Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν παρω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση θα μου δωσουν των κωδικο χρηστη?

μια φορα ειχα παει σε καταστημα και μετα απο λιγη ωρα με πηραν τηλεφωνο και μου τον ειπαν. αμα τους τηλεφωνησω τωρα θα μου τον δωσουν κατευθειαν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

θα σου ζητησουν στοιχεια κ θα σου το δωσουν. μου εχει τυχη κ εμενα. συνηθως ρωτανε τηλεφωνο ονοματεπωνυμο κ αφμ.
Link to comment
Share on other sites

H forthnet είναι πολύ περίεργη με τους κωδικούς. Και είναι ανάλογα σε ποιον θα πέσεις. Άλλος λέει ότι δεν τους βλέπουν και και ότι πρέπει να μηδενιστεί και άλλοι στο λένε αν κάνεις λίγο φασαρία.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια συμπληρωσα τον αριθμο μου στο site και λεει οτι με καλυπτει το isdn..αξιζει να κανω τη μεταφορα απο pstn σε isdn?τι θα χρειαστει και ποσο θα κοστισει?ειναι αξιοπιστο εχει προβληματα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια συμπληρωσα τον αριθμο μου στο site και λεει οτι με καλυπτει το isdn..αξιζει να κανω τη μεταφορα απο pstn σε isdn?τι θα χρειαστει και ποσο θα κοστισει?ειναι αξιοπιστο εχει προβληματα?

 

Isdn???? Οχι adsl??:confused:

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια συμπληρωσα τον αριθμο μου στο site και λεει οτι με καλυπτει το isdn..αξιζει να κανω τη μεταφορα απο pstn σε isdn?τι θα χρειαστει και ποσο θα κοστισει?ειναι αξιοπιστο εχει προβληματα?

 

Isdn???? Οχι adsl??:confused:

 

Εννοείς ότι έβαλες τον αριθμό σου και από κάτω την επιλογή ISDN?

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν σου δίνουν ISDN..:p

Απλά σε ρωτάει τι είδος τηλεφωνικής γραμμής έχεις τώρα και σου λέει αν έχεις κάλυψη από το ιδιόκτητο δίκτυο.

Αν θες να περάσεις στο ιδιόκτητο δίκτυο θα πάρεις PSTN γραμμή και αν θες δεύτερη γραμμή πρέπει να το ζητήσεις extra..

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη εχω adsl over pstn και θελω και 2η γραμμη!και ρωταω,αν ειναι αξιοπιστο με το να λειτουργει με isdn ,τιποτα προβληματα στην ποιοτητα ομιλιας..διαφορα στο κοστος ,η ολη αλλαγη ποσο θα κοστισει..τι θα γινει με το ρουτερ θα μου δωσουν αλλο?
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη εχω adsl over pstn και θελω και 2η γραμμη!και ρωταω,αν ειναι αξιοπιστο με το να λειτουργει με isdn ,τιποτα προβληματα στην ποιοτητα ομιλιας..διαφορα στο κοστος ,η ολη αλλαγη ποσο θα κοστισει..τι θα γινει με το ρουτερ θα μου δωσουν αλλο?

 

Εγω είμαι χρόνια με isdn και δεν έχω κάποιο θέμα. Είναι μια καλή λύση αν θες 2η γραμμή και τις ευκολίες / δυνατότητες που προσφέρει η γραμμή isdn. Από την άλλη ίσως να είναι υπο κατάργηση και ίσως να μην έχεις κάποια χρηματική ωφέλεια. Νομίζω αν έχεις ήδη γραμμη pstn σου δίνουν και 2η χωρίς πάγιο. Ρώτα.

 

Ο ρούτερ δεν θα δουλεύει. Θα χρειαστεί αναβάθμιση ή άλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε μπερδευτεί λίγο. Μόνο ο ΟΤΕ δίνει ISDN. H forthnet μόνο PSTN δίνει. Αν θές 2η γραμμή (αν κατάλαβα μιλάς για 2ο τηλ. νουμερο) τοτε έχουμε και λέμε:

 

1. Τέλος ενεργοποιησης 25 ευρω

2. Εξτρα πάγιο το 9.9 ευρω τον μήνα

3. Η 1η γραμμη ειναι POTS, η 2η VoIP

4. Αλλάζεις/σου δίνουν αλλο router

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μπερδευτεί λίγο. Μόνο ο ΟΤΕ δίνει ISDN. H forthnet μόνο PSTN δίνει. Αν θές 2η γραμμή (αν κατάλαβα μιλάς για 2ο τηλ. νουμερο) τοτε έχουμε και λέμε:

 

1. Τέλος ενεργοποιησης 25 ευρω

2. Εξτρα πάγιο το 9.9 ευρω τον μήνα

3. Η 1η γραμμη ειναι POTS, η 2η VoIP

4. Αλλάζεις/σου δίνουν αλλο router

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!

ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΑΤΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ.

Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ VOIP..

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!

ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΑΤΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ.

Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ VOIP..

 

όπως πχ δουλευει η HOL που μεν σου δινει δευτερη γραμμη και νουμερο στο ιδιο παγιο... αλλα..... :)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

θα ήθελα να ενημερώσω πως έχω forthnet adsl economy.

Πριν από το Πάσχα που είχε γίνει η σύνδεση μου συγχρόνιζε το modem-router μου κοντα στις 18000. Πλέον εδς και λίγο καιρό είναι στα 14000 με 15000 αλλά είναι κάπως εικονικά. Η περιίγηση μ στον ιστό δεν ειναι καθόλο αξιόλογη, τα video στο youtube αργουν να κατέβουν, σε σημείο όπου πατάω παύση για να το δω ολόκληρο χωρίς να σταματήσει και γενικά αργεί να μπεί σε σελιδες...

επείσης την ημέρα έχω 2 με 3 διακοπές του ίντερνετ για 2 με 3 λεπτά.

 

τι μπορώ να κάνω για να φτιαχτεί αυτό? αρκεί να πάρω και να δηλώσω το πρόβλημά μου στο 13831?

 

μένω στην άρτα, και ειμαι στο ιδιόκτητο δύκτιο της forthnet...

Link to comment
Share on other sites

To "αρκεί" είναι σχετικό, μπορείς όμως να αρχίσεις από κεί.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο από καλό server για να δεις με τι ταχύτητα θα κατέβει. Επίσης μπορείς να τρέξεις το speedtest της forthnet να δούμε σε ποιο κομμάτι της σύνδεσης είναι το πρόβλημα. ( http://speedtest.forthnet.gr/ )

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το αποτέλεσμα του speedtest...

 

09/09/2009 16:16:40

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 631.09Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 4.08Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

Από την Apple που προσπάθησα, κατέβαζα με 13 - 15 kb/sec ενώ από την microsoft στα 40 με 50 kb/sec... Πάντως στην αρχή είχα δοκιμασει την ταχύτητα και είχα από τον server της apple κοντά στο 1 mb/s και από την micro κάπου στο 1,5 mb/s ενώ στο utorrent είχα για δέκα λεπτά περίπου είχα ταχύτητα από 1,9 εως 2,1 Mb/sec ( με καμια 10αρια και παραπάνω ανοικτά torrent) ...

 

Από ότι έχω ενημερωθεί πρίν από μια εβδομάδα, κάνανε κατι στο δυκτιο της forthnet και είχαν διακώψει όλες τις συνδέσεις της περιοχής για μια ώρα περίπου.

 

Μέσα σε μισή ώρα είχα 4 ολιγολεπτες διακοπές του ιντρνετ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

εχω το thomson router (ασυρματο) και θελω να μπω στις ρυθμισεις του απο τη σελιδα στον explorer. Ξερω οτι η διευθυνση ειναι 192.168.1.254 αλλα οταν προσπαθω να μπω μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης. Που μπορω να τα βρω αυτα???

Ευχαριστω ;)

:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

εχω το thomson router (ασυρματο) και θελω να μπω στις ρυθμισεις του απο τη σελιδα στον explorer. Ξερω οτι η διευθυνση ειναι 192.168.1.254 αλλα οταν προσπαθω να μπω μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης. Που μπορω να τα βρω αυτα???

Ευχαριστω ;)

Δοκιμασε admin & admin

Πρεπει να τα γραφει και στο βιβλιαρακι του.

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!

ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΑΤΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ.

Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ VOIP..

 

ρε παιδια δεν ειναι και κατι τραγικο η φραση "ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ", η συσκευη τηλεφωνου θα συνδεθει επανω στο ρουτερ. εχω αυτη τη υπηρεσια πανω απο ενα χρονο και ποτε μα ποτε δεν υπηρξε προβλημα. παντα αψογη ποιοτητα ομιλιας. επανω στη γραμμη αυτη εχω και το φαξ το οποιο δουλευει απροβληματιστα. το μονο κακο που θα ειχα να πω ειναι το μηνιαιο κοστος 9.90 ευρω. κατα τα αλλα ομως ειναι μια πολυ καλη υπηρεσια. επισης αξιζει να αναφερω οτι αυτη τη γραμμη τη χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση σαν κυρια γραμμη αφου η "κυρια" ειναι στον επανω οροφο του σπιτιου και εγω στο δικο μου διαμερισμα εχω μονο το ρουτερ και μια ασυρματη συσκευη τηλεφωνου για προσωπικη χρηση.

