Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι να πω παιδια και εγω που εχω να συγχρονισω σωστα εδω και καμμια βδομαδα?? ...:(

 

Εδώ κολλάει το γνωστό άσμα

Εχω να "συγχρονισω" 14 μήνες μαναρι μου

κι ειναι σαν λουκανικο ψητο

το πρησμενο πα**ρι μου

και με βλεπουνε οι γκομενες

και νομιζω πως γελανε

μα αμα πεσει μια στα χερια μου

με φορειο θα την πανε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

:lol::lol::lol:

 

 

 

αμα φτασω και εγω τους 14μηνες "ασυγχρονιας" ;) θα παω απο τα γραφεια και θα χρειαστουν φορειο!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

εκει που περασε η 5η Μαιου και ειπα ωραια εχουμε ιντερνετ ξανα, απο χτες το βραδυ τα ιδια!! ασυγχρονισμοι, down Κλπ.. με τα χιλια ζορια καταφερνε να ποσταρω εδω και συνδεδεμενος αντι με 18kbps με 7!! Ουτε το webmail της forthnet δουλευει να βρισω λιγπ να ηρεμισω.. Μου πεταει την εικονα που παραθετω και μετα νεκρο λινκ!

 

[ATTACH]16129[/ATTACH]

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερω μετα με πεταει σε νεκρο λινκ. Αλλα ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα, συνδεομουν κανονικα χωρις exceptions η αλλα προβληματα. Α ρε forthnet, και σημερα τα δικα της κανει. Θα κλεισουμε μηνα χωρις ιντερνετ. Παμε για αλλα..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, εμένα εδώ στου Ζωγράφου, εκτός από την ημέρα που είχαν κοπεί οι οπτικές και σερνόταν, πάει σφαίρα εδώ και 2 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

 

Αύριο υλοποιείται η μεταφορά μου στην ΟΝ, καθαρά για οικονομικούς λόγους (χαμηλότερες τιμές και δωρεάν κλήσεις που τώρα δεν έχω με το economy).

 

Αϊντε να δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα πάλι σέρνεται ή είναι μόνο εδώ σε εμένα ? (Κορυδαλλός)

Τον προηγούμενο μήνα (1-30 Απριλίου) είχαν βγάλει ανακοίνωση ότι κανουν τεχνικές εργασίες.. αυτόν τον μήνα (2-27 Μαϊου) πάλι γραφουν ότι κανουν τεχνικές εργασίες..

Δεν τελειώνουν ποτέ πια αυτές οι εργασίες? Ή τελικα βρήκαν έναν εμμεσο τρόπο για να δικαιολογηθούν..?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω φιλε.. κανε το σταυρο σου. Εγω ταλαιπωρουμαι μηνα και.. Και μολεις ειδα παλι τα εργα με επιασε η καρδια μου!! Παιρνω 3 μερες τωρα το service, ανοιγω πριζες, ξηλωνω συσκευες, αλλαζω firmware και ακομα συνδεση δν εχω. Μου ειπαν θα ξαναρυθμισει τη γραμμη μου το τεχνικο τμημα αλλα θελουν μια μερα και απο αυριο να δω πως παει!! :mad::mad:
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα

εγω εδω και αρκετο καιρο ενω ειμαι στο ιδιοτικο δυκτυο της forthnet ποτε δεν βλεπω πανω απο 7!!!και ξαφνικα αρχησαν και αποσυνδεσης.εκανα τα παντα εντος σπιτιου αλλα τα ιδια.τους καλεσα κ ηρθε τεχνικος.οντος ολα καλα στο σπιτι μεσα και βρηκαν παρεμβολες απο καπου.οποτε λενε πλεον δεν θα εχω αποσυνδεσης μολις το φτιαξουν αυτο.το θεμα ειναι θα δω και ανοδο σε ταχυτητα???και αν δεν δω...τι μπορω να κανω σε αυτην την φαση???

