Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω Q και στην Αλεξανδρουπολη (στο λιμανι) τις προαλλες εκει που καθομουν μου ηρθε μηνυμα καλωσορισματος απο την TURKCELL!!!:p Βεβαια αν εκανα χειροκινητη αναζητηση επιανε κανονικα 3G wind...Επισης στην Κομοτηνη ιχνος 3G,οχι μονο σπιτι μου,ουτε στην πλατεια στο κεντρο!

 

Αυτό για την turkcell να το πεις στους γελοίους που μας κυβερνάνε εδώ και 30 χρόνια. Οι τουρκοι τα έχουν όλα φουλ και σου έρχεται και μήνυμα welcome to turkey έτσι και αλιέας οι αδιάφοροι δεν ξερουν τι προκλήσεις ζει ο κόσμος της Θρακιης.

 

Έχω και τις 3 εταιρίες σε mifi λόγο δουλειάς. Όλες οι εταιρίες κινητής φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε. Και η cote 22mbps λεει αλλά που μόνο σε μερικά σημεία στην αθηνα αντιστοίχως και η voda και η wind.

 

Όλα είναι θέμα κόστους. Σε κανένα χρόνο που και η wind θα ανεβάσει την κάλυψη στην επαρχία θα δεις πως θα ανέβουν οι τιμές στο full και θα τελειώσουν οι προσφορές τα 30gb 24,90 για πάντα. Εκεί ποντάρουμε ώστε όταν φτιαχτεί το δίκτυο να μας μείνει το φτηνό συμβόλαιο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την turkcell να το πεις στους γελοίους που μας κυβερνάνε εδώ και 30 χρόνια. Οι τουρκοι τα έχουν όλα φουλ και σου έρχεται και μήνυμα welcome to turkey έτσι και αλιέας οι αδιάφοροι δεν ξερουν τι προκλήσεις ζει ο κόσμος της Θρακιης.

 

Έχω και τις 3 εταιρίες σε mifi λόγο δουλειάς. Όλες οι εταιρίες κινητής φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε. Και η cote 22mbps λεει αλλά που μόνο σε μερικά σημεία στην αθηνα αντιστοίχως και η voda και η wind.

 

Όλα είναι θέμα κόστους. Σε κανένα χρόνο που και η wind θα ανεβάσει την κάλυψη στην επαρχία θα δεις πως θα ανέβουν οι τιμές στο full και θα τελειώσουν οι προσφορές τα 30gb 24,90 για πάντα. Εκεί ποντάρουμε ώστε όταν φτιαχτεί το δίκτυο να μας μείνει το φτηνό συμβόλαιο.

 

Συμφωνω απολυτα,οταν θα εχει παντου 3G θα μας ξεζουμισουν !! Ομως μη μας πουλανε τρελιτσα για 3G δικτυο-δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΜΕ !!

Edited by vairas5770
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα,οταν θα εχει παντου 3G θα μας ξεζουμισουν !! Ομως μη μας πουλανε τρελιτσα για 3G δικτυο-δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΜΕ !!

 

δεν προκειτε να γινει ποτε (3G και wind ειναι δυο εννοιες απολυτα διαφορετικες) ..μακαρι να κλεισουν να μην ταλαιπωρουν αδικα τον κοσμο. ΚΑΦΕΝΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην παραλιακή Φθιώτιδα (Αρκίτσα) και ενώ μέχρι της 5 το πρωί ειχα (ένδειξη) 3G και σερφάριζα τώρα 3 το μεσημέρι δεν έχω... καθολου G. Δεν έχω ιντερνετ! [Μπαίνω απο το vodafone της αδερφής μου που λέει "3G".] Χάλασε τι κινητο ή το δίκτυο;
Link to comment
Share on other sites

Στο κατσιμίδι (πάρνηθα) gprs και ίσα ίσα edge, εκεί πάει συνέχεια κόσμος για πικ νικ και ποδήλατο, 3g με τίποτα. Ε πάλι καλά να λέμε :lol:
Link to comment
Share on other sites

δεν προκειτε να γινει ποτε (3G και wind ειναι δυο εννοιες απολυτα διαφορετικες) ..μακαρι να κλεισουν να μην ταλαιπωρουν αδικα τον κοσμο. ΚΑΦΕΝΕΙΟ

 

Ε το Γ@@@μησες ! Ειπαμε ρε συ ειναι χαλια αλλα οχι και ετσι...

