Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kiriws i vodafone..alla kai i cosmote arketa kali..i wind apousa kai an ipirxe itan eikoniki..den katalavainw giati tetio megalo provlima

 

δεν εχουν γινει οι καταλληλες επενδυσεις απο αυτη την εταιρια,τι να την κανω τη δεσμευση τιμης,τις υπηρεσιες και την καλη εξυπηρετηση οταν το δικτυο ειναι αθλιο,μιλανε και αυτοι για καλυψη,ελεος για ελατε προς τα πανω να δειτε τα χαλια σας,με το παραμικρο παρεμβολες με mobimak

 

Αμα δειτε στο site της μιλαει για 99,3% καλυψη,αν βαλουμε και τις περιοχες με ασθενες σημα ουτε το 50% δεν καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

ελατε προς τα πανω να δειτε τα χαλια σας,με το παραμικρο παρεμβολες με mobimak

 

Αμα δειτε στο site της μιλαει για 99,3% καλυψη,αν βαλουμε και τις περιοχες με ασθενες σημα ουτε το 50% δεν καλυπτει

 

Και η βόντα στα ίδια χάλια και χειρότερα είναι προς τα πάνω...Γιατί κατηγορέις μόνο τη wind ενώ τη βόντα την έχεις σε περισσότερη εκτίμηση δεν μπορώ να καταλάβω.Η wind τουλάχιστον προσπαθεί,η βόντα ούτε καν ενδιαφέρεται να βάλει και καμιά κεραία!(επαφύονται στο εθνικό roaming oι γύφτοι:mad: )

Πάντως στη Δοϊράνη πιάνει κανονικότατα

Link to comment
Share on other sites

Και η βόντα στα ίδια χάλια και χειρότερα είναι προς τα πάνω...Γιατί κατηγορέις μόνο τη wind ενώ τη βόντα την έχεις σε περισσότερη εκτίμηση δεν μπορώ να καταλάβω.Η wind τουλάχιστον προσπαθεί,η βόντα ούτε καν ενδιαφέρεται να βάλει και καμιά κεραία!(επαφύονται στο εθνικό roaming oι γύφτοι:mad: )

Πάντως στη Δοϊράνη πιάνει κανονικότατα

Η περιοχή των Χανίων και τα περίχωρα έχουν καλό σήμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή των Χανίων και τα περίχωρα έχουν καλό σήμα?

Από ότι έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά,χωρίς να είμαι μόνιμος κάτοικος,θυμάμαι ότι η WIND από καλοκαίρι 2005 ήταν ΦΟΒΕΡΗ,όχι απλά καλή σε κάλυψη...Τώρα στη Χαλέπα που έμενα στα Χανιά ήταν επίσης άριστη(στο σπίτι που έμενα είχα -24dBm:p μαντέψτε που ήταν η κεραία)

Στην περιοχή ήταν πολύ καλή,στην παλιά πανέμορφη πόλη επίσης αρκετά καλή! Γενικά δεν αντιμετώπισα μια βδομάδα που ήμουν εκεί,κανένα πρόβλημα και πουθενά!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

BTW, στο Ηράκλειο πέρυσι από την αναζήτηση δικτύων η TIM φαινόταν απούσα από σχεδόν παντού... Ακόμα και από το Βενιζέλειο Νοσοκομείο και από τα λιοντάρια:X:wacko: Στην αναζήτηση με άλλο κινητό εμφανιζόταν σχεδόν πάντα... Έχει όντως προβλήματα στην κάλυψη ή το κινητό μου έφταιγε;:confused: Να ξέρω δηλαδή, επειδή θα ξαναπάω, αν χρειάζεται να πάρω το 2ο αριθμό μου που είναι Vodafone:O
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά,χωρίς να είμαι μόνιμος κάτοικος,θυμάμαι ότι η WIND από καλοκαίρι 2005 ήταν ΦΟΒΕΡΗ,όχι απλά καλή σε κάλυψη...Τώρα στη Χαλέπα που έμενα στα Χανιά ήταν επίσης άριστη(στο σπίτι που έμενα είχα -24dBm:p μαντέψτε που ήταν η κεραία)

Στην περιοχή ήταν πολύ καλή,στην παλιά πανέμορφη πόλη επίσης αρκετά καλή! Γενικά δεν αντιμετώπισα μια βδομάδα που ήμουν εκεί κανένα πρόβλημα και πουθενά!

