Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και με το τηλεφωνο ολα καλα(η ποιοτητα γραμμης)?ειχες διακοπες τιποτα?απο ταχυτητα τι λεει..?

εχω adsl over isdn..σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται..?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια εβδομαδα κατι παιζει με τις ταχυτητες και το δικτυο τησ Forthnet.

 

Εδω και 3 μερες δεν πιανω πανω απο 256kbps.

Στο Download δεν το συζηταω απο Torrents και σελιδες δεν κατεβαζει πανω απο 12kb/sec.

Οι σελιδες αργουνε παρα πολυ να ανοιξουνε και πολλες φορες δεν ανοιγουν καν.

Ειμαι Αμπελοκηπους Θεσσαλονικης και δεν ξερω αν εχει και καποιος αλλος τετοια προβληματα.

 

Απο την Forthnet τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα :wacko:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια εβδομαδα κατι παιζει με τις ταχυτητες και το δικτυο τησ Forthnet.

 

Εδω και 3 μερες δεν πιανω πανω απο 256kbps.

Στο Download δεν το συζηταω απο Torrents και σελιδες δεν κατεβαζει πανω απο 12kb/sec.

Οι σελιδες αργουνε παρα πολυ να ανοιξουνε και πολλες φορες δεν ανοιγουν καν.

Ειμαι Αμπελοκηπους Θεσσαλονικης και δεν ξερω αν εχει και καποιος αλλος τετοια προβληματα.

 

Απο την Forthnet τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα :wacko:

 

Είμαι Πυλαία και συνδεδεμένος με το κέντρο της Χαριλάου. Κανένα πρόβλημα... Αχ αυτή η εξυπηρέτηση της Forthnet, ποτέ δεν συμβαίνει τίποτα από την μεριά τους! Μια άλλη φορά μου είπαν ότι τα έπαιξε το router μουενώ ήθελε απλά ένα firmware upgrade και αυτό γιατί κάτι προφανώς άλλαξαν στο δίκτυό τους.

Γενικά απ' ότι κατάλαβα, αν δεν την ψάχνεις την δουλειά μόνος σου, άκρη δεν βγάζεις με δαύτους.

Βαγγελάκη, έλεγξε όλες τις συνδέσεις σου από τον τοίχο στο splitter και από κει στο router και δες επίσης στο site της forthnet για τυχών εργασίες στην περιοχή σου από τον ΟΤΕ, καθώς και firmware upgrade για το router σου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πυλαία και συνδεδεμένος με το κέντρο της Χαριλάου. Κανένα πρόβλημα... Αχ αυτή η εξυπηρέτηση της Forthnet, ποτέ δεν συμβαίνει τίποτα από την μεριά τους! Μια άλλη φορά μου είπαν ότι τα έπαιξε το router μουενώ ήθελε απλά ένα firmware upgrade και αυτό γιατί κάτι προφανώς άλλαξαν στο δίκτυό τους.

Γενικά απ' ότι κατάλαβα, αν δεν την ψάχνεις την δουλειά μόνος σου, άκρη δεν βγάζεις με δαύτους.

Βαγγελάκη, έλεγξε όλες τις συνδέσεις σου από τον τοίχο στο splitter και από κει στο router και δες επίσης στο site της forthnet για τυχών εργασίες στην περιοχή σου από τον ΟΤΕ, καθώς και firmware upgrade για το router σου.

 

Εκανα και Firmware update και τις καλωδιωσεις ελεγξα.(αν περιμενα απο τη Forthnet ζητω που καηκα)

Η οικοδομη ειναι καινουρια και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Τωρα τις 3 τελευταιες μερες μου το κανει.

 

Παντα επιανα 17mbit.

 

Στην περιοχη δεν γινονται εργασιες.Το ειδα και αυτο.

Αλλαξα και Router και παλι τιποτα.

Στο τεχνικο τμημα της Forthnet που ειδαν την γραμμη ειπαν οτι ολα ειναι οκ και να δω τις ρυθμισεις του Router.

 

Θα περιμενω λιγες μερες μπας και ειναι προσωρινο το προβλημα.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ-ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΟ ΣΑΒΒΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΥΝΔΕΣΗ 2-PLAY ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΗΣ FORTHNET KAI ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΠΡΑΞΑ ΟΡΘΩΣ...

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση κι εγω για 2πλει..δυστηχως ομως τωρα πρεπει να κανω αλλαγη απο isdn σε pstn(αφου δεν δινουν για 2ο δικο τους αριθμο) :(

σε 20 μερες μου ειπαν..μου εδωσαν και το ρουτερ d link 2640B..να δω τι θα γινει τωρα με την γραμμη και τα μοντεμ..ενας χαμος γινεται εδω..νετμοντ+νετρουτ2..θα φανε σουτι?

