Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιστατικό σε κατάστημα wind..Λέω στον υπάλληλο αντικατάσταση της κάρτας σε 4g, πριν πει κάτι του λέω ότι μίλησα στο τσατ και κάνω κίνηση να βγάλω το χαρτί που έχω τη συνομιλία ότι είναι δωρεάν,μου λέει οκ και μου δίνει την κάρτα. Εντωμεταξύ έρχεται άλλος πελάτης μαζί με υπάλληλο στο stand και ήθελε αντικατάσταση της κάρτας..Μάλιστα λέει η δεύτερη υπάλληλος και του λέει κοστίζει 5 ευρώ...Απίθανα πράγματα...Δεν μίλησα γιατί κόλλησα και επειδή δεν είπε τη μαγική λέξη 4g...

 

Γιατί απίθανα πράγματα? Η αλλαγή χρεώνεται κανονικά εκτός από τις περιπτώσεις που γίνεται αλλαγή για 4g σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (καρτοκινητά, mobile broadband)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από 28/9/15 γίνετε τρίμηνο,αμα είναι να κανω τις ανανεωσεις Κυριακη

 

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση/ενημέρωση. Μόλις έκανα κι εγώ την ετήσια ανανέωσή μου, και τώρα βλέπουμε από Μάρτη τι θα κάνουμε :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Περιστατικό σε κατάστημα wind..Λέω στον υπάλληλο αντικατάσταση της κάρτας σε 4g, πριν πει κάτι του λέω ότι μίλησα στο τσατ και κάνω κίνηση να βγάλω το χαρτί που έχω τη συνομιλία ότι είναι δωρεάν,μου λέει οκ και μου δίνει την κάρτα. Εντωμεταξύ έρχεται άλλος πελάτης μαζί με υπάλληλο στο stand και ήθελε αντικατάσταση της κάρτας..Μάλιστα λέει η δεύτερη υπάλληλος και του λέει κοστίζει 5 ευρώ...Απίθανα πράγματα...Δεν μίλησα γιατί κόλλησα και επειδή δεν είπε τη μαγική λέξη 4g...

 

Γιατί απίθανα πράγματα? Η αλλαγή χρεώνεται κανονικά εκτός από τις περιπτώσεις που γίνεται αλλαγή για 4g σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (καρτοκινητά, mobile broadband)

 

Όχι το κάνουν επίτηδες στα περισσότερα καταστήματα. Όταν άλλαξα τα δικά μου μου ζήτησε 10ευρω για τους δύο κάρτες που έχω και όταν του το έδειξα στο site μου έλεγε μπαρούφες ότι ισχύει μόνο για την αρχή και Μόλις του είπα ότι μίλησα με την υποστήριξη πελατών και αν θέλει να τους καλέσουμε τότε πάλι προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

 

Ψάχνουν για κορόιδα γιατί 5€ επί μερικές 1000δες κάρτες sim σε γειτονιές της Αθήνας Θεσσαλονίκης είναι τρελός τζίρος για τα μαγαζιά των ιδιωτών.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι (πριν λίγες μέρες άλλαξα τη sim) όταν τέλειωσε η διαδικασία και μου παρέδωσε τη δική μου sim ο υπάλληλος δεν μου είπε "5 ευρώ" κλπ. Εχω την αίσθηση πως αν δεν τον ρωτούσα "τι οφείλω" απλά θα έφευγα έτσι χωρίς να μου πει τίποτα. Αυτή την αίσθηση έχω. Ψαρεύουν τον πελάτη.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Όχι το κάνουν επίτηδες στα περισσότερα καταστήματα. Όταν άλλαξα τα δικά μου μου ζήτησε 10ευρω για τους δύο κάρτες που έχω και όταν του το έδειξα στο site μου έλεγε μπαρούφες ότι ισχύει μόνο για την αρχή και Μόλις του είπα ότι μίλησα με την υποστήριξη πελατών και αν θέλει να τους καλέσουμε τότε πάλι προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

 

Ψάχνουν για κορόιδα γιατί 5€ επί μερικές 1000δες κάρτες sim σε γειτονιές της Αθήνας Θεσσαλονίκης είναι τρελός τζίρος για τα μαγαζιά των ιδιωτών.

