Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε πάμε αναγκαστικά σε 18μηνο πια; Γιατί ο κύριος λόγος που δεν πήγα στην Vodafone μετά από τρομερή προσφορά που μου έκαναν ήταν ότι ήθελαν δέσμευση για 24 μήνες.

 

Εαν δε σε νοιάζει η επιδότηση, τους λες '12μηνο ή τίποτα' και πιστεύω οτι θα το δεχτούν (από το τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Στις 29/6/2013 ανανέωσα για 18μηνο με επιδότηση παγίου στην Wind δύο τηλεφωνικές γραμμές. Το ερώτημα είναι πότε μπορώ να γυρίσω την μία ή και τις δύο γραμμές σε Q; Ισχύει το υποχρεωτικό 2μηνο? Νωρίτερα θα έχω κάποια ποινή?
Link to comment
Share on other sites

Εαν δε σε νοιάζει η επιδότηση, τους λες '12μηνο ή τίποτα' και πιστεύω οτι θα το δεχτούν (από το τίποτα).

 

Μα το θέμα είναι ότι αν δεν σου δίνουν καθόλου επιδότηση, δεν έχεις κανένα κέρδος στο λογαριασμό σε σχέση με το εάν έκανες εξαρχής καινούρια σύνδεση! Ίσα-ίσα που εσύ ζημιώνεσαι, ενώ αυτοί είναι στα ίδια. Εκτός και αν θες 12μηνο πάση θυσία, για κάποιο λόγο.

 

Να δώσω ενα παράδειγμα: αν πάρεις το W στην τιμή τιμοκαταλόγου, δηλαδή στα 60 ευρώ (!) για 12μηνο, θα πληρώσεις ακριβώς τα ίδια με το αν το πληρώνεις στα 39,9 για 18μηνο. Σύνολο 720 ευρώ.

 

Αυτοί θα πάρουν έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο ποσό, τα 720 ευρώ, από εσένα, και απλά στη μία περίπτωση θα τους το δώσεις σε 18 μήνες, στην άλλη σε 12! Και εσύ, στην πρώτη περίπτωση, θα έχεις το πλεονέκτημα ότι θα πληρώνεις αρκετά λιγότερα σε μηνιαία βάση, εάν έχεις επιδότηση.

 

Ακριβή εικόνα για το κέρδος που θα έχει κάποιος από μια επιδότηση που του δίνεται, θα έχει μόνο από τον υπολογισμό του συνολικού κόστους, για ολόκληρο τον χρόνο διάρκειας του συμβολαίου. Τουλάχιστον έτσι θεωρώ εγώ.

 

Φυσικά αυτά ισχύουν ώσπου να καταλάβει ο κόσμος τι παίζει και να σταματήσει να κάνει ανανεώσεις 18μηνες με το ζόρι, ώστε να πιεστεί για αλλαγή πολιτικής και η Wind και οι άλλες εταιρείες... Το εάν και πότε θα γίνει κάτι τέτοιο, είναι άλλη ιστορία.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Να πας αοριστου χρονου χωρις επιδοτηση και στον πρωτο μηνα να ζητησεις φορητοτητα.

Θα κανουν τα παντα για να μη φυγεις.

Δοκιμασμενο σ ολες τις εταιρειες για πανω απο 100 φορες απο διαφορετικους πελατες.

Link to comment
Share on other sites

Να πας αοριστου χρονου χωρις επιδοτηση και στον πρωτο μηνα να ζητησεις φορητοτητα.

Θα κανουν τα παντα για να μη φυγεις.

Δοκιμασμενο σ ολες τις εταιρειες για πανω απο 100 φορες απο διαφορετικους πελατες.

 

Τι σημαίνει αορίστου χρόνου; υπάρχει 18μηνο και 24μηνο.

