Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22,25 σου εδωσαν το red1?μιλαμε για οικογενειακο πακετο υποθετω,αλλα και παλι εκπληκτικη τιμη.60% εκπτωση πολυ σπανια περιπτωση αυτο το διαστημα.18μηνο συμβολαιο ε?αλλα κι εγω θα το επαιρνα σε αυτη την τιμη.

Ειναι ειδική τιμή για συνδρομητές wind.

Είπε να ασχοληθεί λίγο με την wind και πήρε αρκετούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτήν την στιγμή δίνω ~30€ στην cosmote με το πρόγραμμα απεριόριστα 15 (+10€ για το Internet Monthly Pass 750), άρα πιστεύω ότι με συμφέρει η προσφορά που μου έκαναν σήμερα (ασχέτως εάν δεν μιλάω καθόλου στο τηλ, αυτό είναι άλλη ιστορία...).

Ελπίζω να μην το μετανιώσω (πολύ).

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ειδική τιμή για συνδρομητές wind.

Είπε να ασχοληθεί λίγο με την wind και πήρε αρκετούς.

 

Και τώρα γίνεται ακριβώς το αντίστροφο

 

Τί κέρδος βέβαια θα έχει για τις 2 εταιρίες αυτό ένα θεός ξέρει. Αν είναι να μπάινουν τόσο μέσα για να αποκτήσουν μερικούς εκατοντάδες συνδρομητές παραπάνω... ο ένας από τον άλλον!

 

Το μόνο θετικό από αυτό τον ανταγωνισμό είναι πως αυτοί οι εκατοντάδες συνδρομητές θα πάρουν σε καλή τιμή ένα πρόγραμμα με πολλές παροχές προς όλους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτήν την στιγμή δίνω ~30€ στην cosmote με το πρόγραμμα απεριόριστα 15 (+10€ για το Internet Monthly Pass 750), άρα πιστεύω ότι με συμφέρει η προσφορά που μου έκαναν σήμερα (ασχέτως εάν δεν μιλάω καθόλου στο τηλ, αυτό είναι άλλη ιστορία...).

Ελπίζω να μην το μετανιώσω (πολύ).

 

Φίλε μου, σαν πρώην συνδρομητής της Wind, που έδινα 40αρια (και 60αρια παλιότερα), έχω να σου πω το εξης: εφόσον δεν μιλάς καθόλου (δηλαδή λίγο) στο τηλέφωνο, θα το μετανιώσεις (που θα δώσεις σε ένα χρόνο 360 ευρώ, όταν με τα λιγότερα από τα μισά θα έχεις καλύψεις τις ανάγκες σου με F2G ή καρτοκινητό Cosmote)...ΕΚΤΟΣ και αν χρησιμοποιείς πολύ mobile internet ή σου περισσεύουν λεφτά, οπότε είναι επιλογή σου καθαρά.

 

Τί κέρδος βέβαια θα έχει για τις 2 εταιρίες αυτό ένα θεός ξέρει. Αν είναι να μπάινουν τόσο μέσα για να αποκτήσουν μερικούς εκατοντάδες συνδρομητές παραπάνω... ο ένας από τον άλλον!

 

Δεν πιστεύω να νομίζετε πως μπαίνουν μέσα οι εταιρείες εάν δίνουν ένα RED ή ένα W στα 20-25 ευρώ! Έχουν έτσι κι αλλιώς μεγάλα περιθώρια κέρδους!

 

Πιστεύετε επίσης ότι υπάρχουν πολλοί που θα μιλήσουν και τα 1500 λεπτά ή τα 1500 μηνύματα του W καθε μήνα;! Πιθανολογώ ότι μόνο ένα μικρό ποσοστό κανει πλήρη χρήση των παροχών αυτής της τάξης μεγέθους. Οι υπόλοιποι απλώς πληρώνουν για κάτι που δεν χρησιμοποιούν ή ΘΑ χρησιμοποιήσουν τον 1 μήνα από τους 18.

