Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλιστα... Μπράβο για την κεραία. Όταν πάθει κάτι και βγει εκτός θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν όμως... :Ρ

 

Δε θα αργήσει να πάθει κάτι αν συνεχίσει να αυξάνεται το traffic. Ήδη μερικές φορές κόβει το HSDPA από radio...

http://www.speedtest.net/result/964321807.png

Αυτό σημαίνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ κίνηση,και είναι φυσιολογικό όταν σηκώνεις τόσους συνδρομητές...

το speedtest έγινε πριν 3 λεπτά στα Goody's στο Λιμάνι (εσωτερικός χώρος) με τέρμα 3G. Όποτε θυμάται και μπαίνει σε HSDPA...οι ταχύτητες φτάνουν το πολύ το 1mbit:worry::worry::worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηλέφωνο και ενημέρωσε τους για την περιοχή σου.

Έχουν ένα χαρακτηριστικό όταν τους λες για βλάβη σε μια περιοχή που δεν είναι κοντά δεν έρχονται πάει 2 χρόνος και δεν έχουν έρθει γιατί παρατηρώ μέρα με την μέρα να μην υπάρχει βελτίωση μονό ζημιά :mad:

 

Δεν παλεύεται το HSPDA είναι τόσο αργό και αργόστροφο που το GPRS είναι καλύτερη λύση το EDGE δεν κάνει να το πιάνεις με καμιά παναγία είναι αρνητικά αργό

Και έχει το καλό πακέτο 1GB 10€ αλλά δίκτυο άμα δεν κάνουν κάτι δεν βλέπω το 11 :mad:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο και με τη βοήθεια του AthensUK ... κατάλαβα τι γίνεται στο πάρκο κεραιών Β.Πηλίου. Μην επιχειρήσετε να βγάλετε φωτογραφίες,απαγορεύεται!

Η περιοχή έχει και τα ραντάρ του στρατού επομένως δε θεωρείται κόσμιο να κυκλοφορείτε σαν γιαπωνέζοι,με τη φωτογραφική μηχανή κρεμασμένη στο λαιμό :D

 

 

http://img228.imageshack.us/img228/1411/apagoreuetai.jpg

 

 

Σε αυτή τη φωτογραφία φαίνεται ο πύργος του ΟΤΕ και δεξιά της,η δεύτερη κεραία είναι αυτή της WIND!

Η κεραία όπως φαίνεται και από την παρακάτω φωτογραφία έχει 2 στοιχεία. Σε επίσκεψή μου στην λίμνη Κάρλα που "βλέπει" το Β.Πήλιο από την πλευρά του Θεσσαλικού κάμπου υπάρχει ένα θέμα : η κεραία ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΙ προς το Θεσσαλικό κάμπο. Απορούσα αρχικά γιατί δε συμβαίνει κάτι τέτοιο (λόγω βλάβης?) αλλά τελικά ήταν καθαρά θέμα επιλογής του τεχνικού τμήματος-προφανώς δεν ήθελε να κάψει συχνότητες...

 

http://img812.imageshack.us/img812/5408/windhania.jpg

 

Προς τα που κοιτάν αυτά τα στοιχεία; Ο AthensUK μου είπε ότι κοιτάνε προς το χωριό Χάνια και το Χιονοδρομικό Κέντρο. Εδώ και πολλά χρόνια όμως από Ν.Πήλιο (Αργαλαστή) φαίνεται ένα περίεργο κανάλι το οποίο έχει TA : 46 :blink:

http://img28.imageshack.us/img28/7049/scr000032b.jpg

Μετρώντας απόσταση από google maps

 

http://img808.imageshack.us/img808/1430/argalastihania.jpg

 

μου έβγαλε περίπου την ίδια απόσταση (~24.5km).

 

Άρα το ch 25 έρχεται από Β.Πήλιο και το μυστήριο λύθηκε.

Καλά,εκτός από το ότι η κεραία αποδεικνύεται "τέρας" ισχύος καθώς έχω απολαβή -72dBm σε τέτοια απόσταση,γιατί κοιτάει προς τα εδώ; Είναι απορίας άξιο,κάτι θα καλύπτει που δε βλέπω εγώ να καλύπτεται από άλλες κεραίες.