Και αν φύγεις στον πρώτο μήνα δεν έχασε η εταιρεία και τίποτα. Γιατί να σκιστει για σένα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στις 29/6/2013 ανανέωσα για 18μηνο με επιδότηση παγίου στην Wind δύο τηλεφωνικές γραμμές. Το ερώτημα είναι πότε μπορώ να γυρίσω την μία ή και τις δύο γραμμές σε Q; Ισχύει το υποχρεωτικό 2μηνο? Νωρίτερα θα έχω κάποια ποινή?

 

Κανείς να απαντήσει? Σε επικοινωνία με Wind μου είπαν υποχρεωτική παραμονή 2δίμηνο.. Μετά (δηλαδή από 29/08) μπορώ να την κάνω για Q κάρτα... έχει κανένας εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Να πας αοριστου χρονου χωρις επιδοτηση και στον πρωτο μηνα να ζητησεις φορητοτητα.

Θα κανουν τα παντα για να μη φυγεις.

Δοκιμασμενο σ ολες τις εταιρειες για πανω απο 100 φορες απο διαφορετικους πελατες.

 

Αορίστου χρόνου σημαίνει ότι απλά δεν κάνεις την ανανέωση συμβολαίου όταν λήξει, συνεχίζεις με το υπάρχον και αμέσως μετά ζητάς φορητότητα;

 

Γιατί και εγώ αυτό έκανα, αλλά όσο επίμονα και αν ζήτησα 12μηνο συμβόλαιο μετά την αίτηση φορητότητας, δεν το δέχτηκαν, τουλάχιστον με επιδότηση...Έχουν αλλάξει τα πράγματα φέτος!

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Κανείς να απαντήσει? Σε επικοινωνία με Wind μου είπαν υποχρεωτική παραμονή 2δίμηνο.. Μετά (δηλαδή από 29/08) μπορώ να την κάνω για Q κάρτα... έχει κανένας εμπειρία?

 

Δεν το γνωρίζω, αλλά γιατί δεν ζητάς να σου στείλουν το συμβόλαιό σου σε έγγραφη μορφή για να διαβάσεις τους όρους του; Εκεί θα το λέει σίγουρα.

Άλλωστε, την άλλη βδομάδα θα μπορείς να κάνεις τη μεταφορά. Το θέμα είναι αν θα χρειαστεί να επιστρέψεις ποσό επιδότησης για τη μία γραμμή και βεβαίως ότι θα χρειαστεί κάποιο καιρό (από Wind σε F2GO πάντως είναι 1 μήνας).

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Μετά 15 χρόνια σήμερα άλλαξα δίκτυο. Απλά με πήρε η Voda και μου πρότεινε για 2 γραμμές, που είχα στο παλιό Μ πρόγραμμα στην wind, το RED1 με τελική τιμή 22,67 για φορητότητα από wind. Επίσης μου έδωσε και 2 νούμερα με χρόνο 200 λεπτά για 2 μήνες. 18 μήνο συμβόλαιο. Η wind δεν πήρε καν να με ρωτήσει γιατί έκανα φορητότητα..........:ninja:

 

22,67 το red1...μπραβο ρε μαγκα πολυ καλα το πηρες,εγω με τα χιλια ζορια για 2 γραμμες επισης το πηρα στα 26,80 για να παραμεινω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για κάθε γραμμή.

 

Παίδες έκανε κανείς πρόσφατα ανανέωση συμβολαίου που την προηγούμενη φορά να είχε 12 μήνες και να κατάφερε και μετά την ανανέωση να πάρει πάλι 12 μήνες;

Ρωταω γιατί ακούω ότι πλεον υποχρεωτικά δίνουν μίνιμουμ 18 μηνες όλες οι εταιρείες.

 

Ανανεωση εκανα εγω τελος ιουλιου για 12μηνες στη vodafone.Οταν παιρνεις προνομιακες εκπτωσεις δε σου κανουν 18μηνες ανανεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνεις προνομιακες εκπτωσεις δε σου κανουν 18μηνες ανανεωσεις.

