Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παντως τα BaudTec του ΟΤΕ και το Siemens CL-110 που δινει η Forthnet ειναι απο τα καλυτερα που εχω χρησιμοποιησει-δουλεψει.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παντως τα BaudTec του ΟΤΕ και το Siemens CL-110 που δινει η Forthnet ειναι απο τα καλυτερα που εχω χρησιμοποιησει-δουλεψει.

Siemens CL-110 που δινει η φορθνετ για εμενα ειναι οτι χειροτερο εχω χρησιμποιησει :down:

επισης οπου και αν εχω διαβασει μονο κακα λογια εχουν πει για το συγκεκριμενο μοντεμ :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να λέμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι:

 

Το Siemens CL-110 είναι αρκετά αξιόπιστο μοντέλο σε σχέση με το πόσο κλειδώνει,πόση "αντοχή" έχει στην γραμμή κ.α.!Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι ανάλογα την συσκευή που θα σου τύχει και που την έχεις χαλάει μέσα σε 1-2 χρόνια (για μέσο όρο μιλάω) ΑΛΛΑ η Forthnet στο αλλάζει συνεχώς ΔΩΡΕΑΝ γιατί είναι μέσα στην εγγύηση!!!! ;)

 

Για παράδειγμα εδώ και 2 εβδομάδες δεν είχα ούτε μία αποσύνδεση(!!!) και το ρεκόρ που έχει τύχει να παρατηρήσω χωρίς αποσύνδεση ήταν σχεδόν 1 μήνας!!!!

 

Και για να μην νομίζετε ότι αυτά που λέω είναι περίοδος χρήσης των τελευταίων μηνών.........είμαι στο ιδιόκτητο παραπάνω από 2 χρόνια και το modem (CL-110) μου χάλασε περίπου στον 1.5 χρόνο και μου έδωσαν άλλο την ίδια μέρα!!!!!!

 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω όσον αφορά την χρήση που του κάνω: 24 ώρες το 24 ωρο κάθε μέρα όλο τον χρόνο ΕΚΤΟΣ από την μια εβδομάδα που δεν βρίσκεται κανείς στο σπίτι λόγω διακοπών(και υπολογιστής ανοιχτός και modem ταυτόχρονα εννοείται)!!!Έτσι μπορείτε να καταλάβετε ότι έχω μια ολοκληρωμένη άποψη! :)

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δυο γραμμες 4νετ οποτε και δυο μοντεμ,το ενα ειναι το dlink 2640κατι και το αλλο ειναι το τομσον.

Το dlink δουλευει σχεδον δυο χρονια με ελαχιστες μερες να ειναι σβηστο.Πολυ σπανια να κολλησει και να χρειαστει να του κανω reboot ,παντα τα τορεντ ειναι πρασινα ,παντα συνχρονιζει πολυ ψηλα ,πολυ ευκολο μενου.

Με το τομσον που το εχω 3 μηνες δεν εχω μεινει τοσο ευχαριστημενος.Αν και εχω ανοιξει σωστα πορτες και εχω απενεργοποιησει firewall τα τορρεντ δεν πρασινιζουν ποτε,συνχρονιζει και αυτο ψηλα ομως αλλα εχει πιο δυσκολο μενου.Για σταθεροτητα δεn μπορω να πω γιατι το κλεινω μαζι με το pc.Πριν μια εβδομαδα μου εκανε και ενα "κουλο" ,ξαφνικα το κουμπι του power εγινε πορτοκαλι και δεν συνδεοταν με τιποτα.Τελικα μετα απο πολλες προσπάθειες ξεκολλησε οταν ετοιμαζομουν να το παω σε forthnet shop να μου το αλλαξουν.

 

Αν μπορουσα θα το αλλαζα με dlink.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το πρόβλημα που είχα με την πρόσβαση στο ίντερνετ λύθηκε.

κάποιος εδώ στη γειτονιά μπήκε στο router και άλλαξε τα στοιχεία μου, όταν το είχα ξεκλείδωτο :mad:

 

τώρα σχεδόν όλα καλά με τη forthnet, μόνο που μια φορά τη μέρα με πετάει και πρέπει να κλείνω για λίγο το router.

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγο ασχετος θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω να κλειδωσω το ρουτερ της forthnet.ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εννοεις το Wifi

ανοιγεις internet explorer γραφεις 192.168.1.254 στην adress bar μπαινεις στις ρυθμισεις του ρουτερ.

Μετα επιλεγεις απο αριστερα το Home Network μετα στο WLAN στη συνεχεια πανω δεξια στο configure.

 

Εκει σου εχει διαοφρες ρυθμισεις σε ενδιαφερει το Encryption εσενα.