Αν φτιαξει το internet της η Wind πιστευω παλι πρωτη θα ειναι. Αλλα να δουμε ΠΟΤΕ θα το φτιαξει !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειτε να γινει ποτε (3G και wind ειναι δυο εννοιες απολυτα διαφορετικες) ..μακαρι να κλεισουν να μην ταλαιπωρουν αδικα τον κοσμο. ΚΑΦΕΝΕΙΟ

 

Σε πληροφορω οτι το δικτυο της δουλευει αψογα σε 2G και εχουν περασει παρα πολλα χρονια για να δω dropcall,το φασμα της το εχει διαχειριστει στο επακρο με τον καλυτερο δυνατο τροπο,εγω δεν εχω παραπονο,οσο αναφορα το 3G θα πρεπει να περιμενεις,δεν εχει πλατες η εταιρια ουτε τον οτε που πισω υπαρχει t-mobile ουτε καποια vodafone group να παιρνει επιδοτησεις,χωρις να ξερεις μη γραφεις αερολογιες....

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορω οτι το δικτυο της δουλευει αψογα σε 2G και εχουν περασει παρα πολλα χρονια για να δω dropcall,το φασμα της το εχει διαχειριστει στο επακρο με τον καλυτερο δυνατο τροπο,εγω δεν εχω παραπονο,οσο αναφορα το 3G θα πρεπει να περιμενεις,δεν εχει πλατες η εταιρια ουτε τον οτε που πισω υπαρχει t-mobile ουτε καποια vodafone group να παιρνει επιδοτησεις,χωρις να ξερεις μη γραφεις αερολογιες....

 

συμφωνω 100% με αυτο το ποστ. Επισης, αξιζει να αναφερω οτι τωρα τελευταια βλεπω απροβληματιστα youtube με 2,5G στην οθονη!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κέντρο του Βόλου (πλατεία Ελευθερίας) χρειάζεται ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ένας σταθμός, ακόμα και παράνομος. Σε ορισμένες περιπτώσεις σε 3G λειτουργία του κινητού, το σήμα ήταν το πολύ 1/4 και αρκετές φορές καθόλου. Στο 2G λειτουργούσε με 4/4 και ενίοτε με 3/4.

Συμφωνώ πάντως με αρκετούς προλαλήσαντες ότι καλό θα ήταν οι διαφημίσεις για το νέο δίκτυο 3g θα έπρεπε να γίνουν όταν είχε ολοκληρωθεί η αναβάθμιση τουλάχιστον μέσα σε πόλεις...

Edited by asylyptos

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορω οτι το δικτυο της δουλευει αψογα σε 2G και εχουν περασει παρα πολλα χρονια για να δω dropcall,το φασμα της το εχει διαχειριστει στο επακρο με τον καλυτερο δυνατο τροπο,εγω δεν εχω παραπονο,οσο αναφορα το 3G θα πρεπει να περιμενεις,δεν εχει πλατες η εταιρια ουτε τον οτε που πισω υπαρχει t-mobile ουτε καποια vodafone group να παιρνει επιδοτησεις,χωρις να ξερεις μη γραφεις αερολογιες....

 

αξιος ο μισθος σου

 

εγω απλα περιγραφω την κατασταση που βιωνω.. ανυπαρκτο 3g σχεδον παντου.. τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε

Link to comment
Share on other sites

Dolce 7 απορώ γιατί δεν αλλάζεις δίκτυο να βρεις τους ρυθμούς σου.

 

Πάντως και η γερμανική cosmote τα χάλια της έχει και ειναι η μόνη που μιλάει για ποιότητα που δεν έχει.

 

Η wind σε β. Ελλάδα πάει στα 3mb μέσα στα αστικά κέντρα. Αθηνα και θεσσαλονίκη σκηζει τα άλλα δίκτυα. Όταν επεκταθεί και σε κάλυψη έκτος θα είναι σουπερ

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

αξιος ο μισθος σου

 

εγω απλα περιγραφω την κατασταση που βιωνω.. ανυπαρκτο 3g σχεδον παντου.. τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε

 

Η μονη διαφορα του 3G δικτυου ειναι στη ταχυτητα δεδομενων και στην υποστηριξη βιντεοκλησης,δεν υπαρχει λογος να το εχεις λοκαρισμενο για οποιοδηποτε αλλο λογο,το 2G ειναι μια χαρα και μπορεις να κανεις ανετα κλησεις.....κι ασε τις αερολογιες σου!!!!

