Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το σπλιτερ αν δεν κάνω λάθος είναι απλά διακλαδωτής με φίλτρο.

αυτη την γνωμη εχω κι'εγω.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπάρχει φιλτράκι σε κάθε τηλεφωνική συσκευή και επίσης splitter για το ρούτερ.

 

Σχεδόν σωστά. Κάθε τηλέφωνο πρέπει να έχει φιλτράκι ενώ το modem μπορεί να μπει ελεύθερο στη γραμμή ή πανω σε splitter σε περίπτωση που χρειάζεσαι το μπριζάκι και για τηλέφωνο.

 

Το σπλιτερ ειναι μονο για isdn γραμμη οπου δεν χρειαζεται να βαλεις φιλτρο στα τηλεφωνα,μετα το σπλιτερ συνδεεις το νετμοντ και πανω σε αυτο τα τηλεφωνα .Ετσι τουλαχιστον δειχνει το βιβλιαρακι που δινει η 4νετ μαζι με το τομσον 585.Εγω με pstn γραμμη εχω βαλει ενα διακλαδωτη (αν και η 4νετ λεει οχι σε διακλαδωτες) στην πριζα του "οτε" και η μια εξοδος ειναι για το ρουτερ και η αλλη εχει το φιλτρακι και το τηλεφωνο.

 

Λάθος! Το splitter δεν είναι μόνο για isdn γραμμές. Απλά στο δίνουν γιατί η ISDN είναι ψηφιακή γραμμή και τα τηλέφωνα χρειάζονται το netmod να κάνει την αποκωδικοποίηση. Συνεπώς τα τηλέφωνα θα τα συνδέσεις πάνω στο netmod αλλά το netmod απο πίσω πρέπει να έχει φιλτράκι ή splitter. Απλά συνήθως modem και netmod τα έχεις κοντά και για αυτο σου δίνουν splitter. :p

 

Εγω εχω ενα σπλιτερ σε pstn γραμμη που γραφει pstn και απο εκει δινει modem και phone και ετσι στο phone βαζω το τηλ. και ετσι δεν εχω φιλτρο γιατι υποτιθεται ειναι μεσα στο σπλιτερ , ειναι κατι λαθος ;

 

Το σπλιτερ αν δεν κάνω λάθος είναι απλά διακλαδωτής με φίλτρο.

 

Σωστά είναι ένα διακλαδωτής που στη μια έξοδο έχει και φίλτρο ενώ η άλλη έξοδος είναι απλή.

Στην ουσία αν θέλεις στο ίδιο μπριζάκι ένα τηλέφωνο και το modem θα χρησιμοποιήσεις ένα splitter για να χωρίσεις τη γραμμή και να έχεις και φίλτρο στο τηλέφωνο ;)

 

αυτη την γνωμη εχω κι'εγω.;)

 

;)

 

Ελπίζω να σας κάλυψα γιατί σε λίγο θα βγούμε offtopic :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλα όσα μου γράψατε και δεν δέχεται τίποτε, ευχαριστώ ξανά παιδιά..

 

Toν περασμενο Δεκεμβριο ειχα κανει νεα συνδεση τηλεφωνου και internet στη forthnet οποτε αυτο τον Δεκεμβριο-Ιανουαριο τελειωνει το 12μηνο.Αν διακοψω τη συνδεση internet μπορω μετα να κανω εκ νεου καινουργια η οχι??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Toν περασμενο Δεκεμβριο ειχα κανει νεα συνδεση τηλεφωνου και internet στη forthnet οποτε αυτο τον Δεκεμβριο-Ιανουαριο τελειωνει το 12μηνο.Αν διακοψω τη συνδεση internet μπορω μετα να κανω εκ νεου καινουργια η οχι??

 

και βεβαια μπορεις, χωρις κανενα προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θέλω να ρωτήσω όσους έχουνε Forthnet στην περιοχή της Πετρούπολης,τί παίζει αν τελικά αξίζει ή όχι?Σκοπεύω να βάλω το ADSL economy.

