Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκοπός είναι η εξοικονόμηση χρημάτων με κάθε τρόπο. Αν το δίκτυο παίζει, τι τον νοιάζει τον τελικό χρήστη αν έχει χρήματα ή Wind για τα ενοίκια;
Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα δεν εχει χρηματα η wind για τα ενοικια των κεραιων.Ρημαδα κριση μας τσακισες.Eυχαριστω για την πληροφορια Αντωνη. :)

 

Ο λόγος της συνεγκαταστασης είναι να μοιράζονται τα στατικά έξοδα και τα έξοδα συντήρησης. Από όλες τις πλευρές. Ποιο είναι το νόημα να διατηρείς δύο ιστούς στις ίδιες θέσεις τη στιγμή που μπορείς να έχεις έναν;

Το ποσοστό που αναφέρει ο Αντώνης δε το γνωρίζω και δε ξέρω από που προκύπτει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος της συνεγκαταστασης είναι να μοιράζονται τα στατικά έξοδα και τα έξοδα συντήρησης. Από όλες τις πλευρές. Ποιο είναι το νόημα να διατηρείς δύο ιστούς στις ίδιες θέσεις τη στιγμή που μπορείς να έχεις έναν;

Το ποσοστό που αναφέρει ο Αντώνης δε το γνωρίζω και δε ξέρω από που προκύπτει.

 

Σύντομα θα είναι στο 100%... έχουμε ξαναπεί όπου είναι η WIND Είναι και η Vodafone και το αντίστροφο... Όταν τελειώσουν όλα θα είναι 2 σε 1... Γι αυτό έκαναν την Victus...

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα είναι στο 100%... έχουμε ξαναπεί όπου είναι η WIND Είναι και η Vodafone και το αντίστροφο... Όταν τελειώσουν όλα θα είναι 2 σε 1... Γι αυτό έκαναν την Victus...
Στο 50% δεν είναι η συμφωνία συνεγκατάστασης μεταξύ τους;

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στο 50% δεν είναι η συμφωνία συνεγκατάστασης μεταξύ τους;

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

 

50% είναι η συμφωνία για τις κεραίες όμως αυτή τη στιγμή είναι στο 80%

Link to comment
Share on other sites

50% είναι η συμφωνία για τις κεραίες όμως αυτή τη στιγμή είναι στο 80%

 

Πως έχεις υπολογίσει τα νούμερα; Από όσο ξέρω αυτό δεν ισχύει. :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλα κοιταζα στο keraies eett για μια κεραια σταθμος βασης στα μποζαιτικα στην πατρα που τωρα δεν την αναφερει.Εκει κοντα εχει δυο κεραιες της vodafone που ειναι εκχχο.Δεν νομιζω να γινεται συνεγκατασταση και σε εκχχο;μηπως γινεται συνεγκατασταση στην κεραια της wind;και πρεπει να δοθει νεα αδεια γι αυτο δεν την αναφερει; Edited by gogos2
Link to comment
Share on other sites

50% είναι η συμφωνία για τις κεραίες όμως αυτή τη στιγμή είναι στο 80%
Αυτό δεν ισχύει. Απλά σε κάποιες περιοχές που έχει αδυναμία η μία καλύπτει από την άλλη.

 

Πάντως Θράκη η wind έχει ξεφύγει σε κάλυψη εκτός πόλης.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA

Edited by XP130TD
Off topic

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Απλά σε κάποιες περιοχές που έχει αδυναμία η μία καλύπτει από την άλλη.

 

Πάντως Θράκη η wind έχει ξεφύγει σε κάλυψη εκτός πόλης με τεράστια διαφορά από την αδελφή εταιρία όπως και για άλλα γεωγραφικά διαμερίσματ η κόκκινη καλύπτει τα πλησιέστερα στα αστικά σημεία.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA

 

Το 80% των κεραιών είναι Wind+Vodafone το υπόλοιπο 20% είναι ακόμα ανεξάρτητα άλλα όπου αναβαθμίζουν τα κάνουν 2 σε 1...

Link to comment
Share on other sites

Νταξει παιδια μου λυθηκε η απορια.Η συγκεκριμενη κεραια στα μποζαιτικα ειναι 3 σε 1 και οι τρεις εταιρειες σε μια κεραια.
Link to comment
Share on other sites

Το 80% των κεραιών είναι Wind+Vodafone το υπόλοιπο 20% είναι ακόμα ανεξάρτητα άλλα όπου αναβαθμίζουν τα κάνουν 2 σε 1...

