Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλα καποια στιγμη και η Ελλαδα πρεπει να μπει λιγακι σε πιο καλους ρυθμους στο ιντερνετ. δεν ξερω τι γινεται σε αλλες χωρες, αλλα αφου -εστω και με το iphone- οι αλλες βαλανε 1,5 ή 2,5 Gb δεν μπορει η wind να το εχει 300Mb (αναφερομαι σε προγραμματα με λογικες τιμες)...

Ξερω οτι στο κινητο δεν θα κατεβαζουμε ταινιες (μακαρι να γινοταν!!!χαχα) αλλα λιγο e-mail, λιγο google maps, λιγο ιντερνετ, λιγο msn δεν μπορουμε να ειμαστε με το αν θα ξεπερασουμε τον ογκο και να μας ερθει ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ καπελο!

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο με το οποίο μιλάω κάθε μήνα 4 ώρες δωρεάν.

Ξέρω ότι αν σου μείνει κάποιος χρόνος από αυτές τις 4 ώρες, μεταφέρεται στον άλλον μήνα.

Ξέρω επίσης ότι αυτό γίνεται μήνα παρά μήνα, δηλαδή: αν εγώ μιλήσω π.χ. τον Ιανουάριο 3,5 ώρες, η μισή ώρα θα μεταφερθεί στον Φεβρουάριο, ενώ αν τον Φεβρουάριο μιλήσω πάλι λιγότερο από 4 ώρες, δεν μεταφέρεται τίποτα για τον Μάρτιο.

Αυτό συνήθως το ελέγχω στους λογαριασμούς μου για να ξέρω πότε μπορώ να μιλήσω λίγο παραπάνω.

Τώρα, τον προπερασμένο μίλησα λιγότερο από 4 ώρες και ο υπόλοιπος χρόνος (38,07) μεταφέρθηκε για τον περασμένο μήνα. Αλλά και τον περασμένο μήνα, πάλι μίλησα λιγότερο από 4 ώρες και ο υπόλοιπος χρόνος (38,20) πάλι μεταφέρθηκε για τον τωρινό μήνα.

Είναι λάθος της εταιρίας και αν εγώ μιλήσω παραπάνω (αυτά τα λεπτά που μεταφέρονται δηλαδή) θα με χρεώσει ή έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες καλα. Παντα υπαρχει μεταφορα απο τον ενα μηνα στον επομενο. Η σωστη διατυπωση για να το θυμασαι ειναι η εξης :

 

Εστω οτι καθε μηνα εχεις 4 ωρες ομιλια . Τον Γεναρη μιλας 3,5 ωρες. Δεν ξοδεψες δηλαδη 30 λεπτα. Αυτα μεταφερονται στον Φλεβαρη, οπου και μπορεις να τα καταναλωσεις τοτε. Οποτε, για τον Φλεβαρη, εχεις 4 καινουργιες ωρες, και 30 λεπτα που μεταφερθηκαν απο τον Γεναρη, συνολο 4 ωρες και 30 λεπτα. Τωρα, οταν αρχισεις να μιλας, καταναλωνονται ΠΡΩΤΑ τα 30 λεπτα και ΜΕΤΑ οι 4 ωρες. Οποτε εαν και τον Φλεβαρη ΠΑΛΙ μιλησεις λιγοτερο απο 4 ωρες, εστω οτι μιλησεις 3 ωρες και 50 λεπτα, τοτε, θα φαγωθουν πρωτα τα 30 λεπτα που ειχαν μεταφερθει και θα περισσεψουν και 40 λεπτα απο τις καινουργιες 4 ωρες του Φλεβαρη, τα οποια 40 λεπτα θα μεταφερθουν για χρηση τον Μαρτη!

Link to comment
Share on other sites

Α, τέλεια! Δεν είχα ιδέα ότι ήταν έτσι! Αυτό είναι 100% σίγουρο έτσι; Γιατί είχα την εντύπωση ότι γινόταν με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος!Πρώτα καταναλώνονται τα δωρεάν λεπτά του τρέχοντος μήνα και έπειτα τα μεταφερθεντα του προηγούμενου!Εφοοσν τα μεταφερθέντα λεπτά δεν καταναλωθούν,χάνονται!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος!Πρώτα καταναλώνονται τα δωρεάν λεπτά του τρέχοντος μήνα και έπειτα τα μεταφερθεντα του προηγούμενου!Εφοοσν τα μεταφερθέντα λεπτά δεν καταναλωθούν,χάνονται!