 

Μαζί σου σε αυτό αλλά άλλο πράγμα να σχολιάζουμε και να κατακρίνουμε αυτές τις πολιτικές των καταστημάτων και άλλο πράγμα να λέμε ένα "απίθανα πράγματα" όπως ο φίλος πριν χωρίς να γνωρίζουμε εάν ο πελάτης έπρεπε ή όχι να πληρώσει. Αλλαγή sim δεν κάνει κάποιος μόνο για να έχει 4G και ούτε η wind την δίνει δωρεάν σε όλους όσους αλλάζουν για να έχουν 4G

Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζομαι να έχω 4G δίκτυο;

 

4G Smartphone ή Tablet

 

Η χρήση του 4G δικτύου μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με 4G Smartphone/Tablet.

Η WIND παρέχει πλήρη γκάμα 4G συσκευών που εμπλουτίζεται συνεχώς.

Πάνω από 50% της γκάμας Smartphone στη WIND είναι 4G

4G SIM Κάρτα

 

Πελάτες Καρτοκινητής / Mobile Broadband με κάρτα: Για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες καρτοκινητής ή Mobile Broadband με κάρτα, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση SIM κάρτας η οποία θα γίνεται χωρίς χρέωση.

 

Πελάτες Συμβολαίου / ΚαρτοΣυνδεσης: Η πλειοψηφία των καρτών SIM υποστηρίζουν το 4G δίκτυο. (όλες οι SIM περίπου από το 2004 και μετά υποστηρίζουν 4G δίκτυο ενώ οι πιο παλιές θα χρειαστούν αντικατάσταση η οποία θα γίνεται με χρέωση).

Πρόγραμμα πελατών

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απάντηση γιατί έψαξα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ενεργοποίησα μια νέα γραμμή f2g και μου έχουν αλλάξει τα φώτα όλη μέρα ενημερωτικά sms από το 1260, κυρίως αθλητικού και πολιτικού περιεχομένου.

Ξέρει κανείς πώς τα απενεργοποιώ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απάντηση γιατί έψαξα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ενεργοποίησα μια νέα γραμμή f2g και μου έχουν αλλάξει τα φώτα όλη μέρα ενημερωτικά sms από το 1260, κυρίως αθλητικού και πολιτικού περιεχομένου.

Ξέρει κανείς πώς τα απενεργοποιώ;

Στελνεις STOP στο νουμερο που σου γραφουν

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή sim δεν κάνει κάποιος μόνο για να έχει 4G και ούτε η wind την δίνει δωρεάν σε όλους όσους αλλάζουν για να έχουν 4G

 

Και σε ποια περιπτωση δεν την δινει δωρεαν σε οσους αλλαζουν για να εχουν 4G?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

:):pΣου εφαγαν και χρηματα?:ninja:

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

:):pΣου εφαγαν και χρηματα?:ninja:

Όχι απλά μου έστελναν όλη μέρα sms και ήταν πολύ ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Και σε ποια περιπτωση δεν την δινει δωρεαν σε οσους αλλαζουν για να εχουν 4G?

Διάβασε δύο ποστ πριν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το κουράζουμε..Και να σου χαλάσει η σιμ μπορείς να πεις θέλω να την κάνω 4g και ανάλογα στον υπάλληλο που θα πέσεις και πως θα το χειριστείς πληρώνεις ή δεν πληρώνεις...Και αν πληρώνεις είναι παράνομο εφόσον η εταιρεία λέει ότι η αλλαγή είναι δωρεάν!

Αν πας ενημερωμένος-υποψιασμένος γίνεται το σωστό.

Διάβασε δύο ποστ πριν
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομάδες πήγα σε κατάστημα να κάνω αλλαγή της 2 μηνών κάρτας μου σε 4G.

Tο κατάστημα με χρέωσε 5€ και όταν τους παρέπεμψα στο site έκαναν τους κινέζους λέγοντάς μου ότι η σωστή διαδικασία είναι να χρεώσουν την αλλαγή.

Όταν γύρισα σπίτι σκάναρα την απόδειξη και την έστειλα στη wind από το site τους περιγράφοντας όλη τη διαδικασία.

