Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@mixtri, στο Ν8 έχεις fieldtest;

 

όχι ακόμη. Αλλά κάτι θα βγεί :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μίλησα και με WΙΝD σήμερα. Είχα καταχωρίσει το πρόβλημα χθες και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Καταρχάς άλλαξε ο τρόπος που χειρίζονται τα προβλήματα δικτύου που καταχωρούν οι πελάτες. Σου δίνουν κωδικό καταγραφής μέσω σύντομου μηνύματος και σε ειδοποιούν όταν έχουν απάντηση. Ενώ είχε καταγραφεί το πρόβλημα ως κόλλημα σύνδεσης με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι η περιοχή δεν έχει καλό σήμα 3ης γενιάς. Είμαι παντού φουλ και κολλάει η σύνδεση. Τώρα γράφω μέσω του Ν8 και εχω κάνει 4 προσπάθειες να συνδεθω μέσω της κεραίας του ΒΙ.ΠΕ. Σοβαρότατο είναι το πρόβλημα. Αναβάθμιση της κεραίας άμεσα.

 

Φίλε mixtri από πότε έγινε αυτό :blink:? Έχω καταχωρήσει 2 φορές τους τελευταίους 2 μήνες το πρόβλημα που υπάρχει στο Ηράκλειο Κρήτης αλλά καμία επικοινωνία από την Wind (εταιρικός πελάτης με 4 γραμμές) και κανένα κωδικό δεν μου έδωσαν. Το πρόβλημα υπάρχει 6 μήνες και δεν μπορούν να βάλουν κεραία !!! Ούτε 2G ούτε 3G ούτε τίποτα :mad:.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mixtri από πότε έγινε αυτό :blink:? Έχω καταχωρήσει 2 φορές τους τελευταίους 2 μήνες το πρόβλημα που υπάρχει στο Ηράκλειο Κρήτης αλλά καμία επικοινωνία από την Wind (εταιρικός πελάτης με 4 γραμμές) και κανένα κωδικό δεν μου έδωσαν. Το πρόβλημα υπάρχει 6 μήνες και δεν μπορούν να βάλουν κεραία !!! Ούτε 2G ούτε 3G ούτε τίποτα :mad:.

 

Κάνε ένα κόπο να πάρεις στο 1231/1277 να αναφέρεις το πρόβλημα! Σου στέλνουν με sms μετά το πέρας της επικοινωνίας ένα trouble ticket μέσω sms ;) Την επόμενη ημέρα συνήθως επικοινωνούν μαζί σου!

Δεν έχεις τίποτα να χάσεις,δωρεάν είναι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο ημερες στη Ναξο βρεχει ασταματητα, λοιπον εχει χαθει το σημα απο ακρη σε ακρη του νησιου! Ε Λ Ε Ο Σ πια μα αυτη τη ρημαδοεταιρεια! Οι αλλες δυο φυσικα εκπεμπουν κανονικα και με 3g εννοειται! Μονο το ναυαγισμενο ναυαγιο wind εχει προβληματα.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πηγα προχθες στο χωριο καμπανη και παρ'ολο που εχουν colocation με vodafone απεναντι απο το χωριο (η οποια πρωτη εστησε την κεραια και μετα κολλησε η wind),η wind ηταν η μοναδικη που επιανε παντου μεσα σε εσωτερικους χωρους,με χειροτερη την cosmote,οποιος εχει cosmote βγαινει εξω στο δρομο για να μιλησει,μπραβο αλλα αυτο δεν το περιμενα απο τη vodafone και πιο πολυ απο τη wind,παρ'ολα αυτα συνολικα στο νομο κιλκις και μεσα στη πολη ειναι η χειροτερη σε καλυψη(wind)......αν θελουν ομως μπορουν να κανουν πολλα περισσοτερα...... Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

επιτελους μια μικρη βελτιωση στο Κορδελιο Θεσσαλονικης......οχι κατι τρομερο αλλα κατι εγινε σε σημεια που δεν ειχε απολυτως καθολου σημα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στο 3G ως προς την έκταση κάλυψης, δυστυχως για μένα, έχει χάσει το τρένο για τα καλα απο τις υπόλοιπες 2... Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω πρόβλημα με το 3G αυτή την στιγμή.

Όλες τις άλλες μέρες μέχρι και πριν 30 λεπτά δούλευε κανονικά.Τα τελευταία 10 λεπτά δεν συνδέεται με τίποτα.Δοκίμασα και με Opera mobile και με τον μαμά browser.

Το σηματάκι του 3G ενεργοποιείται αλλά μετά δεν κατεβάζει καμιά σελίδα.

 

Πήρα 2 φορές στην εξυπηρέτηση πελατών και δοκίμασα τα παρακάτω:

-Αλλαγή από UMTS σε GSM, restart και αλλαγή πάλι σε UMTS

-Σβήσιμο του προφίλ Wind Internet και ξανα κατέβασμα των ρυθμίσεων και σώσιμο

 

Τίποτα από αυτά δεν δούλεψε.

