Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορω να αποκτησω καπως το thomson 585? εχω το d-link DSL-2640B .. οχι οτι εχω κανενα προβλημα αλλα επειδη ακουω πολυ καλα λογια για το thomson :p

 

Οταν λες καπως, εννοεις χωρις να πληρωσεις??? Πες οτι σου χαλασε το παλιο και ζητα αντικατασταση.

 

Αλλιως απλα πας και το αγοραζεις φτηνο ειναι!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ε θα μου πουνε φερτο να το δουμε,σιγα μην δινουν ετσι αβερτα ρουτερς :p

τους πετας και ενα "φευγω απο την εταιρια" γιατι δεν εχω υποστηριξη..και μετα αλλαζει το θεμα.

ποσα χρονια εισαι στην φορθνετ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω κι εδω μιλατε για ρουτερ αλλα και στο σχετικο τοπικ που το εγραψα δεν ειδα καμμια απαντηση...

 

Ψαχνω WiFi modem για Forthnet 24Mbps απο PSTN

 

Θελω ομως να εχει τη δυνατότητα να μπορω να ενεργοποιω το Wireless σημα του οποτε το θελω κι οχι να λειτουργει συνέχεια. Χρησιμοποιω πιο πολυ συνδεση με καλωδιο και το WiFi το θελω περιστασιακά.

 

Καμμια πρόταση???

Link to comment
Share on other sites

λιγο μετα φου βγηκε το 2play ;)

Θα πας σε ενα κατστημα το παλιο σου μοντεμ..(crypto) και θα ζητησεις αλλαγη.αλλιως πας και παρακαλας..:p

εγω ετσι ειχα κανει..και μου το ειχανε αλλαξει..και το εχω στην καβαντζα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω κι εδω μιλατε για ρουτερ αλλα και στο σχετικο τοπικ που το εγραψα δεν ειδα καμμια απαντηση...

 

Ψαχνω WiFi modem για Forthnet 24Mbps απο PSTN

 

Θελω ομως να εχει τη δυνατότητα να μπορω να ενεργοποιω το Wireless σημα του οποτε το θελω κι οχι να λειτουργει συνέχεια. Χρησιμοποιω πιο πολυ συνδεση με καλωδιο και το WiFi το θελω περιστασιακά.

 

Καμμια πρόταση???

 

Νομιζω πως το Τhomson TG585 εχει αυτη τη δυνατοτητα, με ενα κουμπι που εχει.

 

Υπαρχουν και αλλα βεβαια βλεπε Linksys. Εξαρταται ποσα χρηματα θες να διαθεσεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω κι εδω μιλατε για ρουτερ αλλα και στο σχετικο τοπικ που το εγραψα δεν ειδα καμμια απαντηση...

 

Ψαχνω WiFi modem για Forthnet 24Mbps απο PSTN

 

Θελω ομως να εχει τη δυνατότητα να μπορω να ενεργοποιω το Wireless σημα του οποτε το θελω κι οχι να λειτουργει συνέχεια. Χρησιμοποιω πιο πολυ συνδεση με καλωδιο και το WiFi το θελω περιστασιακά.

 

Καμμια πρόταση???

 

Το Thomson 585 v7 έχει κουμπί απέξω για το Wifi και μπορείς να του ορίσεις να ενεργοποιεί το ασύρματο όποτε θες.

 

Θα πας σε ενα κατστημα το παλιο σου μοντεμ..(crypto) και θα ζητησεις αλλαγη.αλλιως πας και παρακαλας..:p

εγω ετσι ειχα κανει..και μου το ειχανε αλλαξει..και το εχω στην καβαντζα.

Εγώ πάντως που πήρα πόσα τηλέφωνα ως παλιός συνδρομητής, κανένα κατάστημα δεν δέχτηκε και το μόνο ότι μου έκαναν έκπτωση.Από 70€ το έδιναν 50€.

Ε, προτίμησα και γω και το πήρα με 25-30€ από ΕΒΑΥ!:D

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πήρα πόσα τηλέφωνα ως παλιός συνδρομητής, κανένα κατάστημα δεν δέχτηκε και το μόνο ότι μου έκαναν έκπτωση.Από 70€ το έδιναν 50€.