 

Οσοι γκρινιαζουν οτι τους κοροιδεψε η εταιρια ας αλλαξουν δικτυο,δεν ειναι δυσκολο,κατι ειχα γραψει πριν μερικες εβδομαδες αλλα δεν το καταλαβαν μερικοι,Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ,πρεπει να το κατανοησετε καποτε, εχουν αναβαθμιστει υπαρχοντες σταθμοι 3G απο κει και περα προσθηκες θα πραγματοποιουνται το επομενο διαστημα μεχρι το 2016 που ειναι το τελικο πλανο της εταιριας.....

Link to comment
Share on other sites

Dolce 7 απορώ γιατί δεν αλλάζεις δίκτυο να βρεις τους ρυθμούς σου.

 

Πάντως και η γερμανική cosmote τα χάλια της έχει και ειναι η μόνη που μιλάει για ποιότητα που δεν έχει.

 

Η wind σε β. Ελλάδα πάει στα 3mb μέσα στα αστικά κέντρα. Αθηνα και θεσσαλονίκη σκηζει τα άλλα δίκτυα. Όταν επεκταθεί και σε κάλυψη έκτος θα είναι σουπερ

 

Μπράβο ρε φιλε ...λες αλήθειες!!!

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Dolce 7 απορώ γιατί δεν αλλάζεις δίκτυο να βρεις τους ρυθμούς σου.

 

Πάντως και η γερμανική cosmote τα χάλια της έχει και ειναι η μόνη που μιλάει για ποιότητα που δεν έχει.

 

Η wind σε β. Ελλάδα πάει στα 3mb μέσα στα αστικά κέντρα. Αθηνα και θεσσαλονίκη σκηζει τα άλλα δίκτυα. Όταν επεκταθεί και σε κάλυψη έκτος θα είναι σουπερ

 

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Μιλάμε καθαρά για ποιότητα δικτύου, που αυτή τη στιγμή σε data και φωνή είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δουλευετε τον κοσμο μερικοί..

στο Άστρος Αρκαδιας με 4.000 μονιμους κατοικους και 10.000 το καλοκαιρι με τους τουριστες, δεν υπαρχει 3G ουτε για δειγμα απο την wind...χαροπαλευει με gprs+edge...

στην συγκεκριμένη περιοχή η cosmote εχει umts/3g απο το 2007 & η vodafone απο το 2010...

 

επισης, στον Κορυδαλλο Αττικης, υπαρχει ολοκληρο μπλοκ οικοδομικού τετραγωνου(Καυκασου-Αιγιαίου-Υδρας-Γραβιας) οπου ακόμα και το 2g ειναι για κλαμματα σε εξωτερικους χωρους...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σχόλια η δημοσίευση της παρακάτω είδησης από το newit.gr:

 

"Στην τελική φάση βρίσκεται το 3G δίκτυο της Wind στο Λεκανοπέδιο Αττικής με το 95% του πληθυσμού να απολαμβάνει ταχύτητες 42Mbps. Το νέο 3G δίκτυο της WIND λειτουργεί πλήρως σε όλο το Λεκανοπέδιο Αττικής καλύπτοντας τους κατοίκους των πολυπληθέστερων δήμων του νομού.

 

Από τα μέσα Σεπτέμβρη έχει εκσυγχρονιστεί πλήρως το 3G δίκτυο στις περιοχές της Βουλιαγμένης, Βάρης, Κορωπίου, Καλυβίων Θορικού, Μαρκοπούλου και Κερατέας ενώ στο αμέσως επόμενο διάστημα και οι κάτοικοι της Βορειοανατολικής Αττικής θα απολαμβάνουν υψηλές mobile broadband ταχύτητες μέσα από το δίκτυο της WIND καθώς το έργο βρίσκεται σε εξέλιξη.