 

Uptime: 1 day, 22:58:28

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 5,602

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15.5 / 31.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 15.5 / 6.0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 23 / 0

FEC Errors (Up/Down): 4,294,967,263 / 1,443,163

CRC Errors (Up/Down): 4,294,967,263 / 1,517

HEC Errors (Up/Down): 0 / 1,417

Link to comment
Share on other sites

τι ειχα ακουσει και γω ολες αυτες τις μερες που ταλαιπωριομουν.. Τελικα εμενα ειχε σκαλωσει το ρουτερ (Siemens cl-110) και αφου εκανα ενα reset to default εστρωσε. Απο τοτε η συνδεση βραχος. τσαμπα ξηλωνα πριζες και αλλαζα τηλεφωνα λογω "βραχυκυκλωματων"

 

Εσενα η γραμμη σου νορμαλ φαινεται, μηπως εχει μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

οχι ουτε 1 μετρο ειναι

σημερα το πρωι ηρθε οτε μαζι με forthnet για ελεγχο γραμμης.αποτελεσμα δεν βρηκαν τπτ αλλα ξαφνικα βλεπω 12 που δεν εχω δει ποτε μου.μακαρι να κρατιση αυτο και να μην εχω και αποσυνδεσης

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.. κατι μου λεει οτι εβαλαν το χερακι τους οι τεχνικοι της forthnet πισω απο τα computer. Μακαρι να μεινει ετσι η και παραπανω ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πλεον στησ 24 ωρες χωρισ ουτε μια αποσυνδεση,πραγμα περιεργο γιατι δεν εχει γινει ποτε αυτο και σταθερα στα 12 ειμαι!!!!λες να παω να αναψω και μια λαμπαδα στο μποι μου σημερα!!!μακαρι να κρατηση οχι μονο για 24 ωρες αλλα για 24 μηνες.

 

μου ειπε και κατι αλλο ο τεχνικος(του οτε).στην περιοχη μου κανουν προγγραματα πιλοτικα ο οτε γιατι εξω απο το σπιτι μου εχω πλεον οπτικες περασμενες και οτι εκανε μια μετρηση και νομιζε οτι χαλασε το μηχανημα του.....ειδε να γραφει ταχητητα 50!!!!!!!και οχι μια φορα μονο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πλεον στησ 24 ωρες χωρισ ουτε μια αποσυνδεση,πραγμα περιεργο γιατι δεν εχει γινει ποτε αυτο και σταθερα στα 12 ειμαι!!!!λες να παω να αναψω και μια λαμπαδα στο μποι μου σημερα!!!μακαρι να κρατηση οχι μονο για 24 ωρες αλλα για 24 μηνες.

 

μου ειπε και κατι αλλο ο τεχνικος(του οτε).στην περιοχη μου κανουν προγγραματα πιλοτικα ο οτε γιατι εξω απο το σπιτι μου εχω πλεον οπτικες περασμενες και οτι εκανε μια μετρηση και νομιζε οτι χαλασε το μηχανημα του.....ειδε να γραφει ταχητητα 50!!!!!!!και οχι μια φορα μονο!!!!!

Εννοείς στην οπτική ίνα φαντάζομαι?

 

Πάντως βλέπω που παραπονιούνται πολλοί για τις ονομαστικές ταχύτητες (ρυθμούς μετάδοσης)

 

Δηλαδή αν πιάσετε 5-6 mbit παραπάνω τι διαφορά θα έχετε στη ζωή σας?

 

Υ.Γ. Μιλάω για προσωπική χρήση και όχι για ανθρώπους που τρέχουν υπηρεσίες και τα λοιπά..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στην οπτική ίνα φαντάζομαι?

 

Πάντως βλέπω που παραπονιούνται πολλοί για τις ονομαστικές ταχύτητες (ρυθμούς μετάδοσης)

 

Δηλαδή αν πιάσετε 5-6 mbit παραπάνω τι διαφορά θα έχετε στη ζωή σας?

 

Υ.Γ. Μιλάω για προσωπική χρήση και όχι για ανθρώπους που τρέχουν υπηρεσίες και τα λοιπά..

Ναι μωρέ, κανά 500KB/sec παραπάνω στο download speed :p

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εκανα αιτηση και εγω στησ 18 του μηνα και ακομα δεν βλεπω τιποτα μεσω ιντερνετ δηλαδη αν τιν παρελαβαν η ξεκινισε η διαδικασια ειναι νορμαλ αυτο και αν οχι τι να κανω καμια συμβουλη.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, κανά 500KB/sec παραπάνω στο download speed :p

 

Ονομάστικα..

Γιατί εκτός από torrent και λίγους δυνατούς server δεν νομίζω οτι θα τα δεις και πουθενά αλλού τόσο έυκολα..

