Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι 3 χρονια σχεδον, πελατης στο 2play. Αν τους στειλω email και ζητησω κανα wifi modem εχω καμμια τυχη?? αφηστε που εχω και δεκαδες disconnects καθε μερα και θεμα απο τη μερια μου δν υπαρχει. Η η γραμμη ειναι η το CL-110 αρχιζει να τα φτυνει..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειμαι 3 χρονια σχεδον, πελατης στο 2play. Αν τους στειλω email και ζητησω κανα wifi modem εχω καμμια τυχη?? αφηστε που εχω και δεκαδες disconnects καθε μερα και θεμα απο τη μερια μου δν υπαρχει. Η η γραμμη ειναι η το CL-110 αρχιζει να τα φτυνει..

 

Δωσε στατιστικα γραμμης για αρχη. Αλλο router εχεις δοκιμασει, γιατι λες οτι τα φτηνει.

 

Παντως δωρεαν router θα παρεις μονο αμα χαλασει το παλιο και ζητησεις αντικατασταση. Παρε τηλεφωνο για αν θες τη forthnet και πες οτι χαλασε το παλιο γινεται να σου το αντικαταστησουν δωρεαν. Αν σου πουν ναι, χαλασε το στην πραγματικοτητα και παρε το αλλο!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 3 χρονια σχεδον, πελατης στο 2play. Αν τους στειλω email και ζητησω κανα wifi modem εχω καμμια τυχη?? αφηστε που εχω και δεκαδες disconnects καθε μερα και θεμα απο τη μερια μου δν υπαρχει. Η η γραμμη ειναι η το CL-110 αρχιζει να τα φτυνει..

εμενα σε παρομοια περιπτωση περυσι τετοιον καιρο η φορθνετ δεν μου το αλλαξε,με εβαλε να παρω αλλο to siemens cl 110 με καποια σχετικη εκπτωση.:( :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δωσε στατιστικα γραμμης για αρχη. Αλλο router εχεις δοκιμασει, γιατι λες οτι τα φτηνει.

 

Παντως δωρεαν router θα παρεις μονο αμα χαλασει το παλιο και ζητησεις αντικατασταση. Παρε τηλεφωνο για αν θες τη forthnet και πες οτι χαλασε το παλιο γινεται να σου το αντικαταστησουν δωρεαν. Αν σου πουν ναι, χαλασε το στην πραγματικοτητα και παρε το αλλο!! :p

 

τι στατιστικα να δωσω σε καθε disconnect και reconnect αλλαζουν. Καποτε ημουν με 18500 βραχος μετα αρχισαν τα disconnect ζητησα μειωση στην ταχυτητα για σταθεροτητα και παλι τιποτα. Μια μπαινω με 8000Kbps και noise margin 15, μια με 3000!! και Noise margin 7!! αραια και που θυμαται την πραγματικη ταχυτητα καπου 16000Kbps μετα την μειωση και αθλια παλι χαρακτηριστικα γραμμης. Οτι ναναι :mad::mad: Μονο το attenuation Μενει παντα σε καλα επιπεδα γυρω στο 25

 

τωρα ας πουμε ειμαι σε αυτη τη κατασταση και με καποιο disconnect να εχει συμβει παλι γιατι λεει time online 44 λεπτα και εγω ελειπα απο το σπιτι κανα 4ωρα και το ειχα αφησει στα 9mbps κλειδωμενο.. Εν αναμονη του επομενου disconnect λοιπον...

 

[ATTACH]16396[/ATTACH]

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κανείς εμπειρία από Forthnet Professional;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

παιδες εδω στην πευκη (αθηνα) εχω προβλημα με την συνδεση μου. Εδω και 2 μερες δν εχω καθολου ιντερνετ! Τους παιρνω τους ξαναπαιρνω το ιδιο πραγμα μου λενε, '' περιμενουμε απαντηση απο το τεχνικο τμημα''. Τι μπορω να κανω,εχει εξαντληθει η υπομονη μου!:mad:
Link to comment
Share on other sites

παιδες εδω στην πευκη (αθηνα) εχω προβλημα με την συνδεση μου. Εδω και 2 μερες δν εχω καθολου ιντερνετ! Τους παιρνω τους ξαναπαιρνω το ιδιο πραγμα μου λενε, '' περιμενουμε απαντηση απο το τεχνικο τμημα''. Τι μπορω να κανω,εχει εξαντληθει η υπομονη μου!:mad:

Να αλλάξεις πάροχο ίσως;:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

Εδώ και 4 ημέρες από περιοχή Δάσος Χαιδαρίου έχω πρόβλημα να πάρει IP το modem μου.

Πήρα στο Customer Care μου είπαν να κάνω reset το modem (Thomson) αλλά και πάλι μόλις βάζω τους κωδικούς μου δεν συνδέεται. Μου εμφανίζει μήνυμα σφάλματος Disconnected by the user!