Παλιά δεν ήταν έτσι να ξέρετε, ήταν πολύ πίσω στην πόλη. Μόνο στην επαρχία είχε καλό σήμα. Τα τελευταία χρόνια όμως σημείωσε μεγάλη βελτίωση και τώρα νομίζω πως βρίσκεται πάνω από τις άλλες δύο.

Link to comment
Share on other sites

BTW, στο Ηράκλειο πέρυσι από την αναζήτηση δικτύων η TIM φαινόταν απούσα από σχεδόν παντού... Ακόμα και από το Βενιζέλειο Νοσοκομείο και από τα λιοντάρια:X:wacko: Στην αναζήτηση με άλλο κινητό εμφανιζόταν σχεδόν πάντα... Έχει όντως προβλήματα στην κάλυψη ή το κινητό μου έφταιγε;:confused: Να ξέρω δηλαδή, επειδή θα ξαναπάω, αν χρειάζεται να πάρω το 2ο αριθμό μου που είναι Vodafone:O

 

Σύμφωνα με Benchmarks από ανεξάρτητη εταιρία όχι μόνο η Wind καλύπτει το Ηράκλειο αλλά είναι και αρκετά καλή!!! Μην εμπιστεύεστε μια αναζήτηση δικτύων να βγάλετε συμπέρασμα. Θυμάμαι συγκεκριμένα για τα Sony Ericsson(μπορεί και το Siemens m55,δε θυμάμαι καλά..) ότι μόλις έτρωγες kick από ένα δίκτυο τότε δε το έβρισκε από εκεί και πέρα σε καμία αναζήτηση!!! Μήπως λοιπόν ανοίγοντας το κινητό σου προσπαθούσε να συνδεθεί σε Wind,έτρωγε kick και μετά δε το ξανάβρισκε; Τι κινητό είχες;;;:worry:

 

@elektrik Eye,στην επαρχία πράγματι ήταν πολύ καλή! Προς Φαλάσαρνα υπήρχαν ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ολόκληρα που ταξίδευα και υπήρχε μόνο Wind το 2005! Επίσης στην πόλη ήταν αρκετά καλή στις περιοχές που κινήθηκα αν και τα Χανιά είναι αρκετά μεγάλη πόλη και δε μπορείς να βγάλεις εύκολα συμπέρασμα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ WIND ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.!!!

 

Η Wind εχει ΑΡΙΣΤΗ καλυψη στο Ηρακλειο Κρητης,

Πιανει και σε υπογειους χορους που η VODAFONE ειναι απουσα.

Στην Χανδακως street στο Ηρακλειο η Wind με εχει βγαλει ασπροπροσωπο..

 

..ααα και μην ξεχασω... ΕΧΕΙ 3G παντου στο Ηρακλειο και γερό δυκτιο κορμου.

 

2G

1) WIND ( ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΥΨΗ )

2) COSMOTE

3) VODAFONE ( ΤΡΥΠΕΣ ΠΑΝΤΟΥ)

 

3G

1) COSMOTE ( ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΥΨΗ )

2) WIND

3) VODAFONE ( ΤΡΥΠΕΣ ΠΑΝΤΟΥ)

 

προν πολλα χρονια παντως θυμαμαι που η Wind-TIM-telestet ειχε το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σημα...και πολυ λιγους πελατες στο Ηρακλειο. Πλεον ειναι δευτερη σε πελατες μετα την ..Vodafone. ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ..και μπορει η Vodafone να εχει παααρα πολους πελατες στο Ηρακλειο ομως το δυκτιο της Vodafone αν και σταθερο και 100 % διαθεσιμο ...δεν εχει καλη 3G καλυψη , ουτε 2G σε υπογεια στο Ηρακλειο σε αντιθεση με WIND ΚΑΙ COSMOTE που εχουν ριξει πολυ χρηηηημα εδω.

that's all .

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με Benchmarks από ανεξάρτητη εταιρία όχι μόνο η Wind καλύπτει το Ηράκλειο αλλά είναι και αρκετά καλή!!! Μην εμπιστεύεστε μια αναζήτηση δικτύων να βγάλετε συμπέρασμα. Θυμάμαι συγκεκριμένα για τα Sony Ericsson(μπορεί και το Siemens m55,δε θυμάμαι καλά..) ότι μόλις έτρωγες kick από ένα δίκτυο τότε δε το έβρισκε από εκεί και πέρα σε καμία αναζήτηση!!! Μήπως λοιπόν ανοίγοντας το κινητό σου προσπαθούσε να συνδεθεί σε Wind,έτρωγε kick και μετά δε το ξανάβρισκε; Τι κινητό είχες;;;:worry:

 

Είχα το W800i με Q αλλά τότε η περιαγωγή ήταν ακόμα με Vodafone. Πάντως όντως όταν δοκίμαζα να συνδεθώ στη Wind (περιμένοντας πότε θα άλλαζε η περιαγωγή) μερικές φορές για λίγη ώρα δεν την ξαναεμφάνιζε, αλλά δεν το δοκίμασα καθόλου όσο ήμουνα στην Κρήτη.:blink:

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ WIND ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.!!!