 

Εγώ πάντως είχα διαβάσει ότι η συνεργασία των δύο μέσω Victus αφορούσε συνεγκατάσταση κεραιών για την επαρχία ενώ μέσα σε πόλεις βάζει ο καθένας όπου θέλει. Εκτός βέβαια αν άλλαξε η συμφωνία για να καλύψουν όσο περισσότερο γίνεται και να συμβαδίζουν με την πράσινη για να μην μείνουν πίσω...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τα δωρεαν giga σας μάραναν, στην νεα πεντελη δεν εχετε 3g παρα μονο στην πλατεια και σε κατι δρομους, λες και ειμαστε σε καποια βουνοκορφή, στο σπιτι 158ms, down 0.04 kai up 0.01
Link to comment
Share on other sites

τα δωρεαν giga σας μάραναν, στην νεα πεντελη δεν εχετε 3g παρα μονο στην πλατεια και σε κατι δρομους, λες και ειμαστε σε καποια βουνοκορφή, στο σπιτι 158ms, down 0.04 kai up 0.01

 

Τι να πω και εγω στην Ημαθια οπου ολος ο νομος εχει Gprs και 3G απλο με ταχυτητες σαν τις δικες σου.Τα ιδια και στην πελλα και την Κοζανη και στο κιλκις.Πριν τα συνορα, στην ειδομενη ευκολα μπαινεις σε roaming με δικτυο απο σκοπια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγω στην Ημαθια οπου ολος ο νομος εχει Gprs και 3G απλο με ταχυτητες σαν τις δικες σου.Τα ιδια και στην πελλα και την Κοζανη και στο κιλκις.Πριν τα συνορα, στην ειδομενη ευκολα μπαινεις σε roaming με δικτυο απο σκοπια.

 

Στο κιλκις νομιζω εχει 3g και 4g μεσα στην πολη συμφωνα με παλαιοτερες αναρτησεις και συμφωνα με το χαρτη καλυψης της wind.

Link to comment
Share on other sites

Στο κιλκις νομιζω εχει 3g και 4g μεσα στην πολη συμφωνα με παλαιοτερες αναρτησεις και συμφωνα με το χαρτη καλυψης της wind.

 

Πολυκαστρο παντως και Ασπρο εχει ακομα Gprs και Edge λιγο εξω απο το Πολυκαστρο που γινεται 3G απλο στο πρωτο φαναρι στην εξοδο της Π.Α.Θ.Ε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους στη Τσιμισκή και γενικά στα στενά τριγύρω από το everest επέστρεψε το 3g μετά από πολλούς μήνες ταλαιπωριας με edge και χαμένες κλήσεις. Το 4g άμα πιάσει δεν αξίζει. Σε ανοιχτό χώρο αυτά.62f8d46eafbc965c862e05784132750f.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους στη Τσιμισκή και γενικά στα στενά τριγύρω από το everest επέστρεψε το 3g μετά από πολλούς μήνες ταλαιπωριας με edge και χαμένες κλήσεις. Το 4g άμα πιάσει δεν αξίζει. Σε ανοιχτό χώρο αυτά.62f8d46eafbc965c862e05784132750f.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια χαρα ειναι,καθολου ασχημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δράμα κέντρο

 

Για να μην λέτε...έξω όχι σε εσωτερικό χώρο..δεν ανοίγει σελίδα γράφει ελέγξτε την σύνδεση σας..b7674d6b44afcd9fd295d7157943d7e2.jpg

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή τόσο μου βγάζουν και τα δύο τηλέφωνα..στο σπίτι που είναι στην.αρχή της πόλης έχω 4g μετά προς το κέντρο κτλ τα αποτελέσματα είναι αυτά..βέβαια και η πράσινη σέρνεται εδώ

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή τόσο μου βγάζουν και τα δύο τηλέφωνα..στο σπίτι που είναι στην.αρχή της πόλης έχω 4g μετά προς το κέντρο κτλ τα αποτελέσματα είναι αυτά..βέβαια και η πράσινη σέρνεται εδώ

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οπότε χρειάζεσαι Internet βάζε το κινητό σε λειτουργία "lte only". Εγώ αυτό κάνω και έχω έστω 3-4 mbps, αλλιώς έχω 3g ενίοτε με τραγικες ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε χρειάζεσαι Internet βάζε το κινητό σε λειτουργία "lte only". Εγώ αυτό κάνω και έχω έστω 3-4 mbps, αλλιώς έχω 3g ενίοτε με τραγικες ταχύτητες.

Και δεν μπορεις να καλέσεις και να σε καλέσουν μιας και η wind δεν υποστηρίζει vo-lte και φυσικά και να υποστήριζε θα έπρεπε να υπάρχει συμβατή συσκευή, εκτός και αν ποτέ το υποστηρίξουν κάνουν την έκπληξη και υποστηρίξουν όλες τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μπορεις να καλέσεις και να σε καλέσουν μιας και η wind δεν υποστηρίζει vo-lte και φυσικά και να υποστήριζε θα έπρεπε να υπάρχει συμβατή συσκευή, εκτός και αν ποτέ το υποστηρίξουν κάνουν την έκπληξη και υποστηρίξουν όλες τις συσκευές.
Γι' αυτό ακριβώς έγραψα "όποτε χρειάζεσαι Internet", γιατί δεν έχεις δίκτυο για κλήσεις και άρα δεν μπορείς να το έχεις μόνιμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...