Με ενημέρωσαν από το Customer Care ότι θα με καλέσουν από Δευτέρα (σήμερα δλδ) αλλά ακόμη τίποτα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ? Αν το πρόβλημα είναι παροδικό και περάσουν ημέρες χωρίς να έχω την υπηρεσία, μπορώ να κάνω κάτι για να μην πληρώσω το μήνα αυτό που έμεινα χωρίς Internet?

Επίσης κάλεσα και 2η φορά για να επιβεβαιώσω εάν έχουν ανοίξει την βλάβη και η κυρία που με εξυπηρέτησε μόνο που δεν με έβρισε...

Έτσι και αλλιώς μόλις κλείσω χρόνο θα κάνω διακοπή γιατί από ταχύτητες είμαι πολύ χαμηλά...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψεις φαξ ή email προς την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών ώστε αρχικά να καταγράψουν από πότε δεν έχεις internet και να προειδοποιείς ότι θα ζητήσεις να μην πληρώσεις για όσο δεν έχεις internet. Όταν τελειώσει η βλάβη τότε θα ξαναγράψεις για να ζητήσεις πίστωση της περιόδου. Στη forthnet χρειάζεται να επιβεβαιώνεις ότι έχουν καταγράψει την κάθε σου βλάβη γιατί μου έχει τύχει να δυσκολευτώ πολύ να αποδείξω εκ των υστέρων ότι δεν είχα internet. (με αυτά που κάνουν χάνουν για πάντα τον πελάτη)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

και ξανα τα δυσαρεστα με τη forthnet.. αποσυγχρονιζει κανεις αλλος σημερα σε Πειραια και τριγυρω???? :mad::mad:
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν και τους τελευταιους δυο μηνες αντιμετωπιζω συχνες αποσυνδεσεις τον τελευταιο καιρο εχουν περιοριστει σε 3-4 disconnects/μερα. Σημερα ειχα μονο δυο!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια εγω ειμαι απο Ναυπλιο, και απο τις 2/6/10 ξεκινησαν οι ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ-ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ στο ασυρματο routrt Thomson V575 που εχω που αλλοιμονο αν το ξερει η μανα του. Τηλεφωνησα προχθες 4/6/10 στην Forthnet, στην τεχνικη υποστηριξη, και τους ειπα οτι εχω απο προχ8ες συνεχεια ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ-ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ και αν συνδεθει μετα απο κανα 2λεπτο-5λεπτο με ξαναΞΕΣΥΝΔΕΕΙ... Αυτος ο χαφιες στο τηλεφωνο κοιταξε την συνδεση μου (αλλοιμονο αν ενδιαφερθηκε να δει το προβλημα) και μου λεει σε λιγα λεπτα: **Μ'ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ** και τελικα εκλεισα το τηλεφωνο λεγοντας μου να το κοιταξω αυριο 5/6/10 και να δουμε πως θα εξελιχθει.

 

Ε λοιπον ξημερωνει 6/6/10 και αυτην την στιγμη ακομα μου κανει ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ-ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ, και αν παρεις την τεχνικη υποστηριξη, σου λενε αυτες τις αηδιες: *ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΙΖΑ τηλεφωνο και router, ή ποσο μακρυα ειναι η μια πριζα απο την αλλη εαν ειναι σε ξεχωριστες πριζες και τα 2, ή βγαλτε το router απο την πριζα Α και βαλτε το στην πριζα Β να δουμε καποιες μετρησεις κλπ κλπ ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΠΙΤΙ ΞΕΡΟΥΝ και να στα παιρνουν. Απο υπηρεσιες τιποτα. Γι'αυτο η ελλαδα ειναι ΜΕΣΣΑΙΩΝΕΣ πισω σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ και υλικα-φυσικα αγαθα....

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα το τραγικο 2ο μισο του Απριλη και ΟΛΟ το Μαη που ημουν σχεδον συνεχεια down τωρα εχει ψιλοηρεμησει. Με ταχυτητες οτι θυμαται χαιρεται καθε φορα.. Ειχε καιρο να αποσυνδεθει κ μου το εκανε 4-5 φορες σημερα σε κοντινα χρονικα σημεια και ειπα μηπως το ξαναπιασε τιποτα.

 

manolog3 τα 2 disconnects δεν ειναι για να βαζουμε χαμογελακι διπλα. Αν και καταλαβαινω με ποια λογικη το εβαλες. ;) Εγω εχω αποφασισει αλλαγη παροχου παιδια. Εκεινο το διαστημα Απριλη-Μαη ηταν απαραδεκτο και δν μπορω να συνεχισω μαζι τους. Και πολυ εχω καθυστερησει την μεταπηδηση.