συμφωνω μαζι σου

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

απο την σελιδα της Wind

Παρέχεται δωρεάν η δυνατότητα μεταφοράς των υπολειπόμενων λεπτών στον επόμενο μήνα κατόπιν αιτήματος του συνδρομητή προς στο τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών, καλώντας 1260 (με χρέωση 0,24€/κλήση). Πρώτα καταναλώνεται ο ενσωματωμένος χρόνος που αντιστοιχεί στο οικονομικό πρόγραμμα και στη συνέχεια ο χρόνος που μεταφέρεται από τον προηγούμενο μήνα. Ο μεταφερόμενος χρόνος εάν δεν χρησιμοποιηθεί στον επόμενο μήνα, διαγράφεται. Παράδειγμα: Έστω ότι είστε συνδρομητής στο οικονομικό πρόγραμμα WIND 250, στο οποίο έχετε ζητήσει και τη δυνατότητα μεταφοράς του χρόνου ομιλίας στον επόμενο μήνα. Έχετε στη διάθεσή σας 250 λεπτά. Κατά τον πρώτο μήνα χρησιμοποιείτε τα 230’. Στον επόμενο μήνα θα έχετε 250’ από το οικονομικό σας πρόγραμμα συν 20’ που μεταφέρθηκαν από τον προηγούμενο μήνα, άρα συνολικά 270’. Στην περίπτωση που κατά το 2ο μήνα χρησιμοποιήσετε μόνο 260΄, τότε τα υπόλοιπα 10΄ από τον προηγούμενο μήνα αφού δε χρησιμοποιήθηκαν διαγράφονται, ενώ για τον 3ο μήνα θα έχετε στη διάθεσή σας 250’, όσα δηλαδή αντιστοιχούν στο οικονομικό σας πρόγραμμα. Αν όμως στο 2ο μήνα μιλήσετε λιγότερο από το δωρεάν χρόνο ομιλίας σας, π.χ. 220΄, τότε στον 3ο μήνα θα μεταφερθούν 30΄ ομιλίας, ενώ τα 20΄ από τον προηγούμενο μήνα, αφού δεν χρησιμοποιήθηκαν, διαγράφονται. ¶ρα στον 3ο μήνα θα έχετε συνολικά 280’.

 

:O:O

απ'οτι βλεπω εκανα λαθος :O

Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που τα ηξερα αυτα,εχουν μεσολαβησει πολλα, στρατος, αλλες δουλειες τωρα κτλ....

Πως μου καθησε αυτο τωρα και το θυμομουν διαφορετικα, δεν μπορω να καταλαβω...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος!Πρώτα καταναλώνονται τα δωρεάν λεπτά του τρέχοντος μήνα και έπειτα τα μεταφερθεντα του προηγούμενου!Εφοοσν τα μεταφερθέντα λεπτά δεν καταναλωθούν,χάνονται!

Ωχ...

Άρα ισχύει αυτό που έλεγα προηγουμένως; Και αν είναι έτσι, πως εγώ σε δύο συνεχόμενους λογαριασμούς έχω μεταφερόμενο υπόλοιπο για τον επόμενο μήνα; Είναι λάθος της εταιρίας και καλύτερα να μην τα καταναλώσω;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...

Άρα ισχύει αυτό που έλεγα προηγουμένως; Και αν είναι έτσι, πως εγώ σε δύο συνεχόμενους λογαριασμούς έχω μεταφερόμενο υπόλοιπο για τον επόμενο μήνα; Είναι λάθος της εταιρίας και καλύτερα να μην τα καταναλώσω;

 

Οχι, δεν ειναι λαθος, απλα εγω το ειχα καταλαβει λαθος, αλλα στην περιπτωση σου δεν εχει γινει λαθος....το παραδειγμα απο πανω, το παραθετω παλι με μονο τα κομματια που αφορουν την περιπτωση σου!!1

 

Έστω ότι είστε συνδρομητής στο οικονομικό πρόγραμμα WIND 250, στο οποίο έχετε ζητήσει και τη δυνατότητα μεταφοράς του χρόνου ομιλίας στον επόμενο μήνα. Έχετε στη διάθεσή σας 250 λεπτά. Κατά τον πρώτο μήνα χρησιμοποιείτε τα 230’. Στον επόμενο μήνα θα έχετε 250’ από το οικονομικό σας πρόγραμμα συν 20’ που μεταφέρθηκαν από τον προηγούμενο μήνα, άρα συνολικά 270’

Αν όμως στο 2ο μήνα μιλήσετε λιγότερο από το δωρεάν χρόνο ομιλίας σας, π.χ. 220΄, τότε στον 3ο μήνα θα μεταφερθούν 30΄ ομιλίας, ενώ τα 20΄ από τον προηγούμενο μήνα, αφού δεν χρησιμοποιήθηκαν, διαγράφονται. Αρα στον 3ο μήνα θα έχετε συνολικά 280’.

Παραδειγμα με δυο συναπτους μηνες που μιλας λιγοτερο απο τον χρονο σου και υπαρχει μεταφορα!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Τώρα κατάλαβα τι γίνεται!

Κάτι άλλο ρε παιδιά: είδα μια διαφήμιση της frog η οποία λέει για 0,010 ευρώ το λεπτό σε όλα τα κινητά και τα σταθερά! Έλεγε η διαφήμιση: η επανάσταση άρχισε!

Σε μια πρόχειρη ματιά που έριξα: Στον τιμοκατάλογο της wind, στο πρόγραμμα π.χ. που έχω, είναι 0,0044 ευρώ το δευτερόλεπτο, δηλαδή 0,264 ευρώ το λεπτό.