Παίζει να έχει θέμα το Μαρούσι που βρίσκομαι τώρα??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει την κάρτα από κινητό με 3g, σε ένα 2g (dual sim) και η διαφορά με την Vodafone είναι εμφανείς (χειρότερη) σε μερικές περιοχές.
Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονίκη γενικά αναφέρεσαι ή ειδικά για Εύοσμο; Επειδή αν αναφέρεσαι στον Εύοσμο, έχουν γίνει αποξηλώσεις που αφορούν όλες τις εταιρίες κινητής.

Κατά τη γνώμη μου, εμφανείς διαφορές υπάρχουν στο 3G των 2 εταιριών, όχι τόσο στο GSM.

Link to comment
Share on other sites

η αναφορά είναι για Εύοσμο..όχι γενικά...γιατί όντως είναι έτσι όπως τα λες.
Link to comment
Share on other sites

Wind προσθηκη νεων καναλιων στο κιλκις διπλα στην κρυφη της vodafone απ'οτι φαινεται,τα καναλια που προστεθηκαν ειναι στα 1800,συγκεκριμενα το 620,623 και 611 αλλα δεν φιλοτιμηθηκαν να βαλουν και 3G,γιατι ρε wind??? καλη προσπαθεια παντως σημα βελτιωμενο εστω και με λιγοτερα καναλια απο τους αλλους...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλουν!Πολλές φορές έχω πετύχει να γίνεται αυτό!Την μία μέρα να ενεργοποιείται το 3G και μετά από λίγες μέρες και το Gsm και το αντίστροφο!
Link to comment
Share on other sites

Παλαια φωκαια-λεγραινα, μες τα βουνα και σε κατι γκρεμους, η μονη που δεν εχασα σημα ηταν η wind,η κοσμοτε και αυτη πολυ καλη με μικρα κενα,η βονταφον αρκετα κενα.Πιστευω οτι μπορει να πασχει στο 3g αλλα σε gsm εχει κανει πολυ καλη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

GSM σχεδόν όπως οι άλλες 2.

 

3G πάρα πολύ πίσω. Cosmote/Vodafone έχουν σχεδόν πλήρη κάλυψη 3G. Wind κατά τόπους.

Link to comment
Share on other sites

κανεις απο Σαντορινη να μας πει εντυπωσεις απο το σημα της WIND????

 

Μπορω να σου πω για αλλο νησι των Κυκλαδων, το μεγαλυτερο, τη Ναξο. 2G ικανοποιητικο, 3G ανυπαρκτο, η αλλες δυο full 3G απο ακρη σε ακρη.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι πιο παλια (περιπου 2 χρονια)ειχε καλυτερη καλυψη 3g.Bεβαια δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου.Παντως πως γινεται σε ενα μερος που ειχε 3g τωρα να εχει μονο gsm;Πανε και βγαζουν το 3g;:)αν ξερει κανεις ας με διαφωτισει.
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι πιο παλια (περιπου 2 χρονια)ειχε καλυτερη καλυψη 3g.Bεβαια δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου.Παντως πως γινεται σε ενα μερος που ειχε 3g τωρα να εχει μονο gsm;Πανε και βγαζουν το 3g;:)αν ξερει κανεις ας με διαφωτισει.

 

Στη Ναξο εννοεις?

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γενικα μιλαω οχι για ενα μερος.Θυμαμαι αθηνα-κορινθο-στερεα ελλαδα καλυτερη καλυψη 3g.Tωρα οχι.γιαυτο ρωταω,δεν καταλαβαινω βγαζουν το 3g;ελεος.
Link to comment
Share on other sites

λόγω δουλειάς αναγκαστικά 2-3 μέρες το μήνα βρίσκομαι στο Σαραντάπορο Ελασσόνας(κάπου ανάμεσα απο Λάρισα και Κοζάνη για όσους δεν ξέρουν)

ενώ μου εμφανίζει μια γραμμή σήμα 3g όταν πάω να κάνω σύνδεση μου βγάζει σφάλμα και αναγκαστικά συνδέομαι με gprs και για να ανοίξω μια σελίδα αγανακτώ...

πήρα τηλέφωνο στη wind

ερώτηση της κοπέλας στο κέντρο...

-ναι κύριε που βρίσκεστε??

απάντηση

-σαραντάπορο ελασσόνας

παύση για 10 δευτερόλεπτα και διστακτική ερώτηση κοπέλας

-εεε συγνώμη κύριε είστε δηλαδή εντός λεκανοπεδίου αττικής????:lol::lol:

-οχι ρε κοπελιά απαντάω είμαι κοντά στον όλυμπο...

-αααα κύριε είστε δυστυχώς πάνω από τις κεραίες και δεν μπορείτε να έχετε κάλυψη 3g!!!!

υπάρχει τρόπος ενώ μου βγάζει οτι υπάρχει σήμα 3g να συνδεθώ χωρίς να μου βγάλει σφάλμα???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...