Εντός 2 ημερών, είχαν πιστώσει στο υπόλοιπό μου 5€, ζητώντας συγγνώμη εκ μέρους τους καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε δύο ποστ πριν

 

Δεν σε καταλαβαινω. Οταν η αλλαγη γινεται λογω 4G ειναι παντα δωρεαν. Αυτο ξερω και αυτο διαβαζω στην ανακοινωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοεί πως μπορεί αυτός που ζήτησε αλλαγή SIM να είχε συμβόλαιο ή καρτοσύνδεση και όχι καρτοκινητό, και σε αυτήν την περίπτωση καλώς θα του ζητούσαν τα 5€.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοεί πως μπορεί αυτός που ζήτησε αλλαγή SIM να είχε συμβόλαιο ή καρτοσύνδεση και όχι καρτοκινητό, και σε αυτήν την περίπτωση καλώς θα του ζητούσαν τα 5€.

 

Για συμβολαιο και καρτοσυνδεση ολες οι καρτες μετα το 2005 μπαινουν με 4g. Ελαχιστοι εως μηδαμινοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά νομίζω ότι ο άλλος φίλος εννοούσε το ενδεχόμενο να ζητάει κάποιος αντικατάσταση για άλλο λόγο. Π.χ. την χάλασε ή την έχασε.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά νομίζω ότι ο άλλος φίλος εννοούσε το ενδεχόμενο να ζητάει κάποιος αντικατάσταση για άλλο λόγο. Π.χ. την χάλασε ή την έχασε.

 

συμφωνω η ερωτηση μου ομως ηταν για αλλαγη λογω 4g οχι για αντικατασταση η φθορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο whats up που ειχα οταν μιλουσα με καποιον και με καλουσε καποιος τριτος εμφανιζοταν στην δευτερη γραμμη. Αυτο υπαρχει στην wind και αν ναι πως το ενεργοποιω?
Link to comment
Share on other sites

Στο whats up που ειχα οταν μιλουσα με καποιον και με καλουσε καποιος τριτος εμφανιζοταν στην δευτερη γραμμη. Αυτο υπαρχει στην wind και αν ναι πως το ενεργοποιω?

 

Ειναι θεμα ρυθμισης στην συσκευη σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο whats up που ειχα οταν μιλουσα με καποιον και με καλουσε καποιος τριτος εμφανιζοταν στην δευτερη γραμμη. Αυτο υπαρχει στην wind και αν ναι πως το ενεργοποιω?

 

Ενεργοποίηση: Πληκτρολόγησε *43#

Σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος σε καλέσει και η γραμμή σου είναι κατειλημμένη, ο καλών ακούει είτε το μήνυμα: 'Η κλήση σας είναι σε αναμονή, παρακαλούμε μην κλείσετε αν δεν ακούσετε σήμα κατειλημμένου', είτε σήμα κανονικής κλήσης για μερικά δευτερόλεπτα (χωρίς μήνυμα) και μετά σήμα κατειλημμένου.

Απενεργοποίηση: Πληκτρολόγησε #43#

Επιβεβαίωση: Πληκτρολόγησε *#43#

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα ρυθμισης στην συσκευη σου

 

Δε νομίζω να ισχύει αυτό καθώς αυτό γινόταν και στις παλιές συσκευές (dumbphone). Στην Cosmote όταν μιλάς με κάποιον και παίρνει τρίτος, σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις τον άλλον σε αναμονή και να απαντήσεις. Σε WIND/VF απλά παίρνεις μήνυμα .

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ισχύει αυτό καθώς αυτό γινόταν και στις παλιές συσκευές (dumbphone). Στην Cosmote όταν μιλάς με κάποιον και παίρνει τρίτος, σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις τον άλλον σε αναμονή και να απαντήσεις. Σε WIND/VF απλά παίρνεις μήνυμα .

Στο whats up που ειχα οταν μιλουσα με καποιον και με καλουσε καποιος τριτος εμφανιζοταν στην δευτερη γραμμη. Αυτο υπαρχει στην wind και αν ναι πως το ενεργοποιω?

Απλά ενεργοποίησε την αναμονή κλήσεων απ τις ρυθμισεις του κινητού σου, ή με τον τρόπου που γράφει παραπάνω η evoula_ , κι αντί για μήνυμα θα μπορείς να βάζεις τη μια κλήση σε αναμονή και να απαντήσεις την 2η, και να εναλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...