Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι παραλία οκ είχα 1-2 παύλες αλλά με το που πήγαινα να κάνω κλήση ή μήνυμα έφευγα όλες. Και όπως το λες σε αυτή την διαδρομή είναι ανύπαρκτη.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αλεξανδρουπολη βλεπω μια βελτιωση αυτες τις μερες στο θεμα του 3g.....:):)

και πανω που ημουν ετοιμος να αλλαξω εταιρία....:)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα Καλαμάτα και παρατηρώ οτι ο ρυθμός κατανάλωσης της μπαταρίας έχει αυξηθεί τουλάχιστον κατά 50% σε κατάσταση αναμονής...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πειραιά και Ταύρο το GSM δεν υπάρχει! 3G έχουμε 2-5 μπάρες αλλα σε κλειστούς χώρους έχουμε θέμα :lol:
“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανεις υποψη του τι παιζει απο θεμα 3G στη Σκοπελο ?

 

http://s2.postimage.org/g04cwpxjg/wind_skopelos_3g.png

Edited by Petros the Great
Link to comment
Share on other sites

Φλογητα - Χαλκιδικη το σημα ειναι τραγικο εντος σπιτιου..στην παραλια.. ετσι και ετσι.. το 3G ανυπαρκτο γενικα
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε χρειάζονται κεραίες στις Μηλιές Πηλίου και Προμύρι Πηλίου :!: Άντε γιατί πολύ πίσω έχουν μείνει. η Vodafone καλύπτει σαν τρελή το Πήλιο και η WIND χειροτερεύει με τα ξηλώματα.

Επιπλέον μια παρατήρηση. Η Vodafone από την κεραία της Αργαλαστής Πηλίου που είναι συνεγκατάσταση με WIND εκπέμπει πολύ πιο σωστά. Έχει καταρχάς 3 κυψέλες (1 GSM 1800 και 2 GSM 900) και όχι 2 όπως η WIND. Επιπλέον η 900άρα της vodafone κοιτάει προς Καλά Νερά, Κάτω Γατζέα, Βυζίτσα και η 1800άρα προς το χωριό της Αργαλαστής. Έτσι και καλύτερη κάλυψη έχει και καλύτερη χωρητικότητα. Η WIND με 2 900άρες κυψέλες δεν έχει κάνει και πολύ καλή δουλειά. Θέλει κι άλλο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας το 3G στο iPhone (γιατί είναι τραγική η διαχείριση δικτύου από την apple) παρατήρησα οτι έχει βάλει σε πολλούς σταθμούς εντός και εκτός αττικής (ακόμα και σε μη αστικές περιοχές) EDGE...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τα σημεία με edge που έβλεπα παλιότερα δεν τα βλέπω τώρα..

προσωπικά το θεωρώ ότι καλύτερο καθώς πηγαίνει πολύ καλά (της wind) όπου πιάνει

ΧΩΡΙΣ να αδειάζει και την μπαταρία από το κινητό

ειδικά αν το δούλευες με όπερα mini από το κινητό ήταν τέλειος συνδυασμός

Μάλιστα στην λούτσα συγκεκριμένα είχα μιλήσει για αρκετή ώρα μέσω voip χωρίς καμία καθυστέρηση/διακοπή

Αφού κοίταγα συνέχεια το κινητό μήπως έχει μπει σε κανα wifi ..γιατί δεν το πίστευα

Link to comment
Share on other sites

το 3g ανύπαρκτο στην πανόρμου όπως και στη μύκονο πολύ περιορισμένο. Καλά και μεσοπέλαγα έλεγε πως δεν υπήρχε πρόσβαση στο δίκτυο,

ενώ με cosmote μιλούσα μια χαρά.Πάντως , ο χάρτης με την κάλυψη στο σάιτ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν παρκολουθω το φορουμ συχνα και δεν ξερω αν εχει συζητηθει αυτο που με προβληματιζει.

Εγω ενα nokia C3 με συνδεση στη wind. Πολλες φορες οταν με καλουν απανταει ο τηλεωνητς και αναφερει οτι δεν ειμαι διαθεσιμος ενω είμαι αλλά και εχω σήμα, μπορει και φουλ. Επισης και την ιδια στιγμη μπορει να μην μπορω να καλεσω και εγω απ οτο κινητο μου.

τι μπορει να φταιει γιαυτό? Ειναι θεμα δικτύου, του αριθμου μου ? Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα sim και συνεργασιας με το κινητο?

Σκεφτομαι να παω στη wind και να τους κραξω λιγο γιατι στο κινητου μου βασιζομαι εν μερη για τη δουλεια μου. Αυτο το εχω παρατηρησει, θα ελεγα, μετα την ανοξη, αφοτου πηρα το συγκεκριμενο κινητο

θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρκολουθω το φορουμ συχνα και δεν ξερω αν εχει συζητηθει αυτο που με προβληματιζει.

Εγω ενα nokia C3 με συνδεση στη wind. Πολλες φορες οταν με καλουν απανταει ο τηλεωνητς και αναφερει οτι δεν ειμαι διαθεσιμος ενω είμαι αλλά και εχω σήμα, μπορει και φουλ. Επισης και την ιδια στιγμη μπορει να μην μπορω να καλεσω και εγω απ οτο κινητο μου.