Επιπλέον παρατηρείστε τα slot που δίνει για gprs : just one! Σημαίνει 2.2kb/sec στην καλύτερη περίπτωση. Frequency hopping η κεραία δεν υποστηρίζει (1994 εποχής είναι,προφανώς δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή). Εν τω μεταξύ,στα Χάνια νομίζω καλυπτόμουν από άλλη κεραία τόσο στο χωριό όσο και στο Χιονοδρομικό (μάλιστα στο Χιονοδρομικό έχεις και 3η γενιά από Βόλο!)

Μήπως θα έπρεπε να ξανα ρυθμιστεί αυτή η κεραία από το τεχνικό τμήμα; Να μπει 3η γενιά/edge και να παίξει ΜΟΝΟ στο GSM 1800 ώστε να απελευθερωθούν σημαντικές 900mhz συχνότητες; Αν κατάλαβα καλά η κεραία αυτή χρησιμοποιείται για να καλύψει τον Παγασητικό! Γιατί να μη μπούνε αυτές οι GSM 900 συχνότητες στην κεραία της Αργαλαστής που βλέπει "καμπάνα" τον Παγασητικό; :worry: Η κεραία αυτή έχει καταπληκτική θέση...

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω κι εγώ δικές μου φωτογραφίες αλλά που να ανέβω με το clio εκεί...θα κολλήσω έχει "λακούβες",πάγο και αρκετή κλίση ο δρόμος.

Και μια τελευταία φώτο :

 

http://img375.imageshack.us/img375/1559/windhania2.jpg

Edited by eLeKtriK EyE

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri εκτός από ότι οι φωτογραφίες σου ξεχειλώνουν τη σελίδα (γι' αυτό και έσβησα τα img tags), εάν είναι τραβηγμένες από στρατιωτική περιοχή υπάρχει κίνδυνος να βρεις το μπελά σου, στη θέση σου θα αφαιρούσα τυχόν τέτοιες φωτογραφίες από το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

mixtri εκτός από ότι οι φωτογραφίες σου ξεχειλώνουν τη σελίδα (γι' αυτό και έσβησα τα img tags), εάν είναι τραβηγμένες από στρατιωτική περιοχή υπάρχει κίνδυνος να βρεις το μπελά σου, στη θέση σου θα αφαιρούσα τυχόν τέτοιες φωτογραφίες από το δίκτυο.

 

χεχε! Ας μου κάνουν μήνυση :lol: Θα γίνω πρωτοσέλιδο στο myphone :p

Κοίτα,οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου αλλά από Google Earth (πρώτον) και (δεύτερον) έχουν αρκετό zoom επομένως δεν αποκλείεται κάποιος να μην έβγαλε φωτογραφίες σε εκείνη την περιοχή αλλά από κάπου μακρυά με τηλεφακό. Δε κοιτάνε εκεί που τους έχουν φακελωμένους από τους δορυφόρους οι Αμερικάνοι,οι επίγειες φωτογραφίες τους πείραξαν :)

Κοντά,είναι τα Ραντάρ της Αεροπορορίας (3-4ΚΜ) επομένως η περιοχή θεωρείται "αμιγώς" στρατιωτική. Δε τίθεται θέμα παρακολούθησης της περιοχής άρα...

Αν και σκοπεύω να σκάσω με το Ν8 κάποια στιγμή να πάρω υλικό (για τα ραντάρ χ****,τις κεραίες θέλω) αλλά μάλλον του χρόνου,να υπάρχει διαθέσιμο και κάποιο τζιπ :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια!

για την Κεφαλονια υπαρχει περιπτωση να βαλουν 3G στην περιοχη του Ληξουριου κ της πρωτευουσας (Αργοστολι)?

