Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω μια ερώτηση, η θεία μου μόλις μετακόμισε στο καινούργιο της νεόκτιστο σπίτι. Κατά την κατασκευή του σπιτιού ο ΟΤΕ τους ζητούσε κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ για την τοποθέτηση τηλεφωνικού κουτιού, όπως τους είπαν απαιτείτε πλέον ένα τηλεφωνικό κουτί για κάθε σπίτι και όχι ένα κουτί για κάθε περιοχή/γειτονιά όπως ίσχυε πιο παλιά, τελικά αποφάσισαν να απορρίψουν τελείως το κουτί. Τώρα όμως που η περιοχή καλύπτετε από το ιδιόκτητο της Forthnet ενδιαφέρονται για το 2Play.

 

Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Χρειάζεται το τηλεφωνικό κουτί; Αν ναι το αναλαμβάνει η Forthnet ή πρέπει πρώτα να μεσολαβήσει ο ΟΤΕ και πόσο κοστίζει σε κάθε περίπτωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, να σημειώσω ότι πήραν τηλέφωνο την Forthnet μιλήσανε και τρεις διαφορετικούς εκπροσώπους και τεχνικούς και κανένας δεν ήξερε με σιγουριά τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, για το μόνο που μας διαβεβαίωσαν ήταν ότι μπορούν να εκδώσουν καινούργιο τηλεφωνικό νούμερο.

 

Noμίζω πως πρέπει πρώτα ο ΟΤΕ να έχει περάσει/εγκαταστήσει στο κτίριο τηλεφωνική γραμμή. Και μετά βέβαια κάνεις σύνδεση σε όποια εταιρεία θέλεις. Οι εναλλακτικοί έχω την αίσθηση πως δεν μπορούν να περάσουν νέα καλωδίωση. Πρέπει να υπάρχει η καλωδίωση για να σου κάνουν τη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα στις 15/7 εκανα αιτηση για adsl και ακομα τιποτα μου λενε συνεχεια οτι και καλα ειχαν προβλημα με την μηχανογραφιση τελικα πριν απο 4 μερες μου δωσαν demo κωδικους για 4 μερες σημερα ληξαν τους ξαναπηρα και μου ανανεωσαν το demo για αλλες 4 μερες τι θα γινει λεω καθε μερα θα παιρνω τηλ για demo και μου λενε και καλα οτι το αιτημα μου ειναι ανοικτο στο αρμοδιο τμημα και κατι τετοια :mad: τι γινεται ρε παιδια εχει κανενας το ιδιο προβλημα :O
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση, η θεία μου μόλις μετακόμισε στο καινούργιο της νεόκτιστο σπίτι. Κατά την κατασκευή του σπιτιού ο ΟΤΕ τους ζητούσε κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ για την τοποθέτηση τηλεφωνικού κουτιού, όπως τους είπαν απαιτείτε πλέον ένα τηλεφωνικό κουτί για κάθε σπίτι και όχι ένα κουτί για κάθε περιοχή/γειτονιά όπως ίσχυε πιο παλιά, τελικά αποφάσισαν να απορρίψουν τελείως το κουτί. Τώρα όμως που η περιοχή καλύπτετε από το ιδιόκτητο της Forthnet ενδιαφέρονται για το 2Play.

 

Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Χρειάζεται το τηλεφωνικό κουτί; Αν ναι το αναλαμβάνει η Forthnet ή πρέπει πρώτα να μεσολαβήσει ο ΟΤΕ και πόσο κοστίζει σε κάθε περίπτωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, να σημειώσω ότι πήραν τηλέφωνο την Forthnet μιλήσανε και τρεις διαφορετικούς εκπροσώπους και τεχνικούς και κανένας δεν ήξερε με σιγουριά τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, για το μόνο που μας διαβεβαίωσαν ήταν ότι μπορούν να εκδώσουν καινούργιο τηλεφωνικό νούμερο.

 

Προβλεψη για κουτι εχει γινει; Καλωδιωση στα δωματια; Ο ΟΤΕ θα φερει τα καλωδια στο σπιτι αν πληρωσετε αλλα καπου πρεπει να μπει και το κουτι για να τα συνδεσει.

 

Ναι, η Forthnet αυτο που μπορει να κανει ειναι να σου δωσει νουμερο και εσυ φωναξε ηλεκτρολογο να σου περασει τηλεφωνο στο καφαο του ΟΤΕ να παιρνεις απο 'κει. :p

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα το 2play εχθες αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχω μεγαλυτερο upload απο download,φταιει η συνδεση μου? η στο router dlink δεν εχω κανει σωστα τις ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα το 2play εχθες αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχω μεγαλυτερο upload απο download,φταιει η συνδεση μου? η στο router dlink δεν εχω κανει σωστα τις ρυθμισεις?

 

Κοιτα, ή θα μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ή παρε στη φορθνετ και κλαψου αλλα ασπρη μερα δεν θα δεις :p

Link to comment
Share on other sites

Μηπως στο ρουτερ σου εχει πρωτα το upload και μετα το download????

 

Αν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο πως μπορω να το διαπιστωσω?

