εγώ ξέρω πως υπάρχουν στις εταιρίες και πολλές ομάδες..τεσπα θα δούμε τι ψάρια θα πιάσουν,η άνοιξη είναι κοντά και θα λέμε για καλοκαίρι..το καλοκαίρι θα μιλά με για φθινόπωρο και το φθινόπωρο,θα λέμε μέχρι τέλος του έτους το νεο σουπερ Δίκτυο θα είναι παντού σε όλη την Μακεδονία..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Βεΐκου απέναντι απο το άλσος και μέσα στα στενά στα σύνορα ν.ιωνια-γαλάτσι έχω παρατηρήσει dead zone !!!

χθες είχα 2 drop calls

Το έχει ζήσει και άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Βεΐκου απέναντι απο το άλσος και μέσα στα στενά στα σύνορα ν.ιωνια-γαλάτσι έχω παρατηρήσει dead zone !!!

χθες είχα 2 drop calls

Το έχει ζήσει και άλλος ?

 

Έχουν απενεργοποιηθεί 2 σταθμοί στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν απενεργοποιηθεί 2 σταθμοί στην περιοχή.

 

Το ζω καθημερινα αυτο που πηγαινω στο αλσος στο κολυμβητηριο!.

Οι σταθμοι που λες απενργ.επειδη ειναι σχολεια απεναντι?κ σε αλλο σημειο στο γσλατσι που συχναζω κοντα σε σχολειο στη καραισκακη χαλια σημα κ εκει!!

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Το ζω καθημερινα αυτο που πηγαινω στο αλσος στο κολυμβητηριο!.

Οι σταθμοι που λες απενργ.επειδη ειναι σχολεια απεναντι?κ σε αλλο σημειο στο γσλατσι που συχναζω κοντα σε σχολειο στη καραισκακη χαλια σημα κ εκει!!

 

Καμία σχέση.

Στην ΕΥΔΑΠ ο ένας και ο άλλος προς την πλατεία υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Πετάει η ομάδα στις Κυκλάδες

12633711_10207729067177586_1176351883765624023_o.jpg

 

Με LTE έχεις κάποια μέτρηση;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι,δεν υπάρχει η επιλογή στο κινητό μου λόγω του ότι δεν έχω περάσει λόλιποπ

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

όχι,δεν υπάρχει η επιλογή στο κινητό μου λόγω του ότι δεν έχω περάσει λόλιποπ

 

Και γιατί δεν την περνάς αν επιτρέπεται; :p :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν την περνάς αν επιτρέπεται; :p :)

από προσωπική επιλογή :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/my-result/a/1640546524

Με LTE έχεις κάποια μέτρηση;

Από την Τήνο λίγο μετά τα Χριστούγεννα http://www.speedtest.net/my-result/a/1640546524

Edited by bluenavy
Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/my-result/a/1640546524

Από την Τήνο λίγο μετά τα Χριστούγεννα http://www.speedtest.net/my-result/a/1640546524

 

Πολύ καλά!!!! Μπράβο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σέλινο Χανιά τα ίδια.

Σε άλλη επικοινωνία με wind με ερώτημα γιατί δεν έχω 4g λιγο έξω στο δαρατσο είπαν οτι δεν υπάρχει κάλυψη γενικότερα αλλά να περιμένω γιατί ειναι εδώ οι τεχνικοί και αλλάζουν διάφορα.

Έχω όμως την εντύπωση ότι πριν κάνα μήνα που είχα δοκιμάσει είχε 4g με δυνατό σήμα ..

Να δούμε μπορεί να είχα πετύχει δοκιμή αν δεν το είδα στον ύπνο μου.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Σέλινο Χανιά τα ίδια.

Σε άλλη επικοινωνία με wind με ερώτημα γιατί δεν έχω 4g λιγο έξω στο δαρατσο είπαν οτι δεν υπάρχει κάλυψη γενικότερα αλλά να περιμένω γιατί ειναι εδώ οι τεχνικοί και αλλάζουν διάφορα.

