Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ειπαν σημερα σε καταστημα της wind οτι οι κεραιες wind και q ειναι οι ιδιες(ιδιο δικτυο λοιπον).Επειδη σκεφτομαι να ερθω στην q απο cosmote ,με το 3G σημα στην αθηνα τί γινεται?Υπαρχουν προβληματα ή να το ξανασκεφτω για την μετακινηση...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν σημερα σε καταστημα της wind οτι οι κεραιες wind και q ειναι οι ιδιες(ιδιο δικτυο λοιπον).Επειδη σκεφτομαι να ερθω στην q απο cosmote ,με το 3G σημα στην αθηνα τί γινεται?Υπαρχουν προβληματα ή να το ξανασκεφτω για την μετακινηση...?

Ευχαριστω!

 

το δικτυο διαφερει απο περιοχη σε περιοχη οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε τι παιζει στο σπιτι σου , ακομα και το τμημα εξυπηρετησης πελατων μπορει να σου λεει οχι εχει 3g σημα ο δρομος που μενεις αλλα να μην το ποιανεις λογω οτι το σημα ειναι οριακο, επειδη το εχω παθει για αυτο στο λεω. Το δικτυο της κιου και της wind ειναι το ιδιο, σαν σημα απο εκει και μετα αλλαζουνε τα πακετα . Εγω θα σε συμβουλευα να μην κανεις αιτηση φορητοτητας εαν δεν σιγουρευτεις , λοιπον κανε μια αιτηση για να παραλαβεις δωρεαν πακετο συνδεσης κιου και βαλτω στο κινητο σου και βαλε και 3g και δες ποσο καλα ποιανει στην περιοχη σου ή στα μερη που ενδιαφερει που κινησε. Τοσο απλα .. και αμα δεις οτι σε καλυπτει κανεις φορητοτητα. δεσ εδω https://www.wind.com.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/ βεβαια δεν ξερω γιατι δεν το εχει δωρεαν το πακετο συνδεσης ενω παλια το ειχε.Αλλα και παλι 5 ευρω δεν ειναι τιποτε μπροστα στο να κανεις φορητοτητα και να μετα να δεις οτι δεν σημα .. οποτε καλυτερα να παρεις ενα πακετο συνδεσης να το δοκιμασεις και μετα κανεις την φορητοτητα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

@xristosxristos

Βασικά πες μας περιοχές που κινείσαι να πάρεις κάποιες απαντήσεις από χρήστες!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βλέπω τραβάνε νέες γραμμές για τον Λαγκαδά οπτικές ίνες θα πρέπει να είναι αλλά το ζητούμενο είναι οτι ΟΤΕ & Forthnet έχουν τραβήξει ήδη γραμμές και 3ος ποιος να είναι :confused: καθώς πάω για το σπίτι βλέπω ενα φορτηγό στην άκρη και έχει κιβώτια μέσα το 1ο πράγμα που είδα ήταν το σήμα της Huawei :blink: Είναι τελικά αναβάθμιση για το Λαγκαδά ? άλλα απαιτεί νέες γραμμές λέτε κάνα 4G :lol:

 

Γιατί το σήμα που έχει τώρα είναι διαφορετικό κάθε 100 μετρά π.χ. στο σπιτι μου μέσα και έξω δεν εχω και δεν εχω δάσος απο πολυκατοικίες μόνο 4-5 μονοκατοικίες και χωράφια ενω η Cosmote μέσα στο σπίτι σε υπόγειο έχει καμπάνα 7ΜΒs και η Vodafone εχει άλλα δεν εχω τεστάρει ακόμα (ανάθεμα microSIM)

 

Ετσι και δούμε άσπρη μέρα το 25€ 30GB θα είναι θεϊκό

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να μου πει καποιος που κινειται στην περιοχη του Πολυτεχνειου Κρητης στην περιοχη Κουνουπιδιανα Χανιων αν υπαρχει καλο σημα 3G της wind !
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να φτιάξουν το 3g και εκτός των πόλεων γιατί αλλιώς και της γερμανικής ΟΤΕ το πακέτο εάν και ακριβό πιάνει σχεδόν παντού (50 € για 20gb).