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια.. εχω κάνει και γω συνδεση στη forthnet και μου έχουν δώσει ένα siemens sl2-141 αλλα εγώ έχω και το wag-200g ποιό κατα τη γνώμη σας να χρησιμοποιώ; τι προτίνετε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για 2play και είμαι ανάμεσα σε Forthnet και HOL. Ποιό μου προτείνετε; Έχουν το ίδιο πάγιο και τις ίδιες υπηρεσίες (εκτός κι αν δεν πρόσεξα κάτι). Με τι κριτήριο να διαλέξω; Στο σπίτι που θα μετακομίσω είναι ανένεργη η γραμμή. Ποιά από τις δύο είναι πιο γρήγορη συνήθως; Θα μένω δίπλα στη Ροτόντα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης αν έχει κάποια σημασία.
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για 2play και είμαι ανάμεσα σε Forthnet και HOL. Ποιό μου προτείνετε; Έχουν το ίδιο πάγιο και τις ίδιες υπηρεσίες (εκτός κι αν δεν πρόσεξα κάτι). Με τι κριτήριο να διαλέξω; Στο σπίτι που θα μετακομίσω είναι ανένεργη η γραμμή. Ποιά από τις δύο είναι πιο γρήγορη συνήθως; Θα μένω δίπλα στη Ροτόντα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης αν έχει κάποια σημασία.

 

αφου εισαι αναμεσα σε forth και hol παρε καλυτερα το πακετο της vodafone που εχει ιντερνετ μεσω της hol Και εχει προσφορα τωρα με 22€ σταθερο-ιντερνετ 24 mb 1000λεπτα κλησεων και 200λεπτα προς vodafone.

η forthnet αργει λιγο παραπανω γιατι καθυστερη καποιες μερες στην αποστολη της αιτησεις προς τον οτε :mad: , εχει και θεμα εδω με την νεα προσφορα

 

edit: το ιντερνετ σε αυτες της περιπτωσης ειναι απο αλλους παροχους , μπες στο αναλογο θεμα να σε πω

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι αναμεσα σε forth και hol παρε καλυτερα το πακετο της vodafone που εχει ιντερνετ μεσω της hol Και εχει προσφορα τωρα με 22€ σταθερο-ιντερνετ 24 mb 1000λεπτα κλησεων και 200λεπτα προς vodafone.

η forthnet αργει λιγο παραπανω γιατι καθυστερη καποιες μερες στην αποστολη της αιτησεις προς τον οτε :mad: , εχει και θεμα εδω με την νεα προσφορα

 

Επειδή τα προγράμματα των εταιρειών κινητής για ADSL και τηλεφωνία δεν τα έχω ψάξει πολύ, η ταχύτητα που θα πιάνω εξαρτάται από το σήμα της Vodafone; Τις υπόλοιπες απορίες μου καλύτερα να τις ποστάρω στο λινκ που δίνεις γιατί εδώ είμαι τελείως off. Αν δε σου κάνει κόπος μπες εκεί σε λιγάκι να με κατατοπίσεις! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για 2play και είμαι ανάμεσα σε Forthnet και HOL. Ποιό μου προτείνετε;

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

Καλά όταν θα δίνει σε λίγο καιρό και IPTV η forthnet, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο ανάμεσά τους, όχι ότι συγκρίνονται για μένα και τώρα που μιλάμε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά όταν θα δίνει σε λίγο καιρό και IPTV η forthnet, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο ανάμεσά τους, όχι ότι συγκρίνονται για μένα και τώρα που μιλάμε.

 

IPTV μπορεί να δώσει η μία ή και οι δύο όπως και πολλά άλλα. Σεβασμό προς τους καταναλωτές δεν βλέπω στον ορίζοντα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς από Άρτα που να είναι στο ιδιόκτητο της forthnet να μ πεί εντυπώσεις, ταχύτητα κτλ..???
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία βράδια το 2play σέρνεται BIG TIME. Οι σελίδες θυμίζουν ενίοτε dialup και το youtube θέλει υπομονή.... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία βράδια το 2play σέρνεται BIG TIME. Οι σελίδες θυμίζουν ενίοτε dialup και το youtube θέλει υπομονή.... :mad:

 

ποια περιοχη μενεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, τα παρακάτω τι ακριβώς σημαίνουν;

25/09/2008 12:44 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

25/09/2008 12:44 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

25/09/2008 12:44 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Οτι θα με βάλουν στο δίκτυο σε χρόνο dt ή είναι εντελώς εικονικά και απλά κάποιος έβαλε τις ίδιες ημερομηνίες και ώρες με την παραλαβή της αίτησης;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία βράδια το 2play σέρνεται BIG TIME. Οι σελίδες θυμίζουν ενίοτε dialup και το youtube θέλει υπομονή.... :mad:

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Αλλά με συγκεκριμένες σελίδες. Όχι με όλες. Τρανό παράδειγμα είναι το youtube που πραγματικά είναι χειρότερο και από dial up!! Τα torrent όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα... τι στο καλό;;;

 

Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Ιπποκράτειο

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Αλλά με συγκεκριμένες σελίδες. Όχι με όλες. Τρανό παράδειγμα είναι το youtube που πραγματικά είναι χειρότερο και από dial up!! Τα torrent όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα... τι στο καλό;;;

 

Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Ιπποκράτειο

 

Αμπελοκηπους Θεσσαλονικης Το Ιδιο Προβλημα.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή από τον τεστερ της φορθνετ:

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 849.58Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 4.97Mb/s

 

Το youtube με τίποτα δεν φορτώνει, οι σελίδες αργούν, το ίδιο πρόβλημα. Διαθέσιμο bandwidth (αν και ασυνήθιστα χαμηλό), υπάρχει αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, στην Πυλαία (κόμβος Χαριλάου). Η Θεσσαλονίκη έχει πρόβλημα;

Θεσσαλονικη, Βότση , μια από τα ίδια...Τι γίνεται , ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως να οργανωθείτε με κάποια ομαδική καταγγελία σε αρμόδιο φορέα (π.χ. ΕΕΤΤ); Η ισχύς εν τη ενώσει... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...