στο Ληξουρι εχει EDGE αλλα ειναι πολυ χαμηλο και τις περισσοτερες φορες χανεται...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Mixtri η εφαρμογή για μέτρηση από κινητό κάνει για S40 (nokia 6280)

Έχω ρωτήσει και πριν αλλά χάθηκα στο φόρουμ

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Mixtri η εφαρμογή για μέτρηση από κινητό κάνει για S40 (nokia 6280)

Έχω ρωτήσει και πριν αλλά χάθηκα στο φόρουμ

 

Σε S40 δεν έχω βρει κάτι σε netmonitor! Υπάρχει δηλαδή,αλλά δεν είναι java και ενεργοποιείται από το εργοστασιακό OS με κάποιου είδους flashing ;) Αν βρεις κάτι και σε εμάς. Ψάξε με λέξεις κλειδιά "S40 netmonitor" ή "S40 field test display". Προσωπικά,δεν είχα βρει άκρη...:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα φορητότητα από Voda όπου είχα πάει για 1 χρόνο και επέστρεψα στην Wind. Εδώ και 1 μήνα που είμαι στην Wind υπάρχει πρόβλημα στο Ηράκλειο Κρήτης στην περιοχή των Πατελών και συγκεκριμένα στην παλιά και στην καινούρια γέφυρα, μεταξύ Πατελών και Εθν. Αντιστάσεως. Έγραψα στην Wind αλλά καμία απάντηση. Ξέρει κανείς τι γίνεται ?
Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας αν στο Τυχερό Έβρου - Προβατώνα έχει κάλυψη? Θ απάω μια εβδομάδα και θέλω να δω αν θα έχω ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας αν στο Τυχερό Έβρου - Προβατώνα έχει κάλυψη? Θ απάω μια εβδομάδα και θέλω να δω αν θα έχω ίντερνετ.

 

Έχει. Έκανα εκεί ένα κομμάτι από το στρατιωτικό μου και ξέρω.

 

Προσοχή παρόλ' αυτά στην περιαγωγή γιατί οι χρεώσεις τσούζουν. :dizzy:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας αν στο Τυχερό Έβρου - Προβατώνα έχει κάλυψη? Θ απάω μια εβδομάδα και θέλω να δω αν θα έχω ίντερνετ.

 

έχει πολύ καλό σήμα η WIND εκεί αλλά στο internet θα περιοριστείς στο "EDGE" up to 256kbps:shifty: Όχι πως η Cosmote που έχει HSDPA έχει καλές ταχύτητες αλλά λέμε τώρα...

 

Ρε WIND,έλεος με την ταχύτητα στο Βόλο...

http://www.speedtest.net/result/980719347.png

προσπαθήστε...!!! ευκαιρία είναι τώρα που οι δήμαρχοι ασχολούνται με τις εκλογές!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βόλος...

πολύ χαμηλές ταχύτητες στο λιμάνι...καμία σχέση με τις ταχύτητες που είχα πριν ξηλωθεί η κεραία στην alphabank. Παλιότερα είχα >2mbit και σήμερα με το ζόρι αν άγγιζα το 1mbit.

Απ'όσο έχω καταλάβει η κίνηση η μεγάλη είναι στο λιμάνι ανάμεσα στην Αργοναυτών(παραλία) και Ερμού, από Κ.Καρτάλη μέχρι Φιλελλήνων (Πανεπιστήμιο). Δημητριάδος με Ογλ(Goody's) και γύρω είναι πολύ καλή θέση για κεραία,απ'ό,τι εκτίμησα στο google maps. Αν κάνει αυτή την κίνηση η Wind έχει σώσει το Βόλο από σήμα/χωρητικότητα... Κανένα βράδυ,ξέρετε τη δουλειά σας...

 

Και ναι,πήγε η Vodafone στην περιοχή (για να μη πω ότι έπεσα μέσα και στο σημείο) και έβαλε κεραία και πετάει το δίκτυο στο κέντρο :lol: :) Μπράβο στη Vodafone

Τουλάχιστον κάποιος με ακούει σε αυτό το forum:)

Καλά η WIND έχει σταματήσει την επέκταση; Τόσο πρόβλημα έχει με τις ταχύτητες στο Βόλο...

 

Τελειώνοντας την προπόνησή μου στο κολυμβητήριο της Ν.Ιωνίας είχα δίπλα το netbook στο αυτοκίνητο και έκανα speedtest από Περιφερειακό μέχρι κέντρο.

Οι διαφορές στις ταχύτητες ήταν "τραγικές". Στο Πανθεσσαλικό ξεκίνησα με 3mbit, στα πρώτα φανάρια προς Βόλο στα 2.5mbit,στα φανάρια στη Βενιζέλου 1mbit,στα φανάρια διασταύρωσης προς Άλλη Μεριά 0.5mbit και στο κέντρο 0.3mbit...

