Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μια απορία..Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της Forthnet να εγκαταστήσει μια νέα γραμμή μαζί με internet (doubleplay). Έγινε η κεντρική εγκατάσταση στο σαλόνι. Το θέμα είναι το εξής στο σαλόνι όλα δουλεύουν κανονικά δλδ το τηλέφωνο και το modem συγχρονίζει -το λαμπάκι είναι σταθερό στο broadband- ενώ σε όλα τα άλλα δωμάτια όταν βάζω την συσκεή του τηλεφώνου στις πρίζες δεν κάνει τπτ φαίνεται νεκρό και το modem αναβοσβήνει συνέχεια, δεν συγχρονιζει δηλαδή. Ο τεχνικός της Forthnet μου είπε οτι δεν ξέρει τι μπορεί να φταίει και ότι μια πρίζα δουλεύει σωστά σε όλο το σπίτι και οτι έχει γίνει λάθος εγκατάσταση απο τον ηλεκτρολόγο. Απο την εμπειρία σας νομίζεται οτι μπορεί να είναι ο ηλεκτρολόγος ή δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση απο τον τεχνικό ο οποίος δεν ασχολήθηκε κ πολύ ίσα ίσα να σηκωθεί να φύγει...

 

Δεν ειναι δουλεια του τεχνικου του εκαστοτε παροχου να ελεγχει τα μπριζακια ολου του σπιτιου. Εφοσον στο κεντρικο δουλευουν ολα ρολοι τοτε η δουλεια του τελειωσε. Αν τα αλλα ειναι νεκρα ειναι δουλεια ηλεκτρολογου. Για παραδειγμα, αν εβαζες ΔΕΗ σε ενα καινουργιο σπιτι και οι μισες μπριζες δουλευαν και οι αλλες μισες οχι, θα εβαζες την ΔΕΗ να στις φτιαξει?

 

Οταν ειχε ερθει σε μενα τεχνικος ελεγξε ολες τις πριζες,5 στο συνολο για να δει αν ολα ειναι OK.Σε σενα πιθανοτατα δεν ειναι συνδεδεμενες,βγαλε μια απο αυτες που δεν δουλευουν και δες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλα η εξυπηρετηση ειναι για τα μπαζα. και στις 3 το πρωι να παρεις ενα μισαωρακι αναμονη θα το φας. εμενα την προηγουμενη βδομαδα σερνοταν. απο κυριακη εστρωσε για τα καλα. στην κατω τουμπα.

 

ετσι ακριβως κ με εμενα απο την κυριακη ολα ρολοι ευτιχως κ η ταχυτητα στα

μεγιστα....κ εγω κατω τουμπα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.Εχω double play εδω και 2 χρονια και μπορώ να πω οτι είμαι σχετικα ικανοποιημένος.Το πρόβλημά μου είναι οτι το router μου κλειδώνει στα 7300 μέγιστο.

Πήρα λοιπόν πριν απο λίγο στο 13831 (απάντησαν αμέσως:blink::blink:) και ο τεχνικός μου λέει οτι δεν πρέπει να έχω παράπονο γιατι η ταχύτητά μου είναι εξερετική και οτι δεν γίνεται τίποτα καλύτερο.Σύμφωνα με τα λεγόμενα του η απόσταση του σπιτιού μου από το τηλεφωνικό κέντρο είναι λιγο πιο κάτω απο τα 4 χιλιόμετρα και απο ότι βλέπω στο διάγραμμα που έχει αναρτήσει η forthnet θα έπρεπε να εχω ταχύτητα 12000-14000.

Τι λετε εσείς?

Δώσε λίγο τα στατιστικά της γραμμής σου να σου πούμε αν είσαι καλά ή όχι.

Δεν ξέρω για ποιο πινακάκι λες αλλά άμα είσαι στα 3-4χλμ δεν πρέπει να περιμένεις πάνω από 7500.

Οπότε καλά σου είπε ο τεχνικός.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το δοκίμασα με φίλτρο δηλαδή είναι η συσκευή το καλώδιο το φίλτρο και μετά η πρίζα.. αλλά όταν το ανοίγω είναι νεκρό.

Αυτό είναι νέα εγκατάσταση τηλεφώνου, ή είχες πριν ΟΤΕ που δούλευαν όλες οι πρίζες και τώρα δε δουλεύουν;

 

(μπορεί να μην είναι δουλειά της forthnet αυτό, αλλά εμείς μπορούμε να βοηθάμε όποιον έχει πρόβλημα. Θα πρέπει να ανοίξουμε ένα thread σχετικό με πρίζες, συνδέσεις, καλωδιακά προβλήματα κτλ.)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο τα στατιστικά της γραμμής σου να σου πούμε αν είσαι καλά ή όχι.

Δεν ξέρω για ποιο πινακάκι λες αλλά άμα είσαι στα 3-4χλμ δεν πρέπει να περιμένεις πάνω από 7500.

Οπότε καλά σου είπε ο τεχνικός.