τι μπορει να φταιει γιαυτό? Ειναι θεμα δικτύου, του αριθμου μου ? Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα sim και συνεργασιας με το κινητο?

Σκεφτομαι να παω στη wind και να τους κραξω λιγο γιατι στο κινητου μου βασιζομαι εν μερη για τη δουλεια μου. Αυτο το εχω παρατηρησει, θα ελεγα, μετα την ανοξη, αφοτου πηρα το συγκεκριμενο κινητο

Δοκίμασε για δυο-τρεις μέρες τη sim σε άλλη συσκευή και αν δεις ότι συνεχίζεται τότε είναι σίγουρα πρόβλημα δικτύου. Τότε θα πρέπει να καλέσεις στο 1260 να τουα αναφέρεις το πρόβλημα.

 

Επίσης έχεις δει αν στο κάνει σε συγκεκριμένη περιοχή ή αν στο κάνει όπου και αν βρίσκεσαι; Επίσης στο κάνει μόνο όταν είσαι σε 3G, μόνο όταν είσαι σε απλό δίκτυο ή δεν έχει σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρκολουθω το φορουμ συχνα και δεν ξερω αν εχει συζητηθει αυτο που με προβληματιζει.

Εγω ενα nokia C3 με συνδεση στη wind. Πολλες φορες οταν με καλουν απανταει ο τηλεωνητς και αναφερει οτι δεν ειμαι διαθεσιμος ενω είμαι αλλά και εχω σήμα, μπορει και φουλ. Επισης και την ιδια στιγμη μπορει να μην μπορω να καλεσω και εγω απ οτο κινητο μου.

τι μπορει να φταιει γιαυτό? Ειναι θεμα δικτύου, του αριθμου μου ? Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα sim και συνεργασιας με το κινητο?

Σκεφτομαι να παω στη wind και να τους κραξω λιγο γιατι στο κινητου μου βασιζομαι εν μερη για τη δουλεια μου. Αυτο το εχω παρατηρησει, θα ελεγα, μετα την ανοξη, αφοτου πηρα το συγκεκριμενο κινητο

 

εγω θα σου προτεινα να καλεσεις πρωτα το 1260 για να σου κανουν εναν ελεγχο γραμμης και επειτα να το κοιταξεις για την Sim...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν εχει επιλογες δικτύου 3g κλπ. Αρα δεν νομιζω να φταιει κατι τετοιο, παρολαυτα θα καλεσω το 1260 να πω το προβλημα μου.
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

Πως μπω ρο να βρω που ειναι η κεραία της wind θέλω να φτιάξω κατευθυνόμενο πιάτο με usb μοδεμ για καθαρ και δηνατο σημα ??
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν εχει επιλογες δικτύου 3g κλπ. Αρα δεν νομιζω να φταιει κατι τετοιο, παρολαυτα θα καλεσω το 1260 να πω το προβλημα μου.

 

Λογικά η κάρτα sim θα φταίει. Αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε με μια άλλη συσκευή για 1-2 μέρες να αποκλείσεις σίγουρα πως δεν φταίει το NOKIA. Μετά, θα είναι πρόβλημα καθαρά δικτύου ή sim.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπω ρο να βρω που ειναι η κεραία της wind θέλω να φτιάξω κατευθυνόμενο πιάτο με usb μοδεμ για καθαρ και δηνατο σημα ??

Με ραδιογωνιόμετρο, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα κάνεις σοβαρή δουλειά, ίσως χαλάσεις και την ταχύτητα σε 3G λόγω των αντανακλάσεων (ίσως αλλάξει το modulation σε κάτι πιο «ανθεκτικό» στην κακοποίηση).

Link to comment
Share on other sites

Η Wind έχει να κάνει επέκταση στο δίκτυό της εδώ και ένα χρόνο. Δεν έχω δει πουθενά να μπαίνει κεραία. Και ρωτώ : θεωρούν στη διοίκηση (γιατί δεν έχει να κάνει με το τεχνικό τμήμα) ότι το δίκτυο έχει τελειοποιηθεί για κάποιο λόγο; :wacko: Είπαμε,έχει ένα καλό δίκτυο. Αλλά υπάρχουν πολλά σημεία που θέλει ακόμη πάρα πολύ δουλειά. η Vodafone που είχε πιο αργούς ρυθμούς επέκτασης στην περιοχή μου πλέον είναι καλύτερη και σε 3η αλλά πολλές φορές και σε 2η γενιά! Μου θυμίζει την ιστορία με το λαγό και τη χελώνα. Πάντα στην περιοχή μου. Δυστυχώς έχει χάσει πολύ έδαφος στην κάλυψη η Wind και πρέπει να πιέσουν κάποιοι μέσα στην εταιρεία για να γίνει άμεση επέκταση δικτύου. Και κυρίως,συντήρηση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η Wind έχει να κάνει επέκταση στο δίκτυό της εδώ και ένα χρόνο. Δεν έχω δει πουθενά να μπαίνει κεραία. Και ρωτώ : θεωρούν στη διοίκηση (γιατί δεν έχει να κάνει με το τεχνικό τμήμα) ότι το δίκτυο έχει τελειοποιηθεί για κάποιο λόγο; :wacko: Είπαμε,έχει ένα καλό δίκτυο. Αλλά υπάρχουν πολλά σημεία που θέλει ακόμη πάρα πολύ δουλειά. η Vodafone που είχε πιο αργούς ρυθμούς επέκτασης στην περιοχή μου πλέον είναι καλύτερη και σε 3η αλλά πολλές φορές και σε 2η γενιά! Μου θυμίζει την ιστορία με το λαγό και τη χελώνα. Πάντα στην περιοχή μου. Δυστυχώς έχει χάσει πολύ έδαφος στην κάλυψη η Wind και πρέπει να πιέσουν κάποιοι μέσα στην εταιρεία για να γίνει άμεση επέκταση δικτύου. Και κυρίως,συντήρηση.