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Για εδω Αργολιδα και συγκεκριμενα Ναυπλιο, οι μονες που αξιζουν σας ΥΠΕΡ-ΙΣΧΥ ειναι μονο οι OTENET + FORTHNET. Aλλα ααπο αυτα που βλεπω με την Forthnet ολο συνεχεια ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ-ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ μαλλον θα παρουν τον ΠΟΥΛΟ. Και θα επιστρεψω ΟΤΕΝΕΤ αναγκαστικα. Γιατι βλεπω η Forthnet δεν ΣΕ-ΒΕ-ΤΑΙ καν τον πελατη τους... και οσους ξερω θα τους αποτρεψω να συνδεθουν με FORTHNET, και εχω και μεγαλη μεριδα γνωριμιων εδω κατω...

 

Και οχι τιποτα αλλο, μολις κανεις τηλεφωνικα αιτημα για διακοπη συνδεσης, σε ρωτανε κιολας για τον λογο που θελεις να διακοψεις κιολας... ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΛΑ... Τωρα πληρωνω λογω 2play καθαρα 39,90/μηνα δηλ 80€/διμηνο αλλα ετσι και δω οτι μπορω να πληρωνω λιγοτερα σε οτενετ παει εφυγα... και θα παρει τον ΠΟΥΛΟ Η FORTHNET που τις προαλλες υπερηφανευοταν που εφτασε σε ολη την ελλαδα 300.000 συνδρομητες, μην αρχισω και χωνω αγρια...

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψεις φαξ ή email προς την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών ώστε αρχικά να καταγράψουν από πότε δεν έχεις internet και να προειδοποιείς ότι θα ζητήσεις να μην πληρώσεις για όσο δεν έχεις internet. Όταν τελειώσει η βλάβη τότε θα ξαναγράψεις για να ζητήσεις πίστωση της περιόδου. Στη forthnet χρειάζεται να επιβεβαιώνεις ότι έχουν καταγράψει την κάθε σου βλάβη γιατί μου έχει τύχει να δυσκολευτώ πολύ να αποδείξω εκ των υστέρων ότι δεν είχα internet. (με αυτά που κάνουν χάνουν για πάντα τον πελάτη)

 

Αυτό που λες το κάνουν ότι σου πιστώνουν τα χρήματα για τις ημέρες που είχες δηλώσει βλάβη? Το γράφει κάπου στην αρχική σύμβαση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το κάνουν ότι σου πιστώνουν τα χρήματα για τις ημέρες που είχες δηλώσει βλάβη? Το γράφει κάπου στην αρχική σύμβαση?

Ευχαριστω

Αρκεί να αποδείξεις ότι ήσουν χωρίς internet το διάστημα για το οποίο σε ενδιαφέρει να αποζημιωθείς με πίστωση στο λογαριασμό σου.

Αυτό ισχύει παντού και πάντα σε ολόκληρη την αγορά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εχω forthnet εδω και 8 μηνες τους πρωτους 2 όλα καλά τους άλλους 6 όμως τραγωδία!!!η adsl μου μοιάζει περισσότερο με pstn αφού νιώθω ότι από στιγμή σε στιγμή θα αρχίσει να σφυρίζει και το μόντεμ μου μιας που κατεβάζω με τις ασύληπτες ταχύτητες των 6-20 kbbs φυσικα το να βγάλεις άκρη μαζί τους είναι σχεδόν αδύνατο απαράδεκτη εταιρεία!!!3 άτομα που έχουμε δυστυχός την ίδια εταιρία έχουμε όλοι σοβαρότατα προβλήματα και φυσικά μετα απ'ο 10 τηλέφωνα(που κάθε φορά με-μας βγάζανε σχεδόν τρελούς-χαζούς) επιτέλους παραδεχθήκαν ότι έχουν πρόβλημα στην περιοχή και ότι πρέπει να περιμένουμε μέχρι να αναβαθμιστει΄το κέντρο.........κρίμα που έκανα την χαζομάρα να προπληρώσω για έναν χρόνο για της δήθεν ταχύτητες μέχρι 24 mbbs που τελικα ως δια μαγείας γίνανε 24 kbbs...
Link to comment
Share on other sites

Ποιόν αριθμό? :)

 

Thomson ασύρματο, δύο μηνών (αυτό που δίνει η Forthnet με DoublePlay).

Αν ο αριθμός ήταν πριν στον ΟΤΕ, τότε σίγουρα δεν τον χάνεις. Αν έβαλες γραμμή τηλεφώνου κατευθείαν με Forthnet τότε δεν είμαι σίγουρος αν τον χάνεις.

 

Νομίζω στο Thomson στο οποίο αναφέρεσαι έχει πλήκτρο πάνω στο modem που απενεργοποιεί/ενεργοποιεί το Wi-Fi. Αυτό που βρίσκεται ανάμεσα στα λαμπάκια.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να πληωσω τον λογαριασμο σε αλλη πολη απο κει που χω την συνδεση η θα υπαρξει προβλημα???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να πληωσω τον λογαριασμο σε αλλη πολη απο κει που χω την συνδεση η θα υπαρξει προβλημα???

Τι ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και γίνεται αυτό!:) Κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρξει. Πάνε σε όποιο υποκατάστημα θέλεις και πλήρωσέ το.

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...