 

Το ζήτημα είναι καθαρά εμπορικής πολιτικής. Η αγορά και ο ανταγωνισμός απαιτεί να έχουν συνεχή κερδοφορία, γι' αυτό δεν δίνονται τέτοιες εκπτώσεις σε όλους, η "μάζα" των συμβολαίων πληρώνει 300%, 400%, ίσως και παραπάνω, από την τιμή κόστους.

Edited by Stoic
Πολλαπλή παράθεση
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σαν πρώην συνδρομητής της Wind, που έδινα 40αρια (και 60αρια παλιότερα), έχω να σου πω το εξης: εφόσον δεν μιλάς καθόλου (δηλαδή λίγο) στο τηλέφωνο, θα το μετανιώσεις (που θα δώσεις σε ένα χρόνο 360 ευρώ, όταν με τα λιγότερα από τα μισά θα έχεις καλύψεις τις ανάγκες σου με F2G ή καρτοκινητό Cosmote)...ΕΚΤΟΣ και αν χρησιμοποιείς πολύ mobile internet ή σου περισσεύουν λεφτά, οπότε είναι επιλογή σου καθαρά.

 

Χρησιμοποιώ αρκετά mobile internet [~1gb κάθε μήνα] (καρτοκινητό cosmote δεν δίνει τα 300 λεπτά ομιλίας σε κάθε ανανέωση >10€ στους νέους συνδρομητές και έτσι δεν μου κάνει) :/

Άμα δεν με βολέψει και εφόσον είναι τελικά 20€ το πέναλτι θα το διακόψω για f2g από το νέο έτος...

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αρκετά mobile internet [~1gb κάθε μήνα] (καρτοκινητό cosmote δεν δίνει τα 300 λεπτά ομιλίας σε κάθε ανανέωση >10€ στους νέους συνδρομητές και έτσι δεν μου κάνει) :/

Άμα δεν με βολέψει και εφόσον είναι τελικά 20€ το πέναλτι θα το διακόψω για f2g από το νέο έτος...

 

Ok τότε. Απλά επειδή το ζήτημα ενδιαφέρει γενικότερα, αν μπορούσες να μας πεις τι ακριβώς γράφει για το πέναλτι (δηλαδή την επιστροφή της επιδότησης) το συμβόλαιό σου. Μου φαίνεται πάρα πολύ καλό, σου εύχομαι να αληθεύει και πιθανόν να το διεκδικήσουν και άλλοι.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το συμβόλαιο, αναφέρει "ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ 29.90" αλλά δεν γράφει κάπου καθαρά το πέναλτι.

Τηλεφώνησα το παλικάρι που μου έκανε την πώληση και μου είπε τελικά ότι το πέναλτι είναι 20€ (η έκπτωση του παγίου δηλαδή) * τους μήνες που είμαι στο συμβόλαιο...

Ψιλοσπάστηκα τώρα που θα πρέπει να είμαι 18 μήνες στο συμβόλαιο και ίσως το ακυρώσω να πάω σε f2g...

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το συμβόλαιο, αναφέρει "ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ 29.90" αλλά δεν γράφει κάπου καθαρά το πέναλτι.

Τηλεφώνησα το παλικάρι που μου έκανε την πώληση και μου είπε τελικά ότι το πέναλτι είναι 20€ (η έκπτωση του παγίου δηλαδή) * τους μήνες που είμαι στο συμβόλαιο...

Ψιλοσπάστηκα τώρα που θα πρέπει να είμαι 18 μήνες στο συμβόλαιο και ίσως το ακυρώσω να πάω σε f2g...

 

Για να σου πω την αλήθεια, ήμουν σιγουρος ότι θα ήταν έτσι, απλά δεν ήθελα να σε απογοητεύσω προτού βεβαιωθείς ο ίδιος. Ό,τι νά΄ ναι λένε για να πουλήσουν και κοροϊδεύουν τον κόσμο. Εν τω μεταξύ, είμαι σίγουρος ότι θα αναφέρει κάτι σχετικό το συμβόλαιο, απλά μπορεί να μην το λέει με πίνακα και ακριβή ποσά.

 

Η λογική του συμβολαίου είναι ακριβώς αυτή, να σε δεσμεύσει με υπέρογκα ποσά ποινης για να μην μπορείς να φύγεις πριν συμπληρωθούν τουλάχιστον 17 μήνες!