Ε, προτίμησα και γω και το πήρα με 25-30€ από ΕΒΑΥ!:D

 

Εγω ημουν τυχεροτερος..και μετα απο βρισιμο..μου δωσανε καινουργιο μοντεμ ρουτερ.βεβαια ειχα και το αρχαιο crypto και οπως και να'χει δεν συγχρονιζε πανω απο τα 8!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Thomson 585 v7 έχει κουμπί απέξω για το Wifi και μπορείς να του ορίσεις να ενεργοποιεί το ασύρματο όποτε θες.

 

:thanks: για την αμεση απαντηση...

 

Ξερεις κανενα γνωστο καταστημα που να το έχει.

Εψαξα Πλαισιο, Eshop, Μultirama, Εlectroworld και δεν βρηκα κατι στα site τους..

Και ο skroutz και στο allshops μου το βγαζει μονο σε ενα καταστημα στη Θρακη...:X

Link to comment
Share on other sites

:thanks: για την αμεση απαντηση...

 

Ξερεις κανενα γνωστο καταστημα που να το έχει.

Εψαξα Πλαισιο, Eshop, Μultirama, Εlectroworld και δεν βρηκα κατι στα site τους..

Και ο skroutz και στο allshops μου το βγαζει μονο σε ενα καταστημα στη Θρακη...:X

Θα πας σε forthnet shop και θα το αγορασεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το Τhomson TG585 εχει αυτη τη δυνατοτητα, με ενα κουμπι που εχει.

 

Υπαρχουν και αλλα βεβαια βλεπε Linksys. Εξαρταται ποσα χρηματα θες να διαθεσεις.

Τα Linksys που λες εχουν ενα κουμπι "Wi-Fi Protected Setup" ειναι για να ενεργοποιει γενικα το Wifi ή μονο για την πατεντα protected που λεει?

Μπηκα και στο επισημο site Linksys αλλα δεν εβγαλα ακρη αν το Wireless ειναι μονιμα ενεργό ή μπορεις να το κλεισεις.

Ξερει κανεις που το χρησιμοποιει?

 

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 που εχουν κι ωραιο design.

 

LINKSYS WAG120N-EZ WIRELESS-N ADSL2+ GATEWAY (ADSL OVER PSTN)

 

LINKSYS WAG160N-EZ WIRELESS-N ADSL2+ GATEWAY (ADSL OVER PSTN)

 

Λεω για το 2ο που το βλεπω ποιο "δυνατο"

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν εχουν τη δυνατότητα να μην εχουν συνεχεια ενεργο το Wifi αλλα το modem να παρεχει ιντερνετ μεσω των κλασικων καλωδιων.

Δεν θελω να τροω την ακτινοβολια του WiFi χωρις λόγο αφου το θελώ μονο για το μικρο λαπτοπ που το χρησιμοποιω πολυ σπανια σαν 2ο p/c. 90% του χρονου χρησιμοποιω μονο το desktop που το συνδεω με καλωδιο.

 

Thanx για την βοηθεια!

 

Θα πας σε forthnet shop και θα το αγορασεις ;)

Δεν ηξερα οτι πουλανε σκετα modem! Thanx!

Καλα αμα παω σε Forthnet shop μαλλον θα το παρω τζαμπα το Thomson γιατι τους τα εχω μαζεμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το WPS δεν σημαινει οτι εχει κουμπι για οn/off του wireless! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το WPS δεν σημαινει οτι εχει κουμπι για οn/off του wireless! ;)

 

Αυτο καταλαβα κι εγω αλλα δεν το γραφανε ξεκαθαρα!:)

 

Οποτε μαλλον το Thomson TG585 v7 ειναι μονοδρομος αν και σε αρκετα φορουμ τωρα που μπηκα το κατακρινουν οτι βγαζει τρελλα κοληματα/προβληματα οπως αποσυνδεσεις και χαμηλες ταχυτητες! :mad:

 

Δεν ξερω τελικα... μπερδεμα!:X

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβα κι εγω αλλα δεν το γραφανε ξεκαθαρα!:)

 