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν στην Πατρα εχει η Forthnet καλο(αξιοπιστο και χωρις διακοπες) δικτυο?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι η Forthnet οταν κατεβαζεις απο Torent κι αλλα προγραμματα, σου μειωνει την ταχυτητα και σου δημιουργει προβληματα στη συνδεση.

 

Ακουω ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι η Forthnet οταν κατεβαζεις απο Torent κι αλλα προγραμματα, σου μειωνει την ταχυτητα και σου δημιουργει προβληματα στη συνδεση.

 

Ακουω ιδεες...

Moύφα φήμη 100% που είχε βγει πριν κανένα χρόνο.

 

ΠΟΤΕ η forthnet δεν είχε τέτοιο θέμα.

Αντίθετα, το έκανε για κάποιο διάστημα αποδεδειγμένα η ΟΤΕΝΕΤ και κάποιοι άλλοι πάροχοι.

 

Σε αυτό το θέμα, έχει φερθεί οκ η FORTHNET.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Λόγω ύπαρξης του πακέτου Επιδοτούμενο Forthnet 2play σε δελεαστική τιμή*, σκέφτομαι να το αγοράσω και θα ήθελα να μου πει κάποιος χρήστης Forthnet 2play εάν είναι ικανοποιημένος ή έχει προβλήματα, για την πόλη της Ξάνθης.

 

Επειδή θα γίνει νέα σύνδεση τηλεφώνου (στο ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρίας), πόσες μέρες θα κάνει η έναρξη της υπηρεσίας από την κατάθεση της αίτησης?

 

ΥΓ:* Βέβαια όπως αναφέρει στο site της η εταιρία, "Οι Επιδοτούμενες Υπηρεσίες προπληρώνονται για 12 μήνες.":worry:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

έχει κρεμάσει και αλλού σήμερα η forthnet, εκτός από την Αθήνα..??

 

σε εμένα Ν.Ιωνία Αττικής τις τελευταίες 4-5 μέρες το internet σούρνεται σαν κροταλίας:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΕ Κ ΚΟΣΜΟΤΕ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Κ ΟΛΗ Η ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ......

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΕ Κ ΚΟΣΜΟΤΕ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Κ ΟΛΗ Η ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ......

 

σε ποια περιοχή είσαι ???

Εγώ εδώ και πολύ καιρό δεν είχα προβληματα ούτε στην τηλ επικοινωνία ούτε στο internet

 

 

Ανακοίνωση υπηρεσιών τηλεφωνίας

30/11/2009

 

 

 

 

Από τα ξημερώματα της Δευτέρας, λόγω έκτακτου τεχνικού προβλήματος βρίσκονται σε εξέλιξη απαραίτητες τεχνικές εργασίες, οι οποίες επηρεάζουν τις υπηρεσίες τηλεφωνίας όλων των συνδρομητών Forthnet, οικιακών και εταιρικών. Η αποκατάσταση γίνεται σταδιακά και κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να αντιμετωπίσουμε, άμεσα το ζήτημα. Σας ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία. Θα σας κρατάμε ενήμερους για την πορεία των εργασιών.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

έτσι εξηγείται...! από το πρωί και εγώ δε μπορούσα να καλέσω τηλέφωνο, ούτε καν την τεχνική εξυπηρέτηση...πριν λίγο αποκαταστάθηκε, τουλάχιστον στο σπίτι..
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 15:16: Οι υπηρεσίες αποκαταστάθηκαν πλήρως, για το σύνολο των συνδρομητών Forthnet. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις σας ποτε προβλημα με τους λογαριασμους γιατι εμενα μου εχουν στειλει εδω και 1 μηνα 4 λογαριασμους και λεει οτι χρωσταω αλλα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχουν κανει λαθος και θα κανουν εκαθαριση του λογαριασμου για να τα βλεπουν σωστα.