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να μου πει καποιος που κινειται στην περιοχη του Πολυτεχνειου Κρητης στην περιοχη Κουνουπιδιανα Χανιων αν υπαρχει καλο σημα 3G της wind !

 

καλοκαίρι που είχα κατέβει για μικρό διάστημα σε σπίτι φίλων μου, δεν είχε καλή κάλυψη! Πιο πάνω από Πολυτεχνείο όμως... αν εχει κάποιος πιο πρόσφατα κάτι ας σε ενημερώσει. αρχή Φοινικούντας ήμουν εγώ αν βοηθά!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να μου πει καποιος που κινειται στην περιοχη του Πολυτεχνειου Κρητης στην περιοχη Κουνουπιδιανα Χανιων αν υπαρχει καλο σημα 3G της wind !

 

Εύχομαι να φτιάξουν το 3g και εκτός των πόλεων γιατί αλλιώς και της γερμανικής ΟΤΕ το πακέτο εάν και ακριβό πιάνει σχεδόν παντού (50 € για 20gb).

 

Φυσικά και ΔΕΝ έχει 3g σήμα στην περιοχή των Κουνουπιδιανών για να μην πω Ακρωτηρίου και λοιπών εκτός πόλεως περιοχών των Χανίων. Μάλιστα μου κάνει χαρακτηριστική εντύπωση ότι έξω από το ΙΝΚΑ (super market) το απλό σήμα είναι ασθενές!

3g μόνο μέσα στα Χανιά!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ΔΕΝ έχει 3g σήμα στην περιοχή των Κουνουπιδιανών για να μην πω Ακρωτηρίου και λοιπών εκτός πόλεως περιοχών των Χανίων. Μάλιστα μου κάνει χαρακτηριστική εντύπωση ότι έξω από το ΙΝΚΑ (super market) το απλό σήμα είναι ασθενές!

3g μόνο μέσα στα Χανιά!

 

Nαι οκ το επιβεβαιωσα με φιλου κινητο στο δικτυο της Wind ..μεχρι Ακρωτηριου Χαλεπα στα φαναρια του Κατσαμπα παει και ερχεται.. μετα βγαινοντας και πηγαινοντας προς κουκουβαγια ουτε ιχνος.. .. οποτε ριχνουμε ενα Χ στην wind ...

 

Ευχαριστω για την βοηθεια :D

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτηκα, ξέρετε αν υπάρχει εφαρμογή στο android market που να καταγράφει την κάλυψη του δικτύου (πάνω στον χάρτη) όσο κινούμαι με το κινητό στην τσέπη;

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή καταγραφή σήματος δεν λέει και πολλά.

Αντίθετα οι συσκευές που χρησιμοποιούνται για μέτρηση σήματος (TEMS, NEMO, Probe κλπ) καταγράφουν 256 παραμέτρους του δικτύου. Μόνο έτσι μπορείς να έχεις καθαρή εικόνα για το τι συμβαίνει και σε χάρτη αλλά και σε ειδικά λογισμικά.

Χλωμό να μπορεί να αγοράσει ιδιώτης έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτηκα, ξέρετε αν υπάρχει εφαρμογή στο android market που να καταγράφει την κάλυψη του δικτύου (πάνω στον χάρτη) όσο κινούμαι με το κινητό στην τσέπη;

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! :)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ADASiteMap&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5BREFTaXRlTWFwIl0. καλη τυχη :rolleyes:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

 

μοιαζει σαν το field test της νοκια; . ειναι αξιοπιστο ; το εχεις χρησιμοποιησει ; τι δειχνει; . Φαινεται παρα πολυ ενδιαφερον.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει σαν το field test της νοκια; . ειναι αξιοπιστο ; το εχεις χρησιμοποιησει ; τι δειχνει; . Φαινεται παρα πολυ ενδιαφερον.

