Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζητά να διακόψεις το συμβόλαιο χωρίς ποινή και γυρνά ξανά στην κοσμοτε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ζητά να διακόψεις το συμβόλαιο χωρίς ποινή και γυρνά ξανά στην κοσμοτε

 

Τελικά αυτό είναι η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στον ΟΤΕ οι βλάβες διορθώνονταν αυθημερόν. Μάλλον πρέπει να επιστρέψω...

Παλιότερα όντως ο ΟΤΕ διόρθωνε πολύ γρήγορα τις βλάβες (1-2 ημέρες).

Το τελευταίο δίμηνο έτυχε βλάβη σε δύο συγγενείς μου (με σύνδεση Cosmote). Στην μία περίπτωση η αποκατάσταση έγινε μετά από 24 ημέρες, παρά τις καθημερινές ενοχλήσεις που τους κάναμε επειδή το τηλέφωνο ήταν σε ηλικιωμένο άτομο με προβλήματα υγείας (κομμένο καλώδιο στο καφάο είπαν) και στην άλλη περίπτωση διορθώθηκε μετά από 10 ημέρες.

Απ' όσο ξέρω από γνωστό μου (τεχνικό της Cosmote) έχουν θέμα και αυτοί πλέον με έλλειψη τεχνικού προσωπικού.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αναμονη ημερων, το προβλημα λυθηκε,

ειχαν προβλημα τα καλωδια τα οποια διορθωθηκαν.

 

πως βλεπετε τα νουμερα??

 

Igsn3Ny.jpg

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

Τερματισμενη 100σταρα!

 

Είναι σταθερή η γραμμή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τερματισμενη 100σταρα!

 

Είναι σταθερή η γραμμή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι με χαλκό και όχι fiber...

Απλά το καφαο είναι έξω από την πόρτα μου και είχα βάλει καινούργια καλωδίωση στο σπίτι.

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

λίγο off topic αλλά ενδιαφέρομαι για το sports pack της nova. μπορώ να το βάλω ενώ έχω τηλ ίντερνετ σε άλλη εταιρεία? επίσης πρέπει αναγκαστικά να περάσω κεραία ή μπορώ να συνδέσω το κουτί στο ρουτερ και να παίρνω σήμα ιντερνετικα? και τελευταίο, συμβόλαια μόνο 24μηνα ή έχει και ετήσιο? βολεύει ετήσιο καλύτερα γιατί τα δικαιώματα της superleague δεν είναι και πολύ σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

λίγο off topic αλλά ενδιαφέρομαι για το sports pack της nova. μπορώ να το βάλω ενώ έχω τηλ ίντερνετ σε άλλη εταιρεία? επίσης πρέπει αναγκαστικά να περάσω κεραία ή μπορώ να συνδέσω το κουτί στο ρουτερ και να παίρνω σήμα ιντερνετικα? και τελευταίο, συμβόλαια μόνο 24μηνα ή έχει και ετήσιο? βολεύει ετήσιο καλύτερα γιατί τα δικαιώματα της superleague δεν είναι και πολύ σταθερά.
μπορεις μονο με κεραια , γτ αλλιως πρεπει να εχεις ιντερνετ σ αυτους !
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.θελω να αλλαξω παροχο σε ενα φιλικο μου προσωπο..τωρα εχει ΟΤΕ και πληρωνει σταθερα και κινητα γυρω στα 120-150 ευρο για περιπου 10 ωρες κλησεις.ψαχνω ενα πακετο μονο σταθερο.ιντερνετ δεν θελει γιατι δεν το χρειαζεται.

πηγα ρωτησα στην φορθνετ και μου δινει ενα πακετο με 24 ευρο απεριοριστο αστικο και κινητο.++ το ιντερνετ που παει αχρηστο.αμεσως επομενη τιμη ειναι στα 37 ευρο μονο σταθερο.δεν συμφερει..

η ερωτηση μου τωρα ειναι αμα τις δωσουν νεο εξοπλισμο η θα πρεπει να το πληρωσω εγω.θα γινει συμβολαιο κανονικα..τωρα εχει τηλεφωνο απο τα παλια.σταθερο ουτε καν ασυρματο.

να απαιτησω νεο εξοπλισμο..εστω ενα ασυρματο..η θα τσακωθω τσαμπα.