 

Γνώμη μου είναι να το ακυρώσεις. Το θέμα είναι ότι μη σου πουν ότι πρέπει να μείνεις αναγκαστικά 1 μήνα πριν μεταφερθείς στο F2G, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει απλά να ακυρώσεις όλη τη διαδικασία και να πας ξανά από την αρχή...

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το συμβόλαιο, αναφέρει "ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ 29.90" αλλά δεν γράφει κάπου καθαρά το πέναλτι.

Τηλεφώνησα το παλικάρι που μου έκανε την πώληση και μου είπε τελικά ότι το πέναλτι είναι 20€ (η έκπτωση του παγίου δηλαδή) * τους μήνες που είμαι στο συμβόλαιο...

Ψιλοσπάστηκα τώρα που θα πρέπει να είμαι 18 μήνες στο συμβόλαιο και ίσως το ακυρώσω να πάω σε f2g...

 

Για να σου πω την αλήθεια, ήμουν σιγουρος ότι θα ήταν έτσι, απλά δεν ήθελα να σε απογοητεύσω προτού βεβαιωθείς ο ίδιος. Ό,τι νά΄ ναι λένε για να πουλήσουν και κοροϊδεύουν τον κόσμο. Εν τω μεταξύ, είμαι σίγουρος ότι θα αναφέρει κάτι σχετικό το συμβόλαιο, απλά μπορεί να μην το λέει με πίνακα και ακριβή ποσά.

 

Η λογική του συμβολαίου είναι ακριβώς αυτή, να σε δεσμεύσει με υπέρογκα ποσά ποινης για να μην μπορείς να φύγεις πριν συμπληρωθούν τουλάχιστον 17 μήνες!

 

Γνώμη μου είναι να το ακυρώσεις. Το θέμα είναι ότι μη σου πουν ότι πρέπει να μείνεις αναγκαστικά 1 μήνα πριν μεταφερθείς στο F2G, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει απλά να ακυρώσεις όλη τη διαδικασία και να πας ξανά από την αρχή...

μπορείς να υπαναχωρήσεις εως 7 ημέρες απ την αγορά.

Στην πράξη αποκλείεται να χρειαστείς όλα όσα προσφέρει το πακέτο.

Πήγαινε σε μια καρτοκινητη τωρα και σε αναμονή στις προσφορές του μήνα για καρτοκινητές. Θά γίνει μάχη μέχρι τα χριστούγεννα. Μακρια από συμβόλαιο σαν ιδιώτης.

Το ζήτημα είναι καθαρά εμπορικής πολιτικής. Η αγορά και ο ανταγωνισμός απαιτεί να έχουν συνεχή κερδοφορία, γι' αυτό δεν δίνονται τέτοιες εκπτώσεις σε όλους, η "μάζα" των συμβολαίων πληρώνει 300%, 400%, ίσως και παραπάνω, από την τιμή κόστους.

Αφού πληρώνω απ το voip για να πάρω τηλ σε κινητά στην Ελλάδα 0,005€ και βγάζει και κέρδος η εταιρεία, σημαίνει ότι το κόστος κλήσεων είναι μηδαμινό.

Αυτό που κοστίζει είναι η υποστήριξη και τα άτομα που δουλεύουν.

Εκεί βέβαια έχουμε πολύ κόστος και να μην πεί κανένας να απολυθούν, για έτσι υπο απόλυση είμαστε όλοι.

Κι ο υπάλληλος που κάνει την προσφορά πληρώνεται.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και επιβεβαιώνω τις προσφορές (και τα συνδυαστικά W).

Ελπίζω μόνο να τα καταφέρω, γιατί είχα το εξής θέμα (κι αν κάποιος έχει ιδέα πως να τοχειριστώ, είμαι όλος αυτιά).

