Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ειμαι φοιτητης και διαθετω την αναλογη συνδεση απο πακετο που ειχε βγει πριν απο 2 χρονια περιπου τετοιο καιρο απο την Forthnet. Αρκετα ικανοποιητικη ταχυτητα και σχεση τιμής/ταχυτητας ιδανικη για εναν φοιτητη ειδικα μετα την περιοδο των προπληρωμένων εξι μηνων,(περιπου 20 euro το δίμηνο με 1 Μbps). Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι με εκεινη την προσφορα είχε γινει χαμος και μετα βιας μπορεσα και βρηκα το πακετο. Μεχρι και σημερα η γραμμη βγηκε αψογη διχως κανενα προβλημα σε οτιδηποτε.

 

Αυτες τις μερες βγηκε μια αναλογη προσφορα (παλι για φοιτητες) που εκ πρωτης οψεως φαινεται καλη. Γραμμη μεχρι 24 Mbps με 9,50 euro ανα μηνα για τους πρωτους εξι μηνες με δωρεαν modem/router. Ως εδω καλα! Το θεμα ειναι μετα οταν μετατρεπεται σε αοριστου...Εκει φτανει τα 19,50 euro ανα μηνα εξισωνοντας ετσι τον φοιτητη με τον κανονικο χρηστη παρολο που ανηκει σε αλλη κατηγορια και ηδη αποστελλει δικαιολογητικα της φοιτητικης του ιδοτητας. Να σημειωσω οτι δεν μιλαω για μεταβαση σε double play (αλλα ξεχωριστα το internet απο τον οτε κατι που μου το διευκρινισαν και απο την forthnet)(υπαρχει και 24 double play για φοιτητες=14,75 euro ανα μηνα για τους πρωτους εξι μηνες στο ιδιοκτητο της forthnet, το Forthnet ADSL Economy)...

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011471

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010649

 

Τελος θα προσεξετε στο τελευταιο link που θα παραθεσω οτι ειναι οικονομικοτερη η προσφορα των 8 mbps με 19.50 euro για εξι μηνες, παρα το φοιτητικο πακετο!!!!

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424

 

 

Πιστευα οτι φοιτητικη συνδεση θα επρεπε να σημαινει προνομιακη συνδεση διχως "ψιλα" γραμματα με προνομιακη τιμη και καλη ταχυτητα μακρια απο μαρκετιστικα τρυκ και τασεις ενοποιησης ολων των προγραμματων σε ενα ή τουλαχιστον εαν μιλαμε για ενα προγραμμα στην ουσια, να υπηρχαν αλλες υπο-(χρεωσεις) αναλογα με την ιδιοτητα και τον "κουμπαρα" του καθενος. :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα...

 

για νεα συνδεση adsl σε σπιτι που ως τωρα δεν εχει τηλ γραμμη...

 

για αιτηση adsl απο το ιδιοκτητο δικτυο της fothnet....

 

θα χρειαστει να πληρωνω και τηλεφωνικη γραμμη παγια κλπ στην fothnet? ή οχι?

ειναι υποχρεωτικο να ενεργοποιηθει και η τηλ γραμμη? και αν ναι δεν γινεται να μην υπαρχει παγιο? τι παιζει?

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Ειμαι φοιτητης και διαθετω την αναλογη συνδεση απο πακετο που ειχε βγει πριν απο 2 χρονια περιπου τετοιο καιρο απο την Forthnet. Αρκετα ικανοποιητικη ταχυτητα και σχεση τιμής/ταχυτητας ιδανικη για εναν φοιτητη ειδικα μετα την περιοδο των προπληρωμένων εξι μηνων,(περιπου 20 euro το δίμηνο με 1 Μbps). Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι με εκεινη την προσφορα είχε γινει χαμος και μετα βιας μπορεσα και βρηκα το πακετο. Μεχρι και σημερα η γραμμη βγηκε αψογη διχως κανενα προβλημα σε οτιδηποτε.