αλλες εταιρεις ξερω οτι δινουν εξοπλισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.θελω να αλλαξω παροχο σε ενα φιλικο μου προσωπο..τωρα εχει ΟΤΕ και πληρωνει σταθερα και κινητα γυρω στα 120-150 ευρο για περιπου 10 ωρες κλησεις.ψαχνω ενα πακετο μονο σταθερο.ιντερνετ δεν θελει γιατι δεν το χρειαζεται.

πηγα ρωτησα στην φορθνετ και μου δινει ενα πακετο με 24 ευρο απεριοριστο αστικο και κινητο.++ το ιντερνετ που παει αχρηστο.αμεσως επομενη τιμη ειναι στα 37 ευρο μονο σταθερο.δεν συμφερει..

η ερωτηση μου τωρα ειναι αμα τις δωσουν νεο εξοπλισμο η θα πρεπει να το πληρωσω εγω.θα γινει συμβολαιο κανονικα..τωρα εχει τηλεφωνο απο τα παλια.σταθερο ουτε καν ασυρματο.

να απαιτησω νεο εξοπλισμο..εστω ενα ασυρματο..η θα τσακωθω τσαμπα.

αλλες εταιρεις ξερω οτι δινουν εξοπλισμο.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει πάροχος που να δίνει "προσφορά" μόνο σε τηλέφωνα... Συνήθως πάνε πακέτο με το ίντερνετ. Στο ADSL νομίζω πως κανείς δε δίνει δωρεάν modem πλέον, αλλά αν έχετε κάνα παλιό με Wi-Fi, πιθανόν να παίζει.

 

Ρώτα και στη Vodafone, αν ισχύει ακόμα η προσφορά που έδινε Ίντερνετ + Ομιλία (σταθερά + κινητά) με 20,44€, αλλιώς ρώτα πληροφορίες γι' αυτό που δίνει και TV.

https://www.vodafone.gr/vodafone-social-triple-play-full-c2c/?m_source=homepage-tile&m_medium=personalisation&m_name=20190520-tripleplay&m_content=default

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει πάροχος που να δίνει "προσφορά" μόνο σε τηλέφωνα... Συνήθως πάνε πακέτο με το ίντερνετ. Στο ADSL νομίζω πως κανείς δε δίνει δωρεάν modem πλέον, αλλά αν έχετε κάνα παλιό με Wi-Fi, πιθανόν να παίζει.

 

Ρώτα και στη Vodafone, αν ισχύει ακόμα η προσφορά που έδινε Ίντερνετ + Ομιλία (σταθερά + κινητά) με 20,44€, αλλιώς ρώτα πληροφορίες γι' αυτό που δίνει και TV.

https://www.vodafone.gr/vodafone-social-triple-play-full-c2c/?m_source=homepage-tile&m_medium=personalisation&m_name=20190520-tripleplay&m_content=default

με ενδιαφερει μονο τηλεφωνο.και θα θελα να δινανε μονο κανενα τηλεφωνο ασυρματο της πλακας.αλλα αμα δεν γινετε ενταξει.αλλα μου κανει εντυπωση οτι ερχεσε απο αλλο παροχο κανεις νεα συμβαση 24 μηνων και τσιγκουνευονται σε ενα μοντεμ των 10 ευρο και σε ενα σταθερο ασυρματο των 15 ευρο..αλλος παροχος τα δινει δωρεαν αυτα..αλλα δεν με συμφερει το πακετο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει μονο τηλεφωνο.και θα θελα να δινανε μονο κανενα τηλεφωνο ασυρματο της πλακας.αλλα αμα δεν γινετε ενταξει.αλλα μου κανει εντυπωση οτι ερχεσε απο αλλο παροχο κανεις νεα συμβαση 24 μηνων και τσιγκουνευονται σε ενα μοντεμ των 10 ευρο και σε ενα σταθερο ασυρματο των 15 ευρο..αλλος παροχος τα δινει δωρεαν αυτα..αλλα δεν με συμφερει το πακετο..

 

Έχω από χρόνια ένα πακέτο για σκέτο τηλέφωνο στη Forthnet στα 19€ το δίμηνο, αλλά δεν ξέρω αν το δίνει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω από χρόνια ένα πακέτο για σκέτο τηλέφωνο στη Forthnet στα 19€ το δίμηνο, αλλά δεν ξέρω αν το δίνει τώρα.