 

Πριν από 1 μήνα και είχα ρωτήσει πάλι για τα συνδυαστικά. Από το κατάστημα δε με κάλυψε η απάντηση και έστειλα μήνυμα στη Wind. Με πήραν μετά από 1 βδομάδα περίπου και μου έκαναν μια πιο καλή προσφορά. Τους λέω, είμαι όμως διακοπές και στείλτε τα όταν γυρίσω. Μου απαντάει η κοπέλα (νομίζω ότι θυμάμαι και το όνομά της) ότι μπορούν να μου στείλουν το πακέτο εκεί που ήμουν και μάλιστα σε συγκεκριμένω 2ωρο.

 

Τελικά όμως με τον courier δε βρεθήκαμε ποτέ και σε επικοινωνία μαζί τους (με πήραν να δουν αν παρέλαβα), τους εξήγησα και ζήτησα ή να μου τα στείλουν 1 εβδομάδα μετά στο σπίτι μου ή να ακυρώσουν. Έκτοτε, δεν έγινε απολύτως τίποτα...ούτε ο courier ούτε η wind επικοινώνησαν μαζί μου.

 

Πήγα σήμερα για την προσφορά και μου λένε, υπάρχει αυτό σε εκκρεμότητα. Τώρα το παλεύει η κοπέλα του καταστήματος να ακυρώσει αυτή τη διαδικασία και να περάσει νέα αίτηση σήμερα, για να πάρω την προσφορά αυτή. Το ερώτημα είναι αν θα προλάβει πριν το βράδυ.

 

Επίσης, συνειδητοποιήσαμε ότι δεν ήταν ακριβώς η Wind που με πήρε, αλλά συνεργαζόμενη εταιρεία, στην οποία η Wind προώθησε το ερώτημά μου. Παίρνουμε το τηλέφωνο και βγαίνει call center που λέει ότι θα με πάρει συνεργάτης τους μόλις μπορέσει (και κλείνει).

 

Η σκέψη μου, αν τελικά δεν τα καταφέρει η κοπέλα του καταστήματος είναι να στείλω στη Wind το ιστορικό και να απαιτήσω να το λύσουν. Αρχικά, εγώ απευθύνθηκα σ' αυτούς και από το τηλέφωνο μου συστήθηκαν ως Wind. Άρα, δεν ξέρω νομικά αν υπάρχει ζήτημα.....και βλέπουμε από εκεί και πέρα.

 

Μάλιστα, είχα σκοπό να μείνω 24μηνο!

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και μένα η wind για να μου κάνει προσφορά αναβάθμισης για 18μηνο...σημειωτέον ότι δεν είχα κάνει (ακόμα) αίτηση φορητότητας.

Έχω 3 γραμμές :

Wind to all 25 με τελικό λογαριασμό 28 ευρώ τον μήνα.

2 Χ wind to all 30 με τελικό λογαριασμό 33.6 ευρώ τον μήνα.

Πολύ σπάνια κάποια γραμμή ξεπερνάει τους παραπάνω "default'' λογαριασμούς με παραπανίσια χρήση.

 

Μου πρότειναν:

Για το 25άρι: είτε παραμένει στο πρόγραμμα όπως είναι με τελική τιμή 19,5 ευρώ ή το κάνω W με τελική τιμή τον μήνα στα 24 ευρώ! (όλα μέσα, και φπα και τέλη συνδρομητών).

Για τα 30άρια: είτε παραμένουν στο πρόγραμμα όπως είναι με τελική τιμή 22 ευρώ ή τα κάνω W με τελική τιμή τον μήνα στα 23,5 ευρώ! (όλα μέσα, και φπα και τέλη συνδρομητών).

Δεν έχω σταθερό wind , παρά μόνο τις 3 γραμμές κινητής.

Τι λέτε? Αξίζει να το κάνω?18μηνο..χχμμμ

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και μένα η wind για να μου κάνει προσφορά αναβάθμισης για 18μηνο...σημειωτέον ότι δεν είχα κάνει (ακόμα) αίτηση φορητότητας.

Έχω 3 γραμμές :

Wind to all 25 με τελικό λογαριασμό 28 ευρώ τον μήνα.

2 Χ wind to all 30 με τελικό λογαριασμό 33.6 ευρώ τον μήνα.