 

Τι εννοείς όταν λες "προνομιακές εκπτώσεις";

 

[offtopic]

Μπράβο πάντως που πέτυχες 12μηνη ανανέωση.

Ίσως έπαιξε ρόλο βέβαια για το 12μηνο, το γεγονός ότι είχες 2 γραμμές.

Και βεβαίως έτσι εξηγείται για ποιο λόγο ο doll1 πέτυχε λίγο μεγαλύτερη έκπτωση στο μηναίο λογαριασμό του. Πάντως, εσύ έχεις μεγαλύτερο συνολικό όφελος σε 12μηνη βάση.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι υπαρχει στην wind καμια εκπτωση για ανεργους κ αν ναι ποσο ειναι γιατι οι ξεφτιλες να μην τους χαρακτηρισω αλλιως στην cosmote απο 15% που ηταν για 12 μηνες το πηγανε 10% στους 18 μηνες κ σκεφτομαι πολλη σοβαρα να την κανω απο δω ή να τους απειλησω οτι θα φυγω....!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες "προνομιακές εκπτώσεις";

 

[offtopic]

Μπράβο πάντως που πέτυχες 12μηνη ανανέωση.

Ίσως έπαιξε ρόλο βέβαια για το 12μηνο, το γεγονός ότι είχες 2 γραμμές.

Και βεβαίως έτσι εξηγείται για ποιο λόγο ο doll1 πέτυχε λίγο μεγαλύτερη έκπτωση στο μηναίο λογαριασμό του. Πάντως, εσύ έχεις μεγαλύτερο συνολικό όφελος σε 12μηνη βάση.

 

Οταν σου κανουν εκπτωση πανω απο 30% στις τιμες καταλογου θεωρειται προνομιακη και σου ανανεωνουν για 12 μονο μηνες.Παρολα αυτα η τιμη που πετυχε ο doll1 ειναι μακραν η καλυτερη που εχω ακουσει το τελευταιο 3μηνο.Φαντασου οτι τα 26,80 που πληρωνω εγω ειναι 50% εκπτωση συν το 20% του οικογενειακου πακετου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοήθεια . Εχω cote συμβόλαιο και σκέφτομαι να την κάνω για wind f2g χωρίς να αλλάξω νούμερο

1) γίνεται αυτο ?

2) αν ναι πόσες μέρες κάνει να γίνει η αλλαγή ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοήθεια . Εχω cote συμβόλαιο και σκέφτομαι να την κάνω για wind f2g χωρίς να αλλάξω νούμερο

1) γίνεται αυτο ?

2) αν ναι πόσες μέρες κάνει να γίνει η αλλαγή ?

 

1) Φυσικά και γίνεται. Με αίτηση φορητότητας στη wind. Εάν όμως έχεις παρει κάποιο ποσό ως επιδότηση στο συμβόλαιο που είσαι τώρα και δεν έχει λήξει το υποχρεωτικό διάστημα παραμονής, θα επιστρέψεις στην cosmote κάποιο μερος αυτού του ποσού, ανάλογα με το μήνα που βρίσκεσαι. Τα λέει αναλυτικά στο συμβόλαιό σου.

2) Θεωρητικά 3 εργάσιμες, στην πράξη μάλλον θα χρειαστεί λίγο παραπανω (η cosmote μπορεί να μην δώσει αμέσως τα στοιχεία σου στη wind, πάντως μιλάμε μόνο για λίγες μέρες καθυστέρηση...εξ όσων γνωρίζω)

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Οταν σου κανουν εκπτωση πανω απο 30% στις τιμες καταλογου θεωρειται προνομιακη και σου ανανεωνουν για 12 μονο μηνες.Παρολα αυτα η τιμη που πετυχε ο doll1 ειναι μακραν η καλυτερη που εχω ακουσει το τελευταιο 3μηνο.Φαντασου οτι τα 26,80 που πληρωνω εγω ειναι 50% εκπτωση συν το 20% του οικογενειακου πακετου.