Οποτε μαλλον το Thomson TG585 v7 ειναι μονοδρομος αν και σε αρκετα φορουμ τωρα που μπηκα το κατακρινουν οτι βγαζει τρελλα κοληματα/προβληματα οπως αποσυνδεσεις και χαμηλες ταχυτητες! :mad:

 

Δεν ξερω τελικα... μπερδεμα!:X

Εγω το δοκιμασα για 2ημερες! δεν ειχα τις ταχυτητηες που εχω με το linksys! επισης σε περιβαλλον wifi με πεταγε πολλες φορες εξω..:down: (ισως ειναι και τυγχαιο περιστατικο) αλλα ρουτερ που το φερνει μονο η φορθνετ και οχι τα γνωστα καταστηματα για μενα σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστα.την εχω πατησει με μονετμ της φορθνετ siemens (το βρισκες μονο σε καταστημα φορθνετ) πριν απο κατι μηνες με αποτελεσμα να αγορασω καινουργιο..και μετα απο 2 μηνες ηρθε το τομσον δωρο.

για μενα να παρεις αλλη μαρκα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως MAD 13 μην τρελενεσαι με την ακτινοβολια του wireless. Δεν τιθεται θεμα, η ισχυς ακτινοβολιας ειναι παρα πολυ μικρη. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το καναμε ψιλο-chat το τοπικ... η κουβεντουλα ειναι επικοδομητικη παντως..

 

Βρηκα κι ενα της Netgear που την εμπιστευομαι πιο πολυ σαν εταιρεια απο την alcatel που εχει κουμπι on/off για το wireless!!

 

NETGEAR DGN2000

http://support.you.gr/catalog/AD/AD65C29F4B92C54CA80F37A0F0D0B551.pdf

 

Το γραφει καθαρα οτι το κουμπι ειναι wireless on/off κι εχει κι αλλο κουμπι για το protected!!

 

Μαλιστα υποστηριζει 802.11Ν που εχω και στο λαπτοπ οποτε θα πηγενει σφαιρα η ταχυτητα!

 

Αξιζει τη διαφορα στην τιμή!

 

Παντως μου κανει τεραστεια εντυπωση ολοι οι κατασκευαστες βγαζουνε 1002 φοβερα μοντεμ με τρελλα χαρακτηριστικα κι ενας καλοπληρωμενος μανατζαρεος δεν σκεφτηκε το αυτονοητο να βαζουνε τετοια κουμπια σε ολα τα μοντεμ!

Λες και θα τους κοστιζε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Στο τζαμπε λιγο δυσκολο.Μια αλλη λυση ειναι να διακοψεις το συμβολαιο και να κανεις νεο ωστε να σου παρεχουν τον εξοπλισμο.:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο τζαμπε λιγο δυσκολο.Μια αλλη λυση ειναι να διακοψεις το συμβολαιο και να κανεις νεο ωστε να σου παρεχουν τον εξοπλισμο.:p

 

μα αν έχει ΄΄χαλάσει΄΄ γιατί να μην σου το αντικαταστήσουν??? Πάντως εγώ αύριο θα πάω το χαλασμένο πίσω και θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μα αν έχει ΄΄χαλάσει΄΄ γιατί να μην σου το αντικαταστήσουν??? Πάντως εγώ αύριο θα πάω το χαλασμένο πίσω και θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.....

 

Μα δεν εχει χαλασει.

 

μπορω να αποκτησω καπως το thomson 585? εχω το d-link DSL-2640B .. οχι οτι εχω κανενα προβλημα αλλα επειδη ακουω πολυ καλα λογια για το thomson :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα αλλαζα το dlink με το tomson.Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος με το πρωτο ενω με το δευτερο με τιποτα δεν μπορω να κανω το βουζε να πρασινισει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα σε τηλεφωνική επικοινωνία με την εταιρία με ενημέρωσαν πως έχει παραληφθεί η αίτησή μου για το επιδοτούμενο Forthnet2play και περί τις 26-28 Δεκ θα έχει ενεργοποιηθεί και η σύνδεση....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε αλλες 10-15 μερες και θα σε μεσα.:happy:

 

Πως το ξέρεις αυτό? Νομίζω πως υπάρχει όριο 40 ημερών από την ημ/νία κατάθεσης της αίτησης.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...