ΔΛΔ αμα δεν τους επερνα τηλ και πηγενα αμεριμνος να πληρωσο και καλα αυτα που χρωσταγα θα πληρωνα 147 αντι για 56 ποθ ηταν να πληρωσο κανονικα.

 

Και το ποιο ωραιο μου στειλαν και ειδοποιηση οτι αμα δεν πληρωσο μεχρι 18 θα μου το κοψουν

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις σας ποτε προβλημα με τους λογαριασμους γιατι εμενα μου εχουν στειλει εδω και 1 μηνα 4 λογαριασμους και λεει οτι χρωσταω αλλα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχουν κανει λαθος και θα κανουν εκαθαριση του λογαριασμου για να τα βλεπουν σωστα.

ΔΛΔ αμα δεν τους επερνα τηλ και πηγενα αμεριμνος να πληρωσο και καλα αυτα που χρωσταγα θα πληρωνα 147 αντι για 56 ποθ ηταν να πληρωσο κανονικα.

 

Και το ποιο ωραιο μου στειλαν και ειδοποιηση οτι αμα δεν πληρωσο μεχρι 18 θα μου το κοψουν

 

εχει συμβει και σε μενα και τους πηρα τηλεφωνο τρελαμενος και μου ειπαν οτι ηταν λαθος του συστηματος και οτι εχει ηδη σταλει καινουριος λογαριασμος διορθωμενος αυτη τη φορα. μετα απο λιγες μερες τον παρελαβα και ηταν σωστος οπως μου ειχαν πει. τωρα αν τα πληρωνες θα σου ερχονταν μηδενικοι οι επομενοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια εγω εδω στην αθηνα εχω βαλει μονο το adsl γιατι παλιοτερα που ειχα βαλει το 2play ολο προβληματα ειχα !!!τωρα πλεον οτε παγιο και ιντερνετ απο forthnet !!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις σας ποτε προβλημα με τους λογαριασμους γιατι εμενα μου εχουν στειλει εδω και 1 μηνα 4 λογαριασμους και λεει οτι χρωσταω αλλα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχουν κανει λαθος και θα κανουν εκαθαριση του λογαριασμου για να τα βλεπουν σωστα.

ΔΛΔ αμα δεν τους επερνα τηλ και πηγενα αμεριμνος να πληρωσο και καλα αυτα που χρωσταγα θα πληρωνα 147 αντι για 56 ποθ ηταν να πληρωσο κανονικα.

 

Και το ποιο ωραιο μου στειλαν και ειδοποιηση οτι αμα δεν πληρωσο μεχρι 18 θα μου το κοψουν

 

Εγω επειδη ξερω οτι γινονται πολλα τετοια κραταω ολες τις αποδειξεις ωστε οτι κα να γινει ναι ειμαι καλυμενος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το λογιστήριό τους είναι από τα χειρότερα που υπάρχουν.Κάνουν πολλά λάθη, δεν στέλνουν με τίποτα πίσω χρήματα που χρωστάνε και που τα έχουν υποσχεθεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα υπέβαλα την αίτηση για Forthnet 2play (επιδοτούμενο - Ξάνθη) προς 29,9 €/μήνα και ο πωλητής με ενημέρωσε πως πρέπει να αναμένω τη σύνδεση το λιγότερο σε 30 μέρες από σήμερα, δηλ. καλό νέον έτος.....

 

Μου έδωσε και το δωρεάν ασύρματο μόντεμ (Thomson)......είπε δε πως στην περιοχή του σπιτιού μου, γείτονες με Forthnet έχουν ταχύτητες περί τα 15ΜB.....

 

Είδομεν.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπεται, με τι ασχολησε στο ιντερνετ; Παιζεις παιχνιδια; Κανεις download πολυ; Πριν ειχες αλλον παροχο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...