Πολύ σπάνια κάποια γραμμή ξεπερνάει τους παραπάνω "default'' λογαριασμούς με παραπανίσια χρήση.

 

Μου πρότειναν:

Για το 25άρι: είτε παραμένει στο πρόγραμμα όπως είναι με τελική τιμή 19,5 ευρώ ή το κάνω W με τελική τιμή τον μήνα στα 24 ευρώ! (όλα μέσα, και φπα και τέλη συνδρομητών).

Για τα 30άρια: είτε παραμένουν στο πρόγραμμα όπως είναι με τελική τιμή 22 ευρώ ή τα κάνω W με τελική τιμή τον μήνα στα 23,5 ευρώ! (όλα μέσα, και φπα και τέλη συνδρομητών).

Δεν έχω σταθερό wind , παρά μόνο τις 3 γραμμές κινητής.

Τι λέτε? Αξίζει να το κάνω?18μηνο..χχμμμ

 

Από οτι κατάλαβα, σου δίνουν περισσότερα με χαμηλότερα πάγια. Tο σίγουρο ειναι οτι εάν φύγεις πριν το 18μηνο, θα σου ζητήσουν πααααρα πολλα λεφτα να επιστρέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και μένα η wind για να μου κάνει προσφορά αναβάθμισης για 18μηνο...σημειωτέον ότι δεν είχα κάνει (ακόμα) αίτηση φορητότητας.

Έχω 3 γραμμές :

Wind to all 25 με τελικό λογαριασμό 28 ευρώ τον μήνα.

2 Χ wind to all 30 με τελικό λογαριασμό 33.6 ευρώ τον μήνα.

Πολύ σπάνια κάποια γραμμή ξεπερνάει τους παραπάνω "default'' λογαριασμούς με παραπανίσια χρήση.

 

Προφανώς θέλεις να δεις αν σε συμφέρει: α) Να κρατήσεις το υπάρχον πρόγραμμα, από το οποίο μπορείς να φύγεις ανά πάσα στιγμή Ή β) Να πας στο W με τις ομολογουμένως καλές τιμές, αλλά με τη 18μηνη δέσμευση.

 

Γνώμη μου είναι, με 200 και 300 λεπτά ομιλίας που έχουν αυτά τα προγράμματα, η λύση που συμφέρει οικονομικά πιο πολύ είναι το καρτοκινητό. Στο οποίο δε θα χρειαστεί να επιστρέψεις χρυσή την επιδότηση, όπως αν πάρεις το W.

 

Υπάρχει βέβαια και η ενδιάμεση λύση: να μείνεις στα δοκιμασμένα προγράμματα που είσαι, αλλά με μειωμένα πάγια. Και πάλι όμως, θα σου δώσουν 18μηνο, αλλά θα είναι φθηνότερο από το W.

 

Γενικά όπως διαπιστώνουμε τα 18μηνα συμβόλαια είναι κανόνας από άνοιξη και μετά. Αν και στο νήμα της Vodafone κάποιοι ανέφεραν σήμερα για το Red1 που δόθηκε με 12μηνο.

 

Όλα εξαρτώνται από τις οικονομικές δυνατότητες και από τις απαιτήσεις του καθενός. Πάντως, η σωστή οικονομική αντίληψη, ασχέτως εισοδημάτων, είναι να μην πληρώνεις παραπάνω από αυτά που χρειάζεσαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, η αίτηση φορητότητας τουλάχιστον για τον 1, αν όχι και για τους 3 αριθμούς, είναι απαραίτητη κατά τη γνώμη μου πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση...!

 

 

 

Αφού πληρώνω απ το voip για να πάρω τηλ σε κινητά στην Ελλάδα 0,005€ και βγάζει και κέρδος η εταιρεία, σημαίνει ότι το κόστος κλήσεων είναι μηδαμινό.

Αυτό που κοστίζει είναι η υποστήριξη και τα άτομα που δουλεύουν.

Εκεί βέβαια έχουμε πολύ κόστος και να μην πεί κανένας να απολυθούν, για έτσι υπο απόλυση είμαστε όλοι.

Κι ο υπάλληλος που κάνει την προσφορά πληρώνεται.

