Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η wind παντως ηταν νεκρη για κανα 25-30λεπτα στη πατρα..iphone4 χωρις προβλημα να εχω στο σημα απο την συσκευη μου..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Πρώτη φορά ταξίδεψα με τον ΟΣΕ από Αθήνα για Βόλο. Να ρωτήσω κάτι, μέσα στο τρένο υπάρχει κάτι που μπλοκάρει το σήμα στα κινητά??? Ούτε σε αεροπλάνο να ήμασταν. Δεν είχα σήμα στο μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού. (Το ίδιο και η cosmote) H vodafone ήταν σε καλύτερα επίπεδα. Μια φίλη μου μίλαγε 12 λεπτά χωρίς να της πέσει η κλήση...Αυτό ήταν τρελό επίτευγμα!

 

Αλλά πραγματικά κάτι έπαιζε έτσι? Γιατί ακόμα και 5 λεπτά έξω από την Αθήνα το σήμα ήταν ανύπαρκτο. Δεν ξέρω ακριβώς την διαδρομή και τι σήμα θα έπρεπε να είχα μέσα στα βουνά. Αλλά και στους περισσότερους σταθμούς-στάσεις το σήμα ήταν ανύπαρκτο. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής λέω ας δοκιμάσω να βάλω το κινητό σε διπλή λειτουργία το κινητό και είχα μια μπάρα 3g.

 

Ομόλογω δεν έπαθα και τίποτα χωρίς σήμα (ευτυχώς είχα παρέα...) αλλά μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργο να μην έχω σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Πρώτη φορά ταξίδεψα με τον ΟΣΕ από Αθήνα για Βόλο. Να ρωτήσω κάτι, μέσα στο τρένο υπάρχει κάτι που μπλοκάρει το σήμα στα κινητά??? Ούτε σε αεροπλάνο να ήμασταν. Δεν είχα σήμα στο μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού. (Το ίδιο και η cosmote) H vodafone ήταν σε καλύτερα επίπεδα. Μια φίλη μου μίλαγε 12 λεπτά χωρίς να της πέσει η κλήση...Αυτό ήταν τρελό επίτευγμα!

 

Αλλά πραγματικά κάτι έπαιζε έτσι? Γιατί ακόμα και 5 λεπτά έξω από την Αθήνα το σήμα ήταν ανύπαρκτο. Δεν ξέρω ακριβώς την διαδρομή και τι σήμα θα έπρεπε να είχα μέσα στα βουνά. Αλλά και στους περισσότερους σταθμούς-στάσεις το σήμα ήταν ανύπαρκτο. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής λέω ας δοκιμάσω να βάλω το κινητό σε διπλή λειτουργία το κινητό και είχα μια μπάρα 3g.

 

Ομόλογω δεν έπαθα και τίποτα χωρίς σήμα (ευτυχώς είχα παρέα...) αλλά μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργο να μην έχω σήμα.

 

Το τζάμι από τα τρένα εμποδίζει σημαντικά τη διάδοση Η/Μ ακτινοβολίας στο εσωτερικό τους. Υπολόγισα απώλεια γύρω στα 30-40dBm :wacko: Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι για μιλήσεις φυσιολογικά σε εξωτερικό χώρο πρέπει να έχεις περίπου -65dBm.

Με το Alcatel όταν πήγαινα Αθήνα με WIND μιλούσα από Παλαιφάρσαλο μέχρι Ν.Μοναστήρι άνετα. Μετα κοιμήθηκα :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξανά γράψει και στο παρελθόν, τα τζάμια στα σύγχρονα τρένα διαθέτουν μια μικροσκοπικά λεπτή μεταλλική επίστρωση που εξασφαλίζει την αποφυγή υπερθέρμανσης του εσωτερικού των συρμών.

 

Αυτή η επίστρωση εμποδίζει τα ραδιοκύματα [ειδικά της κινητής τηλεφωνίας και των GPS] να εισέλθουν στο εσωτερικό του συρμού, με αποτέλεσμα, το γνωστό "No Signal".