 

Ο εκσυγχρονισμός του 3G δικτύου της εταιρείας, που ξεκίνησε στα μέσα της περασμένης χρονιάς, συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς όχι μόνο στην Αττική αλλά και ολόκληρη την Ελλάδα προσφέροντας έως και 8 φορές πιο γρήγορο mobile internet στους συνδρομητές WIND καθώς και μοναδική ευρυζωνική εμπειρία.

 

Συγκριτικές μετρήσεις που πραγματοποίησε ανεξάρτητη εταιρεία αναδεικνύουν την υπεροχή του νέου 3G δικτύου της WIND. Συγκεκριμένα στο Λεκανοπέδιο Αττικής1 πραγματοποιήθηκαν μετρήσεις σε 76 σημεία που πιστοποιούν ότι οι επιδόσεις του νέου δικτύου της WIND υπερτερούν των άλλων δικτύων κινητής τηλεφωνίας με μέση ταχύτητα download τα 14,8Mbps.

 

Τα μέχρι σήμερα στοιχεία δείχνουν επίσης πως οι συνδρομητές WIND, αξιοποιούν τις δυνατότητες και τις επιδόσεις που προσφέρει το νέο υπερσύγχρονο 3G δίκτυο της εταιρείας και έχει οδηγήσει σε σημαντική αύξηση στην κίνηση δεδομένων. Συγκεκριμένα στο Λεκανοπέδιο Ατικής η αύξηση άγγιξε το 166% μέσα σε ένα χρόνο, ξεπερνώντας τα 65Terra Bytes σε μηνιαία βάση"

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=163836&catid=14

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα τους στο φατσομπούκι είναι γεμάτη διαμαρτυρίες πάντως...:confused:

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

πω πω ταχύτητες...

και εγώ νόμιζα ότι δεν έχω ίντερνετ..

που να το καταλάβω ότι λόγω τρελής ταχύτητας μου έφαγε όλο το προπληρωμένο και μου κλείδωσε το νετ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιείτε ένα δίκτυο που δε σας καλύπτει. Φορητότητα. Αν η WIND δε μπορεί να εξυπηρετήσει το αίτημά σας - για οποιονδήποτε λόγο - δε χρειάζεται να μένετε στο πρόβλημα. Πρώτα απ'όλα για εσάς! Τώρα βέβαια υπάρχουν διάφοροι που γυρίζουν στα φόρουμ και δεν έχουν χρησιμοποιήσει WIND και έχουν άποψη...οκ, αυτό είναι σπαστικό.

Ο άλλος πόσταρε στο φειςμπουκ της WIND και ήθελε 42Mbps στην Κωλοπετινίτσα. Σε αυτόν δηλαδή τι να πει η WIND? Η άλλη από το Πέραμα δε κατάλαβε ότι ξήλωσαν κεραία... Ε ο καθένας αν γράφει τον πόνο του θα κάνουμε στο τέλος ένα βιβλίο με μοιρολόγια. :lol: Τι να πω που έμενα στο Βόλο 6 χρόνια και κάθε μέρα αναβόσβηναν κεραίες σαν λαμπάκια χριστουγεννιάτικου δέντρου;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιείτε ένα δίκτυο που δε σας καλύπτει. Φορητότητα. Αν η WIND δε μπορεί να εξυπηρετήσει το αίτημά σας - για οποιονδήποτε λόγο - δε χρειάζεται να μένετε στο πρόβλημα. Πρώτα απ'όλα για εσάς! Τώρα βέβαια υπάρχουν διάφοροι που γυρίζουν στα φόρουμ και δεν έχουν χρησιμοποιήσει WIND και έχουν άποψη...οκ, αυτό είναι σπαστικό.

Ο άλλος πόσταρε στο φειςμπουκ της WIND και ήθελε 42Mbps στην Κωλοπετινίτσα. Σε αυτόν δηλαδή τι να πει η WIND? Η άλλη από το Πέραμα δε κατάλαβε ότι ξήλωσαν κεραία... Ε ο καθένας αν γράφει τον πόνο του θα κάνουμε στο τέλος ένα βιβλίο με μοιρολόγια. :lol: Τι να πω που έμενα στο Βόλο 6 χρόνια και κάθε μέρα αναβόσβηναν κεραίες σαν λαμπάκια χριστουγεννιάτικου δέντρου;

 