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν.......από την στιγμή που θα ολοκληρωθεί η μεταφορά της γραμμής πρέπει μέσα σε λίγες μέρες να πας το netmod-σαράβαλο πίσω στον (Π)ΟΤΕ και να σου δώσουν ένα χαρτί της επιστροφής αλλιώς θα πρέπει να πληρώσεις 100+ € για την ηλιθιότητα αυτή!!!!Και μάλιστα θα σου έρθει μια μέρα το χαρτί σαν λογαριασμός!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ-ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΟ ΣΑΒΒΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΥΝΔΕΣΗ 2-PLAY ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΗΣ FORTHNET KAI ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΠΡΑΞΑ ΟΡΘΩΣ...

 

είμαι πιο κάτω στο MIAMI. έχω το 2-play και όλα μια χαρά. το έχει και 1 φίλος πιο πάνω και επίσης κανένα πρόβλημα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος ειδικά από την τηλεφωνία τους. Σχετικά με το ιντερνετ, αν δεν το χρησιμοποιώ για κάποιες ώρες πρέπει να κάνω disconnect ή reboot.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολλά αν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο και αν θα έβαζες dsl ούτως ή άλλως. Είναι φανταστικό το συναίσθημα να έρχεται ο λογαριασμός και να μην έχεις χρεωμένες κλήσεις, ειδικά αν τηλεφωνείς και στο εξωτερικό όπως εγώ...
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια...

 

σε λιγους μηνες που θα γυρισω θεσσαλονικη...

θελω να βαλω adsl...

 

ωστοσο δεν εχω βαλει τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι, λογο χρησης μονο κινητου...

και για να πω την αληθεια...

θελω να ρωτησω αν τελικα γινεται η πλεον να βαλει κανεις adsl χωρις να περασει και γραμμη τηλεφωνου..

η εστω αν γινεται να μπει πρωτα και μετα να απενεργοποιηθει το τηλεφωνο...

η τα αχρηστα παγεια του εστω?

 

η forthnet παρεχει τετοια λυση?

η εστω μεσω οτε?

 

τι προτινετε?

 

ευχαριστω.

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια...

 

σε λιγους μηνες που θα γυρισω θεσσαλονικη...

θελω να βαλω adsl...

 

ωστοσο δεν εχω βαλει τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι, λογο χρησης μονο κινητου...

και για να πω την αληθεια...

θελω να ρωτησω αν τελικα γινεται η πλεον να βαλει κανεις adsl χωρις να περασει και γραμμη τηλεφωνου..

η εστω αν γινεται να μπει πρωτα και μετα να απενεργοποιηθει το τηλεφωνο...

η τα αχρηστα παγεια του εστω?

 

η forthnet παρεχει τετοια λυση?

η εστω μεσω οτε?

 

τι προτινετε?

 

ευχαριστω.

 

Βάζεις Forthnet ADSL

και είσαι ready.Και η forthnet δίνει πλέον αριθμοδότηση,οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις καμία διαδικασία με ΟΤΕ.Απλά θα χρεωθείς 34,90€. που είναι το τέλος ενεργοποίησης.

Αν δεν στο κάνει η forthnet,το κάνει σίγουρα η tellas με 22ε το μήνα.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

και γενικα μιας και θα ειναι νεα γραμμη adsl, τι στοιχεια χρειαζονται για να "βρουν" που θα ειναι αυτη η γραμμη, μιας και δεν εχω σταθερο νουμερο να το εντοπισουν...?

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

Διεύθυνση και πιθανότατα αν έχεις κάποιον αριθμό γείτονα ή αριθμό που λειτουργούσε παλιότερα στην ίδια διεύθυνση. Αυτοί το κόμβο θέλουν να βρουν. Τη γραμμή ο ΟΤΕ θα τη φέρει μέχρι το σπίτι σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

και με το τηλεφωνο ολα καλα(η ποιοτητα γραμμης)?ειχες διακοπες τιποτα?απο ταχυτητα τι λεει..?

εχω adsl over isdn..σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται..?

 

με το τηλεφωνο και την ποιοτητα γραμμης ολα καλα.μονο λιγες φορες ειχα προβλημα με την ποιοτητα ολλα ηταν υποφερτη.δεν αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα δλδ.

διακοπες στο internet ειχα μονο στην αρχη, οι οποιες ηταν πολυ λιγες και σε μικρο διαστημα ημερων.νομιζω 4 μερες ειχα προβλημα και καθε μερα εκανε 2-3 διακοπες.στη γραμμη τηλεφωνου ειχα 1 μερα διακοπη, για να γινει η μεταφορα απο τον οτε και η συνδεση στη 4νετ.

απο ταχυτητα ειμαι καπως καλα.συνδεομαι στην μιση ταχυτητα,απο οτι υποσχεται η εταιρια.δλδ γυρω στα 11-12mbps download kai 1020kbps upload.στο upload ειμαι πολυ καλα.το browsing ειναι υπερβολικα γρηγορο,οταν εχεις κλειστο καποιον torrent client.αν εχεις ομως ανοιχτο τον torrent client που ενδεχομενος χρησιμοποιεις,αργει καπως το browsing,αλλα και παλι ειναι γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

To modem-router που δίνει η Forthnet για το 2play μπορούμε να το εγκαταστήσουμε σε οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι, δηλ. σε οποιοδήποτε δωμάτιο θέλουμε?
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον, χρειάζομαι τη βοήθεια σας πριν προσπαθήσω να πάρω τη forthnet..Σημερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του 2play και ειναι λίγο περίεργος.. Αναφέρει:

Έκπτωση αρχικής χρέωσης 14/7/2008-23/12/2008 Καθαρή αξία -87,57

Πάγιο τελος forthnet 2play 14/7/2008-13/9/2008 Καθαρή αξία 67,06

Σύνολο προ ΦΠΑ -20,51 και σύνολο τρέχοντος λογαριασμού -24,41 ευρώ!