 

Αυτες τις μερες βγηκε μια αναλογη προσφορα (παλι για φοιτητες) που εκ πρωτης οψεως φαινεται καλη. Γραμμη μεχρι 24 Mbps με 9,50 euro ανα μηνα για τους πρωτους εξι μηνες με δωρεαν modem/router. Ως εδω καλα! Το θεμα ειναι μετα οταν μετατρεπεται σε αοριστου...Εκει φτανει τα 19,50 euro ανα μηνα εξισωνοντας ετσι τον φοιτητη με τον κανονικο χρηστη παρολο που ανηκει σε αλλη κατηγορια και ηδη αποστελλει δικαιολογητικα της φοιτητικης του ιδοτητας. Να σημειωσω οτι δεν μιλαω για μεταβαση σε double play (αλλα ξεχωριστα το internet απο τον οτε κατι που μου το διευκρινισαν και απο την forthnet)(υπαρχει και 24 double play για φοιτητες=14,75 euro ανα μηνα για τους πρωτους εξι μηνες στο ιδιοκτητο της forthnet, το Forthnet ADSL Economy)...

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011471

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010649

 

Τελος θα προσεξετε στο τελευταιο link που θα παραθεσω οτι ειναι οικονομικοτερη η προσφορα των 8 mbps με 19.50 euro για εξι μηνες, παρα το φοιτητικο πακετο!!!!

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424

 

 

Πιστευα οτι φοιτητικη συνδεση θα επρεπε να σημαινει προνομιακη συνδεση διχως "ψιλα" γραμματα με προνομιακη τιμη και καλη ταχυτητα μακρια απο μαρκετιστικα τρυκ και τασεις ενοποιησης ολων των προγραμματων σε ενα ή τουλαχιστον εαν μιλαμε για ενα προγραμμα στην ουσια, να υπηρχαν αλλες υπο-(χρεωσεις) αναλογα με την ιδιοτητα και τον "κουμπαρα" του καθενος. :!::!::!:

Το έχουν όλοι παρατήσει το φοιτητικό... Δεν υπάρχει καμιά αξιόλογη προσφορά :(

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο οτι δεν υπαρχει καμμια αξιολογη προσφορα αλλα απαραδεκτο να σου ζητουν δικαιολογητικα απο εδω και απο εκει ενω υπαρχει δυνατοτητα φθηνοτερης λυσης...Και στην τελικη ας σταματησουν να "βαφτιζουν"τετοια πακετα φοιητικα μιας και αποτελουν "εμμεση" μεταβαση στο κανονικο ενιαιο προγραμμα της καθε εταιριας...Να προσθεσω οτι, παρολο που σε ορισμενες πολεις και νομους ηδη υπαρχει το περιβοητο ιδιοκτητο δικτυο, οι ταχυτητες ειναι "εφιαλτικες" (παντα σε συγκριση με αυτο που σου λενε οτι θα ειχες και συμφωνα με αυτα που πληρωνεις)...θα μου πειτε ειναι μεχρι 24 και εξαρταται ποσο μακρια εισαι απο τον κομβο...Ειναι αποδεκτο αλλα γιατι να πληρωνω τα ιδια με καποιον που τα πιανει και τα 24???Δηλαδη, εαν πιανω μεσα στο ιδιοκτητο 4αρα αντι να πληρωνω 19,50, γιατι να μην πληρωνω 3,25 για το ιντερνετ???Δηλαδη φανταζεστε να συνεβαινε κατι αναλογο με την κινητη τηλεφωνια???Θα πηγαινες και θα σου ελεγαν θα εχεις δωρεαν χρονο μεχρι 8ωρο αναλογα με το αν πιανεις σημα και ποσο κοντα εισαι σε κεραια αλλα τα λεφτα τα ιδια!!!! Ποιος θα το δεχοταν κατι τετοιο???? Στην τελικη,ειδικα με την ελευση του iphone αλλα και πριν, μιλαμε για μεταδοση data και στις 2 περιπτωσεις....Καιρος να ξυπνησουμε, ειδικα μετα απο ενα thread που διαβασα γυρω απο το τι παιζει για τις δωρεαν κλησεις και την σταθερη τηλεφωνια που προσφερουν οι παροχοι. Ειμαστε αποδεκτες κακης ποιοτητας μαρκετιγκ για μετριες υπηρεσιες που δεν εχουν καμμια σχεση με τις εξατομικευμενες αναγκες καθε (μεσου) χρηστη μιας και τον εξισωσουν με ολους και ολα....Φυσικα για το οικονομικο κομματι της υποθεσης καταλαβαινετε ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα ειδικα οταν αυτες οι λυσεις οχι μονο δεν ειναι δωρεαν αλλα κοστιζουν και πιο ακριβα πολλες φορες!!! :!::!::!::!::!::!::!
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις πληροφορίες μου ότι θα αρχίσει από το Λονδίνο η χρέωση των γραμμών ανάλογα με τα πραγματικά Mbps που λαμβάνει ο χρήστης! Τώρα πότε θα ξεκινήσει εκεί και πότε θα το δούμε στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα!!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα με διαφορα splitter φιλτρακια κτλ εχω τις εξης επιδοσεις..