Κάτι να κάνουν "επειγόντως"... Το σημείο το βρήκα,αρκεί να ακολουθήσουν τη Vodafone. Είναι νευραλγικό σημείο για χωρητικότητα τουλάχιστον...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί κοντά έχει και ένα μεγάλο ντουβάρι με ρολόι LED..

 

Τα είδα όλα! καλά μιλάμε φοβερή κατασκευή! Έλιωσα στο γέλιο! Αυτό το netmonitor σας αποκλύπτει...

 

Πλέον η Vodafone στο κέντρο είναι πολύ καλύτερη από Cosmote και σε σήμα και σε χωρητικότητα. Η Cosmote μετρά 3 διπλά micro cell σε Germano/Cosmote/public,μία κεραία στον ΟΤΕ και μία σε ένα μέρος κάπου στο κέντρο :p . Η Vodafone έχει κάποια micro και 2 κεραίες στο κέντρο αλλά λειτουργεί καλύτερα.

Η Wind πλέον δεν έχει καμία κεραία στο κέντρο (!) και μετρά μόνο micro cells (κρίμα).

H Wind έχει χάσει 3 κεραίες στο κέντρο όμως απ'ό,τι φαίνεται τα παράτησε. Κάποτε σε εκείνη την περιοχή ήταν και γ@μώ η κάλυψή της. Τώρα αν πας Μαυροκορδάτου με Ερμού σε εξωτερικούς χώρους το GSM φτάνει τα -92dBm.

 

Πρέπει να ακολουθήσει Vodafone,δεν είναι τυχαίο που έβαλε σε εκείνο το σημείο. Κάτι ξέρουμε (η Vodafone+εγώ) :lol:

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Κομοτηνη εχει η WIND καλυψη 3G?Στο σπιτι μου ενω εχω φουλ σημα 2G,για 3G ουτε λογος!Και ειμαι και ψηλα!Αντιθετα η cosmote εχει φουλ 3G/HSDPA ή τουλαχιστον EDGE παντου!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο gsm και συνεπως και στο netmonitor υπαρχει δεικτης ο οποιος να δειχνει το ωφέλιμο σημα και οχι μονο την ενταση; Κατι σαν το Snr στην adsl;

 

Επισης λιγα λογια το Power control και σε ποια καρτελα στο νετμονιτορ βρισκεται; :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

στο gsm και συνεπως και στο netmonitor υπαρχει δεικτης ο οποιος να δειχνει το ωφέλιμο σημα και οχι μονο την ενταση; Κατι σαν το Snr στην adsl;

 

Επισης λιγα λογια το Power control και σε ποια καρτελα στο νετμονιτορ βρισκεται; :)

 

Στο netmonitor έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δεις μόνο το SNR και όχι το SIR. Άρα όσα dB σου δείχνει νομίζω ότι είναι SNR :worry:

 

To power σου εμφανίζεται στη πρώτη σελίδα και είναι νομίζω δίπλα στο ΤΑ. Έχει μπροστά το σύμβολο "*" και μεταφράζεται σε στάθμες ισχύος. Όσο μεγαλύτερο είναι το νούμερο τόσο μικρότερη η ισχύς... ;) Σε gsm 900 πάει *5=2W ενώ σε GSM 1800 *0=2W :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τα -dBm ειναι η ενταση του σηματος νομιζω και οχι το SNR.

 

SIR? Εχει μια καρτελα στην 41,03 λεει για SIR και στο manual γραφει "Current target SIR at display update time. Unit is dBm /10. Value range is -320 310."

 

Σε εμενα γιατι ειναι παντα κολλημενο στα 2W το κινητο; Η θα γραφει *0 σε 900αρι ή *5 σε 1800...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

τα -dBm ειναι η ενταση του σηματος νομιζω και οχι το SNR.

 

SIR? Εχει μια καρτελα στην 41,03 λεει για SIR και στο manual γραφει "Current target SIR at display update time. Unit is dBm /10. Value range is -320 310."