 

Το διαγραμμα στο οποίο αναφέρομαι είναι το εξής:

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmChRmArt.aspx?p=223138

Λέει <<Ενδεικτική απεικόνιση>>,αλλα πόση απόκλιση μπορεί να έχει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα δεις και στη φωτό που ανεβάζω, αυτό της forthnet είναι λίγο κουκουρούκου.

Εγώ που απέχω γύρω στο 1,2 χλμ θα έπρεπε δηλαδή να συγχρονίζω στα 20.000??:p:p:p:p

Απλά γελοίο.15,5 έπιανα όταν προωτοξεκίνησε το 2play και ήταν λίγοι ακόμα τότε οι χρήστες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα δεις και στη φωτό που ανεβάζω, αυτό της forthnet είναι λίγο κουκουρούκου.

Εγώ που απέχω γύρω στο 1,2 χλμ θα έπρεπε δηλαδή να συγχρονίζω στα 20.000??:p:p:p:p

Απλά γελοίο.15,5 έπιανα όταν προωτοξεκίνησε το 2play και ήταν λίγοι ακόμα τότε οι χρήστες.

 

Οκ φιλε μου , το 'πιασα.Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
΄Εχω το Forthnet 2play με το ασύρματο router Thomson TG 585 αλλά το λαμπάκι του Wireless είναι μονίμως κόκκινο..δεν θέλω να χρησιμοποιήσω στικάκι, υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση στον υπολογιστή για να μπορέσω να συνδέσω το wi-fi του κινητού μου με το router; Ευχαριστώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

΄Εχω το Forthnet 2play με το ασύρματο router Thomson TG 585 αλλά το λαμπάκι του Wireless είναι μονίμως κόκκινο..δεν θέλω να χρησιμοποιήσω στικάκι, υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση στον υπολογιστή για να μπορέσω να συνδέσω το wi-fi του κινητού μου με το router; Ευχαριστώ.

 

Μπες στο ΙΡ του ρουτερ και δες στο wireless μήπως η ένδειξη είναι στο disable.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ΙΡ του ρουτερ και δες στο wireless μήπως η ένδειξη είναι στο disable.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά πως μπαίνω στο IP του ρουτερ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά πως μπαίνω στο IP του ρουτερ;

 

http://192.168.1.254 νομίζω πως ειναι αυτό.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

http://192.168.1.254 νομίζω πως ειναι αυτό.

Μου ζητάει να βάλω κωδικό πρόσβασης...πληκτρολογώ αυτόν που μου είχανε στείλει στο κινητό μου και δεν τον δέχεται...δεν έχω αλλάξει τον κωδικό από ότι θυμάμαι...περίεργο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητάει να βάλω κωδικό πρόσβασης...πληκτρολογώ αυτόν που μου είχανε στείλει στο κινητό μου και δεν τον δέχεται...δεν έχω αλλάξει τον κωδικό από ότι θυμάμαι...περίεργο

 

Δοκίμασε admin admin

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε admin admin

Δεν γινεται τίποτα, δεν το δέχεται..ίσως πρέπει να απευθυνθώ στην τεχνική τους υποστήριξη...ευχαριστώ ξανά πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τίποτα, δεν το δέχεται..ίσως πρέπει να απευθυνθώ στην τεχνική τους υποστήριξη...ευχαριστώ ξανά πάντως.

 

Δοκιμασε user:admin pass:1234 η user: admin pass:adslroot

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και οπωσδήποτε με κεφαλαιο το "Α"

Δοκίμασα όλα όσα μου γράψατε και δεν δέχεται τίποτε, ευχαριστώ ξανά παιδιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλα όσα μου γράψατε και δεν δέχεται τίποτε, ευχαριστώ ξανά παιδιά..

Πάρε στο 8001009000 και ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

απογοιτευση...

500m απο το κομβο με double play και το speedtest μου δειχνει 9.5/0.60

κατεβαζω απο rapid πιο κατω και απο τη 2mbps του οτε...

δε μπορω να το εξηγησω:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ταχύτητα συγχρονίζει το modem;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλα όσα μου γράψατε και δεν δέχεται τίποτε, ευχαριστώ ξανά παιδιά..

 

Οδηγιες δεν εχει το ρουτερ σου????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα στάνταρ πρέπει να είναι admin admin.

Αλλά για σιγουριά πάρε τηλέφωνο και τσέκαρε μήπως έχεις κάτι διαφορετικό.

Αλλιώς υπάρχει πάντα η λύση του reset, αλλά θα χάσεις όλες τις ρυθμίσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα στάνταρ πρέπει να είναι admin admin.

Αλλά για σιγουριά πάρε τηλέφωνο και τσέκαρε μήπως έχεις κάτι διαφορετικό.

Αλλιώς υπάρχει πάντα η λύση του reset, αλλά θα χάσεις όλες τις ρυθμίσεις.

'Ολα καλά παιδιά, επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα και με βοήθησαν να εγκαταστήσω ξανά το ασύρματο στικάκι μιάς και δεν έχω κάρτα ασύρματου δικτύου στο desktop PC μου. Ευχαριστώ πολύ όλους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...