Mode:  	ADSL2+ 
Line Coding: 	Trellis On 
Status: 	No defect 

 	Downstream 	Upstream
Rate (Kbps): 	11738  	891 

SNR Margin (dB): 	5.6  	4.7 
Attenuation (dB): 	39.5  	14.7 
Output Power (dBm): 	12.6  	0.0 

Super Frames: 	276341  	262180 
Super Frame Errors: 	53  	4294967264 
RS Words: 	26805100  	2237451 
RS Correctable Errors: 	26904  	0 
RS Uncorrectable Errors: 	493  	N/A 

HEC Errors: 	48  	0 
OCD Errors: 	0  	0 
LCD Errors: 	0  	0 
Total Cells: 	123422411  	266499 
Data Cells: 	1223853  	85419 
Bit Errors: 	0  	0 

Total ES: 	166  	0 
Total SES: 	2  	0 
Total UAS: 	99  	0 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Τα τσάμπα λεπτά του 2play προς κινητά είναι ανάλογα ημερολογιακά (δλδ από πρώτη του μήνα σε πρώτη του μήνα) ή ανάλογα με τον λογαριασμό (δλδ από 8 πχ του μήνα που τυπώνετε ο λογαριασμός έως τις 8 του επόμενου μήνα) ;

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω. Η ελάχιστη χρέωση είναι το ένα λεπτό ή το μισό λεπτό. Και αν πχ είναι το ένα λεπτό, μετα το πέρας του πρώτου λεπτού συνεχίζει ανα δευτερόλεπτο η χρέωση από τα τσάμπα λεπτά ή του τρώει και δεύτερο τσάμπα λεπτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς τις ώρες και μέρες αιχμής να μην συγχρονίζει η γραμμή? (μένω Καλαμαριά). Πού το αποδίδεται? γιατί εμένα το πρόβλημα μου δείχνει απ'ευθείας forthnet... περισσότεροι χρήστες παράλληλα online απ'ότι μπορεί να υποστηρίξει?
Link to comment
Share on other sites

Τα τσάμπα λεπτά του 2play προς κινητά είναι ανάλογα ημερολογιακά (δλδ από πρώτη του μήνα σε πρώτη του μήνα) ή ανάλογα με τον λογαριασμό (δλδ από 8 πχ του μήνα που τυπώνετε ο λογαριασμός έως τις 8 του επόμενου μήνα) ;

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω. Η ελάχιστη χρέωση είναι το ένα λεπτό ή το μισό λεπτό. Και αν πχ είναι το ένα λεπτό, μετα το πέρας του πρώτου λεπτού συνεχίζει ανα δευτερόλεπτο η χρέωση από τα τσάμπα λεπτά ή του τρώει και δεύτερο τσάμπα λεπτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Κάποιες ερωτήσεις απο αυτές που θέτεις απαντώνται εδω

http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=223184

 

Ελπίζω να βοήθησα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς τις ώρες και μέρες αιχμής να μην συγχρονίζει η γραμμή? (μένω Καλαμαριά). Πού το αποδίδεται? γιατί εμένα το πρόβλημα μου δείχνει απ'ευθείας forthnet... περισσότεροι χρήστες παράλληλα online απ'ότι μπορεί να υποστηρίξει?