δυστηχως δεν το δινει..οκ δεν πειραζει θα κανουμε αυτο με τα 23 ευρο..απλα ελεγα να "τσιμπαγα" και μια συσκευη σταθερης δωρεαν.οπως και να χει ..ειναι πολυ φθηνοτερα απο τον ΟΤΕ και μας συμφερει με το παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω από χρόνια ένα πακέτο για σκέτο τηλέφωνο στη Forthnet στα 19€ το δίμηνο, αλλά δεν ξέρω αν το δίνει τώρα.

 

Εγκυκλοπαιδικά τι καλύψεις έχει το εν λόγω πακέτο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω από χρόνια ένα πακέτο για σκέτο τηλέφωνο στη Forthnet στα 19€ το δίμηνο, αλλά δεν ξέρω αν το δίνει τώρα.

 

Το καλύτερο είναι το προπληρωμένο για έτος 188 περίπου 15,7€/μήνα αν θυμάμαι και το δίνει ακόμα. Σκέτη γραμμή τηλεφώνου (με αριθμό) χωρίς δωρεάν λεπτά με 24άρι ιντερνετ. Εμένα με βολεύει καθώς αδιαφορώ για δωρεάν χρόνο στο σταθερό.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικά τι καλύψεις έχει το εν λόγω πακέτο;

 

Λέγεται Nova Telephony Basic και περιλαμβάνει 200' προς σταθερά, και προς κινητά και διεθνή με χρονοχρέωση με 9,5€/μήνα (19 το δίμηνο επειδή οι λογαριασμοί έρχονται ανά δίμηνο).

Πρόκειται για 2η γραμμή που θέλω να την κρατάω και κάνω μόνο λίγα προς σταθερά, αφού η 1η γραμμή έχει απεριόριστα προς σταθερά και κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω και εγω , όχι προπληρωμένο με το μήνα , θα στο κάνουν και εσενα αορίστου μετά το χρόνο, αλλά το παιδί λέει πως εχει χωρίς ιντερνετ με 10 ευρω το μήνα ουσιαστικά, ....

 

Αν τους ζητήσει κάτι τέτοιο , μόνο τηλέφωνο δλδ και με επιπλέον κόστος για λεπτά ομιλίας, ίσως του δώσουν κάποιο δώρο ...

Μετά το χρόνο δεν το κάνουν αορίστου (ίσως είσαι κάποια παλιά περίπτωση εσύ) αλλά πληρώνεις αρκετά το μήνα που δεν συμφέρει (μου εκδόθηκε μετά το χρόνο για μήνα και ήταν κάτι κουφό αρκετά υψηλό). Το "ίδιο" (σκέτο ιντερνετ) υπάρχει με το μήνα αλλά είναι συμβόλαιο για 24 μήνες και φέτος το ανέβασαν από 17/μήνα σε 18,80 για 24 μήνες (δέσμευση) που με λίγα (ή και όχι) παραπάνω βρίσκεις σε ψευδοπροσφορά (που συχνά βγαίνει) πακέτο από άλλους (πχ HOL) με δωρεάν χρόνο προς σταθερά. Εδώ περισσότερα. Δλδ μόνο το προπληρωμένο συμφέρει κάπως ακόμα εφόσον θέλεις ιντερνετ και μόνο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο πάνω από σένα έγραψε για HOL . Δυστυχώς η εταιρεία δεν υπάρχει πλέον. Μεταβιβάστηκε στην Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο πάνω από σένα έγραψε για HOL . Δυστυχώς η εταιρεία δεν υπάρχει πλέον. Μεταβιβάστηκε στην Vodafone.

και την Nova telephony την λέμε forthnet, και την cosmote κάποιες φορές λέμε ακόμα ΟΤΕ, δεν πειράζει :) όπου hol εννούσα Voda (κόλλησα στην παλιά ονομασία) δλδ όχι Γιάννης, Γιαννάκης :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit: ειδα και τους όρους για την προπληρωμένη 12 μηνων , λέει μεν οτι γίνεται αορίστου αλλά όχι σε ποια τιμή ... στα 15.75 το μηνα που είναι η προσφορα εδω και χρόνια , στα 18 ή στα 20 ?.