Δηλαδή; Αντι να πληρώσω θα μου "χρωστάνε" κιόλας; Πως εξηγείται αυτό;

Να σημειώσω ότι ειχα adsl in a box το οποίο είχε περάσει ο ένας χρόνος από όταν ενεργοποιήθηκε και από το οποίο είχαν σχεδόν ολοκληρωθεί οι 2μήνες που προπλήρωνα όταν έγινε η ενεργοποίηση 2play. Αυτα...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

To modem-router που δίνει η Forthnet για το 2play μπορούμε να το εγκαταστήσουμε σε οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι, δηλ. σε οποιοδήποτε δωμάτιο θέλουμε?

Φυσικά ! Γιατί να μην μπορείς?

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον, χρειάζομαι τη βοήθεια σας πριν προσπαθήσω να πάρω τη forthnet..Σημερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του 2play και ειναι λίγο περίεργος.. Αναφέρει:

Έκπτωση αρχικής χρέωσης 14/7/2008-23/12/2008 Καθαρή αξία -87,57

Πάγιο τελος forthnet 2play 14/7/2008-13/9/2008 Καθαρή αξία 67,06

Σύνολο προ ΦΠΑ -20,51 και σύνολο τρέχοντος λογαριασμού -24,41 ευρώ!

Δηλαδή; Αντι να πληρώσω θα μου "χρωστάνε" κιόλας; Πως εξηγείται αυτό;

Να σημειώσω ότι ειχα adsl in a box το οποίο είχε περάσει ο ένας χρόνος από όταν ενεργοποιήθηκε και από το οποίο είχαν σχεδόν ολοκληρωθεί οι 2μήνες που προπλήρωνα όταν έγινε η ενεργοποίηση 2play. Αυτα...

 

Προφανώς υπήρχε κάποιο πιστωτικό υπόψην σου και το βάλανε μέσα στο λογαριασμό.

Οπότε δεν πληρώνεις τίποτα και θα αφαιρέσουν και άλλα 24,4€ από τον επόμενο λογαριασμό σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 7 μηνες στη Forthnet 24Mbps, και θα ελεγα οτι σε γενικες γραμες ειμαι ευχαριστημενος απο την ταχυτητα. Οταν εκανα την αιτηση μου εδωσαν το Siemens CL110. Επειδη χρειαζομουν wireless μετα απο επικοινωνια με τη Forthnet μου ειπε πτι πρεπει να αγορασω εγω το wireless router. Στο πλαισιο που τους ειπα για ADSL+2 Μου εδωσαν το Belkin G Router. Απο την ημερα που το εβαλα, οι ταχυτητες εχουν πεσει και το σημαντικοτερο δε μπορω να μπω σε πολλα websites. Επειδη δεν εχω βρει καμμια λυση και οτι δοκιμασα απο απαντησεις που ειδα στο adslgr εχετε να μου προτεινετε ενα wireless που να συνεργαζεται αψογα με τη Forthnet? Ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 7 μηνες στη Forthnet 24Mbps, και θα ελεγα οτι σε γενικες γραμες ειμαι ευχαριστημενος απο την ταχυτητα. Οταν εκανα την αιτηση μου εδωσαν το Siemens CL110. Επειδη χρειαζομουν wireless μετα απο επικοινωνια με τη Forthnet μου ειπε πτι πρεπει να αγορασω εγω το wireless router. Στο πλαισιο που τους ειπα για ADSL+2 Μου εδωσαν το Belkin G Router. Απο την ημερα που το εβαλα, οι ταχυτητες εχουν πεσει και το σημαντικοτερο δε μπορω να μπω σε πολλα websites. Επειδη δεν εχω βρει καμμια λυση και οτι δοκιμασα απο απαντησεις που ειδα στο adslgr εχετε να μου προτεινετε ενα wireless που να συνεργαζεται αψογα με τη Forthnet? Ευχαριστω:)

 

Εγω εδω και 9 μήνες εχω το Linksys WAG200G και λειτουργεί άψογα. Στο προτείνω...

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σήμερα μιλούσα με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της forthnet για την αίτηση μου στο 2play. Έχω isdn και ενημερώθηκα κατόπιν εορτής ότι θα πάω σε pstn, ΑΛΛΑ: από Σεπτέμβρη η forthnet θα υποστηρίζει isdn όπως ισχυρίζονται δύο υπάλληλοι που μίλησα στο κέντρο εξυπηρέτησης. Πολύ βολικό γιατί ετοιμαζόμουν να ακυρώσω την αίτηση, πράγμα που θα κάνω μέχρι να ανακοινωθεί η υποστήριξη της isdn :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...