Δηλαδή αν κάνει ένα τέταρτο παραπάνω να κατέβει η ταινία θα χάσουμε 5 χρόνια από τη ζωή μας ε?

Και αυτό στη καλύτερη γιατί υπάρχει το σενάριο να αυξήσεις ταχύτητα και να αρχίσουν οι διακοπές και οι αποσυνδέσεις..

 

Πρέπει να καταλάβετε ότι ο ρυθμός μετάδοσης που βλέπεται εξαρτάται πολύ από το κανάλι διάδοσης.

Ο σκοπός και ο στόχος είναι μια σταθερή σύνδεση χωρίς λάθη στην μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να επιτευχθεί..

Αν υπάρχει απόσταση από το κέντρο (και συνεπώς απώλειες λόγω της απόστασης) ή κακή υποδομή (πάλι απώλειες) τότε τα λάθη που γίνονται (Bit Error Rate) είναι περισσότερα και υπάρχουν αποσυνδέσεις.. Γι αυτό η λύση είναι η μείωση ρυθμού.

 

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μια σταθερή σύνδεση με χαμηλά ping και ας θυσίαζα και κάποιες ώρες παραπάνω για το κατέβασμα ενός μεγάλου αρχείου..

 

και αν ειναι χαμηλες οι ταχυτητες ανεβαινεις και στο upoload ;)

 

????

Δεν κατάλαβα τι εννοείς..

 

 

 

Υ.Γ. Να αναφέρω οτι ουδεμία σχέση έχω με τηλεπικοινωνιακό παροχο :P

Και φυσικά αν με ρώταγες πόσο bandwidth θα ήθελα θα σου έλεγα 50 gigabit απλά με τα σημερινά δεδομένα βολεύομαι και με λιγότερα.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Για το LINKSYS WAG200G Gateway τι γνώμη έχετε?:rolleyes:

 

Εγώ πάντως όχι και την καλύτερη εκτός κι αν έχει πρόβλημα η γραμμή μου. Τώρα ας πούμε πετάει πριν κανά 2μισάωρο σερνόταν κι αναγκάστηκα να κάνω Reset.:X

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Για το LINKSYS WAG200G Gateway τι γνώμη έχετε?:rolleyes:

 

Εγώ πάντως όχι και την καλύτερη εκτός κι αν έχει πρόβλημα η γραμμή μου. Τώρα ας πούμε πετάει πριν κανά 2μισάωρο σερνόταν κι αναγκάστηκα να κάνω Reset.:X

εγω φιλε με το Linksys (παρομοιο με το δικο σου,δεν ειναι ασυρματο) δεν εχω το παραμικρο προβλημα και ειναι πολυ σταθερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

???? Δεν κατάλαβα τι εννοείς..

 

τυπογραφικο.. upload εννοουσα ;)

 

αν συγχρονισεις στα <10000kbps το upload σου θαναι καπου στα 512Kbps

 

αν συγχρονισεις ομως >15000kbps το upload διπλασιαζεται στα 1024Kbps οποτε και πιο γρηγορο upload και μεγαλυτερο bandwidth

 

ΥΓ τα νουμερα ειναι ενδεικτικα..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

τυπογραφικο.. upload εννοουσα ;)

 

αν συγχρονισεις στα <10000kbps το upload σου θαναι καπου στα 512Kbps

 

αν συγχρονισεις ομως >15000kbps το upload διπλασιαζεται στα 1024Kbps οποτε και πιο γρηγορο upload και μεγαλυτερο bandwidth

 

ΥΓ τα νουμερα ειναι ενδεικτικα..

 

Ναι ρε συ το κατάλαβα οτι εννοούσες upload:p

 

Όχι δεν εχει σχέση το upload με το download..

Είναι ανεξάρτητα και σχετίζονται κυρίως με το κανάλι (καλώδιο) και πως μπορεί να γίνει η βέλτιστη ζεύξη με το εξοπλισμό που έχεις..

Στη ουσία είναι η πάνω και η κάτω ζευξη και λειτουργούν σχεδόν ανεξάρτητα ανάλογα το πως "ακους" εσύ το κέντρο και το κέντρο εσένα.

 

 

Εγώ δηλαδή που συγχρονίζω στα 4mbit/s download θα έπρεπε να έχω 56kbit/s upload? :lol:

Για την ιστορία στο upload έχω περίπου 1mbit/s.