 

Μα φυσικά, συμφωνώ μαζί σου, όταν αναφέρω την τιμή κόστους δεν εννοώ μόνο το αμελητέο κόστος των κλήσεων αλλά κυρίως όλα τα λειτουργικά έξοδα, και βεβαίως και τη διαφήμιση! Αλλιώς, πώς θα παρουσίαζε η Wind και οι άλλες εταιρείες, κέρδη εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ και το 2012; Μπορεί βέβαια η τιμή κόστους να μην είναι πολλαπλάσια όσες φορές το ανέφερα, αλλά πάντως δεν έχουν ποτέ χασούρα.

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακύρωσα την αίτηση (το 18μηνο & το πέναλτι με τρόμαζε σαν ιδέα) και λογικά εντός των ημερών θα πάω να κάνω μεταφορά σε f2g (εκτός εάν περιμένω να κάνει κίνηση η cyta [επειδή έχω ήδη σταθερό/adsl μην παίξει καμιά καλή προσφορά]). Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Update στην υπόθεσή μου.

Η αίτηση τον Ιούλιο έγινε από εξωτερικό συνεργάτη της Wind, στον οποίο η ίδια η Wind έδωσε τα στοιχεία μου. Τους είχα αναφέρει τότε ότι αν μπορούν να διασφαλίσουν ότι μπορούν να μου στείλουν συμβόλαια κλπ εκεί που ήμουν, είχε καλώς. Αλλιώς δεν ενδιαφερόμουν. Προφανώς δεν έλαβα ποτέ τίποτα και σε τηλέφωνο που με πήραν 2 μέρες μετά είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι.

 

Όμως άφησαν σε εκκρεμότητα την αίτηση. Έτσι δεν μπορώ να κάνω σημερινή με την προσφορά. Πήρα εξυπηρέτηση πελατών της Wind και μου έδωσαν το τηλέφωνο της εταιρείας αυτής. Προφανώς δεν το σηκώνουν και απ' ότι βλέπω στο net είναι πάγια τακτική τους.

 

Τους εξηγώ ότι θέλω να έρθω Wind με την τρέχουσα προσφορά, αλλά ουσιαστικά μου λένε ότι αν δεν κάνει την ακύρωση ο εξωτερικ΄ςο συνεργάτης, θα λήξει η προσφορά και δε θα την πάρω. Τώρα, μετά από περίπου 45 λεπτά στην αναμονή το παρατάω. Προφανώς δεν πρόκειται να ξαναπροσπαθήσω για Wind.

 

Πάντως, αυτότο παραμύθι που παίρνει τηλέφωνο εξωτερικός συνεργάτης και λέει "είμαστε από την Wind" (εντάξει, ισχύει και για τις άλλες εταιρείες αυτό, απλά αυτοί με πήραν μετά από μήνυμα που έστειλα από την online φόρμα του site της Wind), πρέπει να σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

@brath

αν στείλεις ενυπόγραφο αίτημα με την ταυτότητά σου μπορούν να το αρχειοθετήσουν. Πιστεύω προλαβαίνεις μέχρι 31/8

Μην ξενερώνεις, απλά πρόσεχε τα τηλεφωνικά. Απαράδεκτο βέβαια αυτό που έβαλες τον αριθμό σου, σε κάλεσαν πίσω και δεν σου ξεκαθάρισαν πως πρόκειται για συνεργάτη.

 

Στο δια ταύτα, όλες οι αιτήσεις κι από κατάστημα κι online (εκτός από εσωτερική πώληση) περνάνε από συνεργάτη. Οπότε προσοχή, πάντα γραπτά όλα, και το όνομα του υπαλλήλου. Επειδή αναφέρθηκε και πιο πριν κάτι για αναπόσβεστο ποσό, ότι σας πουν προφορικά ζητήστε το και γραπτά. Διαφορετικά διαβάστε και μετά υπογράψτε, δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Από οτι κατάλαβα, σου δίνουν περισσότερα με χαμηλότερα πάγια. Tο σίγουρο ειναι οτι εάν φύγεις πριν το 18μηνο, θα σου ζητήσουν πααααρα πολλα λεφτα να επιστρέψεις!