 

Στο εξωτερικό αυτό το πρόβλημα έχει λυθεί με την εγκατάσταση Micro Repeaters στο εσωτερικό των συρμών, εδώ, ακόμα το ψάχνουν...

 

Αν θέλετε, διαβάστε τα παρακάτω:

 

 

German ICE train and GPS

InterCity Express - Definition

Smart glass

Link to comment
Share on other sites

Την καλύπτει, απλά ελάχιστα :p Οι άλλες 2 βέβαια "σκοτώνουν" με 3g και μέσα στην Κομοτηνή και στα χωριά τριγύρω:p
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με την κακοκαιρία υπήρξαν πολλές διακοπές ρεύματος στο Ηράκλειο Κρήτης. Η Wind σε κάθε διακοπή έχανε το σήμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γεννήτριες στις κεραίες. Αυτό το είχα παρατηρήσει και σε άλλη μία διακοπή πριν 1 μήνα περίπου αλλά είχα πει τότε ότι ήταν μάλλον τυχαίο. Είναι απαράδεκτο το 2011 σε μία διακοπή να μην έχεις και κινητό !!! Ειδικά τώρα που ελάχιστοι μόνο έχουν ΟΤΕ στα σπίτια τους. Να σας πω βέβαια ότι οι άλλες 2 εταιρίες δούλευαν κανονικά.

Επίσης το πρόβλημα που υπάρχει εδώ και 8 μήνες περίπου στην περιοχή των Πατελών (οδός Εθν.Αντιστάσεως και τριγύρω περιοχές) δεν έχει λυθεί ακόμα.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

ενημέρωσε τους εκεί στην εταιρία για να το ξέρουν...αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Απαράδεκτο να πέφτει το ρεύμα και να μην έχεις τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

ενημέρωσε τους εκεί στην εταιρία για να το ξέρουν...αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Απαράδεκτο να πέφτει το ρεύμα και να μην έχεις τηλέφωνο.

 

Το έχω κάνει ήδη με e-mail. Περιμένω απάντηση.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

στειλε και εδω ενα μηνυμα! http://www.windkalipsi.gr/help.asp

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά η ιστοσελίδα http://www.windkalipsi.gr/meet_net.asp ; Γιατί, απ'ό,τι παρατηρώ έχει πάψει να ανανεώνεται. Υποτίθεται ότι είναι αυτή η νέα ιστοσελίδα: http://www.windkalipsi.gr , αλλά είναι υπό ανακατασκευή εδώ και κάτι ''αιώνες''. Κλασική WIND. :p
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά διευθυνση email στελνουμε τα προβλήματα κάλυψης δικτύου?

HSUPA υποστηριζει το δίκτυο 3G? ή απλό UMTS upload στα 384 ?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ομαλό Χανια μόνο η wind είχε σήμα(gprs) 12/12/10

φαντάζομαι χτες μπορεί και αυριο

και στον θερισο από ότι μου είπανε καμία ...ούτε καν σταθερό

γενικότερα πολύ χιόνι

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά διευθυνση email στελνουμε τα προβλήματα κάλυψης δικτύου?

HSUPA υποστηριζει το δίκτυο 3G? ή απλό UMTS upload στα 384 ?

Νομίζω ότι το προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου, σου απαντά στην ερώτηση.;)

Link to comment
Share on other sites

Από το Σάββατο μετά το χιονιά έχει μείνει εκτός η περιοχή Γωνιές-Αβδού-Ποταμιές πάνω από τη Χερσόνησο Κρήτης.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύπτει, απλά ελάχιστα :p Οι άλλες 2 βέβαια "σκοτώνουν" με 3g και μέσα στην Κομοτηνή και στα χωριά τριγύρω:p

 

Δεν υπάρχει ΙΧΝΟΣ 3g από wind στην κομοτηνή. ΠΟΤΕ πουθενά δεν εχω πιάσει. Ουτε στο καρακέντρο στην πλατεία ούτε πουθενά. Που το ειδες 3g wind εσύ αυτο να το βρουμε και εμείς? :P