 

οχι ειναι ασχετος ο συγχρονισμος του μοντεμ με ωρες αιχμης κτλ, πρεπει να καλεσεις την τεχνικη υποστηριξη και να τους πεις να κανουν ελεγχους στην γραμμη σου. Εκει που βλεπεις διαφορα ειναι στο κατεβασμα σε ωρες αιχμης στις οποιες η διαμεταγωγη πεφτει αισθητα αλλα οχι οτι σερνετε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

με πηρανε σημερα απο την forthnet για τα γνωστα.εχω connx στα 1000 και τωρα τελευταίως σερνετε στην κυριολεξία.δηλώνω ολιγο ασχετος με pc και δίκτυα. τι λετε να προχωρήσω στην συνδεση? να κοψω εντελως τον οτε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι ασχετος ο συγχρονισμος του μοντεμ με ωρες αιχμης κτλ, πρεπει να καλεσεις την τεχνικη υποστηριξη και να τους πεις να κανουν ελεγχους στην γραμμη σου. Εκει που βλεπεις διαφορα ειναι στο κατεβασμα σε ωρες αιχμης στις οποιες η διαμεταγωγη πεφτει αισθητα αλλα οχι οτι σερνετε κιολας.

 

τελικά είχες δίκιο... απ'ότι κατάλαβα κάτι είχε να κάνει με το modem (D-Link ασύρματο).

 

έβαλα 1 netgear ενσύρματο που είχα παρει από το Πλαίσιο και προς το παρόν φαίνεται να παίζουν όλα καλά.

 

άλλο πρόβλημα:

 

έχει βάλει κανείς τη δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο 2play στη Θεσσαλονίκη?

ρωτώντας μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και 3-4 μήνες (έχω ήδη το 2play και απλά θέλω ένα 2ο νουμερο) ενώ στην εξυπηρέτηση πελατών μιλάνε για maximum 10 μέρες!!!

 

ενώ παράλληλα σηκώναν τους ώμους όταν τους ρωτούσα για αξιοπιστία, καθώς θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν επαγγελματικό τηλέφωνο...

 

άντε τώρα ποιον να πιστέψεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Μόλις πήρα αυτό το πάκέτο:

"Τελος θα προσεξετε στο τελευταιο link που θα παραθεσω οτι ειναι οικονομικοτερη η προσφορα των 8 mbps με 19.50 euro για εξι μηνες, παρα το φοιτητικο πακετο!!!!"

 

http://www.forthnet.gr/templates/cor...spx?c=10011424

Να σημειώσω πως δεν είναι προσφορά στα 8mbps αλλά στα 24 και δεν είναι φοιτητικό πακέτο.

Το modem που δίνουν (για οικονομία ίσως) υποστηρίζει μέχρι 8.

Αν βάλεις άλλο δικό σου φτάνει τα 24.

Το μόνο που διάβασα στην αίτηση και δεν ξέρω αν ισχύει είναι ότι η αίτηση λέει πως έχει upload 512 και οχι 1mbps που λέει στο site.

Αν σας ενδιαφέρει βιαστείτε γιατί έχουν περιορισμένα κομμάτια. Εγώ σε 4 μαγαζιά που ρώτησα είχε μόνο 1, τα άλλα μου είπαν πως μπορεί να παραλάβουν από Τρίτη.

Αυτά για κάποιον που τον ενδιαφέρει μόνο το adsl χωρίς τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

τελικά είχες δίκιο... απ'ότι κατάλαβα κάτι είχε να κάνει με το modem (D-Link ασύρματο).

 

έβαλα 1 netgear ενσύρματο που είχα παρει από το Πλαίσιο και προς το παρόν φαίνεται να παίζουν όλα καλά.

 

άλλο πρόβλημα:

 

έχει βάλει κανείς τη δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο 2play στη Θεσσαλονίκη?