Έχω όμως την εντύπωση ότι πριν κάνα μήνα που είχα δοκιμάσει είχε 4g με δυνατό σήμα ..

Να δούμε μπορεί να είχα πετύχει δοκιμή αν δεν το είδα στον ύπνο μου.

 

Κι εγώ πριν ένα μήνα είδα για μια μέρα 3G στο χωριό μου στον Αποκόρωνα που δεν είχε καν κεραία η Wind. Την επόμενη μέρα είχε κλείσει (μάλλον δοκιμή έκαναν) και όταν επικοινώνησα με το 8005000200 μου είπαν ότι μόλις τελειώσει η αναβάθμιση στην περιοχή θα πάρουν μπροστά οι νέες κεραίες. Μου είχε έρθει και σχετικό email αλλά δυστυχώς χωρίς κάποια ημερομηνία πότε θα συμβεί αυτό. Οπότε ας περιμένουμε λίγο και βλέπουμε. Άλλωστε εγώ περίμενα δύο χρόνια να μπει κεραία στην περιοχή μου που έχει άθλιο σήμα, ειδικά σε εσωτερικούς χώρους.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Σέλινο Χανιά τα ίδια.

Σε άλλη επικοινωνία με wind με ερώτημα γιατί δεν έχω 4g λιγο έξω στο δαρατσο είπαν οτι δεν υπάρχει κάλυψη γενικότερα αλλά να περιμένω γιατί ειναι εδώ οι τεχνικοί και αλλάζουν διάφορα.

Έχω όμως την εντύπωση ότι πριν κάνα μήνα που είχα δοκιμάσει είχε 4g με δυνατό σήμα ..

Να δούμε μπορεί να είχα πετύχει δοκιμή αν δεν το είδα στον ύπνο μου.

 

Καλα στο Δαρατσο ειναι εκει το προβλημα με ολες τις εταιρειες ετσι?Τουλαχιστον μεχρι το καλοκαιρι και η κοσμοτε και η βονταφον απο το ΑΒ μεχρι και στην ανηφορα του Τζαμπο υπηρχε προβλημα χοντρο.

Link to comment
Share on other sites

Σέλινο Χανιά τα ίδια.

Σε άλλη επικοινωνία με wind με ερώτημα γιατί δεν έχω 4g λιγο έξω στο δαρατσο είπαν οτι δεν υπάρχει κάλυψη γενικότερα αλλά να περιμένω γιατί ειναι εδώ οι τεχνικοί και αλλάζουν διάφορα.

Έχω όμως την εντύπωση ότι πριν κάνα μήνα που είχα δοκιμάσει είχε 4g με δυνατό σήμα ..

Να δούμε μπορεί να είχα πετύχει δοκιμή αν δεν το είδα στον ύπνο μου.

Καλά μην τους πολύεμπιστεύεσαι. Εγώ στο Ηράκλειο και ο κολητός μου με 4G Κανονικά κι εγώ όχι να παίρνω επιτόπου την εξυπηρέτηση και να μου λένε δεν υπάρχει κάλυψη στο Ηράκλειο κι εγώ να το βλέπω το 4G στο κινητό του άλλου. Και η κοπέλα επέμενε ότι δεν υπάρχει αποκλείεται να έχει 4G!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τους πολύεμπιστεύεσαι. Εγώ στο Ηράκλειο και ο κολητός μου με 4G Κανονικά κι εγώ όχι να παίρνω επιτόπου την εξυπηρέτηση και να μου λένε δεν υπάρχει κάλυψη στο Ηράκλειο κι εγώ να το βλέπω το 4G στο κινητό του άλλου. Και η κοπέλα επέμενε ότι δεν υπάρχει αποκλείεται να έχει 4G!

 

Οι χάρτες της Wind στο site της για 3G είναι για τα μπάζα: https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/3g/

Εδώ και οι χάρτες για 4G για την Κρήτη δεν ισχύουν: https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

 

Τί να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...