mixtri είμαι Βόλο ;-) Προς Αργαλαστή πηγαίνοντας για την παραλία Ραζή η wind έχει πρόβλημα. Η cosmote σχεδόν καλύπτει τα πάντα με 3g. Τελικά η cosmo είναι πολύ καλή εκτός Αθήνας...άντε να κάνει κάτι με τις κεραίες που έχουν ξηλωθεί να νιώσει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

mixtri είμαι Βόλο ;-) Προς Αργαλαστή πηγαίνοντας για την παραλία Ραζή η wind έχει πρόβλημα. Η cosmote σχεδόν καλύπτει τα πάντα με 3g. Τελικά η cosmo είναι πολύ καλή εκτός Αθήνας...άντε να κάνει κάτι με τις κεραίες που έχουν ξηλωθεί να νιώσει λίγο...

 

υπάρχει τέτοια παραλία; Που είναι αυτή;:lol:

ok,κατάλαβα ποια παραλία λες! Αλλά λογικά δεν έχεις πρόβλημα σε εκείνη τη διαδρομή. Απλά συνδέεσαι με 1800άρια κανάλια από Βόλο που έχουν όριο μετάπτωσης τα -92dBm και ενώ μπορεί να έχεις γειτονικές κυψέλες με -70dBm (Τρίκερι, Αργαλαστή) να μη συνδέεσαι σε αυτές. Προς Άφησσο σαφέστατα έχει πολύ καλη κάλυψη. Αλλού έχει πρόβλημα. Καλά Νερά,Κορωπί,Μηλιές. Μηλιές πχ είναι χάλια παρότι είναι από τα πιο τουριστικά χωριά του Πηλίου.

Η Cosmote για παράδειγμα έχει πρόβλημα μέσα στην Αγριά. Δεν έχει σήμα σε πολλά σημεία της κωμόπολης. Σώζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στα Καλά Νερά με την κεραία που έχει σε εκείνο το σημείο καθώς καλύπτει και Μηλιές και Καλά Νερά και Κορωπί (φωνάζω τόσα χρόνια να πάει να βάλλει κεραία εκεί η WIND αλλά...τίποτα!)

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τέτοια παραλία; Που είναι αυτή;:lol:

ok,κατάλαβα ποια παραλία λες! Αλλά λογικά δεν έχεις πρόβλημα σε εκείνη τη διαδρομή. Απλά συνδέεσαι με 1800άρια κανάλια από Βόλο που έχουν όριο μετάπτωσης τα -92dBm και ενώ μπορεί να έχεις γειτονικές κυψέλες με -70dBm (Τρίκερι, Αργαλαστή) να μη συνδέεσαι σε αυτές. Προς Άφησσο σαφέστατα έχει πολύ καλη κάλυψη. Αλλού έχει πρόβλημα. Καλά Νερά,Κορωπί,Μηλιές. Μηλιές πχ είναι χάλια παρότι είναι από τα πιο τουριστικά χωριά του Πηλίου.

Η Cosmote για παράδειγμα έχει πρόβλημα μέσα στην Αγριά. Δεν έχει σήμα σε πολλά σημεία της κωμόπολης. Σώζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στα Καλά Νερά με την κεραία που έχει σε εκείνο το σημείο καθώς καλύπτει και Μηλιές και Καλά Νερά και Κορωπί (φωνάζω τόσα χρόνια να πάει να βάλλει κεραία εκεί η WIND αλλά...τίποτα!)

 

Ασε μάλλον στην WIND όσο και να φωνάζεις είτε σε κατάστημα είτε σε μαιλ δεν κουνιέται φύλλο...Το θέμα μου το ξέρεις και όλες οι πληροφορίες μου και η βοηθειά μου είναι στη διαθεσή τους αλλά μάλλον τζάμπα μιλάμε για αυτό το θέμα διότι κανείς δεν νοιάζεται αν θα αναπτυχθεί το δίκτυο άρα και η εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω την ενημέρωση με τις παραλίες...στους Αγίους Σαράντα (Πήλιο-Τέλεια παραλία) η wind απών! Η cosmote & η vodafone λίγο σήμα αλλά υπήρχαν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...