Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

admin και 1234????

 

Δεν γινετε

 

δοκίμασε να βάλεις το username που έχεις απο την forthnet και τον κωδικό που σου έχει δώσει.

 

ουτε αυτο...

 

το μηνυμα που μου πεταει λεει ακριβως : Απαιτειται ονομα χρηστη και κωδικος προσβασης για το διακομιστη 192.168.1.254 στο Thomson Gateway

 

εχει κλειδωσει απο μονο του? γινετε?

 

στη σελιδα της forthnet για το modem δεν ανεφερει πουθενα για κωδικο. Λεει οτι απλα βαζεις την IP στη διευθυνση καποιου explorer και ανοιγει αμεσως!!!

:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να παίξεις λίγο με το συνδιασμό (και στο username και στο password: admin, Admin, administrator, Administrator;

Είναι σίγουρα της forthnet το modem; Αν και, θα καταλήξεις στο τηλέφωνο, είναι πιο απλό.

Στη netone το speedtouch έχει username: Administrator (νομίζω με κεφαλαίο) και password το serial number του modem!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! μπορω να κανω αιτηση εγγραφης στο ιδιοκτυτο δικτυο..ομως απο forthnet shop διαφορετικης πολης!

 

ειχα παει τις προαλλες..σε forthnet shop της πολης μου..και ειχα κανει αιτηση.μετα απο 5 μερες με πηρανε απο τα κεντρικα και μου ειπανε οτι πρεπει να ξαναπαω να κανω..(4χρονια συνδρομητης) γιατι υπηρχαν παραληψεις στα στοιχεια :whistle: :down: οπως και να'χει εγω ειμαι συμφωνος..και θα παω παλι..αλλα θελω απ'αλλου..εως'οτου να καβαντζωθω για ακομη μια φορα δωρο τον εξοπλισμο.

πηγαινωντας στο τοπικο καταστημα εδω θα "καρφωθω" και το σχεδιο μου..θα αποτυχει..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην χάσουν δίνοντας καινούριο εξοπλισμό. Έτσι και αλλιώς σε δεσμεύουν με 12μηνο συμβόλαιο και βγάζουν και τα έξοδα του εξοπλισμού.
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην χάσουν δίνοντας καινούριο εξοπλισμό. Έτσι και αλλιώς σε δεσμεύουν με 12μηνο συμβόλαιο και βγάζουν και τα έξοδα του εξοπλισμού.

Συμφωνω σε'αυτο που λες! αλλα εδω φοβαμαι μην γινει παρεξηγηση.

σε'αυτο που ρωτησα μπορεις να απαντησεις..να κανω αιτηση απο αλλο καταστημα φορθνετ(διαφορετικο νομο).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να παίξεις λίγο με το συνδιασμό (και στο username και στο password: admin, Admin, administrator, Administrator;

Είναι σίγουρα της forthnet το modem; Αν και, θα καταλήξεις στο τηλέφωνο, είναι πιο απλό.

Στη netone το speedtouch έχει username: Administrator (νομίζω με κεφαλαίο) και password το serial number του modem!

 

Δοκιμασε με "Α" ΚΕΦΑΛΑΙΟ - Administrator και το αλλο κενο απ'οσο θυμαμαι :)

 

τιποτα δυστυχως... θα παρω τηλεφωνο και θα δουμε τι θα μου πουν... ΑΝ απαντησουν ποτε!

:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν μπορεί να παίξει το ConnX-TV πάνω σε γραμμή forthnet 24άρα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε'αυτο που λες! αλλα εδω φοβαμαι μην γινει παρεξηγηση.

σε'αυτο που ρωτησα μπορεις να απαντησεις..να κανω αιτηση απο αλλο καταστημα φορθνετ(διαφορετικο νομο).

 

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν κάνεις αίτηση από άλλο νομό.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δυστυχως... θα παρω τηλεφωνο και θα δουμε τι θα μου πουν... ΑΝ απαντησουν ποτε!

 

Αν εχεις το Thomson (585) τοτε καντο reset. Βαλε μια πινεζα/καρφιτσα or something στο reset και κρατα το πατημενο για 10-15 δευτερολεπτα. Μολις σβησουν ολα τα leds θα ξερεις οτι εχει γινει επαναφορα στις εργοστασιακες. Μετα:

 

1. Ξαναβαζεις username/password (αυτοι που ηρθαν με μηνυμα στο κινητο απο forthnet οταν ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια)

2. Ξανακλειδωνεις το WiFi (εργοστασιακες ρυθμισεις = ξεκλειδωτο.