 

Οχι δεν ειναι σαν την Νοκια (ειναι χειροτερο) αλλα οκ δινει καποιες πληροφοριες γενικες... επισης ενα αλλο ειναι και αυτο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

*Όσοι έχετε windows phone πιέστε ##3282# στην κλήση και πραγματικά "ξεβρακώνετε" το δίκτυο. Πολύ καλό field test :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

*Όσοι έχετε windows phone πιέστε ##3282# στην κλήση και πραγματικά "ξεβρακώνετε" το δίκτυο. Πολύ καλό field test :)

 

Μαρτυριάρη! Τέτοια σας μαθαίνουν εκεί?:lol:

Βέβαια δεν κάνει data logging :( Αλλά για μια γενική εικόνα καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μαρτυριάρη! Τέτοια σας μαθαίνουν εκεί?:lol:

Βέβαια δεν κάνει data logging :( Αλλά για μια γενική εικόνα καλό είναι.

 

Αν μας μαθαίναν τέτοια καλά θα ήταν... Γυρίζω στις κεραίες μου λοιπόν!:lol:

Για εικόνα καλό είναι αλλά όπως είπες, ειδικά για CDMA and OFDM θες άλλα εργαλεία πιο εξελιγμένα γιατί μιλάμε για πολλές παραμέτρους ποιότητας...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω Wind 30gb 25euro.Καλο προγραμμα.Απο σημα 3g στην Μεταμορφωση Αττικης εχω απο 2 εως 5,5 Mbytes.Αλλου οπως στη δουλεια στην περιοχη Ρουπακι Ασπροπυργου και τις εκει γυρω περιοχες απο αττικη οδο τελειως νεκρα.Στο χωριο μου Μαριολατα φωκιδος αλλου 2αρια αλλου πατος.Δοκιμασα και τους αλλους 2 και τελικα μου φενεται η κοσμοτε δεν πεζεται στο 3g αλλα πανακριβη και δεν σκοπευω να παω κατα κει αν δεν ριξει γενναια τις τιμες
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω Wind 30gb 25euro.Καλο προγραμμα.Απο σημα 3g στην Μεταμορφωση Αττικης εχω απο 2 εως 5,5 Mbytes.Αλλου οπως στη δουλεια στην περιοχη Ρουπακι Ασπροπυργου και τις εκει γυρω περιοχες απο αττικη οδο τελειως νεκρα.Στο χωριο μου Μαριολατα φωκιδος αλλου 2αρια αλλου πατος.Δοκιμασα και τους αλλους 2 και τελικα μου φενεται η κοσμοτε δεν πεζεται στο 3g αλλα πανακριβη και δεν σκοπευω να παω κατα κει αν δεν ριξει γενναια τις τιμες

 

Cosmote και Vodafone εκπέμπουν 3G από το σύνολο των σταθμών βάσης τους. Με απλά ελληνικά, όπου υπάρχει σταθμός βάσης τους εκπέμπει UMTS. Το αν δεν πιάνει σε ορισμένα σημεία όπου υπάρχει GSM κατά τα άλλα, αυτό οφείλεται σε μορφολογικούς κυρίως παράγοντες.

 

Η Wind έχει ακόμη πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η wind σε Σπάρτη και Γύθειο πως τα πάει το σήμα της;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η wind σε Σπάρτη και Γύθειο πως τα πάει το σήμα της;

Πριν 1.5 χρόνο που ήμουν φαντάρος εκεί χάλι μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η wind σε Σπάρτη και Γύθειο πως τα πάει το σήμα της;

 

στη Σπαρτη ειναι οκ, αλλά γενικά στην Πελοπόννησο πιστευω οτι η κοσμοτε εχει καλυτερη καλυψη (συνολικά)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα θέμα με το.δίκτυο.στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης.;

Δεν έχω καθόλου σήμα. Το γυρνάω σε 2G έχω κανονικά για κανενα 5 λεπτό κ.χάνεται μετα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος

 

Λοιπόν από χθες σήμα δεν έχω στο καθιστικό καθόλου. Το θέμα είναι οτι στην άλλη άκρη του διαμερίσματος στην κρεβατοκάμαρα (περίπου 12 μέτρα από το καθιστικό) το σήμα είναι καμπάνα. Τι μπορεί να πηγαίνει λάθος ρε παιδιά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...