 

Υ.Γ. Επίσης να διορθώσω ότι με τον όρο bandwidth δεν εννοούμε το κατέβασμα αλλά το εύρος φάσματος του καναλιού.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου σχετιζεται και παρασχετιζεται.. λογω προβληματων στην γραμμη μοθ δεν συγχρονιζα τελευταια με σταθερη ταχυτητα. οποτε οτι επιανα σε download αναλογικα ειχα και σε upload.

Εμπαινα με 6000/384kbps 12000/752 και 17000/1024

 

Στα καλα μου ημουν με 20000/1024

 

Δεν νομιζω να υπαρχει συνδεση με 4000/1024 η 22000/128 για παραδειγμα

 

τωρα μπορει να λεμε και τα ιδια και να μη συννενοουμαστε. Εγω σου δινω νουμερα για να καταλαβεις

 

ΥΓ για το bandwidth δεν αναφερα καπου οτι σχετιζεται με download

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου σχετιζεται και παρασχετιζεται.. λογω προβληματων στην γραμμη μοθ δεν συγχρονιζα τελευταια με σταθερη ταχυτητα. οποτε οτι επιανα σε download αναλογικα ειχα και σε upload.

Εμπαινα με 6000/384kbps 12000/752 και 17000/1024

 

Στα καλα μου ημουν με 20000/1024

 

Δεν νομιζω να υπαρχει συνδεση με 4000/1024 η 22000/128 για παραδειγμα

 

τωρα μπορει να λεμε και τα ιδια και να μη συννενοουμαστε. Εγω σου δινω νουμερα για να καταλαβεις

 

ΥΓ για το bandwidth δεν αναφερα καπου οτι σχετιζεται με download

 

Αυξάνεται και τα 2 επειδή δεν υπάρχουν απώλειες (καλό κανάλι).

 

Όπως είπα και παραπάνω εγώ στο σπίτι μου έχω 4096/1024. Θέλεις φωτογραφία?:p

 

Μπορείς να έχεις και 1024/1024 δεν αλλάζει κάτι..

Το 22000/128 είναι σχεδόν (για να μη πω σίγουρα) απίθανο γιατί υπάρχει μεγάλο χάσμα..

Δηλαδή δεν μπορεί να έχεις τόσο καθαρό κανάλι στη κάτω ζεύξη (22000) και τόσο χάλια στην πάνω ζεύξη (128). Στο κάτω κάτω και τα 2 από το ίδιο καλώδιο περνάνε.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις πως περίπου λειτουργούν..

 

Είμαστε ο ένας απέναντι από τον άλλο και στη μέση ένας δρόμος

(εγώ το κέντρο, εσύ ο υπολογιστής και ο δρόμος ανάμεσα μας το κανάλι το οποίο μεταβάλλεται τυχαία ανάλογα με τα αυτοκίνητα που περνάνε.)

 

Αν σου μιλάω γρήγορα με ρυθμό (22000 mbit/s) και το κανάλι είναι καλό (δεν υπάρχουν αυτοκίνητα στο δρόμο και συνεπώς θόρυβος) τότε θα με ακούς και θα με καταλαβαίνεις. Αν όμως υπάρχει θόρυβος και συνεχίσω να σου μιλάω γρήγορα το σίγουρο είναι ότι θα χάσεις κάποιες λέξεις και αν μπορέσεις να τις καταλάβεις από τα συμφραζόμενα έχει καλώς αλλιώς θα χάσεις τη σειρά με αποτέλεσμα να χαθεί η επικοινωνία..

Αν όμως τη στιγμή που έχει θόρυβο σου μιλάω αργά (πχ 10000/s) τότε θα με καταλαβαίνεις καλύτερα γιατί θα χάνεις λιγότερες λέξεις και θα μπορείς ποιο εύκολα να βρίσκεις και τις χαμένες από τα συμφραζόμενα (error correction) ..

 

Και στις 2 περιπτώσεις εσύ μπορείς να μου μιλάς με σταθερό ρυθμό (1024) που είναι έτσι και αλλιώς χαμηλός και να μην υπάρχει πρόβλημα..

 

Και εννοείται ότι μέσα σε αυτά παίζει και η μεταξύ μας απόσταση γιατί υπάρχει μια εξασθένιση λόγω απόστασης..

 

Ελπίζω να σου λύθηκαν κάποιες απορίες που μπορεί να είχες..:happy:

 

Υ.Γ. Sorry για το σεντόνι!! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...