Επίσης, το sms με frog προς όλα τα εθνικά και ξένα δίκτυα είναι 0,04 ευρώ το sms. Ενώ σύμφωνα με τον τιμοκάταλογο της wind, όσον αφορά το πρόγραμμα μου, είναι 0,1071 ευρώ το sms σε εθνικά δίκτυα και 0,2023 προς διεθνή δίκτυα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι τόοοσο πιο φθηνά στη frog;;; Αν ξέρει κανείς, ας μας πει και μας, να γνωρίζουμε τι θα κάνουμε από 'δω κι εμπρός.

 

edit:

Επίσης, η frog δεν έχει ελάχιστο χρόνο χρέωσης, ενώ η wind (στο πρόγραμμα μου πάντα) έχει ελάχιστο χρόνο χρέωσης τα 30 δευτερόλεπτα.

 

edit2:

Μόλις είδα ξανά τη διαφήμιση της frog και λέει ενεργοποίηση με sms στον ΤΑΔΕ αριθμό και ισχύει μέχρι 31/5/2009. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ενεργοποιήσεις μέχρι τις 31/5 ή ότι στις 31/5 λήγει η προσφορά και μετά έχει κανονικές χρεώσεις στις κλήσεις (οι οποίες βέβαια είναι πάλι φθηνότερες: 0,00350 το δευτερόλεπτο)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής στο παλιό Wind 120, ποιό είναι το πακέτο που με συμφέρει με οικονομική χρέωση για ομιλία + internet μέσω wap/gprs (τα sms/mms δεν με ενδιαφέρουν πολύ), γύρω στο ίδιο πάγιο με αυτό που έχω ή και φθηνότερο (τελευταία δεν χρησιμοποιώ όλο τον χρόνο των 120' και μεταφέρω και στον επόμενο μήνα, δηλαδή συνεχώς χάνω €)...?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

τα 600 λεεπτα για κινητα wind ειναι και για mo mad;
[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

τα 600 λεεπτα για κινητα wind ειναι και για mo mad;

 

Ναι!

Και για άλλη μία καρτοκινητή.

Βασιλόπουλος νομίζω?

Αυτο μου απαντήσαν στο 1260, όταν το ενεργοποίησα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ενεργοποίησα το "600 λεπτά προς 2 αριθμούς Wind". Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω κάθε φορά το υπόλοιπο χρόνου από τα συνολικά 600 λεπτά που δίνει η υπηρεσία?
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ενεργοποίησα το "600 λεπτά προς 2 αριθμούς Wind". Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω κάθε φορά το υπόλοιπο χρόνου από τα συνολικά 600 λεπτά που δίνει η υπηρεσία?

 

Αφού με 5ευρω, δίνει 600λεπτά προς ΟΛΟΥΣ τους αριθμούς Wind.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Όντας σε ένα πρόγραμμα FLEXY μπορούμε τα ευρώ που έχουμε να τα ξοδεύουμε και για δεδομένα πx για σερφάρισμα ή μόνο σε ομιλία και μηνύματα?
Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι!Η ενσωματωμένη χρήση ισχύει για φωνητικές κλήσεις,βιντεοκλήσεις,sms,mms!
Link to comment
Share on other sites

φιλε Mercyful_Fate εδω ειναι για συνδεσεις...

μηπως εχεις καρτοκινητη wind?

Έχεις δίκιο, ζητώ συγνώμη.

Θα μεταφέρω το ερώτημά μου στο thread της καρτοκινητής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

τι είναι πιο φτηνό, ένα μήνυμα ή μια κλήση κάτω των 30';

έχει υπολογίζει κανένας;

 

έκανα ένα υπολογισμό για τους τρεις τελευταίους λογαριασμούς μου και οι κλήσεις που έχω κάνει <30sec ξεπερνάνε το 35%!!!

 

είναι κρίμα νομίζω και σκέφτομαι εναλλακτικές...

Link to comment
Share on other sites

Guest giannios
Καλησπέρα,

 

τι είναι πιο φτηνό, ένα μήνυμα ή μια κλήση κάτω των 30';

έχει υπολογίζει κανένας;

 

έκανα ένα υπολογισμό για τους τρεις τελευταίους λογαριασμούς μου και οι κλήσεις που έχω κάνει <30sec ξεπερνάνε το 35%!!!

 

είναι κρίμα νομίζω και σκέφτομαι εναλλακτικές...

 

Γι' αυτό και εγώ wind1 χωρίς ελάχιστο χρόνο χρέωσης , για να μην πληρώνω κερατιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξε η επιδότησή μου. Με λογαριασμούς στα 60-70 ευρώ μηνιαίως ενημερώθηκα ότι ξεκινάει από 59 ευρώ και φτάνει στα 120 ανάλογα τη συσκευή. Αν επιλέξω έκπτωση παγίου τότε θα λάβω τα 59. Γιατί μου φαίνεται ξεφτίλα;

Η αδελφή μου στρη vodafone με 30-40 ευρώ πήρε 130 επιδότηση.

Σκέφτομαι για φορητότητα αλλά με κρατάει το ότι τελείωσαν οι προσφορές των προγραμμάτων με λεπτά προς σταθερά κτλ...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...