 

Η Wind εχει ΑΡΙΣΤΗ καλυψη στο Ηρακλειο Κρητης,

Πιανει και σε υπογειους χορους που η VODAFONE ειναι απουσα.

Στην Χανδακως street στο Ηρακλειο η Wind με εχει βγαλει ασπροπροσωπο..

 

..ααα και μην ξεχασω... ΕΧΕΙ 3G παντου στο Ηρακλειο και γερό δυκτιο κορμου.

 

2G

1) WIND ( ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΥΨΗ )

2) COSMOTE

3) VODAFONE ( ΤΡΥΠΕΣ ΠΑΝΤΟΥ)

 

3G

1) COSMOTE ( ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΥΨΗ )

2) WIND

3) VODAFONE ( ΤΡΥΠΕΣ ΠΑΝΤΟΥ)

 

προν πολλα χρονια παντως θυμαμαι που η Wind-TIM-telestet ειχε το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σημα...και πολυ λιγους πελατες στο Ηρακλειο. Πλεον ειναι δευτερη σε πελατες μετα την ..Vodafone. ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ..και μπορει η Vodafone να εχει παααρα πολους πελατες στο Ηρακλειο ομως το δυκτιο της Vodafone αν και σταθερο και 100 % διαθεσιμο ...δεν εχει καλη 3G καλυψη , ουτε 2G σε υπογεια στο Ηρακλειο σε αντιθεση με WIND ΚΑΙ COSMOTE που εχουν ριξει πολυ χρηηηημα εδω.

that's all .

 

Η Vf πρεπει να εχει μεγαλη κινηση γιατι εχει 2 MSCs στο Ηρακλειο.

Link to comment
Share on other sites

Endiaferon exei na milate gia kalipsi alla edw stin a8ina sto kentro twra teleutaia to diktio to 3g exei xalia taxitites sto gwap. Katevazei me 15-25 kb otan me to hsdpa kinito pou agorasa prosfata epiane prin 5 meres kai 70. kai aplo 3g na epiane pali den dikaiologeitai...

 

Oles oi etairies gia tin kalipsi lene vlakeies. Edw mesa sto panepistimio iparxoun xwroi pou den pianei sima. Ti sizitame twra... !

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει ρε παιδιά; Πράγματι! Το δίκτυο τις τελυταίες μέρες έχει τρελαθεί!

 

Πλέον εκτός από τα κολλήματα και τις εκνευριστικά χαμηλές ταχύτητες του 3G, το κινητό μου χάνει εύκολα και το σήμα και για να το ξαναβρεί θέλει restart!

 

Κάνανε τίποτα και έχει τρελαθεί το δίκτυο; Το sony ericsson w880i πάντως έχει τρελαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει ρε παιδιά; Πράγματι! Το δίκτυο τις τελυταίες μέρες έχει τρελαθεί!

 

Πλέον εκτός από τα κολλήματα και τις εκνευριστικά χαμηλές ταχύτητες του 3G, το κινητό μου χάνει εύκολα και το σήμα και για να το ξαναβρεί θέλει restart!

 

Κάνανε τίποτα και έχει τρελαθεί το δίκτυο; Το sony ericsson w880i πάντως έχει τρελαθεί!

 

...για ολα φταινε τα καρτοκινητα που μπηκαν "ξαφνικα" στο 3G δυκτιο.

 

Πλακα πλακα η Wind αν και εχει HSDPA παντου ...δεν μας τα λεει καλα τελευταια...μου θυμιζει COSMOTE...sto 3G.

