Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια 8αρα με 10 το πολυ!

Τουλαχιστον στο κεντρο της Θεσσαλονικης ετσι ειναι!

Σημειωση, εχω παρατηρησει οτι οι ταχυτητες διαφερουν καπως αναλογα με τον τυπο συνδεσης!

Οι 2play πχ απο τις απλε!

Ατομο στην ιδια πολυκατοικια, στον ιδιο οροφο, στο διπλανο διαμερισμα, τα ιδια modemακια, αυτος με συνδεση απλου internet και γω με 2play (24αρες και οι δυο, λεμε τωρα...ακου 24:lol:)...εεεε...μερα με την νυχτα! Εγω παω πολυ καλυτερα!

Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο ή αν μαγειρευουν κατι με τις ταχυτητες...αλλα ειναι απαραδεκτο!

Γενικα ειναι απαραδεκτο το dsl στην Ελλαδα, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο! :lol:

Μια φίλη στο κέντρο Θεσσαλονίκης, Εγνατίας με Αγίας Σοφίας πιάνει 19 mbps. Εγώ στην άνω πόλη (αρκετή απόσταση από το dslam Ερμού δηλαδή) είμαι στα 12,5 mbps. Αν είσαι πολύ κεντρικά και συγχρονίζεις στα 8-10 πιθανότατα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Κοίταξέ το.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εμενα τις τελευταιες μερες γινετε το εξης κουφο :wacko: το ρουτερ συγχρονιζει πανω απο 18mbps (και γενικοτερα αυτη η ταχυτητα ειναι πολυ εικονικη) κανω το speedtest και μου βγαζει ταχυτητα 1.6!!! μιλαμε για τραγικη κατασταση την τελευταια βδομαδα.

δεν ξερω τι φταιει αλλα εχω :food: πακετο με το download :X

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμενα τις τελευταιες μερες γινετε το εξης κουφο :wacko: το ρουτερ συγχρονιζει πανω απο 18mbps (και γενικοτερα αυτη η ταχυτητα ειναι πολυ εικονικη) κανω το speedtest και μου βγαζει ταχυτητα 16!!! μιλαμε για τραγικη κατασταση την τελευταια βδομαδα.

δεν ξερω τι φταιει αλλα εχω :food: πακετο με το download :X

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

:confused:

1.6 ηθελα να πω,απλα το μηνυμα μου το εχω γραψει απο το κινητο και ¨καταλαθος¨ ξεχασα μια τελεια.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

RAVER εκανες κανα reset στο modem σου?? Δοκιμασες να βαλεις αλλο πανω στη γραμμη σου??

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

RAVER εκανες κανα reset στο modem σου?? Δοκιμασες να βαλεις αλλο πανω στη γραμμη σου??

οχι δεν εκανα,αλλα θα το δοκιμασω.εχεις δικιο σε αυτο που λες.εχω σιγουρα 2 μηνες να κανω reset,λες να ειναι τοσο απλο το θεμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εκανα,αλλα θα το δοκιμασω.εχεις δικιο σε αυτο που λες.εχω σιγουρα 2 μηνες να κανω reset,λες να ειναι τοσο απλο το θεμα..

 

Συνηθως το πρωτο πραγμα που κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ενα reset στο modem μας. Δοκιμασε το να δουμε... ισως στρωσει!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα disconnect μεσα απο τις ρυθμισεις,καπως διορθωθηκε η κατασταση,το τεστ μου εδειξε 6.7 mbps,το μοντεμ καρφωμενο στα 18 :wacko: αλλα γενικοτερα η κατασταση εχεις "καπως" στην περιοχη μου απο κουβεντα που εκανα σημερα με φιλους μου,τελευταια εχουν επιλεξει πολυ το δικτυο της forthnet και οπως και να'χει σερνομαστε,,:whistle:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανα disconnect μεσα απο τις ρυθμισεις,καπως διορθωθηκε η κατασταση,το τεστ μου εδειξε 6.7 mbps,το μοντεμ καρφωμενο στα 18 :wacko: αλλα γενικοτερα η κατασταση εχεις "καπως" στην περιοχη μου απο κουβεντα που εκανα σημερα με φιλους μου,τελευταια εχουν επιλεξει πολυ το δικτυο της forthnet και οπως και να'χει σερνομαστε,,:whistle:

Καλο ειναι να κανεις ενα απλο reboot και οχι απλα disconnect!