σε γενικές γραμμές δεν έχω σκοπό να φύγω...10 χρόνια είμαι στην εταιρία και κάθε χρόνο παίρνω την καλύτερη προσφορά.:happy:

 

Προφανώς θέλεις να δεις αν σε συμφέρει: α) Να κρατήσεις το υπάρχον πρόγραμμα, από το οποίο μπορείς να φύγεις ανά πάσα στιγμή Ή β) Να πας στο W με τις ομολογουμένως καλές τιμές, αλλά με τη 18μηνη δέσμευση.

 

Γνώμη μου είναι, με 200 και 300 λεπτά ομιλίας που έχουν αυτά τα προγράμματα, η λύση που συμφέρει οικονομικά πιο πολύ είναι το καρτοκινητό. Στο οποίο δε θα χρειαστεί να επιστρέψεις χρυσή την επιδότηση, όπως αν πάρεις το W.

 

Υπάρχει βέβαια και η ενδιάμεση λύση: να μείνεις στα δοκιμασμένα προγράμματα που είσαι, αλλά με μειωμένα πάγια. Και πάλι όμως, θα σου δώσουν 18μηνο, αλλά θα είναι φθηνότερο από το W.

 

Γενικά όπως διαπιστώνουμε τα 18μηνα συμβόλαια είναι κανόνας από άνοιξη και μετά. Αν και στο νήμα της Vodafone κάποιοι ανέφεραν σήμερα για το Red1 που δόθηκε με 12μηνο.

 

Όλα εξαρτώνται από τις οικονομικές δυνατότητες και από τις απαιτήσεις του καθενός. Πάντως, η σωστή οικονομική αντίληψη, ασχέτως εισοδημάτων, είναι να μην πληρώνεις παραπάνω από αυτά που χρειάζεσαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, η αίτηση φορητότητας τουλάχιστον για τον 1, αν όχι και για τους 3 αριθμούς, είναι απαραίτητη κατά τη γνώμη μου πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση...!

1) καρτοκινητά δεν παίζει να τα κάνω για πολλούς λόγους...τα τηλέφωνα είναι εταιρικά και δεν μπορώ κάθε τόσο να ασχολούμαι με βάλε κάρτα, τσέκαρε κάρτα, α πήρα παραπάνω και είμαι στο όριο κτλ κτλ...

2) η διαφορά του να μείνω στα υπάρχοντα και να πάρω σε όλες τις γραμμές το W, είναι συνολικά 7 ευρώ, ποσό που νομίζω αξίζει τον κόπο δεδομένου της τεράστιας διαφοράς σε αυτά που παίρνεις.

3) ''Πάντως, η σωστή οικονομική αντίληψη, ασχέτως εισοδημάτων, είναι να μην πληρώνεις παραπάνω από αυτά που χρειάζεσαι. ''.....εδώ συμφωνώ πλήρως! και σαν καταναλωτής αλλά και σαν οικονομική θεωρία!

4) ειλικρινά δε νομίζω να πάρω καλύτερη προσφορά αν κάνω και αίτηση φορητότητας. Είναι ήδη καλές οι τιμές, σε σημείο που δεν νομίζω να γίνονται καλύτερες...

 

Μάλλον θα αποδεχτώ τα W...κυρίως λόγω ελάχιστης διαφοράς με το να παραμείνω στα υπάρχοντα...

θα το σκεφτώ λίγο ακόμη και βλέπουμε..

thaaaanks..;):)

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα μου έκανε προσφορά η cosmote για το αντίστοιχο πρόγραμμα (unlimited 65 1500 σε όλα) στα 29.90... :rolleyes:
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

αντε να πέφτουν οι προσφορές! ;)

 

πάντως αυτός ο ανταγωνισμός μεταξυ των παρόχων, τελικά μια χαρά ωφελεί την τσέπη μας:)

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα μου έκανε προσφορά η cosmote για το αντίστοιχο πρόγραμμα (unlimited 65 1500 σε όλα) στα 29.90... :rolleyes:

 