 

Αυτα :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το δοκιμαζα το τομσον (εχω κανει αιτηση για 24αρα και μου εδωσαν το μοντεμ απο την αρχη) δεν μου ζηταει κωδικο για να μπω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά είμαι φοιτητής (δηλαδή ακόμα δεν έχω γραφτεί) και θα μένω στην περιοχή του νέου ηρακλείου λέω να βάλω αυτό το πακέτο. τι λέτε για το πακέτο και δεύτερον τι ταχύτητα θα πιάνω;

 

και ρωτώ κάτι άλλο με τόσα που έχω ακούσει, στη χίο που είμαι έχω conne-x 2mb και πιάνω κάτι λιγότερο απο αυτό, αν βάλω τελικά Forthnet ούτε 2Mb δεν θα πιάνω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,έχω forthnet και έχω πρόβλημα.Κατεβάζω με 50kb/sec εως 100kb/sec ενώ οι σελίδες δεν φορτώνουν και πολύ γρήγορα.Τους έχω πάρει τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα φταίει κάποιο πρόγραμμα που έχω στον υπολογιστή αλλά αυτά είναι βλακείες.Λέτε να είναι μούφα το router για αυτό να πέφτει η χαμηλή ταχύτητα μου;Το router είναι το thomson.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,έχω forthnet και έχω πρόβλημα.Κατεβάζω με 50kb/sec εως 100kb/sec ενώ οι σελίδες δεν φορτώνουν και πολύ γρήγορα.Τους έχω πάρει τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα φταίει κάποιο πρόγραμμα που έχω στον υπολογιστή αλλά αυτά είναι βλακείες.Λέτε να είναι μούφα το router για αυτό να πέφτει η χαμηλή ταχύτητα μου;Το router είναι το thomson.

 

Τι συνδεση εχεις;

Link to comment
Share on other sites

@Aachen μηπως εχεις καποιον torrent client ανοιχτο και σου τραβαει ολο το bandwidth?

Έχω το μtorrent αλλά δεν το χρησιμοποιώ συνέχεια.

 

Τι συνδεση εχεις;

 

Όπως γράφω έχω forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι στο ιδιοκτητο με 24αρα συνδεση;4αρα;2αρα;Τι ταχυτητα πληρωνεις;

 

24αρα,με το doubleplay είμαι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά είμαι φοιτητής (δηλαδή ακόμα δεν έχω γραφτεί) και θα μένω στην περιοχή του νέου ηρακλείου λέω να βάλω αυτό το πακέτο. τι λέτε για το πακέτο και δεύτερον τι ταχύτητα θα πιάνω;

 

και ρωτώ κάτι άλλο με τόσα που έχω ακούσει, στη χίο που είμαι έχω conne-x 2mb και πιάνω κάτι λιγότερο απο αυτό, αν βάλω τελικά Forthnet ούτε 2Mb δεν θα πιάνω;

 

Ποτε δεν ξερεις ποσα θα πιασεις πριν μπει το router και ενεργοποιηθει η γραμμη.

 

1. Ποσο μακρια εισαι απο το DSLAM? (καλωδιακη αποσταση, οχι χιλιομετρικη)

2. Σε τι κατασταση ειναι η καλωδιωση μεσα στο σπιτι?

3. Αν με Conn-X 2αρι δεν συγχρονιζεις ουτε στα 2 τοτε ή εχεις βαλει φιλτρο στο router ή ο βρογχος έχει βλαβη ή εχεις βραχυκυκλωμα/εξωτερικη ταση/γειωμενο ζευγος και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ξερεις ποσα θα πιασεις πριν μπει το router και ενεργοποιηθει η γραμμη.

 

1. Ποσο μακρια εισαι απο το DSLAM? (καλωδιακη αποσταση, οχι χιλιομετρικη)

2. Σε τι κατασταση ειναι η καλωδιωση μεσα στο σπιτι?

3. Αν με Conn-X 2αρι δεν συγχρονιζεις ουτε στα 2 τοτε ή εχεις βαλει φιλτρο στο router ή ο βρογχος έχει βλαβη ή εχεις βραχυκυκλωμα/εξωτερικη ταση/γειωμενο ζευγος και παει λεγοντας.

 

ευχαριστώ για την απάντηση

1.πως μπορώ να δω πόσο μακριά είμαι;

2.καλωδίωση δεν ξέρω πως είναι πιστεύω πως είναι σε καλή κατάσταση

3.δεν έχω βάλει φίλτρο στο router, μπορεί να είμαι λίγο μακρυά γιαυτό, ίσως να παίζει ότι έχουμε συνδεδεμένες 4 τηλεφωνικές συσκευές (που σε όλες έχω βάλει φίλτρο)

 

τέλος πάντων έτσι όπως είμαι με το connex δεν έχω πρόβλημα. απλώς σκέφτομαι να πληρώνω υποτίθεται για 24 και να μην πιάνω ούτε 2!!

Link to comment
Share on other sites

Στη Χίο το έχει το πρόβλημα με το conn-x. Στα νησιά μπορεί το κέντρο να είναι πολύ μακριά και ο συγχρονισμός είναι δύσκολος. Σε μερικές περιπτώσεις λές πάλι καλά και για το 1mbps.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εβαλες το φιλτρο πανω στο router αντι για το τηλεφωνο? Στα ποσα συγχρονιζει?

 

Όχι δεν έχω βάλει φίλτρο πάνω στο router αφού στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής μου δεν έχω καθόλου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω βάλει φίλτρο πάνω στο router αφού στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής μου δεν έχω καθόλου τηλέφωνο.

 

Μηπως τραβηξες κανα 20-μετρο τηλ. καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...