Επισης το μοντεμ σου μη το αφηνεις τοσο καιρο συνεχεια online χωρις να κανεις αυτο το reset-reboot ;)

Και κατι ακομα, για να δεις την πραγματικη σου ταχυτητα, δες την απο τη διαχειριση εργασιων, στην καρτελα δικτυο! Εσυ απο που ειδες το 18??? :wacko:

Χοντρικα χοντρικα να πω οτι το ταχυτερο download που εχω κανει ειναι με 1.9~2Mbps...που σημαινει οτι εφτασα καπως ψηλα! Κατα τα αλλα η forthnet μου βαραει περιπου στα 8Μbps μεσο ορο!

Σχετικα καλα για μενα που ειμαι ενας απλος χρηστης και οχι gamer :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανεις ενα απλο reboot και οχι απλα disconnect!

Επισης το μοντεμ σου μη το αφηνεις τοσο καιρο συνεχεια online χωρις να κανεις αυτο το reset-reboot ;)

Και κατι ακομα, για να δεις την πραγματικη σου ταχυτητα, δες την απο τη διαχειριση εργασιων, στην καρτελα δικτυο! Εσυ απο που ειδες το 18??? :wacko:

Χοντρικα χοντρικα να πω οτι το ταχυτερο download που εχω κανει ειναι με 1.9~2Mbps...που σημαινει οτι εφτασα καπως ψηλα! Κατα τα αλλα η forthnet μου βαραει περιπου στα 8Μbps μεσο ορο!

Σχετικα καλα για μενα που ειμαι ενας απλος χρηστης και οχι gamer :rolleyes:

 

Στα ποσα κλειδωνει το modem σου, το δειχνει μεσα στο interface του!! ;)

 

Εχεις φτασει 2Mbps download?? :blink: Εισαι αρχηγος.... :)

 

Οι gamers πιο πολυ νοιαζονται για το ping...κατι στο οποιο η Forthnet ειναι επιεικως απαραδεκτη!! :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανεις ενα απλο reboot και οχι απλα disconnect!

Επισης το μοντεμ σου μη το αφηνεις τοσο καιρο συνεχεια online χωρις να κανεις αυτο το reset-reboot ;)

Και κατι ακομα, για να δεις την πραγματικη σου ταχυτητα, δες την απο τη διαχειριση εργασιων, στην καρτελα δικτυο! Εσυ απο που ειδες το 18??? :wacko:

Χοντρικα χοντρικα να πω οτι το ταχυτερο download που εχω κανει ειναι με 1.9~2Mbps...που σημαινει οτι εφτασα καπως ψηλα! Κατα τα αλλα η forthnet μου βαραει περιπου στα 8Μbps μεσο ορο!

Σχετικα καλα για μενα που ειμαι ενας απλος χρηστης και οχι gamer :rolleyes:

 

εκανα το τεστ http://www.speedtest.net/result/703480996.png.

δες και την ταχυτητα μεσα απο το ρουτερ http://img52.imageshack.us/img52/9027/modeml.th.jpg

 

τελικα θα κανω reset-reboot γιατι εχω να κανω παρα πολυ καιρο (ισως και 3 μηνες) και ειμαι online συνεχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και καλα θα κανεις Raver :clap:

Εγω το περισσοτερο που το χω αφησει χωρις reboot ειναι 5-6 μερες!