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια 3G από Wind στην Κομοτηνή. Η πιο πρόσφατη φορά που βρέθηκα Κομοτηνή ήταν πριν 1,5 εβδομάδα περίπου. Στο κέντρο υπάρχει κανονικά 3G σε εξωτερικούς χώρους, απλά είναι τρομερά περιορισμένο εντός κάποιων λίγων τετραγώνων. Από κει και πιο έξω, δεν υφίσταται όντως. Μόνο VF και Cote.
Link to comment
Share on other sites

Από το Σάββατο μετά το χιονιά έχει μείνει εκτός η περιοχή Γωνιές-Αβδού-Ποταμιές πάνω από τη Χερσόνησο Κρήτης.

 

Τα άλλα δίκτυα εχουν σήμα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα δίκτυα εχουν σήμα?

 

Μόνο η vodafone πιάνει.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

στειλε και εδω ενα μηνυμα! http://www.windkalipsi.gr/help.asp

 

Έχω πάρει δεκάδες φορές τηλεφωνώ έχω μιλήσει με πολλούς υπεύθυνους και επι 16-18 μήνες με γραφούν στα @@ :mad:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια 3G από Wind στην Κομοτηνή. Η πιο πρόσφατη φορά που βρέθηκα Κομοτηνή ήταν πριν 1,5 εβδομάδα περίπου. Στο κέντρο υπάρχει κανονικά 3G σε εξωτερικούς χώρους, απλά είναι τρομερά περιορισμένο εντός κάποιων λίγων τετραγώνων. Από κει και πιο έξω, δεν υφίσταται όντως. Μόνο VF και Cote.

 

Και εγώ που ζω? :p Εχω omnia I, και πριν 1,5 μηνες απενεργοποιησα το 3g καθώς πουθαινά δεν έπιανα 3g, οπότε ασκοπο να τρώει μπαταρία.Το ίδιο και με το usb στικ (ZTE) που δουλευα πριν μερικούς μηνες.

Προχθες και χαρει σε αυτό το μηνυμα το ενεργοποίησα καπου στο κέντρο μπας και άλλαξε κατι αλλα αφού δεν έπιασα το απενεργοποιησα. Θα κανω αλλη μια προσπάθεια στην πλατεία στο καρουζέλ που εβαλαν. Αι να δούμε :ninja: Πολύ θα χαρώ αν εστω μια κεραία εχει τοποθετηθεί..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια 3G από Wind στην Κομοτηνή. Η πιο πρόσφατη φορά που βρέθηκα Κομοτηνή ήταν πριν 1,5 εβδομάδα περίπου. Στο κέντρο υπάρχει κανονικά 3G σε εξωτερικούς χώρους, απλά είναι τρομερά περιορισμένο εντός κάποιων λίγων τετραγώνων. Από κει και πιο έξω, δεν υφίσταται όντως. Μόνο VF και Cote.

 

καπως ετσι ειναι και στο κιλκις,εχει "σωπασει" η wind και δε ξερω που θα παει αυτη η κατασταση,τωρα με τη κριση χλωμο το κοβω να μπουν κεραιες....

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι ειναι και στο κιλκις,εχει "σωπασει" η wind και δε ξερω που θα παει αυτη η κατασταση,τωρα με τη κριση χλωμο το κοβω να μπουν κεραιες....

 

Άλλαξε χεριά τώρα ίσως μπας και δούμε άσπρη μέρα εγώ για να πιάσω 3G πρέπει να ανεβάσω το usb modem στα 15 μετρά απο το έδαφος και δεν έχω πολυκατοικίες διπλά μου οι ποιο κοντινή μεγάλη είναι στα 1300 μετρά .:mad:

Το ίδιο είναι και η cosmote άλλα η vodafone έχει σήμα καμπάνα στο υπόγειο full 3.5G :blink:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...