Βαλε ενα απο τα Use WEP Encryption ή Use WPA-PSK Encryption και τον κωδικο που θελεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το Wifi

ανοιγεις internet explorer γραφεις 192.168.1.254 στην adress bar μπαινεις στις ρυθμισεις του ρουτερ.

Μετα επιλεγεις απο αριστερα το Home Network μετα στο WLAN στη συνεχεια πανω δεξια στο configure.

 

Εκει σου εχει διαοφρες ρυθμισεις σε ενδιαφερει το Encryption εσενα.

Βαλε ενα απο τα Use WEP Encryption ή Use WPA-PSK Encryption και τον κωδικο που θελεις

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.να'σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, πάλι απορία έχω!

είχα πρόβλημα με το ίντερνετ ...δεν μπορούσα να μπω για 2 μέρες περίπου.

(αφού έβαζα τα στοιχεία στη σελίδα του thomson, μου βγαζε authentication failed και πρόβλημα στο password)

όταν άνοιξα τον περιηγητή, μου εμφάνισε τη σελίδα του thomson και πάτησα set up my thomson gateaway...τώρα όμως δεν μπορώ να μπω στη σελίδα thomson

192.168.1.254 γιατί μου ζητάει username και password και όταν τα βάζω δεν τα δέχεται, βγάζει HTTP/1.0 401 Authorization Required.

σίγουρα έκανα βλακεία, μιας και είμαι άσχετη :O

υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

(παρόλα αυτά, μπαίνω κανονικά στο ίντερνετ)

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, πάλι απορία έχω!

είχα πρόβλημα με το ίντερνετ ...δεν μπορούσα να μπω για 2 μέρες περίπου.

(αφού έβαζα τα στοιχεία στη σελίδα του thomson, μου βγαζε authentication failed και πρόβλημα στο password)

όταν άνοιξα τον περιηγητή, μου εμφάνισε τη σελίδα του thomson και πάτησα set up my thomson gateaway...τώρα όμως δεν μπορώ να μπω στη σελίδα thomson

192.168.1.254 γιατί μου ζητάει username και password και όταν τα βάζω δεν τα δέχεται, βγάζει HTTP/1.0 401 Authorization Required.

σίγουρα έκανα βλακεία, μιας και είμαι άσχετη :O

υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

(παρόλα αυτά, μπαίνω κανονικά στο ίντερνετ)

 

Τι username και password βαζεις??

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

το mail της forthnet και τον κωδικό που μου δωσε η forthnet....

λάθος;;; :wacko:

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

το mail της forthnet και τον κωδικό που μου δωσε η forthnet....

λάθος;;; :wacko:

 

Λαθος ειναι. Αυτοι οι κωδικοι που βαζεις εσυ ειναι για να συνδεθεις στο ιντερνετ. Καμια σχεση δηλαδη :)

 

Αυτο που σου ζηταει μετα την 192.168.1.254 ειναι οι κωδικοι για να μπεις στο interface του modem σου.

 

Δοκιμασε un: admin και psw: admin

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τους δοκίμασα, δεν γίνεται τίποτα...με μια επανεκκίνηση του router θα γίνει κάτι;
"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

τους δοκίμασα, δεν γίνεται τίποτα...με μια επανεκκίνηση του router θα γίνει κάτι;

 

Πρεπει να βρεις τους κωδικους αυτους!! Αν δεν τους εχεις αλλαξει εσυ συνηθως ειναι master ή admin/ admin ή και τιποτα. Για δοκιμασε να μην βαλεις κωδικο

 

Edit: Βαλε στο username: Administrator και στο password: κενο (τιποτα δηλαδη)!

 

Αν παλι δεν καταφερεις κατι κανε hard reset το modem σου!!

Edited by manolog3

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

πάλι τίποτα...ευχαριστώ όμως για τη βοήθεια:)

 

hard reset, εννοείς reset απλό έτσι; (είπαμε, είμαι άσχετη :p)

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

πάλι τίποτα...ευχαριστώ όμως για τη βοήθεια:)

 

hard reset, εννοείς reset απλό έτσι; (είπαμε, είμαι άσχετη :p)

 

Ναι, πισω απο το router εχει ενα κουμπακι που γραφει reset (βαλε κατι μυτερο να το πατησεις) κρατησε το πατημενο μεχρι να σβησουν ολα τα led-ακια και το πρωτο να γινει κοκκινο. Μετα περιμενε λιγο μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια του reset.

 

Μετα απο αυτο, οταν θα ξαναπληκτρολογησεις την διευθυνση 192.168.1.254 για να μπεις στο interface του modem σου οι κωδικοι ειναι username: Administrator και password: κενο.