 

Αυτά που λες είναι αντιφατικά.

Δεν έχει λογική να σου δίνουν μεγαλύτερη έκπτωση και να θέλουν να σε δεσμευσουν λιγότερο διάστημα.

Και μένα μου έδιναν για 1 γραμμή από Vodafone το Red 1 στα 25€, αλλά ήθελαν 24μήνες παραμονή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοήθεια . Εχω cote συμβόλαιο και σκέφτομαι να την κάνω για wind f2g χωρίς να αλλάξω νούμερο

 

Κάντο και θα βρεις την υγειά σου, από πλευρά οικονομίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες είναι αντιφατικά.

Δεν έχει λογική να σου δίνουν μεγαλύτερη έκπτωση και να θέλουν να σε δεσμευσουν λιγότερο διάστημα.

Και μένα μου έδιναν για 1 γραμμή από Vodafone το Red 1 στα 25€, αλλά ήθελαν 24μήνες παραμονή.

 

Όντως, και εμένα δεν μου κολλάει κάτι σε αυτό που λέει ο boban3. Έχεις έκπτωση 50+20% όπως λες και δεν σου ζήτησαν τουλάχιστον 18μηνο; Τι ακριβώς γράφει το συμβόλαιο, το έχεις γραπτά; Μήπως παίζει κάτι άλλο, έχεις πάνω από 2 αριθμούς ας πούμε;

 

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά θέλω να κατανοήσω τη λογική της εταιρείας. Ίσως βρούμε τον τρόπο που μπορεί να πετύχει κανείς το 12μηνο. Αν και είναι offtopic βέβαια γιατί έχεις vodafone, η πληροφορία αυτή μπορεί να είναι χρήσιμη για τη wind.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σήμερα από Wind για το W (1500 λεπτά, 1500sms, 1.500mb) στα 29.90 με παραμονή 18/24 μήνες και μπορώ να το διακόψω μετά τους 2 μήνες δίχως πέναλτι.

Αντίο cosmote!

 

EDIT:

Με ξαναπήραν για επιβεβαίωση, τελικά υπάρχει πέναλτι στα 20€ εφόσον το διακόψω.

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σήμερα από Wind για το W (1500 λεπτά, 1500sms, 1.500mb) στα 29.90 με παραμονή 18/24 μήνες και μπορώ να το διακόψω μετά τους 2 μήνες δίχως πέναλτι.

Αντίο cosmote!

 

Πολύ καλή προσφορά αλλα πες τους να τα γράφει και στο συμβόλαιο γιατί έχουν γίνει πολλά μπερδέματα.πχ μπορεί να θες να φυγεις μετά το 2μηνο και να μην ισχύει αυτο το χωρίς πέναλτι!!

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σήμερα από Wind για το W (1500 λεπτά, 1500sms, 1.500mb) στα 29.90 με παραμονή 18/24 μήνες και μπορώ να το διακόψω μετά τους 2 μήνες δίχως πέναλτι.

Αντίο cosmote!

 

EDIT:

Με ξαναπήραν για επιβεβαίωση, τελικά υπάρχει πέναλτι στα 20€ εφόσον το διακόψω.

 

Εάν δηλαδή θέλεις να φύγεις στον 8ο μήνα, για παράδειγμα, θα πληρώσεις ποινή μόνο 20 ευρώ και με την τιμή συμβολαίου στα 29.90;! Η τιμή τιμοκαταλογου του W είναι στα 60 ευρώ! Μήπως εννοούσαν ότι αν φύγεις στο 2ο μήνα θα πληρώσεις 20, αλλά απλώς απέφυγαν να σου πουν πόσα θα πληρώσεις αν φύγεις στους επόμενους;

 

Μου φαίνεται υπερβολικά καλό, έλεγξε προσεκτικά το γραπτό συμβόλαιο για το τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης από την πλευρά σου, έχει ένα πινακάκι με τα ποσοστά επιστροφής της επιδότησης.