Δεν ξέρω πάντως εγώ είχα 7-8 χρόνια σε άλλες εταιρίες οπότε δεν πρεπει να ειχα καποια ειδική προσφορά, πιστέυω θα το κανουν σε όλους

https://eshopfixed.nova.gr/adsl24#42,48,58,60,44

Σου λέω εγώ που μου ήρθε λογαριασμός. Γίνεται κάτι πάνω από 30€/μήνα αν θυμάμαι καλά, δεν συμφέρει το αορίστου όπως σε καμία εταιρία πλέον. Η διαφορά είναι πολύ (πολύ όμως) μεγάλη με το να σε έχουν σε συμβόλαιο (του οποίου συχνά και συνεχώς τροποποιούν τους όρους μονομερώς αν θέλουν και τότε μόνο μπορείς να την κάνεις).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες συνδέθηκα στη forthnet με φορητότητα από wind. Ναι μεν είχε μια διαφορά στην ταχύτητα από 2 σε 4,5 mbps αλλά και πάλι είναι χαμηλή η ταχύτητα . Εντωμεταξύ πολλές φορές ππέφτει στα 2 η ταχύτητα . Ξέρω ότι το adsl δεν έχει καλές ταχύτητες αλλά θα μπορούσε η forthnet με κάποιο τρόπο να τις αυξήσει;
Link to comment
Share on other sites

Μπα, είναι θέμα απόστασης. Όσο μεγαλύτερη από το ΑΚ, τόσο μικρότερη η ταχύτητα. Μόνο με vdsl αν υπάρχει στην περιοχή σου και πάρεις από καμπίνα.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες συνδέθηκα στη forthnet με φορητότητα από wind. Ναι μεν είχε μια διαφορά στην ταχύτητα από 2 σε 4,5 mbps αλλά και πάλι είναι χαμηλή η ταχύτητα . Εντωμεταξύ πολλές φορές ππέφτει στα 2 η ταχύτητα . Ξέρω ότι το adsl δεν έχει καλές ταχύτητες αλλά θα μπορούσε η forthnet με κάποιο τρόπο να τις αυξήσει;

 

όπως απαντήθηκε η ταχύτητα σύνδεσης εξαρτάται από την απόσταση από το κέντρο που βρίσκεται το DSLAM. Συνήθως αυτά βρίσκονται μέσα σε κτήρια του ΟΤΕ καθώς αυτός έχει τα καλώδια πλην εξαιρέσεων. Με άλλα λόγια θα περίμενα wind και Forthnet να κλειδώνουν το ίδιο καθώς έχουν την ίδια εξασθένηση (attenuation) καθώς μάλλον και οι δύο στο ίδιο δωμάτιο έχουν τα DSLAM τους. Ισως η διαφορά να οφείλεται σε πιο "επιθετική" πολιτική κλειδώματος που ακολουθεί η Forthnet σε σχέση με αλλούς παρόχους (πχ ΟΤΕ που το ξέρω) γνωστό ώς SN margin που ορίζουν στο αυτόματο.

 

Αν θες να δεις αλλαγή μόνο ή ουσιαστικά μόνο ο ΟΤΕ έχει DSLAM κοντύτερα από το κτήριο του ΟΤΕ μέσα σε ΚΑΦΑΟ (έτσι λέμε στην Ελλάδα τα κουτιά/ντουλάπια τους στα πεζοδρόμια που φτάνει ο χαλκός από το σπίτι) και έτσι έχεις δυνατότητα να κλειδώσεις καλά. Αυτό αφορά και ΑDSL και VDSL (αν και νομίζω μέσα στα καφάο προτιμάνε με VDSL DSLAM να τα εξοπλίζουν και διαθέτουν)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι 15.75 το μήνα για προπληρωμένο , 18 αν πληρωνεις καθε μηνα, και 20 ειναι η κανονικη τιμη χωρις προσφορα ... το συμβόλαιο λέει ότι γινεται αορίστου μετα και πρεπει να είναι σε μια από αυτές τις τιμές φυσικα

 

Σε εμενα έγινε πάντως στο 15.77 με ενα τηλέφωνο και τον τροπο που ειπα χωρις να είμαι πολυ παλιός πελάτης η να έχω κανει κατανάλωση, εχουν περάσει και 2-3 χρόνια βέβαια

Σε ποιο τηλέφωνο πήρες; το έχω εδώ και 5 χρόνια αυτό στα18€ και θέλω να το προπληρώνω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

εχω το double play 24 με απεριοριστα κινητα + nova family pack με novasport1 στα 32.40€.

Σκεφτομαι να βαλω cosmote. αν αφαιρεσω την nova στα ποσα θα πεσω το μηνα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...