 

Σε εμενα γιατι ειναι παντα κολλημενο στα 2W το κινητο; Η θα γραφει *0 σε 900αρι ή *5 σε 1800...

 

SNR = SIR + NOISE (σε dB).

SINR είναι ο πιο δόκιμος όρος για ασύρματο δίκτυο... Το SNR το αφήνουμε για τους καλωδιάδες :lol:

 

Από εκεί και πέρα,γιατί είναι συνέχεια στο 2W,ε;;; Τι εταιρεία χρησιμοποιείς; Να μαντέψω vodafone; :( Θυμάμαι ότι έχει περιορισμένο power control... Αλλά αυτό παίζει και ανά περιοχή. Πχ εδώ Θεσσαλία λόγω μορφολογίας "τσιτώνει τα κινητά" ακόμα και αν στο ευθύ κανάλι έχουμε SINR -85dBm.

 

Doganos,νομίζω από τη φύση του το Field Test δε μπορεί να δει καθαρό σήμα,χωρίς θόρυβο. Αν δεν έχεις πρόσβαση στο πρώτο επίπεδο ενίσχυσης δε μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα...

 

μέτρηση από Σοφάδες Καρδίτσας:

http://www.speedtest.net/result/993816232.png

 

όσο δυνατό σήμα κι αν έχω δε πάει παραπάνω. Μας αφήσαν με 1.8 εμάς στη περιοχή; Γιατί ρε Wind;

Εν τω μεταξύ με το νέο Δήμαρχο να κανονίσουν για καμία κεραία εντός πόλης γιατί σε εσωτερικούς χώρους το HSDPA δε τη παλεύει πολύ. 1 γραμμή μέγιστο με το huawei!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Vodafone εχω, μάγος είσαι; :P

 

Επίσης εχει βγάλει και *6. Το *5 δεν Είναι το Μάξ δηλαδή ..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι, Vodafone εχω, μάγος είσαι; :P

 

Επίσης εχει βγάλει και *6. Το *5 δεν Είναι το Μάξ δηλαδή ..

 

όχι δε κατάλαβες καλά. όσο μεγαλύτερο είναι το νουμερο τόσο μικρότερη η ισχύς. Το *5 σε GSM 900 σημαίνει 2W και τα άλλα είναι μικρότερα... Δε θυμάμαι κατάταξη. Με WIND σπάνια βλέπω *5 ακόμα και με λίγο σήμα :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρα:

 

σε 900αρι, το *5 σημαινει 2W (το max δηλαδη, και το *6 που δειχνει μερικες φορες τί ειναι; )

σε 1800αρι το *0 σημαινει 2W, σωστα;

 

Γιατι στο Post σου 2604 τα ειπες αναποδα... :wacko:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αρα:

 

σε 900αρι, το *5 σημαινει 2W (το max δηλαδη, και το *6 που δειχνει μερικες φορες τί ειναι; )

σε 1800αρι το *0 σημαινει 2W, σωστα;

 

Γιατι στο Post σου 2604 τα ειπες αναποδα... :wacko:

 

όχι,σωστά τα είπα,θα με τρελάνεις :p

Το *6 αντιστοιχεί σε μικρότερη ισχύ από το *5. Όσο ανεβαίνει το *x μειώνεται το power.

Κατά τα άλλα,το μέγιστο για GSM 900 = *5 = 2W και το μέγιστο για 1800 = *0 = 2W καθώς έχουν διαφορετική κλίμακα ισχύος:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :p :p

 

@mixtri εσυ θα με τρελανεις! :happy: :D

 

Πες μου, εγω ειπα κατι διαφορετικο; :rolleyes:

 

Εχουμε μια τιμή (Tx power level) που μπορει να πάρει πες απο *0 - *6.

 

OTAN ειμαστε σε 900αρι καναλι, όσο ανεβαινει ο αριθμός μειώνεται το power. ΑΡΑ σε *0 έχουμε το μέγιστο, 2W!

 

Οταν είμαστε σε 1800αρι κανάλι γίνεται το αντίθετο που σημαίνει οτι το *6 είναι το μέγιστο, δηλαδη 2W

 

Λέω κάτι λάθος ή διαφορετικό απο εσένα;

 

Και σύμφωνα με αυτά εγώ έχω πάντα 2W ! :X

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...