το ρουτερ θα πρεπει να ειναι ανοικτο για να δουλευει η γραμμη του τηλεφωνου.

επισης σημαντικο ειναι οτι εχει τυχει το internet να ειναι down αλλα η voip γραμμη να ειναι οκ. απο το μενου του ρουτερ αν κανεις αποσυνδεση του ιντερνετ η δευτερη τηλεφωνικη γραμμη και παλι δουλευει αφου κανει ξεχωριστη συνδεση το ρουτερ με κωδικους και username της voip γραμμης.

και για να καλυψω και την αλλη αποψη εκεινων που δεν θελουν να εχουν ανοικτο ενα ΑΣΥΡΜΑΤΟ ρουτερ, το ρουτερ που δινει η forthnet εχει ενα κουμπακι στη προσοψη που απενεργοποιει/ενεργοποιει την ασυρματη λειτουργια χωρις να κλεινει ολο το ρουτερ. :rolleyes:

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε admin & admin

Πρεπει να τα γραφει και στο βιβλιαρακι του.

 

μπα... τιποτα... καμια αλλη ιδεα???

:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι και κατι τραγικο η φραση "ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ", η συσκευη τηλεφωνου θα συνδεθει επανω στο ρουτερ. εχω αυτη τη υπηρεσια πανω απο ενα χρονο και ποτε μα ποτε δεν υπηρξε προβλημα. παντα αψογη ποιοτητα ομιλιας. επανω στη γραμμη αυτη εχω και το φαξ το οποιο δουλευει απροβληματιστα. το μονο κακο που θα ειχα να πω ειναι το μηνιαιο κοστος 9.90 ευρω. κατα τα αλλα ομως ειναι μια πολυ καλη υπηρεσια. επισης αξιζει να αναφερω οτι αυτη τη γραμμη τη χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση σαν κυρια γραμμη αφου η "κυρια" ειναι στον επανω οροφο του σπιτιου και εγω στο δικο μου διαμερισμα εχω μονο το ρουτερ και μια ασυρματη συσκευη τηλεφωνου για προσωπικη χρηση.

το ρουτερ θα πρεπει να ειναι ανοικτο για να δουλευει η γραμμη του τηλεφωνου.

επισης σημαντικο ειναι οτι εχει τυχει το internet να ειναι down αλλα η voip γραμμη να ειναι οκ. απο το μενου του ρουτερ αν κανεις αποσυνδεση του ιντερνετ η δευτερη τηλεφωνικη γραμμη και παλι δουλευει αφου κανει ξεχωριστη συνδεση το ρουτερ με κωδικους και username της voip γραμμης.

και για να καλυψω και την αλλη αποψη εκεινων που δεν θελουν να εχουν ανοικτο ενα ΑΣΥΡΜΑΤΟ ρουτερ, το ρουτερ που δινει η forthnet εχει ενα κουμπακι στη προσοψη που απενεργοποιει/ενεργοποιει την ασυρματη λειτουργια χωρις να κλεινει ολο το ρουτερ. :rolleyes:

 

΄Οταν αναφερθήκαμε στην συνεχή παροχή ρεύματος εννοούσαμε ότι η δεύτερη γραμμή είναι voip και αν δεν έχεις ρεύμα στο σπίτι ενώ η κύρια γραμμή σου δουλεύει η voip πάει περίπατο.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

εχω το thomson router (ασυρματο) και θελω να μπω στις ρυθμισεις του απο τη σελιδα στον explorer. Ξερω οτι η διευθυνση ειναι 192.168.1.254 αλλα οταν προσπαθω να μπω μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης. Που μπορω να τα βρω αυτα???

Ευχαριστω ;)

 

 

δοκίμασε να βάλεις το username που έχεις απο την forthnet και τον κωδικό που σου έχει δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε και στο site της Forthnet, έχει λεπτομερέστατες οδηγίες για τη ρύθμιση όλων τουν ρούτερς της αγοράς και αναφέρει σε κάθε οδηγό το username & pass.

 

Υ.Γ. πρέπει να ξαναφτιάξουμε ένα θέμα με τα defaults usernames και passwords.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...