 

Εάν υπάρχει τόσο καλός όρος, είσαι πολύ τυχερός! Ή απλά έχουν αρχίσει γερές προσφορές για να προσελκύσουν συμβόλαια.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σήμερα από Wind για το W (1500 λεπτά, 1500sms, 1.500mb) στα 29.90 με παραμονή 18/24 μήνες και μπορώ να το διακόψω μετά τους 2 μήνες δίχως πέναλτι.

Αντίο cosmote!

 

EDIT:

Με ξαναπήραν για επιβεβαίωση, τελικά υπάρχει πέναλτι στα 20€ εφόσον το διακόψω.

 

Πάρα πολύ καλή τιμή για όλα αυτά! ;) Και αν μετά από 2μηνο βρεις και πιο φτηνό απο αυτό, χαλάλι τα 20 ευρώ του πέναλτι...:p

Link to comment
Share on other sites

29,90+τέλη κινητής (φαντάζομαι)... Να το σιγουρέψει ο φίλος, πριν δεχτεί οτιδήποτε

 

29.90 με τα πάντα όλα μέσα (φόροι κλπ).

 

Εάν δηλαδή θέλεις να φύγεις στον 8ο μήνα, για παράδειγμα, θα πληρώσεις ποινή μόνο 20 ευρώ και με την τιμή συμβολαίου στα 29.90;! Η τιμή τιμοκαταλογου του W είναι στα 60 ευρώ! Μήπως εννοούσαν ότι αν φύγεις στο 2ο μήνα θα πληρώσεις 20, αλλά απλώς απέφυγαν να σου πουν πόσα θα πληρώσεις αν φύγεις στους επόμενους;

 

Μου φαίνεται υπερβολικά καλό, έλεγξε προσεκτικά το γραπτό συμβόλαιο για το τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης από την πλευρά σου, έχει ένα πινακάκι με τα ποσοστά επιστροφής της επιδότησης.

 

Εάν υπάρχει τόσο καλός όρος, είσαι πολύ τυχερός! Ή απλά έχουν αρχίσει γερές προσφορές για να προσελκύσουν συμβόλαια.

 

Μού είπε ότι μετά τον 2ο μήνα μπορώ να το διακόψω και να πληρώσω μόνο τα 20€ του πέναλτι, θα δω αύριο το συμβόλαιο που θα μου φέρει ο courier [εκτός εάν μου κάνει μια καλύτερή (ή ίση προσφορά) η cosmote...].

 

Ελπίζω το 3g δίκτυο της να είναι σεβαστό εκτός πόλης...

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

29.90 με τα πάντα όλα μέσα (φόροι κλπ).

 

 

 

Μού είπε ότι μετά τον 2ο μήνα μπορώ να το διακόψω και να πληρώσω μόνο τα 20€ του πέναλτι, θα δω αύριο το συμβόλαιο που θα μου φέρει ο courier [εκτός εάν μου κάνει μια καλύτερή (ή ίση προσφορά) η cosmote...].

 

 

Θα σου κάνει οπωσδήποτε καλή προσφορά η Cosmote, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα σου προτείνει συμβόλαιο που να μπορείς να το σπάσεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ (εδώ είναι το θέμα) στιγμή θες, με τόσο χαμηλό πέναλτι!

 

Γι' αυτό σου λέω, έλεγξε προσεκτικά να δεις τι ισχύει, στις τηλεφωνικές συνομιλίες είναι εσκεμμένα ασαφείς. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν υπογράψεις, μπορείς να υπαναχωρήσεις από το συμβόλαιο εντός 14 ημερών (όπως σε όλες τις πωλήσεις εξ αποστάσεως).

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...