ρωτώντας μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και 3-4 μήνες (έχω ήδη το 2play και απλά θέλω ένα 2ο νουμερο) ενώ στην εξυπηρέτηση πελατών μιλάνε για maximum 10 μέρες!!!

 

ενώ παράλληλα σηκώναν τους ώμους όταν τους ρωτούσα για αξιοπιστία, καθώς θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν επαγγελματικό τηλέφωνο...

 

άντε τώρα ποιον να πιστέψεις???

 

Εγώ έβαλα δευτερη γραμμή αλλά στη Δράμα.Eνεργοποιήθηκε την ίδια μέρα με τις υπόλοιπες υπηρεσίες (συνολικά 18 μέρες από την παραλαβή της αίτησης) αλλά το μόνο άσχημο είναι ότι ρίχνει γύρω στα 5 Μbps την ταχύτητα και ενώ έπρεπε να έχω γύρω στα 13 έχω γύρω στα 8.Modem μου έδωσαν λόγω της δεύτερης γραμμής το speedtouch της Thomson 780WL.΄Ετσι είμαι υποχρεωμένος να βάλω ασύρματο τηλέφωνο στη δεύτερη γραμμή γιατί συνδέεται μέσω router.Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο τρόπο να περάσω τη δεύτερη γραμμή σε άλλο χώρο ας μας ενημερώσει.Πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει και κάποιους άλλους.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας από Ξάνθη κανείς να μου πεί για το πως τρέχει το 2play;

Apo Ksanthi egw kai akomi perimenw ti sundesi (apo tis 20 Septemvriou pou katatethike i aitisi)... Exeis valei i exeis skopo na valeis?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου έχει πέσει ...η ταχύτητα :) αυτές τις μέρες. Σαν να ψιλοσέρνεται στον Πειραιά. Mε 24 συνδέομαι στα 3.8 :(
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου έχει πέσει ...η ταχύτητα :) αυτές τις μέρες. Σαν να ψιλοσέρνεται στον Πειραιά. Mε 24 συνδέομαι στα 3.8 :(

 

μια από τα ίδια και Γλυφάδα, από 8.1 έπεσε στα 4,7 - 5

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

σαν ασύρματο το siemens που μου έδωσε η forthnet παίζει πάρα πολύ καλά.

 

για ενσύρματο, είχα πάρει από το ΠΛΑΙΣΙΟ 1 netgear το οποίο με έχει βγάλει πραγματικά ασπροπρόσωπο όταν όλα τα άλλα δεν μπορούσαν.

Link to comment
Share on other sites

θελω να σας ρωτησω κατι εσεις που εχετε το doubleplay εχετε βαλει σε ολα τα τηλ. που βρισκονται στο σπιτι σας?Γιατι ετσι μου ειπαν εμενα κ ετσι εκανα.Στην αρχη χτυπουσα 13-14 εδω και ενα μηνα χτυπαω 10-11 και μετα απο 1 ωρα περιπου σερνετε τελειωσ κανει πολυ ωρα να ανοιξει ενα παραθυρο.το πα8ενετε και εσεις?

Τιποτα δεν εχει αλλαξει

και τιποτα δεν ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη χτυπουσα 13-14 εδω και ενα μηνα χτυπαω 10-11 και μετα απο 1 ωρα περιπου σερνετε τελειωσ κανει πολυ ωρα να ανοιξει ενα παραθυρο.το πα8ενετε και εσεις?

 

με 10 Mbps δεν σερνεσαι

 

Τα 13 και τα 10 που εχεις λες, που ακριβως τα βλεπεις θεωρητικα???

Στο web interface του ρουτερ στο συγχρονισμο του? Σε καποιο speedtest server? Aπο καποιο download απο ενα server? Aπο torrent?

 

Απο που??

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι παλαιος πελατης της. θα την αφησω. Συνεχεια εχω αποσυνδεσεις και χαμηλες ταχυτητες. Κοβονται ολα τα downloads που θελω να κανω. Και δεν ξερω σε ποια εταιρεια να παω.
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις να μου προτεινει κανενα ασυρματο wifi ρουτερ που να μην εχει προβληματα με το doubleplay

 

lINKSYS wag200

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...