Συγγνώμη ρε συ mixtri....δηλαδή να μην εκφράζουν οι χρήστες τα παράπονα τους από τις εταιρείες;Να αλλάζουν εταιρεία με το παραμικρό χωρίς να διαμαρτυρηθούν;Σε όλες τις εταιρείες ΠΡΕΠΕΙ να εκφράζουμε παράπονα για καλυτέρευση των υπηρεσιών/προϊόντων τους για να έχουμε εμείς μελλοντικά και καλύτερη ΠΟΙΟΤΗΤΑ!Στο κάτω κάτω ένας από τους λόγους που υπάρχουν τα forum είναι αυτός.....να εκφράζουμε απόψεις/προβλήματα/νέα κ.α.!Μην περιμένεις να τα καταπίνουμε ΟΛΑ αμάσητα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε συ mixtri....δηλαδή να μην εκφράζουν οι χρήστες τα παράπονα τους από τις εταιρείες;Να αλλάζουν εταιρεία με το παραμικρό χωρίς να διαμαρτυρηθούν;Σε όλες τις εταιρείες ΠΡΕΠΕΙ να εκφράζουμε παράπονα για καλυτέρευση των υπηρεσιών/προϊόντων τους για να έχουμε εμείς μελλοντικά και καλύτερη ΠΟΙΟΤΗΤΑ!Στο κάτω κάτω ένας από τους λόγους που υπάρχουν τα forum είναι αυτός.....να εκφράζουμε απόψεις/προβλήματα/νέα κ.α.!Μην περιμένεις να τα καταπίνουμε ΟΛΑ αμάσητα!

 

Εδώ δεν κάνουν κάτι με τις υπηρεσίες τους, με τις κεραίες θα κάνουν;

Χρησιμοποιώ πολύ τον WIND αριθμό μου και έχω δώσει πολλά λεφτά, αλλά φαίνεται πως δεν τους ενδιαφέρει καθώς τους έχω κάνει αρκετά τηλεφωνήματα και τους έχω πει πως αν δεν γίνει κάτι στην Πετρούπολη που όχι κάλυψη δικτύου 3ης γενιάς, ούτε κάλυψη 2ης γενιάς δεν υπάρχει, θα φύγω, αλλά δυστυχώς μόνο αιτήματα λαμβάνουν. :ninja:

 

Το μόνο κρατάει εμένα και άλλα 2-3 άτομα είναι οι προσφορές του F2G και τα προγράμματα της Q που δίνουν λεπτά και μηνύματα με 1€. Η υπομονή, όμως, έχει και τα όριά της... ;)

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν κάνουν κάτι με τις υπηρεσίες τους, με τις κεραίες θα κάνουν;

Χρησιμοποιώ πολύ τον WIND αριθμό μου και έχω δώσει πολλά λεφτά, αλλά φαίνεται πως δεν τους ενδιαφέρει καθώς τους έχω κάνει αρκετά τηλεφωνήματα και τους έχω πει πως αν δεν γίνει κάτι στην Πετρούπολη που όχι κάλυψη δικτύου 3ης γενιάς, ούτε κάλυψη 2ης γενιάς δεν υπάρχει, θα φύγω, αλλά δυστυχώς μόνο αιτήματα λαμβάνουν. :ninja:

 

Το μόνο κρατάει εμένα και άλλα 2-3 άτομα είναι οι προσφορές του F2G και τα προγράμματα της Q που δίνουν λεπτά και μηνύματα με 1€. Η υπομονή, όμως, έχει και τα όριά της... ;)

 

Μόνο με κάτι τέτοια κρατάνε συνδρομητές!Κάτι έξτρα επιδοτήσεις,κάτι έξτρα γενναίες εκπτώσεις στα πάγια αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με κάτι τέτοια κρατάνε συνδρομητές!Κάτι έξτρα επιδοτήσεις,κάτι έξτρα γενναίες εκπτώσεις στα πάγια αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της!

 

Αν υπήρχε κάποιο άλλο δίκτυο που να προσφέρει με 1€ 300' ή 300 μηνύματα προς όλους τους συνδρομητές του ίδιου δικτύου (συμβόλαια και καρτοκινητά), θα είχα φύγει από τη WIND εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Τους έχω δώσει προσθεσμία μέχρι το τέλος του έτους να γίνει κάτι, αλλιώς έφυγα. Αλλά και να φύγω, που να πάω; :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...