Σε λιγο τα 384 Kbps της Vodafone που εχω για ιντερνετ θα αρχισουν να μου φαινονται καλα!! Κριμα.....απο σεπτεμβρη αντε παλι DSL θα βαλω στα 3 σπιτια μου και τελος.... :)

 

Η Wind μου τα χαλασε τελευταια...και στο Ηρακλειο.. εβαλε bandwidth limiting στο gint.b-online.gr

 

Σημερα : COSMOTE HSDPA 182 KB/sec ( kilobytes per sec) ping 81 msec me prwto router

WIND HSDPA 58 KB/sec ping 94 msec me prwto rrouter

VODAFONE xwris HSDPA 41 KB/sec ping 110 msec me prwto router

me download apo rapidshare.com

 

πιο παλια ειχα... COSMOTE 230 KB/sec

WIND 130 KB/sec

VODAFONE pali sta 41 KB/sec

 

COSMOTE kai WIND ...αρχιζουν να μπουκωνουν τα backbones τους.

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

...

...

...

COSMOTE kai WIND ...αρχιζουν να μπουκωνουν τα backbones τους.

Αυτό θέλει να αποφύγει η Vodafone όταν αρχίσει το HSDPA και το καθυστερεί, ώστε να κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΞΟΟ ΟΞΏ 6120 ΟΞΏΟ ΟΟΞΏΟΟΞ·Οι΢Ρι HSDPA αλλα Ξ±Ξ½ ΞΊΞ±ΞΉ Ξ΅ΟΟ ΟΟΞΏΟΟΞ·ΟιξΡι Ξ±ΟΞΏ ΟΞ·Ξ½ wind δΡν βλΡΟΟ ΞΊΞ±ΞΉ ΟΟΞ΅Ξ»Ο download ΟΟανΡι ΟΞ΅ΟΞΉΟΞΏΟ ΟΞ± 25kb/s!!!ΟΟΞ·ΟΞ·ΞΌΞΏΟοιΡι ΞΊΞ±Ξ½Ξ΅ΞΉΟ HSDPA ΞΊΞ±ΞΉ ΟΞΉ download exei????:D
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 6120 που υποστηριζει HSDPA αλλα αν και εχω υποστηριξει απο την wind δεν βλεπω και τρελω download φτανει περιπου τα 25kb/s!!!χρησημοποιει κανεις HSDPA και τι download exei????:D

 

Αυτά γράφει ο φίλος παραπάνω... Φαίνονται με unicode!

 

Στο θέμα που θίγεις τώρα, τις τελευταίες μέρες έχει παρατηρηθεί από πολλούς χρήστες εδώ μέσα ότι το 3G γενικότερα της wind σέρνεται!

Η WIND προς το παρόν στο 1260 και 1231 υποστηρίζει ότι δεν τρέχει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα εκανα ενα τεστ και εβγαλε 400 kbps. Καλυτερα απο χθες. Παντως σε hsdpa δεν εχω δει ταχυτητες πανω απο 700kbps.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλει να αποφύγει η Vodafone όταν αρχίσει το HSDPA και το καθυστερεί, ώστε να κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις. ;)

 

 

Πλακα πλακα....η VODAFONE παντα ειχε ανωτερη ποιοτητα παροχης υπηρεσιων DATA.. απο την Panafonet μεχρι το core δυκτιο της στο 3G.

 

Ομως..

εχω προβλημα μεγαλο..

... Δεν μου φτανει , θελω κ..ιαλο θελω HSDPA στο Ηρακλειιιιιιοοο Κρητης με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της VODAFONE..

 

H VODAFONE και WIND εχουν τη μεγαλυτερη σταθεροτητα παντως..

..και στις VIDEOκλησεις και στο 3G internet. αν εξερεσουμε τους transparent proxy servers και των δυο που ειναι για τα μπαζα...

καντε και κανενα update στους ΗΤΤP proxy σας , κριμα ειναι!

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Γινονται κατι εργασιες.Απαραιτητες. Για αυτο που ακολουθει....

 

Κατι ξερεις εσυ και δεν μας λες...:cool:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα γίνονται εργασίες πάνω στην οπτική ίνα!:) Σήμερα το έμαθα! Κάτι ετοιμάζει πάλι η wind,δεν εξηγείται! Σταθερή,internet...άντε να δούμε!:)

Στο Βόλο πάει καλά πάντως που σημαίνει ότι δε κάνει αναβαθμίσεις!:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει τελευταία και κυρίως το βράδυ να έχετε εικονικό σήμα??? (ποοοοοοσο εκνευριστικό είναιιιιιιιι)
Link to comment
Share on other sites

Γινονται κατι εργασιες.Απαραιτητες. Για αυτο που ακολουθει....

 

τι ακολουθει?εννοεις μηπως αναβαθμιση του HSDPA στα 3,6 mbps? μονο η WIND εχει μεινει ακομα στο 1,8...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...