 

Μην ευχαρηστεις, αλλωστε ολοι απο καπου αρχισαμε, ζητωντας πολυ περισσοτερες βοηθειες!! :)

 

Edit: Τα ξανασεταρεις ολα μετα ετσι...κωδικους της forthnet κλπ μην ξεχνιομαστε!!

Edited by manolog3

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πισω απο το router εχει ενα κουμπακι που γραφει reset (βαλε κατι μυτερο να το πατησεις) κρατησε το πατημενο μεχρι να σβησουν ολα τα led-ακια και το πρωτο να γινει κοκκινο. Μετα περιμενε λιγο μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια του reset.

 

Μετα απο αυτο, οταν θα ξαναπληκτρολογησεις την διευθυνση 192.168.1.254 για να μπεις στο interface του modem σου οι κωδικοι ειναι username: Administrator και password: κενο.

 

Μην ευχαρηστεις, αλλωστε ολοι απο καπου αρχισαμε, ζητωντας πολυ περισσοτερες βοηθειες!! :)

 

Edit: Τα ξανασεταρεις ολα μετα ετσι...κωδικους της forthnet κλπ μην ξεχνιομαστε!!

To οποίο σετάρισμα πιθανώς να μη ξέρεις να το κάνεις, ψάξε λίγο τις οδηγίες όσο έχεις ακόμα internet. Τη διαδικασία αυτή λογικά κάποιος την είχε κάνει όταν ήρθε η adsl σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

To οποίο σετάρισμα πιθανώς να μη ξέρεις να το κάνεις, ψάξε λίγο τις οδηγίες όσο έχεις ακόμα internet. Τη διαδικασία αυτή λογικά κάποιος την είχε κάνει όταν ήρθε η adsl σου.

 

Σωστα....αλλα παλι μπορει να το εκανε και μονη της γιατι το manual που δινει η Forthnet τα γραφει αναλυτικα νομιζω. Ασε που φαινεται να το εχει η κοπελια, εστω και λιγο. Δεν την βλεπω και τελειως "αμπαλη"!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά σιγά το σετάρισμα παιδιά.

Το μόνο που έχει να επιλέξει είναι 8/35 στο VCI αν και τα περισσότερα ρούτερ έχουν και έτοιμα προφίλ μέσα, οπότε μόλις επιλέξεις FORTHNET τα σετάρει όλα αυτόματα και μένει μόνο το USER και PASS για να συνδεθείς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

28/01/2010 17:51 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

25/01/2010 16:35 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/01/2010 15:24 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/01/2010 15:24 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/01/2010 15:24 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/01/2010 15:24 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

20/01/2010 15:35 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

20/01/2010 15:35 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

πότε λέτε να γίνω και εγώ κάτοχος του 2play ?

PaNosid !!
Link to comment
Share on other sites

28/01/2010 17:51 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

25/01/2010 16:35 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/01/2010 15:24 Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα επαναπροωθηθεί το αίτημα φορητότητας αριθμού

22/01/2010 15:24 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.

22/01/2010 15:24 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

22/01/2010 15:24 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

20/01/2010 15:35 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

20/01/2010 15:35 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

πότε λέτε να γίνω και εγώ κάτοχος του 2play ?

 

Συνηθως για να μπει καποιος στην υπηρεσια του 2play χρειαζεται 3-4 εβδομαδες. Ετσι πως σε κοβω σε καμια 10αρια μερες μαλλον θα εισαι οκ!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Δεν μου έστειλαν το router ακομη

Μπορεί κάποιος απο Ωραιόκαστρο να που πεί τις ταχύτητες που πιάνει ..

PaNosid !!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Δεν μου έστειλαν το router ακομη

Μπορεί κάποιος απο Ωραιόκαστρο να που πεί τις ταχύτητες που πιάνει ..

Καμια 8αρα με 10 το πολυ!

Τουλαχιστον στο κεντρο της Θεσσαλονικης ετσι ειναι!

Σημειωση, εχω παρατηρησει οτι οι ταχυτητες διαφερουν καπως αναλογα με τον τυπο συνδεσης!

Οι 2play πχ απο τις απλε!

Ατομο στην ιδια πολυκατοικια, στον ιδιο οροφο, στο διπλανο διαμερισμα, τα ιδια modemακια, αυτος με συνδεση απλου internet και γω με 2play (24αρες και οι δυο, λεμε τωρα...ακου 24:lol:)...εεεε...μερα με την νυχτα! Εγω παω πολυ καλυτερα!

Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο ή αν μαγειρευουν κατι με τις ταχυτητες...αλλα ειναι απαραδεκτο!

Γενικα ειναι απαραδεκτο το dsl στην Ελλαδα, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...