Μετα απλα σερνεται...και αν του κανεις σε τακτα χρονικα διαστηματα, πχ αν το κλεινεις το βραδυ, θα δεις μια διαφορα!

Οσο για το speedtest.net, φιλαρακια μεταξυ μας ε??? Ειναι ΑΠΑΤΗ!!!

Καποτε μου χε δειξει 24+ και 26...ε οκ, δεν πιστευω να το λαβετε υποψην αυτο!

Απλα δεν παιζει!

Και αυτο που ειχα πει, ισχυει ετσι...??? Ρυθμιζουν τις ταχυτητες! Αν εχεις 2play παει καλυτερα απο το απλο internet 24αρι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο billover για το speedtest ειναι αληθεια και το εχουμε πει χιλιαδες φορες!!

 

Αν θελει καποιος να μετρησει την ταχυτητα του στο downloading απλα ας κατεβασει απο ftp server ή από nvidia και apple και το αρχειο να ειναι τουλαχιστον 80 ΜΒ.

 

Οτι εφαρμογη συνδεεται με το ιντερνετ στην προκειμενη περιπτωση τα κλεινουμε αφηνουμε μονο το αρχειο να κατεβει!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

οκ! τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.η μαλλον το προβλημα το εχω δημιουργησει μονος μου απο κακη χρηση.ευχαριστω για την βοηθεια :D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απορώ με τα post σου RAVER.Κάνεις πανικό για κάποια νούμερα που βγάζει ένα site που σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να το παίρνεις 100%.

 

Είσαι πολύ καιρό σε αυτό το topic για να μπερδεύεσαι με τέτοια θέματα.

Όπως και να χει έχεις πολύ καλά νούμερα σε συγχρονισμό και στα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει γενικοτερο προβλημα με την φορθνετ στην θεσσαλονικη σημερα η μονο εγω το αντιμετωπιζω?
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το Wifi

ανοιγεις internet explorer γραφεις 192.168.1.254 στην adress bar μπαινεις στις ρυθμισεις του ρουτερ.

Μετα επιλεγεις απο αριστερα το Home Network μετα στο WLAN στη συνεχεια πανω δεξια στο configure.

 

Εκει σου εχει διαοφρες ρυθμισεις σε ενδιαφερει το Encryption εσενα.

Βαλε ενα απο τα Use WEP Encryption ή Use WPA-PSK Encryption και τον κωδικο που θελεις

 

Μολις εβαλα κι εγω forthnet (πριν ειχα conn-x) εκμεταλλευομενος τη προσφορα για τους κατοχους nova. Εψαχνα αρκετη ωρα πως θα γινει να κλειδωσω το network, ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αμφιαλη ενω το μοντεμ με δειχνει στα 18mbps ειχα ζορι σε βαριες σελιδες ολο το απογευμα κ τωρα. Και download με ~1mb/sec
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα την τελευταια βδομαδα εχω κι'εγω πολυ χαμηλες ταχυτητες.τους πηρα τηλεφωνο..και μου ειπανε οτι κανουν καποιες τεχνικες εργασιες και γι'αυτο συμβαινει αυτο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

28/01/2010 17:51 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

25/01/2010 16:35 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/01/2010 15:24 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/01/2010 15:24 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/01/2010 15:24 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/01/2010 15:24 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

20/01/2010 15:35 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

20/01/2010 15:35 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

πότε λέτε να γίνω και εγώ κάτοχος του 2play ?

 

03/02/2010 16:38 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier

 

το νεότερο μήνυμα ...........ακομη περιμένω γμτ

PaNosid !!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την αιτηση τελικα,και μου εδωσαν τον εξοπλισμο και ενα στικακι δωρο...αντε να δουμε...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

εμεις που ειμαστε κ παλιοι κ η forthnet την εβγαλε στη φτηνια με το cl-110 δν γινεται να ζητησουμε κανα upgrade?? :p:p
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...