πωσ τα καταφερες ? . πεσ μασ και εμας

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η ακύρωση της παλιάς αίτησης έγινε σήμερα, αφού καταχώρησα το πρόβλημά μου στη σελίδα της Wind στο Facebook. Όμως το κατάστημα μου είπε ότι δεν τους αφήνουν να μου περάσουν αίτημα φορητότητας με τη γνωστή προσφορά. Σήμερα λέει ισχύει για καρτοκινητά Wind που θέλουν να γίνουν συμβόλαια και με προέτρεψαν να πάρω νέα νούμερα για να το κάνω (πράγμα που δεν παίζει...έχω τα νούμερα 15 χρόνια τώρα και όλος ο κόσμος αυτά ξέρει).

Επανέφερα το θέμα στο Facebook και αναμένω. Επίσης μου είπαν ότι το Σεπτέμβρη μάλλον θα ξαναπαίζει η ίδια προσφορά, αλλά οι πιθανότητες είναι 90-10.

Είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

αντε να πέφτουν οι προσφορές! ;)

 

πάντως αυτός ο ανταγωνισμός μεταξυ των παρόχων, τελικά μια χαρά ωφελεί την τσέπη μας:)

 

Μα νομίζω ότι δεν πρόκειται για πραγματικό ανταγωνισμό! Το ίδιο ουσιαστικά πρόγραμμα του πρόσφεραν στην ίδια τιμή! Μαλλον για καρτέλ πρόκειται...Δίνουν τις ίδιες τιμές στις ίδιες κατηγορίες πελατών.

 

Πάντως, να υπενθυμίσω πως εμένα το W μου το πρόσφεραν στα 24,5, και στον Nikos_s3 έφτασαν μέχρι τα 23...Εγώ μάλιστα δεν είχα δεύτερη γραμμή στη Wind -βέβαια ημουν πολλά χρόνια συνδρομητής (κακώς).

 

Να ξέρετε λοιπόν ότι υπάρχουν κι άλλα περιθώρια στις τιμές που σας λένε, οπότε αν δεν επείγει θα πρότεινα να μην δεσμευτείτε για 18 μήνες. Εάν πετύχετε καλύτερη έκπτωση σε λίγο καιρό, θα έχετε στο 18μηνο σημαντική οικονομία.

 

Χώρια που θα ήταν καλύτερο να πιεστούν, μπας και κάνουν 12μηνα συμβόλαια...Η Vodafone διαβάζω ότι ήδη έχει αρχίσει να ξανακάνει 12μηνα (το Red1)

 

 

Εμένα πάντως η ακύρωση της παλιάς αίτησης έγινε σήμερα, αφού καταχώρησα το πρόβλημά μου στη σελίδα της Wind στο Facebook. Όμως το κατάστημα μου είπε ότι δεν τους αφήνουν να μου περάσουν αίτημα φορητότητας με τη γνωστή προσφορά. Σήμερα λέει ισχύει για καρτοκινητά Wind που θέλουν να γίνουν συμβόλαια και με προέτρεψαν να πάρω νέα νούμερα για να το κάνω (πράγμα που δεν παίζει...έχω τα νούμερα 15 χρόνια τώρα και όλος ο κόσμος αυτά ξέρει).

Επανέφερα το θέμα στο Facebook και αναμένω. Επίσης μου είπαν ότι το Σεπτέμβρη μάλλον θα ξαναπαίζει η ίδια προσφορά, αλλά οι πιθανότητες είναι 90-10.

Είδωμεν!

 

Εννοείται να μην πάρεις νέα νούμερα και να πληρώνεις, μόνο και μόνο για να πάρεις μια καλή προσφορά! Που σε λίγο καιρό μπορεί να μην είναι και τόσο φοβερή. Θα έλεγα να κάνεις λίγο καιρό υπομονή και θα επανέλθουν οπωσδήποτε. Μην πιστεύεις ό,τι σου λένε για πιθανότητες 90-10 κλπ., αυτά είναι συνηθισμένες τεχνικές πωλήσεων για να σε πιέσουν να υπογράψεις συμβόλαιο εδώ και τώρα!

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...